دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
آیا ممکنه فاجعه ی سریال (آخرین بازمانده از ما) اتفاق بیفته؟ + ویدیو
12
داستان سریال the last of us پسا آخرالزمانی، به وقایع 20 سال بعد از شیوع یک قارچِ مرگبار جهش‌ یافته به نام کوردیسپس یا سرچماقی میپردازه.

آیا واقعه ی سریال the last of us در جهان ما ممکن است؟

ویدیوی اختصاصی دلگرم را حتما ببینید


این روزها همه از سریال the last of us محصول کمپانی HBO شنیدیم یا حتی اونُ دنبال میکنیم، داستان این سریال پسا آخرالزمانی، به وقایع 20 سال بعد از شیوع یک قارچِ مرگبار جهش‌یافته به نام کوردیسپس (cordyceps)یا سرچماقی میپردازه.
این قارچ در بدن میزبان رشد می کنه، اونُ از درون به بیرون می بلعه و نهایتا با اختیار داشتن مغز، کنترل رفتار میزبانُ به دست میگیره. چیزی شبیه به زامبی!

اما اگر از خودتون میپرسید آیا سرچماقی ها واقعا تو دنیای ما وجود داره باید بگم بله! البته خوشبختانه تا امروز فقط حشراتُ آلوده کردن!

نوع خاصی از خانواده سرچماقی ها الهام بخش خالقانِ این سریال بوده، این گونه از سرچماقی بعد از آلوده کردن یک حشره اونُ مجبور میکنه تا روی یک گیاه حرکت کنه، جایی که دسترسی بیشتری برای آلوده کردن دیگران داشته باشه، بعد میزبان رو وادار میکنه تا آرواره های خودشُ روی گیاه چفت کنه، تا این قارچ بتونه هاگهاش را روی زمین بریزه و تا حد ممکن حشرات دیگر رو آلوده کنه.

اما چرا انسان از آلودگی این قارچ مصون مانده؟

انتقال این قارچ به بدن یه موجودِ خونگرم، مستلزم یه تکامل جدی و طولانی مدته، یا بهتر بگم میلیون ها سال تغییرات ژنتیکی هر گونه ی زامبی از این قارچ برای حمله به یک حشره ی خاص تکامل پیدا کردن و طبق تحقیقات سرچماقی ها با میزبانشون سابقه ی تکاملی 45 میلیون ساله داشتن.
اما فاکتوری که تو این سریال این قارچُ برای حمله به انسان ها آماده کرده، دما و گرمایش زمینه. چیزی که از نظر علمی اصلا دور از واقعیت نیست.
در واقع سپری که تا امروز ما رو از تهدید قارچها مصون نگه داشته، بدنهای گرممونه؛ که در صورت گرمایش زمین، قارچها و انگلها دچار تکامل میشن و در دمای گرم دووم میارن ، پس برای حمله و زندگی در بدن گرمِ انسان دیگه مشکلی ندارن.
بذارید بگم در این صورت سرچماقی ها فقط یکی از ترسهای ما خواهد بود، چون احتمالا صدها گونه ی قارچ انگلیِ خطرناک دیگه کاملا آماده ی حمله به ما هستن.
حتی این هم، همه ی ماجرا نیست. دانشمندا اخطار دادن با گرمایش زمین و آب شدن یخها و یخچالهای طبیعی حجم زیادی از میکروب های باستانی آزاد خواهند شد! بخش بزرگی از اونها به دریاچه ها، رودخانه ها و نهایتا تغذیه من و شما راه پیدا میکنه!

سرچماقی ها چند گونه دارند؟

جالبه بدونید که سرچماقی ها ششصد گونه دارن، که بعضی از گونه های اونها تا 4000 دلار قیمت داره.
البته که این گونه های گرون قیمت قرار نیست ما رو تبدیل به زامبی کنه! بلکه طبق تحقیقات این گونه های سخت پرورش از سرچماقی ها میتونه در درمان سرطان مفید باشن یا باعث افزایش اکسیژن رسانی و تحمل ورزشهای سنگین برای ورزشکاران باشن.
این قارچ می تونن به روند ضد پیری کمک کنن. سیستم ایمنی بدنُ تقویت کنن وبرای عملکرد قلب و کلیه مفید باشن.

شما فکر میکنید انسان، این بار هم میتونه نجات پیدا کنه؟

دعوت میکنم که ویدیوی بالا را حتما ببینیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (12 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits