دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
روش ساخت آکواریوم گیاهی در منزل
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
در این نوشته با آکواریوم پلنت، مزایای داشتن آکواریوم پلنت، تجهیزات لازم برای راه‌اندازی آکواریوم گیاهی و نحوه نصب آکواریوم پلنت آشنا خواهید شد. از شما می خواهیم همراه ما باشید.

آکواریوم پلنت یا آکواریوم گیاهی را بهتر بشناسید!

موضوع این نوشته، آکواریوم پلنت یا آکواریوم گیاهی است. آکواریوم پلنت یکی از زیباترین و جذاب‌ترین مدل‌های آکواریوم است که طرفداران زیادی دارد. از شما می‌خواهیم این نوشته را تا انتها مطالعه کنید.

این روزها آکواریوم پلنت، محبوب‌ترین آکواریوم در دنیا است. آکواریوم‌های گیاهی نوعی از آکواریوم‌های آب شیرین هستند که با گونه‌های مختلف گیاهان طبیعی تزیین شده‌اند. هر آکواریومی که در آن از گیاهان آبزی استفاده شود، آکواریوم پلنت به حساب می‌آید.

ترکیب امواج آب و گیاهان سبز در زیر آب، تصویری بی‌نظیر می‌آفریند. به همین دلیل است که آکواریوم پلنت جزء آثار هنری محسوب می‌شوند. گیاهان می‌توانند نیترات و فسفات را از آب زمانی که در حال گردش است حذف کنند و باعث بهبود کیفیت آب شوند.

مزایای داشتن آکواریوم پلنت چیست؟

راه‌اندازی آکواریوم پلنت کار راحتی نیست و برای راه انداختن یک آکواریوم گیاهی حرفه‌ای، هزینه‌ای بالاتر از راه‌اندازی یک آکواریوم معمولی دارد. با این حال داشتن آکواریوم پلنت مزایای زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یکی از مزایای داشتن آکواریوم پلنت در این است که قیمت ماهی‌ها و بی‌مهرگان مورد استفاده در آکواریوم گیاهی بسیار کم است.
  • می‌توان صدها طرح متنوع را در آکواریوم پلنت پیاده‌سازی کرد.
  • ظاهر آکواریوم گیاهی با اندکی تغییر مکان سنگ‌ها و گیاهان زیر آب، کاملا تغییر می‌کند.
  • رنگ سبز گیاهان در میان امواج آب بسیار زیبا و آرامش‌بخش است.
  • اگر به داشتن آکواریوم علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ آکواریوم‌های پلنت بروید؛ زیرا با راه‌اندازی یک آکواریوم پلنت، نشاط و آرامش را به خانه خود می‌آورید.

آکواریوم پلنت یا آکواریوم گیاهی

آشنایی با ابزار لازم برای راه‌اندازی آکواریوم پلنت

مخازن

مخازن آکواریوم‌های گیاهی گران نیستند. ساده‌ترین راه برای ساخت و نگهداری مناسب، یک طراحی ساده است. شما می‌توانید مخازن جدید را با کمترین افزودنی جایگزین مخازن موجود کنید. به طور کلی انتخاب مخزن، خنک کننده، هوادهی، کاشت، دی اکسید کربن، حیوانات، دماسنج و … از جمله نکاتی است که باید در طراحی و نگهداری آکواریوم‌های پلنت رعایت کنید.

مخازن آکواریوم‌های پلنت در انواع شکل‌ها و اندازه‌ها در بازار موجود است. پرکاربردترین نوع این مخازن به شکل مکعب مستطیل است. نوع اتاق و امکاناتی که برای آن در نظر گرفته می‌شود نقش مهمی در رشد گیاهان دارد. برای شروع می‌توانید از مخازن ۵۵ گالنی استفاده کنید. این نوع مخازن در همه فروشگاه های خانگی موجود هستند.

بستر

بسترخوب، پایه و اساس یک آکواریوم پلنت است. برای داشتن یک آکواریوم پلنت خوب داشتن یک خاک و کود عالی مهم ترین نکته است . بدون داشتن خاک و کود عملا هیچ گیاهی در آکواریوم شما باقی نمی ماند. قبل از اضافه کردن بسترها به مخازن آنها را با آب کاملاً شستشو دهید. اگر این کار را نکنید به مروز زمان توده‌ای از گرد و غبار در مخزن شکل می‌گیرد و پراکنده می‌شود؛ به طوری که حیوانات و گیاهان از این تغییر خوششان نمی‌آید. این گرد‌ و‌ غبارها ممکن است حاوی باکتری باشند.

بعد از آن سنگ‌ها را به مخزن اضافه کنید. این سنگ‌ها سبب نگهداری بسترها می‌شود. در واقع این سنگ‌ها دیواره هایی را تشکیل می‌دهند که بالاترین و پایین ترین قسمت بستر را می‌پوشانند. هم چنین می‌توانید یک منطقه برای ایجاد کردن تپه در نظر بگیرید. این تپه ها که از سنگ پوشیده شده‌اند به عنوان دیواره‌های نگهدارنده عمل می‌کنند. می‌توانید گیاهانی که ریشه‌های بزرگتری دارند در قسمتی از بستر که عمق بیشتری دارد بکارید؛ زیرا آنها مواد مغذی خود را از طریق بستر به دست می‌آورند نه از طریق آب.

بعد از آن می‌توانید ماسه‌های نرم را در قسمت بالای دیواره‌های سنگی اضافه کنید. ماسه‌ها نقش مهمی در نگهداری و حفظ دیواره‌های سنگی دارند. سرانجام شن‌ها را اضافه کنید. برای این کار از قسمت‌های پایینی شروع کرده و سپس به قله‌ها برسید. اگر می‌خواهید از بروز نشتی در میان سنگ‌ها جلوگیری کنید می‌توانید علاوه بر شن و ماسه از پلاستیک‌های غیر قابل تجزیه نیز استفاده کنید.

دماسنج

دماسنج یک قطعه بسیار مهم است. این وسیله شما را از خرابی هیتر یا گرمای بیش از اندازه آب با خبر می‌کند. ترجیحاً می‌توانید از دماسنج‌هایی که به صورت شناور در آکواریوم قرار دارند استفاده کنید.

آب

همه ی آب ها یکسان نیستند. فقط آب یونیزه شده است که به H2O خالص نزدیک است. حتی وقتی همین آب را در مخزن مشاهده کنید، می‌بینید که ناخالصی دارد. اکثر مردم از آب شیر برای آکواریوم استفاده می‌کنند. چند روش مختلف برای خالص کردن آب وجود دارد مانند یونیزه کردن و سم زدایی شیمیایی.

PH

PH بسیار مهم است. H2O خالص دارای PH معادل ۷٫۲ است. آب آکواریوم در طول هفته نباید تغییرات Ph اش از ۰٫۲ تجاوز کند. بعضی از گیاهان و ماهی‌ها زندگی در محیط اسیدی با PH معادل ۶٫۵ را دوست دارند. ماهی‌ها و گیاهان آکواریومی مقاوم و سازگار هستند. اگر خواستید PH آب را تغییر دهید بهتر است این کار را به مرور زمان و با اضافه کردن بافرهای اسیدی و قلیایی انجام دهید. مواظب باشید اگر بیش از حد اسید اضافه کنید ممکن است گیاهان و ماهیان بسوزند.

هیترها یا بخاری آکواریوم

هیترها را در پشت آکواریوم اضافه کنید.اگر دمای محفظه به زیر ۱۹ درجه سانتی گراد برسد باید هیترهای اضافی را نصب کنید. شما باید اول آنها را روی ۲۶ درجه تنظیم کنید؛ زیرا این درجه برای رشد گیاهان آبزی بسیار مطلوب است.

خنک کننده

اگر مخزن شما بیش از حد گرم شود گیاهان و حیوانات رنج می‌برند. درجه حرارت بالا سبب ایجاد گازهایی مانند O2 , CO2 می‌شود. این گازها کمتر در آب حل می‌شوند. علاوه براین نوسانات دمایی نیز بسیار مضر است. بنابراین نیاز است که از خنک‌کننده‌ها استفاده شود.

آشنایی با ابزار لازم برای راه‌اندازی آکواریوم پلنت

نور

برای نوردهی آکواریوم، طیف وسیعی از لامپ‌های نوری در دسترس شما قرار دارند. بعضی از آنها ارزان‌تر هستند و نور کمتری دارند. نور کم، ممکن است برای ماهی‌ها کافی باشد؛ اما برای رشد گیاهان آبزی کافی نیست. البته گیاهانی وجود دارند که در شرایط کم نور رشد می‌کنند.

هر چه قدر میزان نور شما بیشتر باشد گزینه‌های کاشت گیاهان شما افزایش پیدا می‌کند. قاعده به این شکل است که برای هر گالن آب، ۲ تا ۳ وات نور مناسب است. حتی می‌توانید از تایمرها برای ایجاد یک چرخه مناسب نوری برای شب و روز استفاده کنید.

گیاهان

در آکواریوم پلنت، گیاهان جایگاه خاصی دارند. از اولین گیاهانی که می‌توانید برای کاشت در آکواریوم خود استفاده کنید می‌توان نیلوفر آبی، کریپتون برگ بلند، گندمی، شویدی، خرفه ای و شمشیر آمازون را نام برد. گیاهانی که ریشه‌های کوچکتری دارند می‌توانند لابه‌لای سنگ‌ها، شکاف ها و بسترهای کم‌عمق کاشته شوند.

حتماً بخوانید:
چند ترفند اساسی جهت از بین بردن بوی بد آکواریوم

چند ترفند اساسی جهت از بین بردن بوی بد آکواریوم

داشتن آکواریوم نیاز به تخصص آنچنانی ندارد. تهیه ی آن امروز بسیار کم هزینه می باشد. نگهداری آن نیز بسیار آسان است و می تواند برای شما سرگرمی بی مانندی…

حیوانات

برای اضافه کردن حیوانات به آکواریوم یک هفته صبر کنید. هریک از ماهی‌ها را در هر ۳ یا ۴ روز یک بار اضافه کنید تا زمانی که سطح آمونیاک و نیتریت قابل تشخیص نباشد. بعضی از ماهی‌ها تمایل بیشتری به شنا کردن دارند؛ بنابراین سعی کنید این فضا را برای آنها به وجود بیاورید.

ماهی گیاهخوار باید با دقت خاصی به آکواریوم اضافه شود تا این ماهی ها خود گیاهان را به عنوان غذا استفاد نکنند . ماهی گوشتخوار عملا گزینه خوبی برای یک آکواریوم پلنت نیست ! ماهیان گوشت خوار به علت داشتن جثه بزرگ به راحتی می توانند گیاهان شما را از ریشه خارج کنند . یکی از بهترین آبزیان برای آکواریوم گیاهی ، شیرمپ یا همان میگو است . میگو ها کمک فراوانی به تکمیل چرخه رشد گیاهان می کنند .

منبع : آکواریوم دلسااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits