دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
استفاده از پستانک،مضرات پستانک و فواید پستانک را میدانید؟
5
زمان مطالعه: 4 دقیقه
استفاده از پستانک-مضرات پستانک -فواید پستانک-چگونگی استفاده از پستانک-مضرات پستانک چیست-فواید پستانک چیست-آموزش استفاده از پستانک-عوارض پستانک-شکل پستانک-مکیدن پستانک-تمیز کردن پستانک-روش استفاده از پستانک-راههای استفاده از پستانک-استفاده صحیح از...

استفاده از پستانک:اگر شما نیز از آن دسته والدین هستید که برای آرام کردن نوزاد خود از پستانک استفاده میکنید بهتر است اطلاعات کلیدی و بیشتری راجع به پستانک داشته باشید و مضرات پستانک و فواید پستانک را بشناسید.با دلگرم همراه شوید:

استفاده از پستانک و مضرات پستانک و فواید پستانک

استفاده از پستانک و مضرات پستانک و فواید پستانک

مضرات پستانک جیست:

مضرات پستانک:پستانک هم مثل مکیدن انگشت دست، شکل فک و دندان نوزاد را تغییر می‌دهد. در واقع پستانک باعث می‌شود دندان‌های بالایی، جلوتر از دندان‌های پایینی قرار گیرند و روی آن‌ها بیفتند. در نتیجه یک حفره بین فک بالایی و پایینی به وجود می‌آید. این تغییر شکل ممکن است در دراز مدت باعث به تعویق افتادن آموختن قدرت بلعیدن، دیر به حرف افتادن یا نوک زبانی صحبت کردن کودک شود.

مضرات پستانک:هرگز پستانک را به لباس نوزاد وصل نکنید. بهتر است آن را به یک روبان کوتاه (حدود شش تا 10 سانتی‌متر) آویزان كرده و با یک سنجاق به لباسش وصل کنید.

مضرات پستانک:پستانک، شیر خوردن کودک را دچار اشكال می‌کند. اگر از همان روزهای ابتدایی تولد نوزاد، به جای شیر مادر به او پستانک بدهید، فرآیند تولید شیر در بدن مادر به درستی انجام نمی‌شود. بهتر است یک ماه صبر کنید تا پیشرفت فرآیند تولید شیر تثبیت شود و سپس، به نوزاد پستانک بدهید.

مضرات پستانک:عفونت قارچی دهان، برفک و پوسیدگی دندان از دیگر عوارض پستانک هستند. پستانک سبب حرکات غیرطبیعی و تداخل در رشد طبیعی فک و دهان شده و در نتیجه موجب رشد دندانی نامناسب و چفت نشدن دندان‌ها می‌شود.این امر باعث می‌شود کودک شیر مادر را کمتر مصرف کند که بر هوش او نیز اثر سوء داشته و باعث مشکلات عصبی رفتاری می‌شود.متفاوت‌بودن شکل پستانک با سینه مادر سبب می‌شود کودکانی که به مکیدن پستانک عادت می‌کنند نتوانند به راحتی از سینه مادر شیر بمکند.

استفاده از پستانک و مضرات پستانک و فواید پستانک

فواید پستانک چیست:

فواید پستانک:پستانک آرامش می‌دهد:

قبل از تولد و در شکم مادر، مکیدن، یکی از اولین وظیفه‌های حرکتی جنین بوده است. مکیدن باعث می‌شود او شب آرام‌تر و راحت‌تر بخوابد و خیلی بی‌سر و صدا و آرام‌تر، منتظر وعده بعدی غذایش باشد. هم‌چنین پستانک، خود به خود، خوابیدن را آسان‌تر می‌کند.

فواید پستانک:پستانک برای نوزادهای نارس، بسیار مفید است:

پستانک به سریع‌تر رشد کردن و توسعه یافتن عضله‌های دهان کمک می‌کند و به كودك اجازه می‌دهد عمل مکیدن را زودتر بیاموزد. طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا، مکیدن پستانک، زمان نگه داشتن نوزادان نارس را در بیمارستان، یک هفته کاهش می‌دهد.

فواید پستانک:خطر مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می‌دهد:

طبق آخرین تحقیقات انجام شده،پستانکخطر مرگ ناگهانی کودک را هنگام خواب، 25 تا 30 درصد کاهش می‌دهد. حرکت‌های ناشی از مکیدن، ماهیچه‌های حلق را تقویت می‌کند. هم‌چنین نفوذپذیری راه‌های تنفسی توسط همین حرکت‌ها تضمین می‌شود. در صورت عفونت هم، نوزاد بهتر واكنش نشان می‌دهد.

استفاده از پستانک و مضرات پستانک و فواید پستانک

استفاده از پستانک چگونه است:

استفاده از پستانک:همین که نوزادتان گریه کرد، به او پستانک ندهید:

هرگز برای آرام کردن نوزادتان هنگام گریه و فریاد، پستانک را درون دهانش نکنید! این کار به او کمک نمی‌کند، چون در این صورت او یاد می‌گیرد وقتی پستانك را نیافت، با گریه و فریاد در هر زمان شب و روز، آن را بخواهد.

استفاده از پستانک:پستانک ممکن است مانع بیان كردن افكار كودك شود:

سعی کنید نوزاد، خیلی به پستانك وابسته نشود. برایش محدودیت بگذارید؛ مثلا فقط در تخت یا در اتاق یا موقع‌هایی كه ناراحت است یا استرس دارد. همین که یاد گرفت راه برود، حرف بزند و ارتباط برقرار کند، به تدریج پستانک را از او بگیرید.

استفاده از پستانک:مرتب پستانك را بشویید:

بهتر است هر از گاهی آن را ضدعفونی کنید. بهتر است آن را با آب و صابون بشویید و زمانی‌که سوراخ شد یا شکست، آن را عوض کنید. بعضی از مادرها عادت دارند برای تمیز کردن پستانک، آن را درون دهانشان کنند. این كار باعث به وجود آمدن عفونت در نوزاد می‌شود. پس بهتر است هرگز این کار را نکنید!

گردآوری:مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits