دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
چرا آب از اگزوز خودرو خارج می‌شود؟

2 علت اصلی خروج آب از اگزوز خودرو

چرا آب از اگزوز خودرو خارج می‌شود؟
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
خروج آب از اگزوز خودرو در هنگامی که هوا سرد است (زمستان) نباید منجر به ایجاد نگرانی شود و عیبی ندارد و تنها زمانی که این اتفاق در هوای گرم رخ می دهد باید علل ان را بررسی نمود.

دلایل اصلی خروج آب از اگزوز و نکاتی درخصوص آن

حتما برای شما هم این اتفاق افتاده که شاهد علت خروج آب از اگزوز خودروی خود باشید. این عمل اگرچه امری ساده و عادی به نظر می‌رسد، اما می‌تواند بیانگر مسئله‌ای مهم در سیستم خودرو باشد. پس نباید هرگز آن را نادیده گرفت. اولین قدم پس از مشاهده خروج مواد مایع از اگزوز خودرو این است که جنس مایع خروجی از اگزوز مشخص شود. در این مطلب از دلگرم به بررسی علت خروج آب از اگزوز می‌پردازیم.

۱. رطوبت هوا

خروج آب از اگزوز اگر در فصل زمستان اتفاق بیفتد، می‌تواند مسئله‌ای عادی باشد که برای تمامی خودرو‌ها در فصل زمستان رخ می‌دهد. خروج آب از اگزوز در زمستان به این دلیل است که زمانی که خودرو در حالت خاموش باشد برای مدت زمان چند ساعت، اگزوز خودرو سرد می‌شود و زمانی که خودرو روشن می‌شود در محفظه تولید نیروی خودرو، گرما تولید شده و از طریق اگزوز خارج می‌شود.

زمانی که گرما از اگزوز سرد خودرو عبور می‌کند به دلیل رطوبتی که در هوا وجود دارد و همچنین رطوبتی که وارد اگزوز خودرو شده، عمل میعان (تبدیل گاز به مایع) اتفاق می‌افتد و باعث خروج آب از اگزوز خودرو می‌گردد. اما پس از گذشت چند دقیقه این عمل میعان متوقف شده و دیگر آبی از اگزوز خودرو خارج نمی‌شود.

۲. ایجاد مشکل در سر سیلندر، واشر سر سیلندر و محفظه احتراق

دلیل دیگری که می‌تواند باعث خروج آب از اگزوز خودرو شود، ایجاد مشکل در واشر سر سیلندر، سر سیلندر و محفظه احتراق خودروست که حتما باید به آن رسیدگی شود.
زمانی که واشر سر سیلندر می‌سوزد، باعث ورود آب به سر سیلندر خودرو شده که بسیار آسیب رسان است و باید حتما تعویض شود.

خروج آب از اگزوز

همچنین سر سیلندر خودرو اگر دچار شکستگی یا ترک شده باشد باعث ورود آب به سر سیلندر خودرو می‌شود که آن عامل نیز باعث خروج آب از اگزوز خودرو می‌شود که باید سر سیلندر خودرو توسط مکانیک حتما بررسی شده و تعویض و در صورت امکان تعمیر شود.
محفظه احتراق خودرو نیز اگر آسیب دیده باشد، باعث ورود هوا به محفظه می‌شود که در اثر عمل احتراق، آب تولید شده و از اگزوز خودرو خارج می‌گردد و باید سریعا تعمیر شود.

نکته: در تمامی این موارد باید از این موضوع مطمئن شد که مایع خروجی از اگزوز خودرو، «آب» است، اگر بنزین یا روغن باشد حتما دلیل دیگری دارد.

تشخیص مایع خروجی از اگزوز ماشین

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه مطمئن شویم مایع خروجی آب است یا ماده دیگر، این است که رنگ دود خروجی از اگزوز خودرو را به دقت مشاهده کنیم.
دود سفید خروجی نشانگر آب است.دود آبی یا خاکستری نشانگر روغن در سیستم احتراق خودرو است و دود سیاه نشانگر نرسیدن هوا به محفظه احتراق و انجام نشدن عمل احتراق است.
البته در فصل‌های سرد، هنگام روشن کردن خودرو، دود سفید خروجی از اگزوز خودرو به دلیل سردی هواست و حتما بعد از چند دقیقه این دود محو می‌شود.

حتماً بخوانید:
هر رنگ دود اگزوز در خودرو نشانه چیست ؟

هر رنگ دود اگزوز در خودرو نشانه چیست ؟

تغییر رنگ دود اگزوز یکی از بارزترین و راحت‌ترین راه‌های تشخیص عیب موتور اتومبیل به شمار می‌رود.

نکات مهم درمورد خروج آب از اگزوز

تعویض به موقع واشر سرسیلندر به صورت متوالی و هر چند وقت یکبار بعنوان یک قطعه مصرفی مثل روغن موتور، فیلترها و تسمه ها پس از طی کردن چند کیلومتر مشخص میتواند از خیلی از هزینه هایی که در آینده امکان دارد برای شما بوجود بیاید را کاهش داده و از وقوع آن جلوگیری کند. در صورت جدی نگرفتن این موضوع هم امکان دارد به یک باره خرج شما را چندین برابر کند و خرابی این قطعه به ظاهر ساده مشکلات بزرگی را برای خودروی شما بوجود بیاورد و از عملکرد آن بکاهد. تعویض واشر سرسیلندر که یکی از دلایل خروج آب از اگزوز است با مشورت یک مکانیک ماهر به صورت دوره ای را پیوسته در نظر داشته باشید.

جمع بندی : علت خروج آب از اگزوز خودرو می‌تواند در شرایطی یک امر عادی و بی خطر باشد و آن در فصل سرما به دلیل رطوبت است. نکته قابل تامل این است که در زمستان آب تنها برای چند دقیقه و نه بیشتر آب از اگزوز می‌تواند خارج شود؛ اما در روز‌هایی که هوا سرد نیست و شاهد خروج آب از اگزوز هستید، احتمال ایجاد مشکل فنی بسیار زیاد بوده و حتما باید بررسی شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits