دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۴ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۴ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
چه عواملی می تواند باعث لرزش بدن بعد از ورزش شود؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
احساس لرزش پس از یک ورزش شدید معمولی است. این ممکن است به چند دلیل اتفاق بیفتد ، اما معمولاً جای نگرانی نیست. در بعضی موارد ، لرزش پس از ورزش ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشد.

5 علت اصلی لرزش عضلات بدن در هنگام ورزش + راه حل

به گزارش دلگرم : شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی در حرکت پلانک مقاومت می کنید، بدنتان شروع به لرزش می کند و یا پس از تمرین سنگین پا احساس لرزش شدید در کمر و پاها دارید. اکثر کسانی که به طور منظم ورزش می کنند تجربه لرزش عضلات بدن هنگام ورزش را داشته اند. شاید برای اولین بار تجربه عجیبی باشد و برای بعضی افراد نگران کننده! اما آیا واقعاً لرزیدن ماهیچه ها در تمرین نگران کننده است؟ دلیل اصلی این لرزش ها چیست؟ و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

آیا لرزش ماهیچه ها هنگام ورزش نگران کننده است؟

به طور کلی لرزش بدن در هنگام ورزش امری غیرطبیعی نیست و ممکن است برای همه افراد اتفاق بیافتد.لرزیدن بدن هنگام ورزش می تواند علل متفاوتی داشته باشد. ممکن است لرزش در کل بدن و به دلیل بی تعادلی اتفاق بی افتد، اما بحث ما در این مقاله از دلگرم ، بررسی لرزش ماهیچه هاست. اول باید بدانید علت لرزش عضلات شما هنگام ورزش چیست که در ادامه مطلب به آن پرداختم. لرزش بدن در زمان ورزش کردن عجیب و نگران کننده نیست، اما اگر به طور پیاپی پس از ورزش و در منزل لرزش بدن را تجربه می کنید، بهتر است برای پیگیری به پزشک مراجعه کنید. لرزش عضلات در ورزش می تواند علل متفاوتی داشته باشد که در ادامه به 5 علت مهم آن اشاره می کنم. توجه کنید که ممکن است این عوامل در کنار هم قرار بگیرند و موجب لرزش عضلات در ورزش شوند.

دلیل لرزش بدن هنگام ورزش چیست

1) خستگی اولین علت لرزش بدن پس از انجام ورزش است

خستگی مهم ترین علت لرزش ماهیچه های بدن در هنگام ورزش است. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، باید ابتدا درباره فرآیند انقباض عضلات برایتان توضیح مختصری بدهم.انقباض عضلات از بیرون بدن خیلی ساده به نظر می رسد، اما در واقعیت این فرآیند بسیار پیچیده است. انقباض ارادی عضلات بدن با فرمان مغز شروع می شود. مغز توسط سیستم عصبی پیامی را به عضلات ارسال می کند. این پیام که نوعی پالس الکتریکی است، در انتها به یک فرآیند شیمیایی منجر می شود.خستگی باعث می شود تا این فرآیند دچار اختلال شود. یعنی عملکرد انقباضی عضلات بدن به خصوص در نقاطی که با ورزش به حد واماندگی رسیده اند، ضعیف شده است و پیام های عصبی به صورت درست رد و بدل نمی شود.

نتیجه این موضوع لرزش عضلات بدن هنگام ورزش است.برای مثال ممکن است بعد از 20 دقیقه طناب زدن برای لاغری، در عضلات ساق پای خود احساس لرزش کنید. یا بعد از یک تمرین پرشدت عضلات سرشانه، لرزش ویبره مانندی در آن احساس کنید. اگر برای مدتی ورزش را کنار گذاشته و دچار آتروفی عضلانی شده اید، ممکن است پس از شروع ورزش لرزش های شدیدتری را در ماهیچه های خود تجربه کنید.خبر خوب این است که هر چه شما قوی تر و فیت تر می شوید، عضلات بدن در مقابل خستگی مقاوت تر می شوند و این به معنی کارایی بیشتر انقباضات عضلانی و کاهش لرزش بدن در هنگام ورزش خواهد بود.

2) کم آبی بدن یکی از دلایل لرزش بدن بعد از ورزش

کم آبی بدن اثرات مخربی بر روی سلامتی و عملکرد ورزشی دارد. بر اساس نتایج مطالعات علمی، کاهش 1 تا 2 درصدی وزن بدن بر اثر تعریق در ورزش می تواند، توان بدنی را تا حد زیادی کاهش دهد.بخش عظیمی از بدن ما را آب تشکیل داده است. وقتی دچار کم آبی می شوید، از حجم خون کاسته می شود. خون نقش منتقل کننده مواد مغذی و الکترولیت ها را به عضلات دارد.همانطور که قبلاً اشاره کردم، انقباض عضلانی یک فرآیند الکتریکی-شیمیایی است. وقتی در زمان ورزش عضلات شما مواد مغذی و الکترولیت های لازم برای انقباض عضلانی را به اندازه کافی دریافت نکنند، این موضوع سبب می شود تا اختلالی در عملکرد آنها پیش بیاید و یکی از نتایج این اختلال لرزش عضلات بدن در هنگام ورزش است.برای پیشگیری از این موضوع پیشنهاد می شود تا روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید و در هنگام ورزش نیز بسته به دما و میزان تعریق، در فواصل معین آب بنوشید تا دچار کم آبی نشوید.

دلیل لرزش عضلات بدن

3) اجرای حرکات ورزشی جدید

شاید برای همه ما اتفاق افتاده باشد، وقتی یک الگوی حرکتی جدیدی را می آموزیم، عضلات بدن شروع به لرزش می کند. فراگیری یک حرکت ورزشی جدید به معنی این است که یک ارتباط جدید بین مغز و عضلات از طریق اعصاب برقرار شود و این هماهنگی نیاز به زمان دارد.در جلسات اول این دستور مغز به گروه های عضلانی برای انقباض به شکل مطلوبی انجام نمی شود و تا هماهنگی عصبی-عضلانی شکل بگیرد، بسته به سطح آمادگی و هوش حرکتی فرد، زمان لازم است.هر چه بیشتر یک حرکت ورزشی را تمرین کرده باشید، مسیر عصبی-عضلانی تسهیل می شود و حرکت روان تر و بدون هیچ گونه لرزشی اجرا می گردد.

4) کم خوابی

اگر لرزش بدن در حین ورزش را تجربه کردید، حتماً به این سوال پاسخ دهید: آیا میزان خواب و استراحت شما در چند روز اخیر کافی و نرمال بوده است؟کمیت و کیفیت خواب یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر ریکاوری سیستم عصبی-عضلانی است. این سیستم که مسئول اصلی انقباضات عضلات است در صورت کمبود خواب و استراحت دچار اختلال می شود و پیامد آن می تواند لرزش عضلات در حین ورزش کردن باشد.

حتماً بخوانید:
این 7 مورد از دلایل ایجاد سرگیجه و تهوع بعد از ورزش کردن هستند

این 7 مورد از دلایل ایجاد سرگیجه و تهوع بعد از ورزش کردن هستند

احساس سرگیجه و تهوع بعد از هر تمرین یک اتفاق معمولی است. اغلب نتیجه یک چیز جزئی مانند کم‌آبی خفیف بدن است.

5) شروع ورزش با شدت بالا و فراتر از حد توان

بعضی از مردم برای رسیدن به اهداف خود خیلی عجله دارند و در مورد ورزش هم ممکن است در ابتدا زیاده روی کنند. این افراد در جلسات ابتدایی ورزش و پس از سالها بی تحرکی به خود فشار مضاعفی وارد می کنند، به امید اینکه زودتر به نتیجه دلخواه برسند.بالابردن سریع حجم و شدت تمرین، به خصوص در افراد مبتدی می تواند موجب لرزش عضلات هنگام تمرین شود. در واقع بدن با دادن این هشدار می گوید این حجم و شدت تمرین مناسب حالا نیست و باید کمی سبک تر ورزش کرد. بزرگان علم ورزش می گویند برای پیشگیری از آسیب مهم ترین نکته گوش دادن به بدن است!

برای پیشگیری و رفع فوری لرزش عضلات در هنگام ورزش چه کنیم؟

تحقیقات علمی نشان داده است که استفاده از روش های نوین ریکاوری مانند استفاده از فوم رولر و ماساژ پیش از تمرین به کاهش تنش عضلانی کمک می کند و می تواند تا حدی از بروز لرزش های عضلات در ورزش پیشگیری کند.اگر در هوای گرم و مرطوب ورزش می کنید و تعریق فراوانی دارید، نوشیدن آب کفایت نمی کند، شما باید حتماً از مایعات حاوی الکترولیت یا نوشیدنی های ورزشی استفاده کنید. نگران لرزش عضلات خود هنگام ورزش نباشید. اگر ورزشکار باسابقه ای هستید، حتماً بارها آن را تجربه کرده اید و اگر مبتدی هستید، بار آخرتان نخواهد بود. این موضوع اگر فقط محدود به جلسه تمرین است نگران کننده نیست اما اگر بعد از تمرین و در منزل ادامه پیدا کرد آن را پیگیری کنید.به عنوان توصیه کلی، به تدریج برنامه های تمرینی خود را سنگین و حرکات جدید را وارد برنامه کنید. تنفس صحیح هنگام ورزش را جدی بگیرید و نوشیدن آب در طول روز و در هنگام تمرین را فراموش نکنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits