دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
10 انشا درمورد روز جانباز مناسب برای تمامی مقاطع
1
زمان مطالعه: 12 دقیقه
در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم چند انشا با موضوع جانبازان عزیز آورده ایم که در ادامه تقدیم حضورتان خواهیم کرد. تا انتها با ما همراه باشید.

انشا درمورد جانباز

جانبازان قشر فداکار جامعه هستند که از کشور و هم میهنان خود دفاع کردند و از جان خود گذشتند. از این رو در ادامه چند انشا درمورد جانباز برای شما عزیزان آورده ایم.

انشا درمورد روز جانباز

سالگرد میلاد حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام، روز جانباز نام گذاری شده است. عباس علیه السلام بزرگ جانباز تاریخ انسانیت است که صحنه کربلا را تجلی گاه ایثار و جانبازی نمود. فداکاری های برادر رشید امام حسین علیه السلام در تاریخ بشر مانندی ندارد.

دست حیدرآسای عباس علیه السلام شعر زیبای عشق و ایثار در راه ولایت را با خون سرخ بر زمین تفتیده، کربلا نگاشت، و راه و رسم عاشقی و شیوه جانبازی را به جهانیان آموخت.

هر ورق از دفتر زندگی امیرالمؤمنین علیه السلام جلوه ای از امامت و ولایت است. علی علیه السلام در عرصه ایمان امام مؤمنان، در جبهه های نبرد امام مجاهدان، در عبادت امام عابدان، در زهد و تقوا امام متّقیان، در عشق به محبوب سیّدالعشاق، و در همه ابعاد دینی و اجتماعی پیشوای اهل ایمان است.

او امام جانبازان نیز هست. هرگز از مرگ نهراسید و همواره مشتاق شهادت بود و بلاهای کوچک و بزرگ را به جان می خرید. «لَیلَه المَبیت» یکی از صحنه های درخشان جانبازی اوست.

امیرالمؤمنین علیه السلام بارها جان رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم را از خطر تهدید بت پرستان نجات داد و اسلام را حیات دوباره بخشید. این گوشه ای از جانبازی های علی علیه السلام در راه اسلام و یاری پیامبر بود.

انشا درمورد جانباز

انشا درباره جانبازان

هر ساله ولادت ابوالفضل العباس (ع) در تقویم شمسی مصادف است با روز جانباز، جانبازهایی که حکایت شگفت آفرینی آن ها در میدان های عرفان و حماسه تکان دهنده بوده است. ملت ایران همیشه و در همه جا و در تاریخ بلندش قهرمانان نام آوری دارد که همواره به وجود آنان می بالد.

اینان نام آوران عرصه خونین جنگ و حماسه و نبردند، یا صاحب نامان عرصه های ژرف و شگرف علم و عرفان و مذهب.جانبازان شیمیایی ما، گمنام ترین و سربلند ترین قهرمانان جبهه های دفاع مقدس هستند. آنها هر روز، زندگی در میان شعله های آتش را تجربه می کنند.

داستان نشستن شیخ الانبیاء حضرت ابراهیم (ع) در دل آتش حکایت همین جانبازان ماست که از نسل معنوی همان پیامبر آتش نشینند. جانبازان دلاور ما در هر جبهه ای از جبهه های مقدس ردپایی از خود گذاشته اند که آثار آن ها را در تمامی جبهه های غرب و جنوب می توان دید.

آنها گاه در لابلای کوه های سر به فلک کشیده کردستان به جست وجو و دفاع مشغول می شدند و گاه در میان امواج خروشان کارون و اروند، در پی دیار دلدار، تن به طوفان دریا سپرده اند، که حکایت شان یک تاریخ حادثه را در برابر ما آشکار می کند. هنوز راه همان است و مرد بسیار است خبر دهید که اهل نبرد بسیار است.

انشا برای روز جانباز

تحقیق درمورد جانبازان

انشا درمورد جانبازان دفاع مقدس

روز جانباز یادآور فداکاری و وفاداری به آرمان های بزرگ انقلاب است و جانبازان، مردان شایسته ای هستند که مقتدرانه پرچم کشور را استوار نگه داشته اند.

جانبازان بزرگترین قهرمانان کشور هستند، افرادی که از جوانی و زندگانی خود دست کشیدند تا جان خود را فدای دفاع از میهن کنند. امام خمینی (ره) جانبازان را شهدای زنده نامیدند و براستی که جانبازی کم از شهادت نیست.

افراد جانباز پشتوانه یک ملت و کشور هستند و هر زخم و دردی که از دوران جنگ به یادگار دارند، نشانی از ایثار و از خودگذشتگی آن هاست.

بسیاری از افراد حاضر به چنین فداکاری برای کشور نیستند و ترجیح می دهند به دنبال اهداف شخصی خود باشند. اما جانبازی یعنی ایثار، و قدردانی از این سرمایه های بزرگ حداقل کاری است که می توان در روز جانباز انجام داد و جانبازان بهترین الگو برای جوانان در راه وطن دوستی، صبر، استقامت، ایثار و فداکاری هستند.

انشا درمورد روز جانباز

انشا درباره روز جانباز

هر سال در روز ولادت حضرت ابوالفضل (ع) روز جانباز را گرامی میدارند، چون حضرت ابولفضل (ع) از حق بر علیه باطل دفاع کرد و در این راه دو دست خود را از دست داد. از خودگذشتگی بارزترین ویژگی جانبازان بزرگوار است و چه بسیار افراد جانبازی که گمنام هستند و تنها زخم های دوران جنگ را به دوش می کشند.

گرچه مقام شهدا بسیار بلند مرتبه است اما جانبازان را می توان فرشته هایی با بال شکسته دانست که هم غم فراق دوستان شهید خود را به دوش کشیدند و هم هر روز ناچار به تحمل زخم هایی هستند که از دوران جنگ برای آنها به یادگار مانده است.

آنها نیز می توانستند مانند خیلی از مردم نسبت به دشمن بی تفاوت باشند و حالا در رفاه و سلامتی زندگی کنند، اما جانباز سرشار از معرفت است و هر کدام از زخم هایی که بر بدن دارد نشان جوانمردی و غیوری اوست.

آنها زندگی دنیایی خود را برای رفاه یک ملت فدا کرده اند و هر جانباز گواه ایستادگی و صبوری و مردانگی است و نشان می دهد که می توان با بال شکسته هم پر از غرور و صلابت بود.

انشا با موضوع جانباز

انشا با موضوع روز جانباز

روز جانباز بهانه ایست تا به نوشتن انشا درباره جانباز پردازیم. جانبازی یعنی یک عمر نبرد، ابتدا در میدان جنگ و در نهایت نبرد و مقاومت در برابر زخم ها و دردهایی که از جبهه و جنگ به یادگار مانده است. جانبازی یعنی شهامت و اراده و ایستادگی برای باورها و عقاید یک کشور.

جانبازان سرمایه های کشور هستند، که اگر نبودند و جوانمردی آنها نبود، اکنون دشمن بر ما چیره شده بود. یک عمر زندگی کردن با دردهای جا مانده از دوران جنگ، تنها کار مردان بزرگ است.

هر جانبازی افتخار کشور و نشانی از اراده یک ملت برای ایستادگی در برابر ظلم و استبداد است. به عقیده من همه جانبازان فارغ از مشکلات و رنج هایی که در زندگی امروزه با آن همراه هستند، از صمیم قلب خوشحال اند و وجدانی آسوده دارند،

چون می توانستند نسبت به دشمن و خاک کشور بی تفاوت باشند اما قلبی بزرگ و اراده ای قوی داشتند و همه زندگی خود را فدای میهن کردند.

آنها می توانند با افتخار سر خود را بالا بگیرند و برای آیندگان از فداکاری های خود و هم رزمانشان بگویند. چه خوب است که همه ما از جانبازان و ایثارگران بیاموزیم که ایستادگی در برابر آرمان ها یعنی سربلندی.

انشا ادبی درمورد جانباز

مقاله درمورد روز جانباز

انشا درمورد پدر جانباز

اسم من ....... است. شاید خیلی از بچه ها نوشتند مادرشان را بیشتر دوست دارند که معلوم است، اما من... اما من ... پدرم را بیشتر دوست دارم چون مثلا" وقتی به خس خس می افتد ما بچه ها باید سریع اتاق را ترک کنیم تا بقول پدرم روحیه مان خراب نشود.

من پدرم را بیشتر دوست دارم که در 15 سالگی مانند یک سرباز وطن پرست رفت و جنگید و بعثی های نامرد شیمیایی زدند. هنگام پانسمان زخم های پدرم حق نداریم داخل اطاق شویم حتی برای تمیز کردن دندان مصنوعی اش چون که دندان های سالمش را داروهای اعصاب و روان خرد کرده.

ما نباید آنجا باشیم و ببینیم، چون پدرم متنفر است و ما کاری نمی کنیم تا او را بیشتر عذاب بدهیم. پدرم را آنقدر دوست دارم که زمانی که می دانم پولی ندارد و خرج خانه هم ندارد راضی نمی شوم تقاضای خرید چیزی بکنم.

پدرم مرد است مانند تمام دلیران، بالای سر تختش عکس امام، آقا و هم سنگری هایش را گذاشته و موقعی که دلتنگ می شود مثل غروب های جمعه، به آرامی اشک از چشمانش جاری می شود و ما بازهم او را تنها می گذاریم. می دانید چرا ؟! چون پدرم می گوید من ولی نعمتی داشتم و برای او جنگیدم و به داده ها و نداده ها قانعم،

اما چرا باید روحیه فرزندم را خراب کنم و من دوست دارم تمام این مصائب شیرین را خودم بدوش بکشم. در آخر من مادرم را دیوانه وار دوست دارم، اما اعتراف می کنم پدرم را بیشتر دوست دارم هرچند تمام مصائب را با مادرم شریک شدند و مانند دو فرشته از هم غافل نمی شوند.

یاد مظلومیت اهل بیت می افتم که فریادها را در گلوی خود خفه می کردند تا دشمن شاد نشود. آیا این پدر سزاوار پرستش نیست؟! مادرها که بهشت زیر پای آنان است ولی پدرم جای دیگری دارد.

در انتها من هم از قول پدرم می گویم این وضع حکمتی داشته و خدا یی که درد را به ما داده تا آن را تحمل کنیم، خواسته ایمانمان را محک بزند. به همه قول می دهم پدرم رو سفید است و منتخب یاران امام زمان خواهد بود.

انشا برای روز جانباز

انشا درمورد جانباز برای ابتدایی

هشت سال دفاع مقدس دوران آزمایش بزرگ الهی بود و آنها که در آن میدان جان فشانی کردند، افتخار دنیا و آخرت را کسب نمودند. اما جانبازان دلاور، هیچ گاه مسئولیت خود را تمام شده تلقّی نمی کنند و تا لحظه وصال به جهاد و کوشش مشغولند.

آنان در دوران حماسه بینی دشمن را به خاک مالیدند و جامعه را نیز از نظر فکری متحول نمودند و جوانان را به سمت ارزش های معنوی و الهی سوق دادند؛

و امروز که دشمن تمام قدرت خود را برای سرکوبی اعتقادات و ارزش ها مصروف داشته است، جانبازان در صحنه حضور یافته اند تا مشعل فروزان ارزش های الهی را مشتعل تر نمایند و راهنمای جامعه و جوانان به سوی سعادت باشند.

جانبازان و ایثارگران پشتوانه بزرگ جامعه و انقلاب اسلامی ما هستند. آنان اگرچه پایشان را از دست داده اند، اما ایستاده اند تا نام، یاد و فرهنگ شهیدان را زنده نگه دارند؛ و اگرچه ممکن است دستی در بدن نداشته باشند، ولی هم چنان علمداران این انقلابند.

آنان شور و نشاط حسینی را در جامعه برپا داشته اند، و هم چنان در صحنه باقی مانده اند تا ولایت تنها نماند و علی زمان مظلوم واقع نشود. آنان مانده اند تا مصیبت های صدر اسلام تکرار نشود و ذهن مردم از عطر ولایت تهی نگردد.

آری، آنان هم چنان مانده اند تا رسالت بزرگ خویش را که زمینه سازی برای ظهور حضرت ولی عصر، ارواحنافداه، می باشد به پایان رسانند.

انشا ادبی درمورد جانباز

متن زیبا درمورد جانبازان

انشا درمورد جانباز برای متوسطه اول

جانبازان تنها در میدان های نبرد پیشتاز نبوده اند. امروز در تمام صحنه ها جانبازان و ایثارگران عزیز با قدرت به فعّالیّت مشغولند و حتّی در بعضی عرصه ها از دیگران نیز گوی سبقت ربوده اند.

آنان در عرصه های فرهنگی، در مقابل شبیخون دشمن صف های مستحکمی هستند و آثار عمیق و شگرفی در جامعه برجای نهاده اند. به جرأت می توان گفت که آثار فرهنگی ـ هنری جانبازان به نحوی باورنکردنی تحوّل فرهنگی ایجاد می کند و به سادگی جان مخاطب را متأثر می سازد.

آنان هم در جبهه ها درخشیدند و حماسه آفریدند و هم در عرصه هنر و فرهنگ. جانبازان و ایثارگران دین بزرگی بر گردن جامعه ما دارند. آنان از مال و جان خویش گذشتند و تمام هستی خویش را در طبق اخلاص نهادند.

حال مهم ترین وظیفه جامعه در قبال جانبازان احترام و گرامی داشتن دستاوردهای ایثار ایشان است. جمهوری اسلامی، نظام ولایت فقیه، استقلال، آزادی و حاکمیت دین دستاوردهای ایثار آنان است و جامعه باید این محورهای اصلی و اساسی را حفظ کند و استمرار بخشد.

وظیفه دیگر جامعه توجّه به شخصیّت سراسر ایثار ایشان است و این توجّه در واقع اعتنا و احترام به پشتوانه های آزادگی و استقلال خویش است.

انشا درمورد فداکاری های جانبازان

انشا درمورد جانباز برای متوسطه دوم

از جانبازی تا شهادت هیچ فاصله ای نیست و به تعبیر حضرت امام خمینی رحمه الله جانبازان شهیدان زنده انقلابند. جانباز همزاد شهادت است. جانباز همان شهیدی است که بقایای پیکرش در عالم خاک جا مانده است. چه بزرگوارند شهدای زنده انقلاب. این نعمت الهی و این حیات بهشتی بر جانبازان عزیز مبارک و جاودانه باد.

خدا جانبازان را در عالم خاک باقی گذاشته است تا باب شهادت بسته نشود. تا روزی که «گروه تفحّص شهدای آن دنیا» این شهیدان جامانده در عالم خاک را بیابند و بر محمل بال ملائک به عرش ببرند.

جانبازان این دنیا مفقودان آن دنیایند که روزی پیدا خواهند شد و به یاران شهیدشان خواهند پیوست. این منتظران وصل هر روز در انتظار فراخوانی از آسمانند تا بال های شکسته خویش را بگشایند و در فضای عالم قدس به پرواز درآیند.

این شهیدان زنده مسافران عرشند و اسیران فرش. به خاطر آنان است که شهیدان یک بار دیگر از افلاک تا خاک سفر می کنند و آن شهیدانِ زنده ای را که آسمانی شده اند، لباس شهادت می پوشانند. به راستی که این لباس برازنده آنان است.

انشا با موضوع جانبازان

انشا برای روز جانباز

امروز جانبازان ضامن بقای انقلاب اسلامی هستند؛ شاید به جرأت می‌ توان گفت که جانبازان همانند حضرت زینب (س) که توانست عاشورا را روایتگری کند، در روایت‌گری کربلای دوران دفاع مقدس نقش بسزایی داشته و دارند.

این وظیفه من جانباز است که بتوانم با روایتگری از دوران دفاع مقدس، آن اهداف و آرمان‌ ها را به نسل آینده خود برسانم؛ پس لازم است که هم مردم و هم مسئولان ما را ببینند و به خصوص مسئولان امورات ما را تنها به بنیاد شهید و امور ایثارگران و این و آن حواله نکنند.

تنها گروهی که در این نظام بازنشستگی ندارد جانبازان هستند که همیشه در تمام عرصه‌ها ما هستیم اما نیستیم چون دیده نمی‌شویم و تنها خواسته ما این است که در وهله اول دیده شویم و از نقش و ظرفیت انجمن‌های ایثارگری و جانبازان استفاده شود.

جانبازان ولایت‌پذیری خود را در عمل نشان داده‌اند بنابراین شاید بتوان گفت امروز ولایت‌پذیرترین افراد جامعه همین جانبازان هستند که با ویلچرها، کپسول‌های اکسیژن و یا چشمان نابینا و تن قطع عضو خود در عمل ولایت‌پذیری را به منصه ظهور رسانده است.

انشا درباره روز جانباز

همچنین بخوانید:

10 انشا درمورد حضرت ابوالفضل (ع) مناسب برای تمامی مقاطع

10 انشا درمورد ماه شعبان مناسب برای تمامی پایه هااین مطلب چقدر مفید بود ؟
2.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits