دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
خر با الاغ چه فرقی دارد ؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
فرق خر و الاغ / تفاوت اصلی خر با الاغ در چیست / آیا بین خر و الاق تفاوتی وجود دارد ؟ برای رسیدن به سوالات خود با ما همراه باشید .

فرق خر با الاغ در چیست ؟

به خر ماده الاغ می گویند. به خر نر همان خر را می گویند. اگر خر نر با یک اسب ماده جفت گیری کند قاطر نام دارد.قاطر ها نمی توانند تولید مثل کنند .

خر

خر، الاغ یا درازگوش جانوری اهلی از خانوادهٔ اسبیان است. انسان‌ها از این حیوان بیشتر برای بارکشی استفاده می‌کنند. در ایران قبلاً در روستاها خیلی خر پرورش داده می‌شد اما الان جمعیت خرها در ایران در حال کم شدن است.

یک خر میانه اندام حدود یک متر بلندی تا ناحیهٔ شانه دارد، اما نژادهای گوناگون آن اندازه‌های متفاوتی دارند. رنگ خرها از سفید تا خاکستری یا سیاه گوناگون است. خرها هرچند از اسبها کندروتر هستند اما گامهای استواری دارند و درکشیدن بارهای سنگین در راه‌های دشوار توانا هستند.

ژلاتین پوست خر حاصل از جوشیدن پوست در آب، یک محصول دارویی سنتی چینی برای افزایش هموگلوبین و گلبول‌های سرخ می‌باشد. آلت نری، استخوان، خون، معده و دل و روده، چربی و شیر کاربرد دارویی دارند .

خرها دستگاه گوارش نیرومندی دارند که قادر به هضم موارد خوراکی زبر است. گوارش خرها از اسب‌ها موثرتر است و یک خر نسبت به یک اسب با وزن و قد برابر به غذای کمتری نیاز دارد. میزان غذای مورد نیاز یک خر حدوداً ۱٫۵ درصد وزن بدن او علوفه است.

در مورد تغذیه مناسب برای خرها اختلاف نظر است. بعضی معتقدند که تنها کاه (به ویژه کاه جو) همراه با چریدن در تابستان و یونجه خشک در زمستان برای تغذیه خرها کافیست و تمام مواد غذایی مورد نیاز ایشان از این طریق تأمین می‌شود. اما برخی دیگر افزودن دانه‌های غلات به غذای خرها را توصیه می‌کنند و برخی نیز تغذیه خرها با کاه را اشتباه می‌دانند.

فرق الاغ با خر

آیا خر با الاغ فرق دارد ؟

قاطر

قاطر حیوان دورگه‌ای است که از جفتگیری خر نر و اسب ماده زاده می‌شود و قدرت بارکشی آن بسیار بیشتر از خر و اسب است.[۲] از جفتگیری نریان و ماده خر نیز «یابو» زاده می‌شود که در انگلیس به آن hinny می‌گویند

الاغ

اگر الاغ فکر کند کاری خطرناک است، هرگز آن را انجام نمی دهد.

الاغ ها به طور طبیعی حیوانات گله ای هستند. آن ها ترجیح می دهند در گروه بمانند، اما یک الاغ تنها هم می تواند با گروهی از بز ها زندگی شادی داشته باشد.

وقتی صحبت از سفر کردن در همه نوع زمین می گردد، الاغ ها بسیار بهتر از اسب ها هستند.

الاغ ها در اصل از بیابان های خاورمیانه و آفریقا آمده اند و از نظر آناتومی به خوبی در چنین شرایط آب و هوایی زنده می مانند.

یک الاغ در شرایط بیابانی می تواند صدای یک الاغ دیگر را از فاصله 95کیلومتری بشنود. شاید به خاطر گوش های بزرگشان باشد.

گوش های بزرگ الاغ ها به خنک نگه داشتن بدنشان در هوای گرم و خشک بیابان یاری می نماید.

الاغ ها در مقایسه با اسب ها قادر به تفکر و تصمیم گیری مستقل برای تضمین امنیت خود هستند.

اگر الاغ در حال سفر اشتباه یا خطری را حس کند، حرکت نمی نماید و آغاز به کوبیدن پاهایش می نماید. این رفتار از روی هوش آن هاست اما مردم فکر می نمایند از روی سرکشی و لجبازی آن هاست.

برخلاف اسب ها، الاغ ها به آسانی وحشت و رَم نمی نمایند. اگرچه آن ها اول امنیت را در نظر می گیرند، اگرچه امنیت خود را در نظر می گیرند، اما حیوانات کنجکاوی هستند

دوره بارداری الاغ های ماده 365 روز است و در نهایت یک بچه به دنیا می آورند. دوقلوزایی در الاغ ها بسیار نادر است.

یابو ها و قاطر ها از زمان تولد عقیم هستند و قاطرها معمولا قوی ترند.

فرثق خر با الاق

فرق اصلی خر با الاغ در چیست ؟

تفاوت خر با الاغ در چیست ؟

الاغ ماده است و خَر نَر ، قاطر از جفتگیری خر نر و اسب ماده زاده می‌شود ، الاغ بیش از 40 سال عمر می نماید، الاغ ها و اسب ها مثل هم راه می روند، اما الاغ ها به ندرت می دوند،این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits