دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۷ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
انشا زلزله : 5 انشا ادبی در مورد زلزله برای پایه های سوم تا نهم
4
زمان مطالعه: 11 دقیقه
در ادامه مجموعه ای زیبا از انشا زلزله مناسب پایه های مختلف قرار داده شده است .

انشا زلزله

انشا زلزله میتواند ذهن کودکان عزیزمان را به چالش بکشد تا با حوادث طبیعی و دلخراش آشنا شوند . در ادامه از مجله دلگرم مجموعه ای دلنشین و مفهومی انشا درباره زلزله را برای تمامی مقاطع تحصیلی آماده کرده ایم .

انشا درباره زلزله

سلام زلزله جان
کاش بی خبر نمیامدی
کاش خبر می دادی که قرار است بیایی
تا من از غذای مادرم که با زحمت و در تنگدستی برایم پخته بود ایراد نمیگرفتم
و با عشق می خوردم
کاش دستای پینه بسته ی پدرم را در این سرمای سرد آجر رو آجر می گذارد تا بتواند شکم ما را سیر کند می بوسیدم
کاش می توانستم خواهر کوچکم را نگه دارم تا مادرم بتواند راحت به کارهایش برسد
کاش شب را در بغل پرامن مادرم بودم و برایم قصه همیشگی را می گفت ومن به خواب می رفتم
می دانی زلزله جان
به جای آغوش گرم مادرم زمین سرد مرا در آغوشش گرفت
به جای غذای مادرم دهانم پر از خاک و کلوخ شد
و به جای دستان پدرم سقف خانه یمان بر سرمان آوار شد
مهمانی آمدنت زیاد طول نکشید ولی تمام زحمات پدرم آجر هایی که روی هم
گذاشته بود تا خانه ایی باشد برای مردم شهرمان
هیچ وقت آدم های مهم به روستایمان نیامده بودند ولی حالا روستایمان مر شده از آدمهای رنگارنگ
برای کمک به مردمی که حالا زیر آوار مانده بودند
کاش زودتر می آمدند
نمی دانم شاید زلزله تو باید می آمدی تا روستای کوچکمان،بزرگ می شد.
آمدنت سبب خیر شد.
ولی حیف که مردم مهربان روستایمان
نیستند تا ببینند
زیر آوار برای همیشه به خواب رفته اند
خوابی ساکت و طولانی
می دانی زلزله
دلم برای مردم روستاهای بعدی می سوزد که قرار است زیر آوار جان دهند
تا مردم کشورمان به خودشان بیایند و قدر زندگی رابدانند و باهم مهربان باشند.
کاش! زلزله، جان من رو میگرفتی و جان ... را نمیگرفتی

انشا زلزله

انشا زلزله کلاس چهارم

زلزله، حادثه‎ای طبیعی است که بر اثر لرزش زمین به وجود می‎آید. معمولاً در میان لایه‎هایی از سنگ که در زیر خاک سطحی و در عمقی حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری قرار دارند، شکست‎های برشی، کششی یا فشاری به‎وقوع می‎پیوندد. انتشار لرزشی که در اثر این شکست پدید می‎آید، زلزله نامیده می‎شود .

زمین به لحاظ هندسی دارای شکل کروی است که داخلی‎ترین قسمت آن «هسته» نامیده می‎شود و لایه‎های میانی که بین هسته و پوسته زمین قرار دارند، «گوشته» نامیده می‎شوند.

هسته زمین، داغ و پرحرارت و پوسته زمین نسبتاً سرد و خنک است. این دو نوع دمای متفاوت موجب می‎شود که گوشته زمین که بین هسته و پوسته قرار گرفته است، حرکت دورانی شکل پیدا کند و این حرکت دورانی شکل موجب گردش پوسته زمین بر روی گوشته می‎شود؛ در نتیجه پوسته زمین خاصیت یکپارچگی خود را از دست داده و تبدیل به صفحات مجزا و متحرک می‎شود.

مهمترین علت حرکت صفحات، گرمای داخل زمین است که موجب می‎شود تا حرکات صفحات در میانه زمین به یکدیگر مرتبط شوند و باعث ایجاد یک تنش و فشار زیاد در مرز بین صفحات شوند و شکستگی یا گسل امواج تنشی در محیط ایجاد شود و زلزله را به‎وجود آورد.

به عبارت دیگر، زلزله از آزادشدگی امواج تنشی به دلیل ایجاد شکستگی در پوسته زمین ایجاد می‎شود که این گسیختگی‎ها به دلیل فشارهایی است که صفحات پوسته زمین به یکدیگر وارد می‎کنند ولیکن نکته قابل ذکر آن است که زلزله ناشی از آزادشدن انرژی ذخیره شده در پوسته زمین صرفاً به دلیل شرایط جوی، فیزیکی و ساختار داخل زمین حادث نمی‎شود بلکه عوامل بیرونی نیز در آزادشدن این انرژی درونی دخیل‎اند.

زلزله‎ها به دو دسته قابل تقسیم هستند: زلزله‎های لبه صفحه‎یی و زلزله‎های درون صفحه‎یی. یک گروه از زلزله‎ها در محل برخورد صفحات به‎وجود می‎آیند.

لغزش و آزادشدگی انرژی در این محل موجب به‎وجود آمدن زلزله لب صفحه‎یی می‎شود اما شکل دیگر زلزله بر اثر فشارهای لبه یک صفحه بر روی لبه صفحه دیگر است که موجب تجمع انرژی و شکستگی در آن منطقه می‎شود. فرآیندهای کوه‎زایی نتیجه فشارهای صفحات اطراف است.

این فشارها موجب می‎شود که پوسته زمین شکسته و به سمت بالا حرکت کند و کوه‎ها را شکل دهد. به این زلزله‎ها که درون صفحه اتفاق می‎افتد، زلزله‎های درون صفحهیی می‎گویند.

بیشتر زلزله‎هایی که در ایران رخ می‎دهد در نتیجه فشار صفحه‎ای است که در منطقه عربستان واقع شده است. فشار این صفحه بر روی صفحه کشورمان در بیشتر مناطق، فرآیند کوه‎زایی هم‎چون زاگرس و البرز را موجب شده است.

به همین دلیل تقریباً تمام زلزله‎هایی که در فلات ایران رخ می‎دهد از نوع زلزله‎های درون صفحهی است‎. گسل‎های موجود در ناحیه رشته کوه‎های البرز، زاگرس و رشته کوه‎هایی که در شرق ایران گسترده‎اند، باعث به وجود آمدن این زلزله‎ها در داخل فلات ایران شده است.

زلزله‎های اخیر به‎علت تحرکات پوسته قاره‎یی موسوم به صفحه عربی و فرورانش آن به زیر زاگرس می‎باشد، این حرکات سبب آزاد شدن انرژی بسیار زیادی می‎شود که طبیعتاً در محل شکستگی‎ها و نقاط ضعف پوسته که گسل‎ها هستند آزاد شده و سبب برخی از امواج که امواج S هستند، سبب تخریب و لرزش می‎شوند.

در استان لرستان گسل بزرگ و فعال، گسل دورود است که سابقه حرکات بسیار شدید و مخرب نیز دارد که در امتداد رشته کوه زاگرس NW-SE بوده و در صورت حرکات شدید و آزاد شدن انرژی قدرتمند، شهرهای با فاصله ۱۵۰ کیلومتری هم در امان نخواهند بود.

انشا درباره زلزله

انشا زلزله کلاس سوم

قبل از شروع بحث زلزله باید تسلیت گفت... نه به آن هایی که رفتند و زیر خروارها خاک دفن شدند بلکه تسلیت برای آنهایی که هر لحظه و هر ثانیه روحشان می میرد. آنهایی که خانه ها بر سرشان خراب شده و دیگر خانه ایی برای زندگی ندارند. غذاها در یخچال ها زیرآوار ماندند و اکنون غذایی برای سیرشدن ندارند.
کودکان اسباب بازی هایشان را با سنگ و آجر باقی مانده خانه ها عوض کردند و به جای بازی با عروسک ها با خاک و سنگ بازی می کنند. زلزله چه عروسی هایی را به عزا تبدیل کرد و چه تولدهایی را به آغوش مرگ کشاند و چه دورهمی های گرم دور خانواده را به سنگ قبری سرد در گوشه ی قبرستان تبدیل کرد.
خاطره ها می آیند و مرور می شوند. زلزله ی رودبار که بسیاری از عزیزانمان را گرفت و گوشه ایی از قلب ما را به خنجر کشید و باری دیگر زلزله ی بم و کرمان که تنها خروارها خاک باقی گذاشت و اشک و تنهایی عده ایی دیگر که می گویند ای کاش ما نیز همراه بقیه می مردیم اما اینگونه بی سرپناه و بی کس نمی شدیم و گوشه ایی دیگر از قلبمان را با خود برد.
باری دیگر قلب ها و سینه ها لرزید از تکرار دوباره ی خاطرات تلخ. از فریادهای خش دار و چشمان منتظر، از دستان خالی و دلی پر درد.
زلزله تنها گوشه ایی از ایران را نلرزاند بلکه تمام کشور و مردم را لرزاند. قلب ها لرزید و نگاه ها دوباره پر از اشک شدند اما ابن بار کمی فرق داشت اتحاد بود و کمک.
کمک عده ی زیاد مردم که اوج لطف و محبت را می رساند و با تمام توان خود کمک کردند تا حداقل لب یک نفر را به لبخند وادارند. زلزله را همه می شناسند. می آید و ویران می کند و می رود اما تنها چیزی که باقی می گذارد کمک و یاری و عشق به هم وطن، هم نفسی را است.
این زلزله شاید خیلی ها را تکان داد. به آنها یادآوری کرد زندگی آنقدر کوتاه است که به اندازه ی چندثانیه می تواند ویران شود و برسرت خراب شود اما تنها چیزی که می ماند مهربانی ها و لحظات و خاطرات خوب در ذهن و یاد دیگران است پس تا جایی که می توانیم کینه ها را و دشمنی ها را از خود دور کنیم و قلب ها را سرشار از عشق و محبت کنیم زیرا دنیا ارزش شکاندن دلی را ندارد.

انشا با موضوع زلزله

انشا در مورد حادثه زلزله

یکی ازحوادث غیرقابل پیش بینی که سبب تخریب شهرها وروستاها می شودزلزله است۰
درتاریخ ۹۶/۰۸/۲۱ درامتدادزلزله ای درمناطق غربی کشور،درشهرستان سرپل ذهاب،کرمانشاه،ازگله؛خرابی های بیشماری پدید آمد.این حادثه ی حزن انگیز ،مردم غیور ایران زمین رادر غم واندوهی فراوان باقی گذاشت.این حادثه تاکنون شامل دویست وبیست ودو پس لرزه بوده که سبب جان باختن چهارصدو سی ودو تنازهم وطنان عزیزمان ومصدوم شدن هفت هزاروهشتصدوهفده تن ازمردمان سرزمین مان شده است.
زمانی که در شبکه های مجازی،تصاویری ازاین شهر رامی بینم اندوهی فراوان را در دلم احساس می کنم؛تصاویری ازقبیل :کودکی پنج روزه که مادر خودرا ازدست داده است،دختری که هشت تن از اعضای خانواده اش دراین حادثه جان گداز جان باخته اند،مادری که کودک سه ساله اش را که دیگر روحی در کالبدش نیست بامهربانی در آغوش خود می فشارد وقطره های اشک بی مهابا صورتش را خیس میکنند،همه وهمه،سبب میشود ناخود آگاه کوله باری از غم سراسر وجودم رافرا می گیرد.
اکنون که ما درکانون گرم وپرمهر خانواده هایمان هستیم وازنعمت وجد دو فرشته ی بزرگ برخورد داریم و شبها ماوایی داریم باآسودگی خیال به خواب فرو می رویم ؛درگوشه ای از وطنمان باوجود سوز وسرمای شب،کسانی هستند که در گوشه ی کوچه هاوخیابان ها مستقر شده اند ،برخی نیز در کنج بیمارستان ها در بستر بیماری خوابیده اند.
اکنون چه شایسته است که هریک ازما خودرا در جایگاه این عزیزان تصور نماییم واز کمک رسانی به آنها دریغ نکنیم .
به گفته حضرت سعدی:
بنی آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
چوعضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

انشا در مورد زلزله

انشا ادبی درباره زلزله

آن روز در غرب ایران، قلب گرم مردم به ناگه لرزید و از اندوه و غم و تاریکی آغشته شد.آن روز زمین ناخودآگاه خشم پرهیاهویش را با غرشی خشمگین و تلخ به جهان بیرون جاری ساخت.درآن روز قلب ایران تکه تکه شد و اشک میهن رودی به رنگ خون مردمان از دست رفته برپا کرده بود.آری آن روز ایران،ایران نبود و مردمانش شب را در ظلمت سایه ی غم ،سحر کردند
زلزله واژه ایست مملو از صدای سرد شیون.صدای فریاد مادری که پی یافتن فرزند خون آلود زیر آوار مانده اش تکاپو می کند،تمنا می کند و ... .زلزله وحشت است،اظطراب،ترس،خشم ،زلزله طوفانی است که قلب ها ویران می کند و چشم ها بارانی چهره ها خونی و افکار، پریشان.
رودبار و بم و کرمانشاه،بهانه اند.زلزله همه مان را زیر آوار برده است .آواری که تارو پودش از جنس جهل و غفلت و گمراهی است .آواری افکار را محبوس و متلاطم ساخته و جسم را در دریای گناه، بی قید و بند.آواری که هیاهوی آن خاموش است و فریادش لبریز از سکوت .
مردمان جامانده زیر آوار سنگ و در و پنجره تنفس را ستایش می کنند و نور خورشید را در گرو آزادی می بینند‌.دردبرای آنها درمان نیز هست.آری درمان بیماری گمراهی ،جهل،کفر،دوری از خدا و... مردمان زیر آوار خوب می فهمند معنی عشق را محبت را احساس و درکنار هم بودن را .
مردمان کرمانشاه دست یاری می خواهند،قلبی برای همدردی ،یاری برای یاری،آنها چشم انتظار کمک های ما هستند بیایید دست به دست هم دهیم تا نه با حرف ،بلکه با عمل بگوییم:هنوز هم گیاه انسانیت شاخ و برگ دارد.

نقاشی زلزله : 20 نقاشی با موضوع زلزله برای رنگ آمیزی کودکاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
2.0 از 5 (4 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید