دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آیا رنگ خاکستری با رنگ طوسی فرق می کند ؟
7
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فرق رنگ طوسی و خاکستری، اصلا تفاوتی هست؟ فرق رنگ طوسی و خاکستری در ترکیب رنگ است. در واقع خاکستری به هرگونه طیف از رنگ‌های میان سیاه و سفید گفته می‌شود که طوسی یکی از آن‌هاست.

فرق رنگ طوسی و خاکستری چیست؟‌

می‌توان گفت همه ما در زبان روزمره کلمات طوسی و خاکستری را به عنوان دو کلمه هم معنا به کار می بریم. اما فرق رنگ طوسی و خاکستری چیست؟ با آگاهی در تفاوت رنگ طوسی و خاکستری و تناژهای مختلف این دو رنگ می‌توانید نگاهی دقیق تر به این رنگ‌ها برای استفاده در دکوراسیون و مد و پوشاک داشته باشید.

در خلاصه‌ترین شکل ممکن برای توضیح فرق رنگ طوسی و خاکستری باید بگوییم که «طوسی» یکی از زیرمجموعه‌ها و در واقع از طیف رنگ خاکستری است.

رنگ خاکستری چیست؟

ما به رنگی که از ترکیب سیاه و سفید به دست آمده «خاکستری» می‌گوییم ؛ در واقع به هرگونه طیف از رنگ‌های میان سیاه و سفید، رنگ خاکستری گفته می‌شود. خاکستری رنگی خنثی است. (در واقع رنگ سیاه ترکیبی از سه رنگ اصلی قرمز، آبی و زرد است که ترکیب همزمان آن‌ها یکدیگر را مغلوب کرده و هیچکدام قادر به غلبه بر دیگری نیست و هر سه رنگ اصلی محو در دیگری می‌شوند؛ یعنی اصطلاحا همدیگر را خنثی می‌کنند. بنابراین مشکی رنگی خنثی است. از طرفی رنگ سفید هم به دلیل نداشتن رنگ‌دانه، یک رنگ خنثی به حساب می‌آید. بنابراین ترکیب سیاه و سفید که خاکستری می‌شود نیز رنگی خنثی است.)

رنگ های خنثی مثل رنگ‌های سفید، سیاه و خاکستری با هر رنگ و هر طیفی به راحتی هماهنگ و منطبق می شوند.رنگ خاکستری طیف های متنوعی دارد که طوسی با تناژهای مختلف یکی از آن‌‌هاست. یعنی با افزودن چند قطره از رنگ‌هایی مثل زرد، آبی، سبز، بنفش و غیره می‌توان رنگ‌های متنوعی از خاکستری ساخت که گرمی یا سردی آن رنگ متفاوت خواهد بود. البته با کم یا زیاد کردن ترکیب سیاه و سفید نیز درجه روشنی و تیرگی خاکستری، متفاوت خواهد بود.

رنگ طوسی چیست؟

طوسی از گروه رنگ خاکستری، رنگی است که ترکیبی از رنگ آبی را در خود دارد و به این علت در گروه رنگ‌های سرد قرار می‌گیرد. پس ترکیب رنگ طوسی؛ (مشکی، سفید و کمی آبی) است. مثلاً ترکیب رنگ سرمه‌ای با سفید به تولید رنگ طوسی منجر می‌شود.

 تفاوت های رنگ طوسی و خاکستری

بررسی تفاوت های رنگ طوسی و خاکستری

مکمل رنگ خاکستری و طوسی برای دکوراسیون یا مد و پوشاک چیست؟

از آنجا که رنگ خاکستری رنگی خنثی است برای زمینه بسیار مفید است و مثلا در دکوراسیون برای دیوار یا کفپوش بسیار مناسب خواهد بود. همچنین در پوشاک برای رنگ طمینه لباس بسیار مناسب است و با اغلب رنگ ها ست می‌شود. این رنگ سرد را بهتر است با رنگ‌های اصلی ترکیب کنید تا از یکنواختی و خسته کنندگی آن‌ها کاسته شود. بهترین مکمل رنگ خاکستری و طوسی؛ رنگ‌های زرد، صورتی و سفید هستند.

دلیل علاقه به رنگ طوسی چیست؟

در گذشته شناخت به رنگ خاکستری به عنوان یکی از رنگ های غم انگیز و بدون هیجان بود که در حال حاضر با بکارگیری از این رنگ در دکوراسیون جدید و مدرن در کنار رنگ های روشن دیگر به عنوان رنگی سنگین و گران و باکلاس شناخته می شود. این رنگ بامحیط اطرافش هماهنگ می شود و جزو رنگ های دوست داشتنی و محبوب و ساده با همه چیز تطابق می یابد که در فضای خانه بسیار کاربرد دارد به همین خاطر هم آقایون و هم خانم ها علاقه زیادی به این رنگ دارند.

مکمل های این رنگ از نظر طیف رنگی گسترده است که اگر علاقه مند به مد و فشن هستید می توانید آن را به هر شکلی ست کنید. چون تفاوت زیادی بین این ۲ رنگ وجود ندارد از تناژ رنگ خاکستری برای تیپ زیبا می توانید استفاده کنید. همچنین در دکور منزل برای مکمل رنگ طوسی می توانید از رنگ های سفید و زرد و قرمز و صورتی استفاده نمایید.

 تفاوت های رنگ طوسی و خاکستری

انواع طیف رنگ طوسی

طوسی سربی: در این رنگ طوسی تناژ آبی آن زیاد بوده و شباهت زیادی به رنگ استیل دارد.

طوسی نقره ایی: در این رنگ شما بیشتر تناژ روشن دارید که در محیط های تیره تر به فضای کمک کرده و روشن تر می شود.

طوسی طبیعت یا معمولی: این رنگی است که اغلب طبیعی بوده و در طبیعت نظاره می کنید مثل: رنگ کوه و پرنده ها.

دودی: این ترکیب بیشتر از رنگ مشکی در خاکستری بوده که رنگ دودی به دست می آید.

لجنی تیره: در این رنگ طوسی و سبز تیره با هم مخلوط شده و لجنی تیره را به دست می آورد.

ساخت رنگ خاکستری و طوسی

برای ساختن رنگ خاکستری با استفاده از رنگ پلاستیک باید به اندازه ۲ برابر از رنگ روغن مشکی و آبی پلاستیک بکار برد که برای هر ۱ کیلو رنگ سفید چند قطره رنگ مشکی به آن بی افزاییم و کامل با هم مخلوط و ترکیب نماییم. رنگی که به دست می آید طوسی روشن می باشد ولی اگر بخواهید به رنگ طوسی تیره یا خاکستری برسد باید مشکی آن را بیشتر اضافه نمایید. در این ترکیب هر چه رنگ مشکی بیشتر استفاده نمایید به خاکستری تیره نزدیک تر خواهد شد. اگر در زمان ترکیب رنگ مشکی به سفید چند قطره رنگ آبی هم بی افزایید به رنگ طوسی نزدیک تر می شود.

شخصیت شناسی و خواص رنگ خاکستری

بر اساس مطالعات انجام شده بر روی روانشناسی رنگ طوسی نشان می دهد استفاده زیاده از حد از رنگ طوسی تیره یا خاکستری موجب کم شدن انرژی و افزایش بی حالی و خستگی خواهد شد. اگر بسیار در اتاق خواب بکار رود فرد را منجر به استرس و افسردگی و گوشه گیری و ترس و منزوی می نماید.

کسانی که به رنگ طوسی علاقه دارند نسبت به سایر افراد کمتر ارتباط اجتماعی برقرار می کنند و اغلب دوست زیادی ندارند.اشخاصی که رنگ خاکستری و طوسی را دوست دارند و از آن را بیشتر لباس می پوشند قابل اعتماد و محافظه کار هستند.این ها نمی توانند به آسانی احساسات خود را بیان کنند و دائم احساس عاطفی خود را سرکوب می کنند.این افراد بیشتر اهل آرامش و عمل کننده هستند و علاقه ای به نیاز توجه دیگران ندارند.کسانی که علاقه زیادی به این رنگ دارند بی تفاوت و بی طرف نسبت به اکثر مسائل هستند.

رنگ خاکستری یا طوسی نشانه چیست؟

در واقع این رنگ ها بر خلاف محبوبیتی که دارد نشانه بدبینی و پیری است. چون به دلیل بالا رفتن سن افراد مو های آن ها به رنگ خاکستری در می آید نشان از مسن بودن می دهد. رنگ طوسی در بعضی از فرهنگ ها به حیواناتی با این رنگ نشانه بدبختی می دانن.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (7 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits