تکنیک های طلایی برای بازیگر شدن

چگونه می توانم بازیگر شوم ؟
۱۳,۷۷۲
۶۷
۶
سه شنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۸
اگر عاشق بازیگری بوده و می خواهید از استعداد و خلاقیت خود استفاده کنید، شغل بازیگری می تواند برای شما مناسب باشد. پس برای رسیدن به هدف خود و اینکه چگونه میتوانید یک بازیگر شوید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.
چگونه می توانم بازیگر شوم ؟

چگونه بازیگر شویم ؟

تعداد بسیار زیادی از جوانان کشور ما این روز ها، رویای بازیگر شدن و ایفای نقش در سینما یا تئاتر را در سر می پرورانند. اما چگونه می توانیم بازیگر شویم ؟

قطعا تنها فاکتور تعیین کننده در این راه، فقط علاقه به بازیگری نیست. مهم ترین عامل پشتکار و پیگیری است و همچنین داشتن استعداد ذاتی.

در این بین افراد کمی پیدا می‌شوند که به خاطر علاقه به هنر و هنرمند شدن می‌خواهند بازیگری و کارگردانی و اجرای هنری سر صحنه را به صورت حرفه‌ای بیاموزند.

در این مقاله قصد داریم چند توصیه و راهکار به شما ارائه کنیم. با استفاده از این نکات سرنخ هایی بدست می آورید که برای بازیگر شدن کجا باید بروید و چگونه باید شروع کنید. شما می توانید به دانشگاه هنر بروید و یا در موسسات هنری ثبت نام کنید.

دانشگاه برای ورود به عرصه بازیگری

چگونه بازیگر شوم ؟

به دانشگاه ها و دانشکده های هنر بروید و رشته بازیگری سینما و تئاتر را انتخاب کنید. اگر در شهر خود دانشگاه یا دانشکده ای وجود ندارد که رشته های هنری داشته باشد و یا رشته بازیگری داشته باشد، می توانید به شهرهای بزرگ بیایید و دانشگاه خود را انتخاب کنید. با حضور در دانشگاه های بازیگری، تکنیک ها و متدهای بازیگری را یاد می گیرید و همچنین ممکن است موقعیت هایی برای شما پیش بیایید که شانستان برای کار حرفه ای افزایش پیدا کند. دانشکده هنر تهران، دانشگاه سوره، دانشگاه اصفهان، دانشگاه شیراز، نمونه هایی از هزاران دانشگاهیی هستند که رشته ی بازیگری سینما در آن ها تدریس می شود.

آموزشگاه های هنری برای بازیگر شدن

چگونه می توان بازیگر شد ؟

شرکت در موسسات و آموزشگاه های هنری: اگر قصد رفتن به دانشگاه هنر ندارید می توانید در دوره های بازیگری کلاس های هنری و کارگاه های سینمایی شرکت کنید. تعداد این کلاس ها بسیار زیاد است. برخی از این موسسات مانند کلاس آموزش بازیگری امین تارخ و یا آموزشگاه بازیگری استاد صمندریان و یا موسسه هفت هنر کرج، آموزشگاه سینمایی مسعود کیمیایی در شیراز و مدرسه ملی سینما، بازیگران بسیار خوبی را تحویل جامعه هنری داده اند. آدرس این موسسات را در اینترنت می توانید پیدا کنید.

مهارت های شخصی برای بازیگر شدن

چگونه باید بازیگر شد ؟

مهارت های خود را افزایش دهید. بسیاری از کارگردانان ویا جاهایی که می خواهند شما را به عنوان بازیگر به کار بگیرند، موسساتی که از شما تست بازیگری می گیرند به مهارت هایی چون فن بیان، نحوه ی بروز دادن حالات مختلف، زبان بدن و غیره توجه می کنند. سعی کنید این مهارت ها را در خود تقویت کنید.

فراخوان های استخدام بازیگری

چگونه وارد سینما شویم

به فراخوان های استخدام بازیگر دقت کنید. کارگردانان مختلف برای ساخت فیلم هایشان، فرخوان هایی (Casting Calls) برای استخدام بازیگر می دهند. شما پس از گذرندان دوره های آموزش بازیگری می توانید تست بازیگری بدهید و خودتان را برای ایفای نقش های کوچک در فیلم ها محک بزنید. قطعا در شروع کار باید با نقش های کوچک آغاز کنید. فراخوان های استخدام بازیگر و تست بازیگری را می توانید در مجلات سینمایی و یا با جستجو در اینترنت، پیدا کنید. تنها باید پیگیر باشید.

شرایط بازیگر شدن

 1. استعداد کلید موفقیت برای بازیگری (بسیاری افراد دوره‌های طولانی دانشگاهی و غیره را در زمینه بازیگری می‌گذرانند ولی در نهایت پس از سال‌ها تلاش همچنان به عنوان یک نقش پایین در فیلم اجرا داشته‌اند. فقط به واسطه تحصیلات دانشگاهی و شرکت در کلاس‌های بازیگری نمی‌توان انتظار داشت پس از چند سال فرد یک سوپراستار شود، زیرا قابلیت‌های فردی و استعداد ذاتی در این رشته نقش پررنگی در رشد و پیشرفت فرد دارد).
 2. یک بازیگر بایستی خستگی‌ناپذیر باشد و تحمل فیزیکی و روحی، روانی بالا داشته باشد. (در برخی نقش‌ها لازم است بازیگر چاق شود و یا لاغر شود و شرایط بدنی متناسب با نقش خود را پیدا کند)
 3. یک بازیگر ساعات کاری نامنظم و طولانی خواهد داشت.
 4. یک بازیگر تلاش و پشتکار فراوان دارد و هیچگاه از آموزش دیدن خسته نمی‌شود.
 5. هوش و خلاقیت (جهت جان بخشیدن به نقش خود) عامل مهمی در موفقیت بازیگر است.
 6. یک بازیگر شخصیت چالشی دارد.
 7. روحیه بالای کار تیمی و همکاری در گروه از دیگر خصوصیات یک بازیگر است.
 8. یک بازیگر انرژی و توان بدنی بالا دارد (گاهی اوقات ممکن است مدتی دور از خانواده برای ساخت فیلم در شرایط نامساعد زندگی کند).
 9. سازگاری بالای بازیگر با افراد و شرایط مختلف بسیار مهم است.
 10. روحیه انتقادپذیری بسیار بالا جهت پذیرش انتقادهای کارگردانان، منتقدان و... نیز برای بازیگری شرط است.
 11. انضباط
 12. فرهنگ و آداب و رسوم جامعه و شناخت کافی و تحقیق او درباره نقش خود باعث می‌شود تا او بتواند با آگاهی بیشتر تمام جوانب مشکلات و دغدغه‌ها را درک کرده و نقشی متفاوت و برجسته ایفا کند (مهارت و تسلط کافی وط منجر به ایفای نقشی طبیعی و تاثیرگذار بر روی مخاطب خواهد شد).
 13. و در آخر دوره‌های آموزش هنری یکی دیگر از مهم‌ترین شروط برای بازیگر شدن می‌باشد (زیرا یک بازیگر همواره بایستی در حال یادگیری کسب تجربه و مهارت در زمینه هنر بازیگری باشد، فراموش نکنیم بازیگری یک علم نیز هست و کسب علم نیاز به تحصیل و تجربه کافی دارد).

درآمد بازیگران

متاسفانه درآمد بازیگران در ایران شفافیت مالی ندارد و در آثار و تولیدات سینمایی اطلاعات مالی اعلام نمی‌شود، ولی یک اصل کلی این است که بسته به تلاش و پشتکار بازیگران نمی‌توان انتظار داشت که همگی دستمزدهای و یا هم‌سطح دریافت کنند، از آنجا که بازیگران به عنوان ویترین سینمای ایران هستند همچنان نقش بازیگر خوب و جذاب پررنگ‌تر خواهد شد. از طرفی معیارهای تجربه، توانمندی بازیگر و محبوبیت، سختی و دشواری نقش، از مواردی است که می‌تواند بر دستمزد بازیگر تاثیر بگذارد.

مشکلات بازیگران

 • امنیت شغلی پایین (بسیاری از هنرمندان در کنار بازیگری به حرفه دیگری مشغول هستند)
 • رقابت بالای بازیگران
 • وجود برخی روابط در بسیاری از انتخاب نقش‌ها (برخی افراد به واسطه مسائل مالی وارد این حوزه می‌شوند و یا با معرفی آشنایان و متکی بر رابطه پا به عرصه بازیگری می‌گذارند بدون اینکه هیچ دوره آموزشی هم دیده باشند، به قول یک هنرمند بازیگر کسی که با پول وارد این حوزه شده باشد اصالت لازم برای بازیگری را ندارد و بقای خود را نمی‌تواند تضمین کند).

در آخر ذکر این نکته ضروری است که یک بازیگر بایستی تلاش کند الگوی اجتماعی پسندیده و مناسبی از لحاظ رفتار و برخورد و منش برای جامعه باشد و همیشه و همه جا ارزش خود را حفظ کرده از خود چهره‌ای خوب و ماندگار در یاد و خاطره مردم بر جای گذارد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(67 امتیاز , میانگین: 4.5 از 5)  

۶ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
فاطمه ذوالفقاری | ۴ ماه پیش
سلام. کسایی که میخوایین بازیگر بشین، باید اول کاملا یا اموزش ببینین ویا درسش رو بخونین و شبانه روز تمرین کنین و بعدش هم از مجله ها و روزنامه ها و سایت ها و برنامه ها آگهی هایی و فراخون هایی رو پیدا کنین و بعد تست بدین و بازی کنین کسی هم که این رشته رو دوس داره اصلا نباید براش شهرت و پول مهم باشه و خوب تلاش کنه
۰
۰
 
 
us
نونو | ۶ ماه پیش
سلام
مطلبتون جالب بود فقط یه سوالی منو درگیر کرده اینکه چرا رقابت بالای بازیگران روجز مشکلای اون گفتید؟؟ درسته رقابت سخته اما از مشکلای اون نیست اتفاقا رقابت چیزیه که گاهی وقتا جون میده به آدم
۰
۰
 
 
ir
مبینا | ۷ ماه پیش
فنشو میدونم چگونه وارد شم؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  ستایش رضایی |۵ ماه پیش
  من دوست دارم وارد شغل بازیگری شوم میتونید منو همراهی کنید
  ۰
  ۰
 
 
ir
زینب گلوی | ۱ سال پیش
چه طور بازیگری بشم وچگونه بازی کنم
۰
۰
 
 
ir
زینب گلوی | ۱ سال پیش
دیدم اینکه بازیگرانی که خوب بازی کردن از اونا درس خوبی بگیرم
۰
۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم