alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۲ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
تفاوت کلاریترومایسین با ازیترومایسین
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آزیترومایسین و کلاریترومایسین هر دو آنتی بیوتیکی هستند که به خانواده ماکرولیدها تعلق دارند. با ما در دلگرم همراه باشید تا با تفاوت ایندو بیشتر آشنا شویم .

آزیترومایسین در مقابل کلاریترومایسین

قطعاً آنتی بیوتیک ها یکی از مهمترین داروها هستند. از آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت ها استفاده می شود. علائم و نشانه های رایج عفونت عبارتند از: تب ، قرمزی در اطراف منطقه آسیب دیده و حتی درد.

برای از بین بردن تمام این علائم و علائم آلوده ، مصرف آنتی بیوتیک یک ضرورت است. از جمله رایج ترین آنتی بیوتیک های تجویز شده آزیترومایسین و کلاریترومایسین است.

شباهت ها و تفاوت های بین آزیترومایسین و کلاریترومایسین چیست؟

آزیترومایسین و کلاریترومایسین هر دو آنتی بیوتیکی هستند که به خانواده ماکرولیدها تعلق دارند. اریترومایسین اولین ماکرولید تولید شده در سال 1952 بود. ماکرولیدها در ایالات متحده و سایر مناطق جهان در دسترس هستند.

آزیترومایسین و کلاریترومایسین به عنوان جدیدترین عوامل ماکرولیدها در نظر گرفته می شوند. آنها از زمان اصلاح مواد جدیدتر هستند و این امر باعث می شود نفوذ بهتری در بافت و تحمل دستگاه گوارش انجام شود.

آزیترومایسین و کلاریترومایسین هر دو در درمان عفونت های خفیف تا متوسط ​​استفاده می شوند. در اینجا شرایطی وجود دارد که آزیترومایسین و کلاریترومایسین با توجه به emedexpert.com بهترین استفاده را می کنند.

آزیترومایسین به بهترین وجه در شرایط زیر مورد استفاده قرار می گیرد: ذات الریه پنومونی از شدت خفیف ناشی از استرپتوکوک پنومونی یا Haemophilus آنفلوانزا ، فارنژیت استرپتوکوکی / لوزه به دلیل استرپتوکوک پیوژنز ، تشدید باکتریایی حاد بیماری انسداد مزمن ریه به دلیل Haemophilus آنفلوآنزا ، آنفلوآنزا ذات الریه ، اورتریت غیر غده ای و سرویکیت به دلیل Chlamydia trachomatis ، عفونت های غیر عادی ساختار پوستی به پوست در اثر استافیلوکوکوس اورئوس ، Streptococcus pyogenes یا Streptococcus agalactiae و بیماری های پیچیده مایکوباکتریوم آبیوم منتشر شده است.

از سوی دیگر ، کلاریترومایسین بهترین استفاده در شرایط زیر است: سینوزیت حاد ماگزیلا به دلیل هموفیلیوس آنفولانزا ، Moraxella catarrhalis یا استرپتوکوک پنومونی ، فارنژیت / لوزه به دلیل استرپتوکوکوس پیوژنز ، تشدید باکتریال برونشیت مزمن به علت Haemophilus آنفنوز ، ، Moraxella catarrhalis یا Streptococcus pneumonia ، عفونت های غیر عادی ساختار پوستی به پوست به دلیل استافیلوکوکوس اورئوس یا استرپتوکوک پیوژنز ، عفونت های مایکروباکتریایی ناشی از مایکوباکتریوم آویوم ، یا مایکوباکتریوم داخل سلولی ، عفونت حاد پوستی به علت هایموفیلوس آنزیم ، استرپلاکسوس ، و غیره ذات الریه و پنومونی به دست آمده از جامعه به دلیل هموفیلیوس آنفلوانزا ، مایکوپلاسما پنومونیه ، استرپتوکوک پنومونیه یا پنومونی کلامیدیا.

آزیترومایسین در مقابل کلاریترومایسین

اگر چه آزیترومایسین و کلاریترومایسین مانند سایر داروهای دارای مزایای مختلفی در مقابله با عفونت هستند ، عوارض جانبی دارند. رایج ترین عوارض جانبی آزیترومایسین شامل موارد زیر است: تهوع ، اسهال و اشکال دیگر ناراحتی شکمی. از طرف دیگر ، رایج ترین عوارض جانبی کلاریترومایسین شامل موارد زیر است: سردرد ، طعم غیر طبیعی ، حالت تهوع ، اسهال ، سوء هاضمه و سایر اشکال ناراحتی شکمی.

با این وجود ، آزیترومایسین و کلاریترومایسین هم بهتر از ماکرولیدهای تولید شده اول که اریترومایسین هستند ، بهتر است از آنها استفاده کنند.

اجازه دهید استناد کنیم که چرا آزیترومایسین و کلاریترومایسین بهتر از آنها استفاده می کنند. از آنجایی که این مواد جدیدتر از ماکرولیدها هستند ، باعث بهبود نفوذ بافت ، اثرات جانبی کمتر دستگاه گوارش و بهبود خواص فارماکوکینتیک می شوند.

از نظر تداخل دارویی با دارو ، آزیترومایسین از پتانسیل کمتری برخوردار است و نسبت به اریترومایسین و حتی کلاریترومایسین افزایش پوشش گرم منفی را ارائه می دهد. اما از نظر فعالیت گرم مثبت ، کلاریترومایسین بسیار بهتر از اریترومایسین و آزیترومایسین است.

از آنجا که آزیترومایسین و کلاریترومایسین از مواد جدیدتر هستند ، بیشتر از هر نوع دیگر آنتی بیوتیک تجویز می شوند. آنها عوارض جانبی کمتری دارند و در صورت بروز عوارض جانبی ، معمولاً خفیف هستند. عوارض جانبی این داروها توسط پزشک شما قابل استفاده است.

کلاریترومایسین و ازیترومایسین

خلاصه:
آزیترومایسین و کلاریترومایسین هر دو آنتی بیوتیکی هستند که به خانواده ماکرولیدها تعلق دارند.
آزیموتریسین و کلاریترومایسین هر دو در درمان عفونت های خفیف تا متوسط ​​استفاده می شوند.
آزیترومایسین و کلاریترومایسین تحت شرایط زیر تجویز می شوند. لطفاً به مقاله فوق مراجعه کنید.
آزیترومایسین و کلاریترومایسین بهتر از ماکرولیدهای تولید شده اول که اریترومایسین است استفاده می شوند. از آنجایی که این مواد جدیدتر از ماکرولیدها هستند ، باعث بهبود نفوذ بافت ، اثرات جانبی کمتر دستگاه گوارش و بهبود خواص فارماکوکینتیک می شوند.

separator line

موارد مصرف کپسول آزیترومایسین و عوارض جانبی این دارو

همه چیز در مورد آنتی بیوتیک کلاریترومایسین (Clarithromycin)این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • mldunbound.org
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits