دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
رسوب زدایی دستگاه اسپرسو ساز با جوش شیرین و آبلیمو
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
نحوه رسوب زدایی اسپرسوساز را برای شما عزیزان در دلگرم شرح داده ایم تا به راحتی با مواد خوراکی به مانند جوش شیرین، سرکه و آبلیمو، دستگاه اسپرسو ساز یا قهوه جوش خود را جرم گیری یا سختی زدایی نمایید.

نحوه رسوب زدایی اسپرسوساز

در این مطلب از دلگرم قصد داریم در مورد تمیز کردن و نحوه رسوب زدایی از اسپرسوساز نکاتی را بیان کنیم. دستگاه اسپرسوساز مانند هر وسیله دیگری برای اینکه عملکرد مطلوب و قابل قبولی داشته باشد، باید رسوب زدایی و جرم زدایی شود.بنابراین در این مطلب در مورد نحوه رسوب زدایی و جرم زدایی نکاتی را بیان کرده ایم.

توجه داشته باشید که نادیده گرفتن تمیز کردن اسپرسوساز سبب می شود تا قهوه و اسپرسوی شما طعم همیشگی را ندهد، یا مزه تلخی بدهد که قابل خوردن نیست. این طعم تلخ و یا مزه نامطلوب به دلیل رسوبات آهکی و قهوه و تمیز نبودن دستگاه است.

با توجه به اینکه قطعات و اجزای داخلی اسپرسوساز از گزند گرد و غبار و همچنین رسوبات آهکی آب و رسوبات قهوه در امان نیست، بنابراین توجه به نظافت و تمیزی اسپرسوساز سبب می شود تا باکتری ها، چربی ها و رسوبات از بین برود و در نتیجه شما طعم مطلوب واقعی قهوه ساز را بچشید.برای جرم زدایی و تمیز کردن اسپرسوساز باید چند نکته مد نظر داشته باشید.

  1. تمیز کردن رسوبات از مخزن دستگاه و پمپ
  2. تمیز کردن قطعات داخلی از چربی ها و آلودگی ها
  3. جرم زدایی بدنه اسپرسوساز

تمیز کردن و رسوب زدایی اسپرسوساز با مواد شوینده طبیعی

توجه به تمیزی وسایل برقی آشپزخانه اولین نکته برای افزایش طول عمر بالای آن ها است. برای داشتن اسپرسو و یا قهوه ای خوش طعم و مزه باید نظافت را جدی بگیرید.برای رسوب زدایی از اسپرسوساز می توانید از مواد شوینده طبیعی استفاده کنید.محلول جادویی سرکه و جوش شیرین دشمن رسوبات است.علت اینکه درون مخزن رسوبات و یا آهک های سفیدی دیده می شود؛ سختی آب است.سختی آب براساس یون های کلسیم و منیزیم در نظر گرفته می شود.

هر چقدر میزان یون های کلسیم و منیزیم بیشتر باشد، سختی آب نیز بیشتر است. علت رسوبات آهکی روی بدنه کتری و یا سماور و اسپرسوساز یا قهوه ساز نیز رسوب یون های آب و تشکیل آهک است. برای اینکه از شر این لکه های سفید رنگ خلاص شوید کافیست از محلول معجزه گر، سرکه و جوشی شیرین استفاد کنید.

چطور دستگاه اسپرسو ساز رو تمیز کنیم؟

نحوه جرم زدایی از اسپرسوساز با سرکه و جوش شیرین

ابتدا دستگاه را از آب پر کنید سپس کمی سرکه و جوش شیرین بریزید.سپس اسپرسو ساز را روشن نمایید.زمانی که آب درون قهوه ساز به جوش آمد، اسپرسو ساز را خاموش کنید.
سپس اجازه بدهید آب داغ درون مخزن باقی بماند.بعد از حدود نیم ساعت، مخزن را جدا کرده و آب را خالی کنید، سپس با اسفنج اقدام به تمیز کردن مخزن نمایید.می بینید که آهک ها به راحتی کنده شده و بدنه مخزن براق شده است. در صورتی که لایه های ضخیم آهک روی بدنه، وجود دارد، کافیست مراحل بالا را بار دیگر انجام دهید.

از بین بردن رسوب در اسپرسوساز با عملکرد خودکار دستگاه

در برخی از اسپرسوساز ها، قابلیت تمیز کردن خودکار وجود دارد. در این حالت با فعال کردن این دکمه؛ اسپرسوساز قادر به تمیز کردن بخش بدنه داخلی می شود. چرخه تمیز کردن اتومات دستگاه سبب می شود تا تمیز کردن به نحو اصولی صورت پذیرد.

تمیز کردن بدنه خارجی اسپرسوساز و از بین بردن رسوبات آن

برای تمیز کردن و نظافت اسپرسوساز نه تنها باید اقدام به رسوب زدایی نمایید، بلکه توجه به نظافت و جرم زدایی بدنه خارجی آن نیز مهم است. برای اینکه چربی ها و غبارهای نشسته روی بدنه اسپرسوساز را تمیز کنید؛ کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

با یک پارچه کمی نمناک و مایع ظرفشویی، اقدم به تمیز کردن پایه آن نمایید.برای سایر قسمت های اسپرسوساز که قابلیت جدا شدن را دارند؛ نیز می توانید با جدا کردن هر یک و شستن آن ها با دست و با مایع ظرفشویی، غبار و جرم های موجود در آن ها را از بین ببرید.
همچنین می توانید کمی سرکه را درون اسپری بریزد و با اسپری کردن سرکه روی بدنه اسپرسوساز و با کمک یک پارچه نمناک نخی؛ اقدام به تمیز کردن آن نمایید.
استفاده از آب لیمو برای تمیز کردن اسپرسوساز نیز از دیگر راه هایی است که برای جرم زدایی و رسوب زدایی از اسپرسوساز استفاده می شود.برای اینکار کافیست، آب لیمو را روی بدنه اسپرسوساز اسپری کرده و سپس با پارچه آن را تمیز کنید.

جلوگیری از ایجاد رسوب در اسپرسوساز

برای نحوه رسوب زدایی از اسپرسوساز استفاده از سرکه و جوش شیرین و همچنین آب لیمو می تواند مفید واقع شود.اما برای اینکه به طور مجددا از رسوب آهک در بدنه داخلی مخزن اسپرسوساز خووداری شود. بهترین راه این است که از آب تصفیه شده برای این امر استفاده شود. زیرا یون های موجود در آب سخت، سبب تشکیل آهک می شود.اگر یون های آب توسط دستگاه تصفیه کننده گرفته شود، از سختی آب کم شده و در نتیجه رسوب کمتری تشکیل شده و یا دیگر خبری از رسوبات آهکی نیست.

شما می توانید هم اسپرسوساز خانگی و صنعتی خود را با راهکارهای ساده تمیز کنید و اسپرسو خوش طعم را برای خودتان یا مشتریان تهیه کنید.برای تمیز کردن روزانه کافیست، سبد قهوه و دیگر اجزای جدا شدنی را از دستگاه خارج کرده و با شستن آن ها، باقی مانده قهوه را پاک کنید.سپس قطعات را خشک کرده و در جای خود قرار دهید.نازل بخار اسپرسوساز به دلیل کف شیر خراب، کثیف می شود.برای تمیز کردن نازل بخار اسپرسوساز نیز کافیست از بخار دستگاه استفاده کنید.لکه های قهوه و شیر که روی دستگاه ریخته می شود را سریعا تمیز کنید.

رسوب زدایی دستگاه اسپرسو ساز با سرکه و جوش شیرین

تمیز کردن دستگاه با آب لیمو برای رسوب زدایی اسپرسوساز

در این مطلب در مورد تمیز کردن دستگاه با آب لیمو مواردی ذکر شده است. توجه داشته باشید که اسپرسوساز، نیاز به تمیز کردن دوره ای دارد. تمیز کردن اسپرسوساز با مواد طبیعی سبب می شود تا دستگاه دچار زنگ زدگی و یا پوسیدگی قطعات نشود. مراحل زیر را برای تمیز کردن اسپرسوساز در نظر بگیرید.

نصف فنجان آب لیمو و آب را با هم ترکیب کنید.محلول را درون مخزن اسپرسوساز بریزید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید.اکنون فیلتر تمیز را درون دستگاه قرار داده و اجازه دهید، فرایند دم کشیدن انجام شود.بعد از دم کشیدن، مجددا مخزن را با آب معمولی پر کنید و فرایند دم کشیدن را این بار بدون لیمو انجام دهید.سپس با کمک یک اسفنج که آغشته به محلول آب لیمو است؛ پارچ و توری را تمیز کنید.

چرا تمیز کردن اسپرسوساز اهمیت دارد؟

اسپرسوساز دستگاهی است که برای تمیز کردن نیاز به رسوب زدایی دوره ای دارد، زیرا آب درون مخزن ممکن است به علت رسوبات آهکی آب، دچار جرم شود. همچنین توجه داشته باشید که رسوب زدایی از اسپرسوساز سبب می شود تا طعم اسپرسو آماده شده مطلوب باشد. بنابراین برای حفظ عملکرد و حفظ مزه اسپرسو باید به تمیز کردن و رسوب زدایی آن اهمیت ویژه ای داد.

همچنین اسپرسوساز به دلیل اینکه حرارت و رطوبت دارد، می تواند محیط مناسبی برای تجمع باکتری و قارچ باشد. برای اینکه دستگاه، محلی برای انباشت قارچ ها نباشد، باید نکات تمیز کردن آن را بدانید.

قرص و شوینده مناسب برای رسوب زدایی اسپرسوساز

در زیر در مورد قرص و شوینده مناسب برای رسوب زدایی اسپرسوساز مواردی بیان شده است.با توجه به اینکه برای شستشو و تمیز کردن اسپرسوساز هم می توان از مواد طبیعی و هم مواد شوینده شیمایی استفاده کرد، بنابراین در این قسمت در مورد قرص رسوب زدایی اسپرسوساز، نکاتی را بیان کرده ایم.

برای اینکه بتوان جرم زدا را برای اسپرسوساز خود تهیه کنید، کافیست مایع یا قرص یا پودر جرم زدا را برای دستگاه خود انتخاب کنید. جرم زدا ممکن است به صورت جداگانه از سوپرمارکت یا فروشگاه قابل خریداری باشد. ممکن است قهوه درست شده در اسپرسوساز، غلیظ و یا پررنگ باشد، بنابراین شما می توانید با تمیز کردن آن این مشکل را رفع کنید.

برای رفع غلظت قهوه می توان مراحل زیر را انجام داد:

ابتدا سری بخار اسپرسو را چک کنید و سپس اقدام به تمیز کردن آن نمایید، ممکن است ذرات قهوه سبب انسداد صافی شده باشند. ذرات قهوه را از هم باز کنید و اگر گلوله گلوه شده است، آن ها را پودر کنید تا مشکل قهوه غلیظ حل شود.

طعم اسیدی اسپرسو بعد از شستشو و تمیز کردن اسپرسوساز

علت طعم اسیدی اسپرسو بعد از شستشو و تمیز کردن اسپرسوساز در زیر ذکر شده است.ممکن است طعم اسیدی دستگاه به دلیل شستشو غیر اصولی انجام شده باشد، به این منظور باید بعد از فرایند تمیز کردن دستگاه، به خوبی آبکشی شود تا مواد شوینده طبیعی و یا شیمایی از قطعات اسپرسوساز پاک شود.

علت خروج طولانی قهوه از دستگاه و از بین بردن رسوبات اسپرسوساز

رسوبات آهکی و همچنان قهوه درون دستگاه اسپرسوساز می تواند سبب جرم گرفتگی و مسدود شدن مسیر خروج قهوه شود. به همین دلیل قهوه برای خارج شدن به زمان بیشتری نیاز دارد. از این رو باید با کمک یکی از روش های بالا به تمیز کردن و رسوب زدایی اسپرسوساز بپردازید.

حتماً بخوانید:
۱۰ تا از بهترین اسپرسوساز های موجود در بازار

۱۰ تا از بهترین اسپرسوساز های موجود در بازار

هنگام خرید اسپرسوساز مثل سایر لوازم خانگی برقی ، باید دقت زیادی انجام دهیم تا همان اسپرسوسازی که دقیقا نیاز داریم را تهیه کنیم. ویژگی ها و مشخصات فنی…

نکات مهم در تمیز کردن اسپرسوساز

  1. برای تمیز کردن اسپرسوساز، ابتدا دستگاه را از برق بکشید.
  2. مواظب باشید که قطعات برقی را درون آب فرو نبرید.
  3. از مواد شوینده اسیدی که برای دستگاه برقی مناسب نیست، استفاده نکنید.
  4. اجازه ندهید رسوبات و جرم ها درون اسپرسوساز سفت شود. با تمیز کردن دوره ای و در بازه زمانی مشخص، دستگاه خود را همیشه تمیز نگه دارید.
  5. به طور منظم سینی چکه، صافی و مخزن آب را جرم زدایی کنید.
  6. تمیز کردن سبد قهوه را نیز در لیست تمیز کاری و رسوب زدایی خود داشته باشید.

نتیجه گیری از نحوه رسوب زدایی از اسپرسوساز : با توجه به اینکه تمیز کردن و جرم زدایی از اسپرسوساز ، سبب تغییرات چشمگیری در طعم قهوه میشود.از این رو باید به تمیز کردن دوره ای و رسوب زدایی از آن توجه داشت.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits