دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
راز رنگِ چشمِ شما چیست؟ + ویدیو
19
در این ویدیو به راز رنگ چشم انسان می پردازیم،رنگ چشم یک ویژگی کاملا منحصر به فرد مثل اثر انگشته. یعنی رنگ چشم هیچ دو نفری دقیقا مثل هم نیست.اما پژوهش های جدید نشون داده، راز و رمز چشم های ما، بیش از اینه!

رنگ چشم یک ویژگی کاملا منحصر به فرد مثل اثر انگشته. یعنی رنگ چشم هیچ دو نفری دقیقا مثل هم نیست.اما پژوهش های جدید نشون داده، راز و رمز چشم های ما، بیش از اینه!

ویدیوی اختصاصی زیر را ببینید


در گذشته، رنگ چشم همه‌ انسان‌ها قهوه‌ای بوده. بعد از آن، یک روز جهشی ژنتیکی در ژن تعیین کننده‌ رنگ چشم‌ها رخ داده است. این جهش باعث کاهش تولید ملاتونین در چشم شده و رنگ آبی چشم برای اولین بار بوجود اومد. با این تفاسیر همه ی چشم رنگی ها، یک جد مشترک دارند، به عقیده دانشمندان این فرد، یک اروپاییِ اهل منطقه ی دریای سیاه بوده و احتمالا بین 6 تا 10 هزار سال قبل زندگی میکرده.
همچنین دانشمندان این نظریه را مطرح کرده‌اند که سیر تحول رنگ چشم‌ها در انسان با مهاجرت‌هایی که اجدادمان از مناطق گرم‌تر به مناطق سردتر داشتند، مطابقت دارد. اروپایی‌ها حالا بیشترین تنوع رنگ چشم را دارند، از آبی روشن گرفته تا قهوه‌ای تیره. علت رایج‌تر بودن رنگ چشم‌های تیره در مناطق گرم‌تر مانند آسیا و آفریقا، ملانین است که از چشم‌ها در برابر آسیب‌های خورشید و پرتوهای فرابنفش محافظت می‌کند.

رنگ چشم قهوه ای

رنگ چشم قهوه ای رایج ترین رنگ چشم در دنیا و خاکستری کمترین گستردگی را دارد چیزی کمتر از یک درصد مردم دنیا، رنگ چشم سبز هم رنگی کمیاب محسوب میشود با گستردگی چیزی حدود 2 درصد از مردم جهان. . نزدیک به ۵ درصد جمعیت دنیا چشمان عسلی دارند. بین8 تا 10 درصد مردم جهان نیز چشمان آبی دارند.

و اما چشم مشکی ها

جالبه بدونید، شاید چشمان بعضی افراد مشکی به نظر برسد، اما این رنگ چشم واقعاً وجود ندارد. چشمانی که مشکی به نظر می‌رسند، قهوه‌ای بسیار تیره هستند.
علت اینکه داشتن چشمان مشکی رنگ به طور طبیعی ممکن نیست آن است که رنگ سیاه بیشتر از سایر رنگ‌ها پرتوهای فرابنفش را به خود جذب می‌کند. به همین دلیل، اگر چشمان مان کاملاً مشکی بود، در مواجهه با نور خورشید دچار مشکلاتی اساسی می‌شدیم.

چشم دو رنگی ها

افراد مبتلا به هتروکرومیا صاحب عنبیه ناهمرنگ هستن، این حالت زمانی بوجود میاد که غلظت ملانین در چشم ها نابرابر باشد. این اتفاق ممکنه خالق چشمانی با رنگ کاملا متفاوت یا کمی متفاوت بشه.
دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد، از جمله ژنتیک، برخی سندروم‌های نادر یا آسیب دیدگی فیزیکی چشم ها.

چشم روشن ها

چشم قهوه ای ها به لطف بالا بودن میزان ملانین، در برابر بیماری های چشمی مقاوم ترند.
و جالبه بدونید چشم روشنها، تحمل درد بالاتری دارن، پژوهشی با شرکت ۵۸ زن باردار نشان داد زنان چشم روشن در مقایسه با زنان چشم قهوه‌ای یا چشم عسلی تحمل درد بالاتری داشتند. زنان چشم آبی و چشم سبز هنگام زایمان کمتر اذیت شده بودن و به خاطر پایین بودن میزان ملانین، احتمال تجربه ی اضطراب و افسردگی در زنان چشم روشن کمتر از زنان چشم تیره بوده است.

در نهایت امیدوارم، چشمانِ شما همیشه به شادی بدرخشه.

ویدیو اختصاصی بالا که در دلگرم تولید شده را حتما ببینیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (19 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits