دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
موارد و نحوه مصرف داروی کوئستران (کوله استایرامین)
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
کوئستران (کوله استایرامین) از دسته داروهایی است که از طریق کاهش میزان کسترول بدن خواه از طریق شکستن و دفع آن و یا عدم جذاب این ماده باعث پیشگیری از بروز عوارض منفی ناشی از بالا بودن سطوح کلسترول در بدن می‌شود.

اطلاعات مهم مربوط به داروی کوئستران

کلسترول از جمله موادی با ساختار اسید چرب است که علاوه بر نقش‌های ضروری در تولید بعضی هورمون‌ها و دیواره سلولی دارد، ممکن است در اثر بالا رفتن بی رویه میزان آن در بدن انسان، باعث بالا رفتن احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مثل تصلب شرائین (آترو اسکلروزیس) و متعاقب آن بیماری‌های قلبی – عروقی خواهد شد. از این رو برای مقابله با سطوح بالای کلسترول در خون، به ویژه لیپوپروتئین کم چگالی (LDL) (کلسترول بد)، داروی کوئستران کاربرد شاخصی خواهد داشت.

در صورتی که فرد مصرف کننده کوئستران دچار انسداد معده و یا روده باشد، باید از مصرف این دارو پرهیز کند. نیاز است که ۴-۶ ساعت فاصله بین مصرف این دارو تا مصرف داروی دیگر باشد.

نکات مورد استفاده از داروی کوئستران

اگر فرد مصرف کننده به این دارو آلرژی داشته باشد و یا مورد زیر را داشته باشد، نباید از این دارو استفاده کند:

انسداد معده و یا روده.

در این موارد برای اینکه مطمئن شوید، مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

  • یبوست مزمن؛
  • اختلال تیروئید؛
  • بیماری دیابت؛
  • بیماری کلیوی؛
  • بیماری‌های کبدی؛ یا
  • ابتلای به بیماری‌های عروق کرونر (انسداد عروق).

این دارو ممکن است حاوی اسید آمینه ضروری؛ فنیل آلانین باشد. با توجه به اینکه در بدن بیماران مبتلا به فنیل کتونوری این ترکیب تجزیه نشده و باعث بروز مشکلاتی در بدن فرد می‌شود، در صورت ابتلای به عارضه فنیل کتونوری (PKU) لازم است که فرد بیمارقبل از استفاده از این دارو با پزشک خود در مورد استفاده از این دارو مشورت کند.

از آنجایی که مصرف این دارو می‌تواند باعث تداخل و در نتیجه اخلال در روند جذب ویتامین‌های در بدن کند، پزشک معالج می‌تواند با در نظر گرفتن این موضوع مصرف مولتی ویتامین را برای جبران این تداخل و سو جذب ویتامین توصیه کند.

با توجه به اینکه به طور طبیعی در دوران بارداری و شیرخواری میزان نیاز مادر به ویتامین‌های مختلف افزایش خواهد یافت، پزشک معالج باید در زمینه مصرف همزمان مکمل‌های حاوی ویتامین و داروی کوئستران توصیه‌های لازم را به فرد مصرف کننده ارائه دهد.

مشخص نیست که این دارو به یک جنین آسیب برساند یا نه . اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

روش مصرف داروی کوئستران

داروی کوئستران را دقیقاً همانطور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما را برای اطمینان برای گرفتن بهترین نتایج، تغییر دهید.

این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیهشده مصرف نکنید. این دارو معمولاً به صورت یک و یا دو بار در روز مصرف می‌شود هرچند در صورت می‌تواند تا روزی ۶ بار (هر ساعت ۱ عدد) نیز مورد استفاده قرار گیرد. از این رو نیاز است که مطابق با تجویز پزشک خود روند درمانی را دنبال کنید.

پودر این دارو را با حداقل ۲ تا ۳ اونس آب یا سایر نوشابه‌های گازدار بدون ترکیب کربنات مخلوط مصرف کنید. شما همچنین می‌توانید پودر این دارو را همراه با سوپ برنج، آناناس خرد شده یا سیب زمینی مخلوط و مصرف کنید.

دارو را با استفاده از وسیله‌ای که به همراه این دارو به شما ارائه می‌شود اندازه گیری کنید. برای اندازه گیری این دوز دارو، از هیچ چیز وسیله اندازه گیری دیگری استفاده نکنید. بهترین اثر بخشی مصرف این دارو زمانی است که شما آن را همره با وعده‌های غذایی مصرف می‌کنید.

از آنجایی که این دارو ممکن است همراه با داروهای دیگری مصرف شود، به یاد داشته باشید که تا یک ساعت بعد از مصرف دیگر داروها از مصرف داروی کوئستران و بعد از مصرف داروی کوئستران حداقل تا ۴ ساعت از مصرف دیگر داروها پرهیز شود.

داروی داروی کوئستران

مصرف منظم این دارو می‌تواند باعث حصول بهترین اثر بخشی توسط این دارو و رفع عارضه یاد شده شود. برای جلوگیری از کمبود دارو، قبل از به پایان رسیدن مقدار موجود دارو، برای جایگزینی این دارو اقدام کنید.

متاسفانه یکی از اثرات منفی این دارو که می‌تواند بر زیبایی فرد مصرف کننده نیز اثر بگذارد، اثر این دارو بر سلامت و زیبایی دندان‌های فرد مصرف کننده است. مایع خوراکی حاصل از پودر این دارو می‌تواند باعث تغییر رنگ، فرسایش مینای دندان و همچنین پوسیدنی دندان شود.

برای جلوگیری از بروز این امر نیاز است که به طور مرتب دندان‌های خود را مسواک زده و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. از آنجایی که یکی از اثرات جانبی این دارو می‌تواند یبوست باشد، برای پیشگیری از بروز این عارضه، در هنگام مصرف این دارو مایعات بیشتری نسبت به زمان معمول مصرف کنید.

برای پایش سلامت و پیشگیری از ابتلا به عوارض محتمل ناشی از مصرف این دارو، در طول مصرف این دارو فرد باید به طور منظم آزمایش‌هایی را انجام دهد تا از سلامت و عدم خطرناک بودن این دارو بر سلامت خود اطمینان حاصل کند.

استفاده از این دارو تنها جزئی از برنامه جامع درمانی است که ممکن است شامل تقید به یک رژیم غذایی خاص، ورزش و کنترل وزن باشد. رژیم غذایی، مصرف دارو و ورزش روتین خود را به طور منظم انجام دهید. داروی کوئستران باید در دمای اتاق و به‌ دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

سوالات رایج درباره داروی کوئستران

چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک مصرف دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به‌ محض اینکه شما دوز فراموش‌شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش‌شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست‌رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش‌ از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد این دارو ممکن است شامل درد شدید در ناحیه معده یا ابتلا به عارضه یبوستباشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از مصرف همزمان دیگر داروها با داروی کوئستران اجتناب کنید. نیاز است که ۴-۶ ساعت فاصله بین مصرف این دارو تا مصرف داروی دیگر باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits