دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ مارس ۲۰۲۴ میلادی
بیماری پوستی کودکان،آشنایی شما علائم بیماری های پوستی کودکتان چقدر است؟
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بیماری پوستی کودکان و علائم بیماری های پوستی کودک-بیماری پوستی کودکان-علائم بیماری های پوستی کودک-پوست کودکان-بیماریهای پوستی ویروسی کودکان-بیماری کچلی یا کرم حلقه ای کودک-بیماری پوست سرخی یا بیماری پنجم کودک-بیماری آبله مرغان کودک-بیماری زرد زخم...

با وجودی که پوست کودکان از حساسیت زیادی برخوردار است اما وقتی مانند پوست آدم های بالغ در مواجهه با بسیاری از شرایط فیزیکی خاص قرار می گیرد با خطر آسیب مواجه می شود، اما باید تاکید کرد که در تمام بیماری ها نباید پزشک کودک خود باشید.

بیماری پوستی کودکان و علائم بیماری های پوستی کودک

بیماری پوستی کودکان و علائم بیماری های پوستی کودک

با وجودی که پوست کودکان از حساسیت زیادی برخوردار است اما وقتی مانند پوست آدم های بالغ در مواجهه با بسیاری از شرایط فیزیکی خاص قرار می گیرد با خطر آسیب مواجه می شود، اما باید تاکید کرد که در تمام بیماری ها نباید پزشک کودک خود باشید. بیشتر کارشناسان و متخصصان وزارت بهداشت معتقدند کودکان بیش از بزرگسالان در معرض خطر ابتلا به بیماریهای ویروسی پوستی هستند که سرخک و سرخچه در صدر این بیماری ها قرار دارند.

به گفته این کارشناسان بیماریهای ویروسی دیگری در بین کودکان وجود دارند که با علائم و تظاهرات پوستی تب، گلو درد، راش و ضایعات پوستی بروز می کند. به اعتقاد متخصصان پزشکی وزارت بهداشت بزرگسالان کمتر به بیماریهای پوستی ویروسی مبتلا می شوند چرا که بدن آنها در مقابل میکروب و ویروس ها ایمن تر هستند. اگر تاکنون در مورد خارش، تاول یا قرمزی پوست فرزندتان از خود سوال پرسیده اید که اینها نشانه های بیماری، آلرژی یا گرما و سرما هستند یا خیر بدانید که بیشتر اوقات این علائم زیاد اهمیت ندارند و به راحتی درمان می شوند.

بیماری های پوستی کودکان:کچلی یا کرم حلقه ای

علت این بیماری قارچی است که از پوست و بافت مرده و ناخن تغذیه می کند، این عفونت دچار برآمدگی، قرمزرنگ و سپس تبدیل به حلقه ای قرمز می شود و شروع به خارش کرده و تاول می زند و دور آن پوسته پوسته می شود. این بیماری با تماس پوست به پوست بین حیوان و انسان منتقل می شود و همچنین بچه ها با استفاده مشترک از حوله و وسایل ورزشی به این بیماری مبتلا می شوند که درمان آن با کرم های ضدقارچ صورت می گیرد.

بیماری پوستی کودکان و علائم بیماری های پوستی کودک

بیماری های پوستی کودکان:پوست سرخی یا بیماری پنجم

یک بیماری واگیردار و معمولا ملایم است که بعد از چند هفته خوب می شود، بیماری پنجم با نشانه های شبه آنفلوآنزا شروع می شود سپس صورت کودک قرمز شده و بدن شروع به خارش می کند. سرفه و عطسه موجب گسترش آن می شود که با استراحت، مصرف مایعات و مسکن درمان می شود. توصیه می شود در این شرایط به بچه ها آسپیرین ندهید.

بیماری پوستی کودکان و علائم بیماری های پوستی کودک

بیماری های پوستی کودکان:آبله مرغان

این بیماری که زمانی بسیار شایع بود به دلیل تزریق واکسن آبله مرغان این روزها کمتر شده است. این بیماری پوستی کودکان بسیار واگیردار است و به راحتی پخش و روی تمام بدن جوش ها و تاول های آبکی و قرمزی می گذارد که همراه با خارش زیاد هستند. جوش ها طی چند مرحله اول پر آب می شوند، می ترکند، خشک و پوسته پوسته می شوند، این بیماری می تواند بسیار جدی شود.

بیماری پوستی کودکان و علائم بیماری های پوستی کودک

بیماری های پوستی کودکان:زرد زخم

این بیماری از یک باکتری ایجاد می شود و روی پوست تاول های قرمز و دردناک می زند، این تاول ها ممکن است باز شوند و آب بدهند و پوسته زرد یا قهوه ای بزنند، این بیماری پوستی کودک با تماس نزدیک یا استفاده مشترک از حوله و اسباب بازی پخش می شود که زخم های این بیماری ممکن است در تمام بدن به خصوص دور دهان و بینی ظاهر شوند. خاراندن تاول ها باعث می شود که به قسمت های دیگر بدن هم سرایت کند که با قرص یا پماد آنتی بیوتیک درمان می شود.

بیماری پوستی کودکان و علائم بیماری های پوستی کودک

بیماری های پوستی کودکان:زگیل

یک ویروس موجب ایجاد این برآمدگی های بی درد و بی ضرر، ولی بدشکل می شود، زگیل به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می کند که اگر کسی با این ویروس به چیزی دست بزند، به راحتی این بیماری پوستی کودک را پخش می کند. زگیل بیشتر روی دست و انگشتان ظاهر می شود که برای جلوگیری از گسترش زگیل، نباید آنها را دستکاری کرد بلکه باید آنها را با چسب زخم پوشاند هرچند بیشتر زگیل ها خود از بین می روند.

بیماری پوستی کودکان و علائم بیماری های پوستی کودک

بیماری های پوستی کودکان:عرق سوز یا تب عرق گز

علت اصلی ایجاد عرق سوز بسته شدن مجاری عرق است که بیشتر با جوش های کوچک صورتی یا قرمز خودش را نشان می دهد و روی سر، گردن و شانه نوزادان دیده می شود. وقتی والدین به نوزاد لباس زیادی می پوشانند و او را خیلی گرم می کنند، نوزاد عرق سوز می شود که بهتر است در هوای گرم یک لایه کمتر از لباس والدین به تن داشته باشند.

بیماری پوستی کودکان و علائم بیماری های پوستی کودک

بیماری های پوستی کودکان:کهیر

خیلی چیزها می توانند موجب این نوع برجستگی ها روی پوست شوند که معمولا با خارش و سوزش همراه هستند که استفاده از داروهایی مانند آسپیرین و پنی سیلین می توانند موجب بروز کهیر شوند. تخم مرغ، آجیل، غذاهای دریایی و افزودنی های غذاها، گرما و سرما و گلودرد میکروبی ممکن است کهیر بیاورد که در قسمت های مختلف بدن ممکن است ظاهر شود و چند دقیقه یا چند روز طول بکشد.

بیماری پوستی کودکان و علائم بیماری های پوستی کودک

بیماری های پوستی کودکان:اگزما

بچه های آسیب پذیر نسبت به اگزما ممکن است آسم یا آلرژی های دیگری هم داشته باشند هرچند دلیل اصلی اگزما مشخص نیست ولی بچه هایی که به آن مبتلا می شوند دستگاه ایمنی حساسی دارند. والدین باید مراقب خشک شدن پوست و خارش شدید آن باشند که بعضی بچه ها با این بیماری بزرگ می شوند و در دوره رشد موارد خفیف یا ملایم آن را تجربه می کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.5 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits