مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
از کجا بفهمیم اتاق خودرو عوض شده است
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
شاید برای خیلی از شما این سوال پیش آمده باشد که چطور باید متوجه بشویم که اتاق یک خودرو تعویض شده است ؟ در این مطلب دلگرم به این سوال شما دوستان پاسخ می دهد .

چگونه خودروی که اتاق آن تعویض شده است را تشخیص دهیم ؟!

اول باید این نکته ارا متذکر بشوم که براساس ماده 30 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که در سال 89 مصوب شده است، تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه از جمله شاسی، اتاق و موتور ممنوع است.

در صورتی که مالکان وسایل‌نقلیه بنا بر نیاز بخواهند ارکان اصلی وسیله‌نقلیه خود را به علت عدم‌کارایی، غیرقابل بازسازی بودن و ... تغییر دهند باید در ابتدا با مراجعه به دوایر شماره‌گذاری ادارات راهنمایی و رانندگی اقدام به اخذ مجوز تعویض کنند که وسیله‌نقلیه در این مرحله ابتدا توسط افسران کارشناس عالی تصادفات بازدید و در صورت تعیین اصالت آن، مجوز تعویض صادر خواهد شد.

در مرحله بعد نیز پس از تعویض قطعه مورد نظر مجددا مالک به اداره راهنمایی و رانندگی مراجعه و پس از بازدید نهایی تعویض قطعه به صورت قانونی انجام و در سوابق خودرو ثبت می‌شود. کلیه این مراحل همانند سایر خدمات ارائه شده از سوی پلیس راهور به صورت کاملا رایگان انجام می‌ پذیرد.

حال که با عواقب دستکاری در قطعات اصلی وسایل نقلیه بدون مجوز آشنا شدید به نکاتی در مورد تشخیص خودروی اتلق تعویض شده می پردازیم .

معیار تعویض اتاق خودرو از دید فنی و کارشناسی

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چرا و چه زمانی نیاز است تا اتاق خودرو عوض شود؟ آیا می‌دانید معیار تعویض اتاق خودرو از دید فنی و کارشناسی چیست ؟

نیاز به تعویض اتاق در زمانی مهم بوده و خود را نشان می‌دهد که خودروی مورد نظر، در یک تصادف و آسیب‌دیدگی شدید در حدود ۵۰درصد به صورت تخمینی تخریب شده‌باشد. در این زمان از دید کارشناسی و فنی نیاز است تا اتاق خودرو عوض شود زیرا تعمیر و بازسازی این حجم از تخریب و آسیب‌دیدگی اولا منطقی نبوده و ثانیا حتی بعد از فرآیند بازسازی نیز، تاثیرات منفی خود را در راندمان اتومبیل و کیفیت سواری آن نشان می‌دهد.

این خودروها دیگر تقریبا نابود شده اند و حجم تخریب آنها آنقدر بالاست که باید دور بازسازی آنها را یک خط قرمز کشید.

چطور بفهمیم اتاق خودرو تعویض شده؟!

این که فروشندگان و یا دلالان خودرو، این موضوع مهم را به خریدان اطلاع داده و یا به صورت کاملا مخفیانه در مورد آن سکوت کنند از ابعاد مختلف قابل بررسی است. در درجه اول و با دید منطقی، تصادف و آسیب‌دیدگی به هر میزانی باعث افت قیمت و ارزش خودرو می‌شود. حال اگر اتاق خودرو نیز عوض شود قطعا این افت قیمت بیشتر هم خواهد‌شد و این مسئله در مورد خودروهای وارداتی مدل بالا به صورت پررنگ‌تر و با دردسر بیشتر دیده می‌شود.

حال اگر موضوع را در مورد یک خودروی معمول و روند مونتاژی متمرکز کنیم، میبینیم که فرد متضرر علاوه بر هزینه خرید اتاق نو، مبلغی را نیز باید به تغییر و جا‌به‌جایی لوازم دو خودرو اختصاص‌دهد. اما از طرفی هزینه فرآیند قانونی این‌کار برای ثبت‌شدن اصلا بالا نیست که فشار بیشتری بر صاحب خودرو وارد کند. به طور معمول هزینه کمی برای آگاهی و درج در سند خودرو نیاز است تا تعویض‌ اتاق اتومبیل به صورت قانونی ثبت‌گردد. در نهایت و پس طی این فرآیند، فروشنده در آگهی و در هنگام فروش تعویض اتاق خودرو را ذکر کرده و عملا خریدار از این بابت اطمینان می‌یابد.

اما از طرف دیگر هستند افراد سود جو و فرصت طلبی که برای به دست آوردن سود بیشتر تعویض اتاق خودرو را ثبت نکرده و خود و خریدار را به دردسر می اندازند ، فهمیدن این موضوع با چه نشانه‌هایی امکان‌پذیر است ؟!

نشانه های تعویضی بودن اتاق خودرو

فهمیدن این موضوع علاوه بر مهارت نیاز به کمی تجربه و پشتکار در حوزه خودرو دارد و پی‌بردن آن برای بعضی از افراد می‌تواند کمی دشوار باشد. در مورد نشانه‌های این موضوع اگر بخواهیم با موارد ساده شروع کنیم اول از همه باید به سراغ پلاک یا پلیت فلزی شماره بدنه خودرو رفته و به برانداز کردن ظاهر و وضعیت آن بپردازیم.

شماره بدنه خودرو بسته به مدل خودرو می‌تواند به صورت‌های مختلف و در محل‌هایی مانند ستون وسط، سمت چپ پای راننده و روی دیواره بالایی و یا سمت چپی (پالونی) داخل کاپوت نصب شده‌باشد. اما جدا از محل نصب و نوع آن، موضوعی که مهم است ظاهر، تمیزی و وجود رد هرگونه خط و خراش و یا نقطه جوش و یک‌دست نبودن بر روی آن و یا محیط پرامون آن است که می‌تواند نشان از جا به جایی و یا هک کردن آن داشته‌باشد.

تشخیص اتاق تعویضی خودرو

بعد از این موضوع باید به سراغ قسمت پایینی خودرو و بازدید شاسی و سطح پایینی اتاق برویم. همانطور که می‌دانید اتاق خودرو بر روی شاسی و با واسطه قطعاتی به اسم لاستیک اتاق نصب می‌شود.

بنابراین بازدید دقیق و پی‌بردن به وضعیت شاسی، لاستیک‌های اتاق و محل و وضعیت پیچ‌های نصب اتاق بسیار بسیار مهم و حائز اهمیت است.

در مورد تشخیص سالم‌بودن شاسی‌های خودرو، اگر شاسی آسیب دیده‌باشد رد آن با تیزبینی یافت‌شده و این رد به صورت خط و خش و زدگی‌هایی در سراسر شاسی پیدا می‌شود.

برای ترمیم و پوشاندن آن نیز شاسی باید رنگ‌شود که در اینجا عدم یکسان‌بودن و کیفیت رنگ شاسی نشانی از وضعیت آنرمال آن داردهمچنین اگر شاسی از نقطه‌ای بریده و سپس جوش‌ داده‌شده باید به دنبال رد خال جوش در سطح آن باشید.

و اما مورد بعدی وضعیت لاستیک اتاق و پیچ‌های اتاق است. وضعیت لاستیک اتاق خودرو در صورت آسیب‌دیدگی به صورت واضح‌تری نمایان است اما امکان ترمیم، پوشاندن و یا تعویض پیچ‌های اتاق و همچنین تمیز کردن دایره و محیط پیرامون آن با سمباده‌کشی و رنگ‌آمیزی وجود دارد که این کار را در مورد پی‌بردن به وضعیت آن کمی سخت می‌کند.

وضعیت سلامت هر کدام از این بخش‌ها مستقیما بر روی کیفیت سواری خودرو تاثیر می‌گذارد. بنابراین با کمی سواری گرفتن از خودرو در شرایط مختلف می‌توانید رد و نشان ضعیف‌هایی را در آن پیدا‌ کنید در یک تعویض اتاق اصولی باید وضعیت پیچ‌ها، لاستیک‌های اتاق و شاسی خودرو مناسب و قابل قبول باشد و البته توجیهی ندارد که دلال محترم برای رسیدن به بالاترین کیفیت سواری و در عین حال کتمان موضوع تعویض اتاق دست به عوض‌کردن همه این موارد با نمونه‌های نو یا استوک بسیار سالم بزند!

separator line

حتماً بخوانید:
چگونه کاپوتی که باز نمیشود را باز کنیم ؟

چگونه کاپوتی که باز نمیشود را باز کنیم ؟

گاهی اوقات در کاپوت خودرو شما باز نمی شود، نگران نباشید ما در این مطلب سه روش کاربردی ساده را در اختیارتان قرار خواهیم داد .


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است