دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۱ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ اوت ۲۰۲۱ میلادی
7 انشا با موضوع عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل
0
زمان مطالعه: 13 دقیقه
اگر به دنبال انشایی زیبا درمورد ضرب المثل عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل هستید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

انشا عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل

در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم چند نمونه از بهترین انشاها درباره عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل آورده ایم که در ادامه تقدیم حضورتان خواهیم کرد. امیدواریم بهره کافی را ببرید.

انشا عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل پایه دوازدهم

مقدمه: یکی از صفات بارز انسانی، رعایت آداب و آدمیت است اما انسان رفته رفته با فراگیری علم و دانش در می یابد که حتی آدمیت و رعایت اصول آدمی بسیار دشوار تر از عالم بودن و عالمیت است.

تنه انشاء: عالم شدن این ذهنیت را در انسان به وجود خواهد آورد که هر چه بیشتر پیش رود و به اطلاعات و علم خود بیافزاید همچون تشنه ایی خواهد بود که هر چه از آب بنوشد، سیر نخواهد شد بلکه تشنه تر و عطشش بیشتر می شود.

اما اینگونه افراد هر چه بیشتر از دنیا و پیرامون خود درک بهتری پیدا کنند در می یابند که فراگیری علم بسیار آسان تر است از رعایت آداب و آدمیت.

همان آدابی که آدم معمولی باید رعایت کند اما از آن دریغ می کند. مثل خوش رفتاری کردن، راستگویی، مهر و محبت، حق دیگران را نخوردن و یاری و کمک رساندن به دیگران و غیبت و دورویی نکردن اینها کارهایی است که گاهی خود ما هم اصولش را رعایت نمی کنیم اما توقع رعایت آن را از جانب دیگران داریم.

اینجا متوجه خواهیم شد درس خواندن و روزی به عالم تبدیل شدن بسیار آسان تر است از رعایت قوانین ساده ی آدمی! اگر همه ی انسان های روی زمین به این نقطه از زندگی می رسیدند،

برای آدم بودن تلاش می کردند حتی برای یک روز آن را تمرین می کردند خود می دیدند که دنیا چقدر قشنگ تر می شد به جای آنکه در سرزمینی زندگی کنند که به جای آدمیت، جهان پر شده است از عالم هایی که بویی از آدمیت نبرده اند.

نتیجه گیری: هیچوقت برای آدم بودن و تمرین آدمیت دیر نیست. بیاییم هم اکنون در خیال خود، خود را آدمی کامل و شایسته تصور کنیم. آن موقع متوجه خواهیم شد که آدمیت چه بسا خیلی بهتر است از عالمیتی که در آن آدمیتی نیست.

آن موقع آدم بودن با خود عالم بودن همراه می شود اما عالم بودن هرگز آدمیت را با خود به همراه ندارد. اما امان از روزی که همه کار آسان تر و عالم بودن را انتخاب کردند.

انشا عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل

انشا عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل با مقدمه و نتیجه

مقدمه: انسان ها از همان بدو تولد در حال آموختن و فراگیری علم و دانش هستند که با گسترش دامنه ی دانش خود روز به روز به عالم تر شدن نزدیک خواهند شد.

تنه انشاء: آدمی که با سپری کردن پله های پیشرفت در زندگی و با افزودن علم و دانش بزرگ می شود، اندک اندک در می یابد که هر چه بیشتر می آموزد کمتر از جهان پیرامونش بی خبر است و چقدر مطالب وجود دارد که حتی نمی تواند در ذهن خود تصور کند یا تمام آن را بیاموزد.

عالم شدن به معنای آدم بودن نیست! بلکه معدود افرادی را در پیرامون خود دیده ایم که بسیار از نظر علم و سواد بالا مقام هستند یا به درجات بالای فرهنگی و علمی دست یافته اند اما یک آدم شریف و ارجمند نیست.

او در آن نقطه از زندگی در می یابد که عالم شدن بسیار آسان تر از یک آدم کامل بودن است. با این اصطلاح که هیچ انسانی کامل نیست خود را قانع خواهیم کرد اما به نظر من عالم بودن آن موقع ارزشمند خواهد بود که انسان برای آدم بودن خود تلاش کند.

اما برای ما این سوال پیش خواهد آمد که آدم بودن چه ویژگی هایی دارد؟ آدم بودن به معنای صریح و ساده آن است که قضاوت بیجا نکند مهربان باشد. با همه باخوش رویی برخورد کند دشنام نگوید، دروغ نگوید. دست گیر آدم ها باشد.

آن را نیمه راه رها نکند و در این گیر و دار زندگی که هر کسی به فکر بالا کشیدن خودش است آدم بودن و آدمیت خرج کردن مشکل تر از عالم بودن است.

نتیجه گیری: ما انسان ها باید از خود شروع کنیم. از همین سن که در پرورش اخلاق و افکار خود انعطاف پذیر هستیم باید برای بهتر شدن و بهتر بودن خود تلاش کنیم تا بتوانیم یک آدم خوب با تمام خصوصیات بارز یک آدم نمونه را داشته باشم.

اینگونه قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود. من و تو اینجا همین قطره هایی هستیم که برای دریا شدن باید دست گیر باشیم تا در مسیر آدمیت و کشوری آبادتر گام های استوار برداریم.

مثل نویسی عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل

گسترش ضرب المثل عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل

مقدمه : خداوند که انسان را خلق نمود تفاوت هایی بین وی و سایر موجودات قرار داد که یکی از این ویژگی توانایی آموختن است.

بدنه : انسان که به سن 7 سالگی می رسد کم کم شروع به آموختن علم می کند و این علم آموزی از کلمه الف شروع شده و تا بی نهایت ادامه می یابد. هیچ محدودیتی برای کسب دانش و عالم شدن وجود ندارد.

اما آیا این موضوع برای انسانیت هم صدق می کند؟ مدرسه ای وجود دارد که در آن انسانیت بیاموزند؟ و یا مدرسه ای که تمام معلم هایش معیارشان برای نمره دادن مثلا صداقت ، وفاداری، درست کاری، خوش عهدی و… باشد؟

شاید یکی از دلایلی که در ضرب المثل بیان می شود که ادم شدن از عالم شدن سخت تر است همین باشد. هیچکس به ما انسان بودن را نیاموخت. معیار و ملاک هیچ معلمی انسان بودن نبود.

معیار طراح سوالات امتحان ، طراح سوالات کنکور و یا کسی که هنگام استخدام شدن در یک شرکت کار گزینش را انجام میدهد ، انسانیت نبود و به همین علت انسان شدن خیلی سخت تر از عالم شدن است.

نتیجه : شاید اگر مکانی بود که درس انسانیت میداد و انسان پرورش میداد تمام هدفش علم اموختن نبود اکنون انسان های کرۀ زمین انقدر عالم نا آدم نبودند زمین مان در تب بی رحمی ها نمی سوخت.

انشا برای عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل

مثل نویسی عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل

مقدمه : هنگامی که نوزادی به دنیا می آید در یک گوشش اذان و در گوش دیگرش اقامه میگویند و این موضوع در ایران اسلامی برای تمام نوزادان شبیه هم است . هنگامی که این نوزاد بزرگتر می شود و به سن مدرسه می رسد او را راهی مدرسه می کنند و با حرف الف شرو ع به آموختن می کند .

بدنه : شروع درس برای همه یکسان است ولی پا یان آن متفاوت است ممکن است برای یک نفر این راه کوتاه و برای یک نفر دیگر طولانی باشد و تا دست یابی به مدارج بالای علمی ادامه پیدا کند. ولی آیا کسی که به بالاترین مدارج علمی رسید ه است دارای تمام کمالات هم هست ؟

ممکن است در جامعه کسانی باشند که از لحاظ سواد در حد بسیار بالایی نباشند ولی از لحاظ انسانیت و شعور خیلی بالاتر از دیگران باشند .

ما در زندگی روز مره خود با افراد زیادی از این نوع برخورد می کنیم و برعکس ممکن است کسانی هم باشند که از لحاظ سواد عالم به تمام معنی باشند ولی از لحاظ درک و شعور انسانی پایین باشند.

برای عالم شدن باید کتاب های زیادی مطالعه شود ولی برای آدم شدن هم لازم است که کتابهای زیادی مطالعه شود ؟ البته که خیر برای آدم شدن باید قلب را پرورش داد ، باید روح را پرورش داد، باید از آرامش و آسایش خود گذشت ، باید دیگران را به خود ترجیح داد و برای هم نوع خود دل سوزاند و در همه حال یار و غمخوار دیگران بودن .

همه آدم ها میتوانند عالم شوند و کتاب بخوانند و درس بخوانند در بین این افراد کسانی هم هستند که با وجود کسب مهارت های علمی به مقام انسانیت هم رسیده اند مانندپزشکی که برای خدمت به همنوع خود دورترین و محرومترین منطقه را انتخاب میکند .

و یا معلمی که برای آموزش کودکان به دورترین و محرومترین مناطق میرود زیرا عشق را در وجود خود به بهترین نحو پرورش داده است عشق به کودکان و آموزش آنان در جامعه کسانی هستند که عالم هستند ولی آدم نیستند

مانند دانشمندانی که به فکر ساخت سلاح های مخرب و ویرانگر هستند که از آن برای نابودی انسان ها و انسانیت استفاده می کنند پس اینان عالم هستند ولی انسان نیستند .

دانشمندانی هم هستند که از سواد و معلومات خود برای خدمت به هم نوع خود استفاده می کنند مانند دانشمندانی که انواع واکسن ها را اختراع کردند .

به هر حال آدم شدن یا عالم شدن هیچ تناقضی با هم ندارد و ربطی به زبان ونژاد و جنسیت ندارد هر کسی میتواند عالم آدم باشد و یا فقط یک آدم باشد و میتواند فقط عالم باشد اگر کسی بتواند واققا انسانیت را با علم توام کند خوشا به احوال او هم خیر این دنیا و هم عاقبت به خیری را در آخرت برای خود خریداری کرده است.

نتیجه گیری : پس بیایید قبل از عالم بودن انسان باشیم و در این راه علم بیاموزیم و هر دو را در کنار هم پرورش دهیم.

انشاهای عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل

انشا درمورد عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل

مقدمه : معنی این ضرب المثل را میتوان در این جمله خلاصه کرد که : آدمی را آدمیت لازم است. دوست بزرگ و دانشمندی میگفت اگر قرار است دکتر بشویم ابتدا آدم باشیم بعد دکتر اگر میخواهیم استاد دانشگاه شویم ابتدا آدم باشیم…

بند اول : انسان از ابتدای خلقت تا کنون به پیشرفت های بزرگی دست پیدا کرده است این پیشرفت ها باعث شده که ما زندگی بهتری داشته باشیم و از رفاه و آسایش بالاتری برخوردار شویم اگر درست به این موضوع بنگریم متوجه میشویم که این پیشرفت ها نتایج منفی و زیان باری هم به همراه داشته اند.

بند دوم : آیا پیشرفت باعث این نتایج منفی شده است یا عالم آدم نما ؟ به عنوان مثال می توانیم به این همه جنگ افزارهای مخرب و ویرانگر اشاره کنیم. انیشتین با کشف فرمول نسبیت و دانش مندان پس از او با تکمیل یافته هایش توانستند اتم را بشکافند و به کشف بسیار عظیمی دست یابند

این کشف بزرگ زندگی انسان ها را متحول کرد چون با استفاده از ویژگی های خوب آن در تمامی رشته ها به همه ما انسان ها و جامعه بشریت کمک بزرگی کرد حال در این میان عالم های آدم نمایی هستند که از آدمیت و بشریت هیچ بویی نبرده اند و از این کشف بزرگ در راه استثمار و نابودی بشر استفاده میکنند.

مانند جنگ افزارهای اتمی و هسته ای که جامعه بشری را هر روز بیش از دیروز مورد تهدید و نابودی قرار می دهند.

نتیجه گیری : پس اگر عالم و دانشمند، عاقل و آدم نباشد از علم او جز ضرر و خسران چیزی عاید ما انسان ها نمی شود به امید روزی که تمام عالمان ابتدا آدم باشند.

انشا برای عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل

انشا عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل صفحه 93 نگارش دوازدهم

مقدمه : یکی از صفات نادر هر انسانی ، رعایت آداب و آدمیت هر انسان است. اما انسان ها به مرور زمان با فراگیری جدید علم و دانش به دست می آید. که حتی آدمیت و رعایت اصول ادمی بسیار سخت و دشوارتر از عالم و دانا بودن و عالمیت است.

تنه انشا : فهمیده شدن این ذهنیت انسان ها را خودشان به وجود می اورند، که هرچه بیشتر پیش می رود و به اطلاعات و علم خود اضافه کنند، همچون ادمی تشنه لبی که به دنبال آبی برای نوشیدن است هرچه بیشتر میخورد سیر نمی شود بلکه هرچی بیشتر می نوشد باز هم تشنه تر و عطشش برای علم و دانش بیشتر می شود.

اما اینگونه افراد هرچه بیشتر از جهان هستی و پیرامون خودشان را درک بهتری داشته باشند در می یابند که یادگیری علم و دانش آسان تر و راحت تر است، از رعایت آداب و آدمیت انسان هاست.

همان آدابی که انسان ها باید به طور معمولی رعایت کنند اما از آن دریغ می کند. مانند خوش رفتاری کردن، راستگویی، مهر و محبت و عطوفت، حق دیگران را نخوردن و کمک کردن به دیگران و پرهیز از غیبت و دورویی نکردن

این ها کارهایی است که گاهی خودمان هم در انجام ان کم کاری می کنیم و رعایت نمی کنیم اما توقع داریم ک دیگران ان را رعایت کنند.

در این جا متوجه خواهیم شد که درس خواندن و روزی به عالیم و دانش تبدیل شدن ان ب ارامی و آسانی است از رعایت کردن قوانین آسان آدمی ! اگر همه ی انسان های روی کره خاکی که به این نقطه ی زمین می رسیدند، برای آدم بودن تلاش می کردند حتی شده برای یک روز آن را تمرین و تجربه می کنند

و خودشان می دیدند که دنیا (جهان هستی) چقدر زیباست به جای ان که در سرزمینی زندگی کنند که به جای آدمیت ، جهان پر شده است . از عالم هایی که بوید از آدمیت نبرده اند .

نتیجه گیری : هیچوقت برای ادم بودن و تمرین ادمیت دیر نیست بیایم هم اکنون در خیال خود،خود را آدمی کامل و شایسته تصور کنیم آن موقع است که متوجه می شویم که ادمیت چه بسا خیلی بهتر از عالمیتی کل در ان آدمیتی نداشته باشد .

عالم بودن هرگز آدمیت خود را با خود به همراه ندارد .اما امان از روزی که همه کارها آسان تر و عالم بودن را انتخاب کنند.

انشا برای عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل

انشا درباره ضرب المثل عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل

این ضرب المثل مرا یاد سختی از رهبر امام خمینی (ره) می اندازد که ایشان می فرمودند: ملا شدن چه آسان ، آدم شدن چه سخت است .اما من می گویم که ملا شدن چه مشکل است ولی آدم شدن محال و نشدنی است .

در این دوره احترام به بزرگترها کمتر شده و به کلی از بین رفته است . روی پدر و مادر خود باصدای بلند پرخاشگری و با تندی با آنها حرف می زنیم و اصلا به حرف ها و نصیحت هایشان گوش نمی دهیم.

کمک کردن به بزرگترها را به فراموشی سپرده ایم. حرف های ریش سفیدها و پیرمردها و پدربزرگ هایمان بی اعتنا هستیم و هزار و یک موردهای دیگر که مثل قبل نیست . بزرگ میشویم و به مقاطع تحصیلی بالاتر می رویم .

از کلاس اول دبستان تا ۱۳ سال بعد که بعد توی همه ی کتاب ها نوشته اند که احترام احترام و احترام. باسواد میشویم و هر روز از زندگیمان را سپری میکنیم و پیشرفت کردیم و از همه مهم تر آنها وجود پدر و مادرمان هست که به لطف آنهاست ک ما آدم شدیم .

اما آیا واقعا همه ی ما انسان کاملی هستیم؟ یک لحظه به معنی ادم بودن فکر کنید.همه ی ما انسان ها هستیم اما همه ی ما آدم نیستیم . هرکسی به راحتی در این دوره زمانه می تواند دکترا را بگیرد و هر روز به دنبال علم و پیشرفت باشد اما آیا آدم می شود؟ همه کس ملا میشوند اما آیا آدم هستند ؟

انشا عالم شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل کلاس دوازدهم

همچنین بخوانید:

3 انشا با موضوع به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقیست برای ...

10 انشا درمورد بار کج به منزل نمیرسد مناسب برای تمامی مقاطعاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits