دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
پیشنهاد 3 راهکار برای افزایش تولید بامیه
8
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بامیه یک محصول تابستانی است زیرا به یک فصل رشد طولانی و گرم احتیاج دارد.

با این 3 روش بامیه زیادی برداشت می کنید!

بامیه می تواند در شرایط مختلف و انواع خاک رشد کند، بنابراین تا زمانی که بامیه را در هوای سرما و سایه نکارید، غلاف های زیادی تولید می کند. اما برای افزایش تولید بامیه‌ شما، باید شرایط رشد آنها را بهینه کنید، در طول فصل رشد به آنها مواد مغذی کافی بدهید و رقم هایی با پتانسیل عملکرد بالاتری بکارید.

3 روش برای افزایش تولید بامیه

1. فراهم کردن شرایط بهینه رشد بامیه (نور، فضا، خاک و آب)

تا زمانی که بامیه از سرما دور بماند، عملکرد خوبی خواهد داشت. کاشت بامیه در منطقه ای که نور کافی به بوته های شما برسد، باعث افزایش تولید بامیه می شود. داشتن فضای کافی برای رشد، کاشت در خاک مرغوب و دریافت آب کافی می تواند تفاوت بین یک برداشت متوسط ​​و یک محصول پربار را در پی داشته باشد.

بامیه گیاهی است که در گرما به خوبی رشد می کند. این گیاه در آب و هوای گرم محصول خوبی تولید می کند و برای افزایش تولید بامیه شما باید گیاهان را در جایی بکارید که حداقل 6 ساعت نور مستقیم خورشید دریافت کنند. اگر در مناطق نسبتا معتدل و سردسیری هستید و قصد کاشت بامیه را دارید سعی کنید آن را در جایی بکارید که در تمام طول روز آفتاب کامل به آنها بتابد.

روش افزایش تولید بامیه

زمانی که دمای خاک حداقل 55 درجه فارنهایت (13 درجه سانتی گراد) و در حالت ایده آل 65 درجه فارنهایت (18 درجه سانتی گراد) باشد، بذر بامیه بکارید یا نشاهای کوچک را در فضای باز بکارید. برای گرم نگه داشتن خاک در زمان جوانه زنی و رشد اولیه گیاهچه می توانید از پوشش های پلاستیکی تیره رنگ روی خاک استفاده کنید. همچنین می‌توانید از مالچ پلاستیکی سیاه استفاده کنید که در گرم نگه داشتن خاک خیلی خوب نیست، اما مزیت دیگری که دارد این است که کنترل علف‌های هرز عالی عمل کرده و مانع از جوانه زنی بذر علف های هرز می شود.

بامیه هایی که خیلی نزدیک به هم کاشته می شوند، یا بامیه های کاشته شده در گلدانی که خیلی کوچک هستند، غلاف های زیادی تولید نمی کنند و ممکن است در مجموع غلاف های کوچکتری تولید کنند و عملکرد بسیار پایینی داشته باشند. فاصله کافی برای ردیف بامیه در زمین بین 30 تا 60 سانتی متر است (اغلب 45 سانتی متر توصیه می شود). برای افزایش تولید بامیه هایی که در گلدان کاشته اید، از گلدانی استفاده کنید که حجم 4.5 داشته باشد و عملکرد گیاه به حداکثر برسد.

کاشت در گلدان به این معنی است که خاک رشد بامیه خود را عاری از علف های هرز نگه دارید. هر گونه علف های هرز اطراف بوته های بامیه خود را به خصوص زمانی که جوان هستند حذف کنید تا رقابتی برای مواد مغذی و آب وجود نداشته باشد.

بامیه در خاک غنی که سست و دارای زهکشی مناسب نیز هست بهترین رشد را دارد. در حالی که خاک شنی و سبک برای بامیه ایده آل است، باید با مواد آلی اصلاح شود تا مواد مغذی و حفظ آب افزایش یابد. شما می‌توانید بامیه را در خاک‌های سنگین و رسی پرورش دهید، اما باید آن را با مواد آلی (مانند کمپوست) اصلاح کنید تا به سبک‌تر شدن خاک کمک کند و در عین حال مواد مغذی بیشتری را نیز فراهم کند و باعث افزایش تولید بامیه شود.

بامیه برای تولید محصول نیاز به آبیاری منظم و یکنواخت دارد. بامیه به دلیل مقاومت در برابر خشکی مشهور است، اما کم آبی می تواند بر تولید غلاف تأثیر منفی بگذارد. در عین حال از اشباع شدن خاک خودداری کنید که می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود. نشا بامیه به ویژه در خاک های سرد و مرطوب در برابر پوسیدگی ریشه آسیب پذیر است. بنابراین با آبیاری منظم می توانید باعث افزایش تولید بامیه شوید.

چگونه بامیه بیشتری برداشت کنیم ؟

اگر در جایی زندگی می کنید که باران مداوم و شدیدی می بارد، بامیه را روی تپه ها بکارید تا زهکشی بیشتری داشته باشد. برای بامیه های کشت شده در گلدان، نه تنها از زهکشی خوب خاک گلدان اطمینان حاصل کنید، بلکه خود گلدان ها باید دارای سوراخ های زهکشی کافی باشند.

2. به گیاهان بامیه خود مواد مغذی کافی بدهید

بامیه می تواند در خاک های فقیرتر نیز محصول تولید کند، اما اگر در خاکی غنی و حاصلخیز رشد کند شاهد افزایش تولید بامیه خواهید بود. توصیه می شود قبل از کاشت، خاک را با یک کود NPK یا کود با مقدار کمی نیتروژن (N) اصلاح کنید. بسیاری از متخصصان کود 10-10-10 را توصیه می کنند، اما هر کود معمولی با اعداد نزدیک به مساوی (یا عدد اول کمتر (نیتروژن کمتر) برای این گیاه مناسب است.

می توانید کود را در طول فصل رشد دوباره استفاده کنید، اما همیشه دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید. کوددهی بیش از حد به محصول بامیه بیشتر از کوددهی کمتر آسیب می رساند.

اگرچه کودهای با فسفر بالا برای رشد گل و افزایش تولید بامیه مناسب هستند، اما غلاف های بامیه در نوک رشد جدید ظاهر می شوند و نیتروژن باعث رشد بیشتر ساقه می شود، بنابراین کودهای متعادل تر اغلب توصیه می شود. نیتروژن بیش از حد می تواند باعث رشد بیشتر برگ ها به جای تولید غلاف شود، اما اگر خاک بسیار شنی دارید که مواد مغذی را به خوبی حفظ نمی کند، ممکن است استفاده از کود نیتروژن بالا در اواخر فصل برای ادامه تولید ضروری باشد.

3. ارقام پر محصول بکارید

برخی از انواع بامیه پتانسیل بیشتری برای عملکرد بالاتر نسبت به سایر ارقام دارند. در هنگام کاشت با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه خود سعی کنید از ارقام پرمحصول که عملکرد بالایی دارند و باعث افزایش تولید بامیه می شوند، استفاده کنید.

منبع : فردین کشتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (8 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

حمید کمارلو | ۳ هفته پیش
برای از بین بردن شته بوته بامیه چه سمی بزنیم؟
0
0

hits