دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
نگهداری و انقضا قهوه و نکاتی برای ماندگاری بیشتر

آیا پودر قهوه خراب و فاسد می شود ؟

نگهداری و انقضا قهوه و نکاتی برای ماندگاری بیشتر
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
چگونه باید از قهوه نگهداری کرد؟ چرا مسئله نگهداری قهوه بسیار حائز اهمیت است؟ قهوه دوستان، عاشق عطر و طعم قهوه تازه هستند به همین دلیل سعی می‌کنند که قهوه خام، دانه رست شده یا قهوه آسیاب شده خود را به گونه ای نگهداری کنند که، تازگی خود را حفظ کند.

مدت زمان ماندگاری قهوه چقدر است؟

آیا دانه‌ های قهوه تاریخ انقضا دارند؟

شرایط نگهداری قهوه، چندان پیچیده نیست، کافیست برای نگهداری دانه و پودر قهوه به چند نکته توجه کنید. در شرایط مناسب نگهداری، دانه سبز قهوه زمان بیشتری نسبت به دانه برشته شده می‌تواند نگهداری شود. دانه قهوه رست شده حدود یک ماه و قهوه آسیاب شده در حدود یک هفته عطر و طعم خود را حفظ می‌کند و رفته رفته با کاهش تجریجی کیفیت همراه است. در پودر و دانه قهوه‌های بسته بندی شده، پس از باز شدن درب محصول، کاهش تدریجی کیفیت محصول آغاز می‌شود.

شرایط نگهداری قهوه چیست؟

1. میزان رطوبت در نگهداری قهوه خیلی مهمه! : ابتدا درباره شرایط نگهداری قهوه سبز یا قهوه خام صحبت کنیم. رطوبت یکی از موارد بسیار مهم در نگهداری قهوه است. اگر در نگهداری قهوه سبز رطوبت بالا باشد، مزه قهوه تغییر می‌کند و ممکن است قهوه کپک هم بزند هم چنین شرایط نگهداری خشک، باعث کاهش رطوبتی می‌شود که در هنگام رست دانه، به آن نیاز است.برای نگهداری دانه های خام، دمای ۲۳ درجه و رطوبت حدودا ۶۰% مناسب است در ضمن می‌توانید دانه‌های قهوه را در کیسه‌های پلاستیکی ریخته و کیسه‌ها را در ظروف دربسته‌ای که، امکان نفوذ هوا ندارند، قرار دهید.

2. نگهداری از دانه و پودر قهوه برشت شده : قهوه‌های برشته شده بسیار حساس تر از قهوه‌های سبز هستند. شرایط نگهداری آن‌ها باید به گونه ای باشد که دانه یا پودر قهوه را از رطوبت، گرما، نور و جریان هوا دور نگه دارد. دمای مناسب نگهداری ۲۳ درجه سانتی گراد است. در ضمن محیط نگهداری بهتر است خشک و تاریک باشد، البته شرایط اتاق می‌تواند برای نگهداری مناسب باشد. پس در یخچال جای مناسبی برای نگهداری قهوه نیست! قهوه را فریز نکنید!

ماندگاری قهوه چقدر است

چه ظروفی برای نگهداری قهوه مناسب است؟

در نگهداری از قهوه هر چه با هوا تغییرات دما رطوبت نور قهر باشید بهتر است! ظروف شیشه‌ای ترجیحا مات، سرامیکی، پلاستیکی شفاف و در آخر ظروف فلزی می‌توانند به ترتیب گزینه‌های مناسب برای نگهداری قهوه باشند، البته باکس‌هایی نیز وجود دارند که می‌توان توسط یک مکنده هوای داخل آن را به طور کامل تخلیه کرد. قهوه فروشی‌ها هم برای مگهداری از ظرفی به نام سیلو استفاده می‌کنند که سبب محافظت از نور و رطوبت قهوه می‌شود.

حتماً بخوانید:
قهوه فرانسه چیست و چه خواصی دارد ؟

قهوه فرانسه چیست و چه خواصی دارد ؟

همانطور که می دانید قهوه انواع مختلفی دارد. یکی از انواع آن ها، قهوه فرانسه است. در این مقاله قصد داریم شما را با این قهوه و خواص آن آشنا کنیم. با ما…

چند نکته پیرامون نگهداری و انقضا قهوه

1. بدترین چیز برای قهوه می‌تواند تغییر رطوبت باشد. رطوبت سبب کپک زدگی می‌شود. حتی در حین برداشتن قهوه با قاشق توجه داشته باشید که قاشق کاملا خشک باشد.

2. به هیچ وجه در یخچال و در کنار ادویه جات دیگر، جای مناسبی برای نگهداری قهوه نیست.اگر به دنبال یک فنجان قهوه دلنشین هستید، قهوه‌های تازه می‌توانند شما را یاری دهند.

3. پس از هر بار استفاده از قهوه، هوای داخل کیسه یا پلاستیکی که قهوه را در آن نگهداری می‌کنید را خالی کنید.

4. سعی کنید قهوه مورد نیاز خود را هر هفته به اندازه نیاز، تهیه کنید که هم نیازی به ذخیره سازی نباشد و فاصله زمانی کمتری بین رست دانه و آسیاب آن باشد.

5. هر چه زمان رست و آسیاب کردن قهوه به زمان دم کردن قهوه نزدیک‌تر باشد قهوه از عطر و طعم بهتر و تازه تری برخوردار است.
برای نگهداری بیشتر قهوه، بهتره به صورت دانه نگهدارید، قهوه پودر شده به دلیل سطح تماس بیشتر با هوا زودتر عطر و تازگی خود را از دست می‌دهد.

6. بهتر است نیاز قهوه خود را به صورت هفتگی خریداری کنید تا همیشه از تازه بودن آن لذت ببرید.

7. این توصیه رو جدی بگیرید، اگر قهوه‌تان به صورت پودر است و از زمان برشته شدنش سی الی چهل و پنج روز گذشته از آن استفاده نکنید، تازه اگر قهوه خوب نگهداری شده باشه! و اگر به صورت دانه بود ۲ الی ۳ ماه از زمان برشت آن گذشت آن را دور بریزید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits