دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چه نوع کودی برای باردهی درخت گردو مناسب است ؟
74
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کود برای باردهی گردو : با ما همراه باشید تا به بررسی انواع کود برای درخت گردو و نحوه تشخیص بهترین کود بپردازیم.

بهترین کود برای درخت گردو و افزایش باردهی و کیفیت محصول

کوددهی یکی از اقدامات مهم برای تقویت خاک و بهبود رشد درختان گردو است؛ اما قبل از هرچیز باید بدانیم کدام کود می تواند بهترین عملکرد را برای تقویت درختان ما داشته باشد؟

کودهای شیمیایی مناسب برای درخت گردو

انواع مختلفی از کودهای شمیایی برای درخت گردو وجود دارند اما بهتر است برای تغذیه و تقویت رشد درخت گردو، از کودهای شیمیایی زیر استفاده کنید:

کودهای نیتروژنی

کودهای نیتروژنی حاوی نیتروژن هستند که برای رشد گیاهان ضروری است. نیتروژن به عنوان یک عنصر غذایی اصلی برای گیاهان، به ساخت پروتئین ‌ها، اسیدهای نوکلئیک و کلروفیل کمک می کند. انواع مختلفی از کودهای نیتروژنی وجود دارد:

اوره – حاوی حدود 46% نیتروژن است و به سرعت توسط گیاهان جذب می ‌شود.
نیترات آمونیوم – حاوی حدود 35% نیتروژن است و آهسته‌تر از اوره جذب می ‌شود.
نیترات کلسیم – حاوی حدود 16% نیتروژن است و به آرامی آزاد می‌ شود.

مصرف بیش از حد کودهای نیتروژنی می ‌تواند باعث آلودگی آب های زیرزمینی شود؛ بنابراین باید با دقت و بر اساس نیاز گیاه استفاده شود.

کود برای درخت گردو

کود فسفات

فسفر یک عنصر ضروری برای رشد گیاهان است و نقش مهمی در فتوسنتز، تولید انرژی، تقسیم سلولی و… دارد .کودهای فسفری معمولاً به صورت پودر یا مایع تولید می‌ شوند .سنگ فسفات، فسفوژیپس و اسید فسفریک از منابع اصلی تولید کودهای فسفری هستند.

کودهای فسفری باعث تحریک رشد ریشه، تقویت ساقه، افزایش میزان و کیفیت محصولات کشاورزی می ‌شوند؛ همچنین باعث زودرسی محصولات و مقاوم شدن گیاهان در برابر سرما و خشکی می ‌گردند. برای درختان جوان می‌ توانید سالی 2-3 بار استفاده کنید.

کود پتاس

کود پتاسیم یکی از مهمترین کودهای شیمیایی برای رشد و نمو گیاهان ضروری است و نقش مهمی در فتوسنتز، تنظیم اسمزی، باز و بسته شدن روزنه ‌ها، انتقال مواد و… دارد.

کودهای پتاسیمی معمولاً شامل نمک‌ هایی مانند سولفات پتاسیم، کلرید پتاسیم و نیترات پتاسیم هستند. این کودها به صورت پودر یا مایع در بازار موجودند و می ‌توان آنها را به صورت سرک یا کود آبیاری به باغ اضافه کرد. پتاسیم برای مقاومت به سرما، خشکی و بیماری ‌ها مفید است.

کودهای حیوانی مناسب برای درخت گردو

در میان کودهای حیوانی که برای رشد درختان مفید هستند، توصیه می شود از کودهای حیوانی زیر برای درخت گردو استفاده کنید:

کود گاوی

این کود حاوی مواد غذایی متعددی از جمله نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که برای رشد درخت گردو مفید هستند. کود گاوی پوسیده به تدریج آزاد شده و درخت گردو به مدت طولانی ‌تری از مواد مغذی آن بهره‌مند می ‌شود. کود گاوی حاوی سطوح بالایی از مواد آلی است که وقتی به خاک اضافه شود، ساختار خاک و ظرفیت نگهداری آب را بهبود می بخشد.

مواد آلی غذا برای میکروارگانیسم های مفید در خاک فراهم می کند. کود گاوی وقتی کهنه یا کمپوست می شود بافتی شل و شکننده دارد. هنگامی که به خاک اضافه شود، هوادهی خوبی برای ریشه های گیاه ایجاد خواهد کرد.

کود مرغی

کود مرغی با نیتروژن بالایی که دارد، برای رشد برگ و شاخه‌ های درخت گردو مناسب است. البته باید مقدار مصرف آن را کنترل کرد تا باعث سوختگی برگ ‌ها نشود. کود مرغی بسیاری از ریزمغذی ها از جمله کلسیم، منیزیم، گوگرد، آهن، روی، مس و منگنز را تامین می کند.

کود مرغی در مقایسه با سایر کودهای حیوانی رطوبت کمتری دارد که معمولاً بین 20 تا 30 درصد متغیر است. این امر ذخیره و پخش آن را آسان تر می کند. کود مرغی به صورت تازه یا کمپوست شده می ‌تواند مصرف شود.

کود گوسفندی

کود گوسفندی یک کود آلی مناسب و اصلاح کننده خاک محسوب می شود. دارای سطوح بالایی از مواد مغذی مفید برای گیاهان از جمله نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. کود گوسفندی تازه به دلیل داشتن نیتروژن زیاد می تواند گیاهان را بسوزاند.

افزایش باردهی درخت گردو

قبل از اعمال مستقیم روی خاک، ابتدا باید کمپوست شود. کمپوست به کاهش سطح مواد مغذی و کشتن پاتوژن ها کمک می کند. کود گوسفندی خنثی بوده و دارای PH حدود 6.5-7 است. این باعث می شود برای اصلاح خاک هایی که خیلی اسیدی یا قلیایی هستند مفید باشد. محتوای مواد مغذی کود گوسفندی می تواند بر اساس رژیم غذایی و سن گوسفند متفاوت باشد.

کود اسبی

کود اسبی باید به خوبی کمپوست شود زیرا می تواند بذر علف های هرز را در خود جای دهد؛ اما پس از کمپوست شدن، به دلیل مشخصات مواد مغذی خود، اصلاح کننده خاک و کود عالی برای درختان گردو است. کود اسب کاملاً کمپوست شده حاوی 1-2٪ نیتروژن، 1-2٪ فسفر و 1-2٪ پتاسیم است که در صورت استفاده به عنوان اصلاح کننده خاک، سطوح مفیدی برای رشد گیاه هستند.

نکته کلیدی این است که از کودهای کمپوست شده به خوبی استفاده کنید تا از سوختن ریشه درختان با نیتروژن زیاد یا نمک های محلول جلوگیری شود. کودهای گاوی، مرغی، گوسفندی و اسبی به طور کلی برای درختان گردو مناسب هستند؛ اما توصیه می ‌شود از ترکیب کود مرغی و کود گاوی پوسیده برای درختان گردو استفاده کنید.

در اینجا چند نکته برای شناسایی بهترین کود برای درختان گردو وجود دارد:

درختان گردو pH خاک را بین 6.0-7.0 قرار می دهند. PH خاک خود را آزمایش کرده و کودی را انتخاب کنید که PH را تغییر قابل توجهی ندهد.
گردو به نیتروژن کافی، فسفر و پتاسیم نیاز دارد. به دنبال کودی باشیدکه مقادیر متعادلی از هر سه ماده مغذی اصلی را فراهم می کند.
کودهای آلی مانند کمپوست یا کود دامی معمولاً انتخاب های خوبی هستند زیرا به آرامی مواد مغذی را آزاد کرده و خاک را حالت می دهند. همچنین می توانید از کودهای معدنی مانند سولفات آمونیوم برای نیتروژن استفاده کنید.
پتاسیم اضافی برای گردو مفید است زیرا چوب و جوز را تقویت می کند. به دنبال کودی باشید که K آن در برچسب دوم قرار دارد.

حتماً بخوانید:
اصول کاشت و نگهداری از درخت گردو

اصول کاشت و نگهداری از درخت گردو

معرفی درخت گردو گردو درختی یک پایه و دارای برگ‌هایی مرکب از برگچه‌های فرد و بزرگ است. سنبله گل‌های نر آن وضع آویخته دارد. ولی گل‌های ماده آن دارای…

نکات لازم برای کوددهی درختان گردو

برای کوددهی صحیح درختان گردو بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

به طور کلی فصل بهار را بهترین زمان برای کوددهی درختان گردو می دانند. اوایل بهار، زمانی که درختان تازه شروع به برگ زدن می کنند، ایده آل است. کود را قبل از شکستن جوانه یا شروع برگ دهی بدهید. دوباره در اوایل پاییز برای تقویت رشد و تولید گردو، کوددهی را انجام دهید. طبق دستورالعمل بسته اعمال کنید.
از کود دادن به درختان گردو در تابستان خودداری کنید، زیرا کود اضافی می تواند رشد جدیدی را تحریک کند که قبل از پاییز سفت نشود. این می تواند خطر آسیب سرمازدگی را افزایش دهد.
کود را به صورت حلقه ای در اطراف خط چکه درخت بریزید. برای کمک به حل شدن و پراکنده شدن کود در خاک، پس از استفاده آبیاری کنید.
درختان گردو معمولاً فقط هر 2 تا 3 سال یکبار نیاز به کوددهی دارند تا زمانی که خاک حاصلخیز باشد؛ فقط در صورتی زودتر استفاده کنید که کمبود مواد مغذی در رنگ برگ ها نمایان شود. کود بیش از حد به درختان آسیب می زند.

منبع : نهالونداین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (74 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

سیدرضا | ۱ روز پیش
باسلام‌ و تشکر برای من خیلی خوب بود ممنون
0
1

hits