دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
کد مورس چیست و چگونه خوانده میشود ؟
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کد مورس، زبانی رمزی است که متشکل از نمادهای طولانی و کوتاه است. که این نمادها برای تعیین اعداد و حروف به کار می روند.

کد مورس چیست؟

در دنیای پر هیاهوی امروز، روش های ارتباطی متعددی وجود دارد. اما در اعماق تاریخ، بشر از روش های ابتکاری و خلاقانه ای برای تبادل اطلاعات استفاده می کرد. کد مورس یکی از این روش هاست که با استفاده از نقاط و خطوط (.-..) پیام ها را به صورت رمزنگاری شده منتقل می کند.

کد مورس چیست و چگونه خوانده میشود ؟

نحوه عملکرد کد مورس

در کد مورس، هر حرف الفبا، عدد و علامت نگارشی با ترکیبی منحصر به فرد از نقاط و خطوط نشان داده می شود. به عنوان مثال، حرف "A" با یک نقطه و یک خط (-.) نشان داده می شود، در حالی که حرف "B" با (-···) نشان داده می شود.

نحوه خواندن کد مورس

برای خواندن کد مورس، باید به طول و ترتیب نقاط و خطوط توجه کنید. نقاط کوتاه تر از خطوط هستند و بین هر نقطه و خط در یک حرف، فاصله ای کوتاه وجود دارد. بین حروف، فاصله ای کمی بیشتر وجود دارد و بین کلمات، فاصله ای طولانی تر.

آموزش کد مورس

یادگیری این زبان به مانند همه ی زبان ها است. شما با چاپ نموداری از اعداد و حروف می توانید یادگیری این زبان را شروع کنید. فقط نکته ای که در یادگیری این زبان باید به آن دقت کنید این است که نمادها از خطوط و نقاط، تشکیل شده اند. در یک پیام می توانید با یک فاصله ی کوتاه، اعداد و حروف را از هم جدا کنید. البته فاصله ها در این زبان متفاوت هستند که عبارتند از:

• فاصله ی بین نقطه و خطوط در یک خط، یک نقطه ی طولانی است.

• فاصله ی بین حروف ها ۳ واحد است.

• فاصله ی بین کلمات، ۷ واحد است.

آیا مشکلی در یادگیری کدها دارید؟ برخی از افراد از ابتدا تا انتها کدها را حفظ می کنند، اما یادآوری خواص آنها ساده تر است.

برخی از حروف، معکوس یکدیگر هستند.

به عنوان مثال، حرف A معکوس N است.

حروفT وE هر کدام یک کد و از نوع طولانی هستند.

حروف A ,I ,M و N از ۲ کد تشکیل شده اند.

کلمه های D ,G ,K ,O ,R ,U ,W شامل ۳ کد هستند.

حروف B ,C ,F ,H ,J ,L ,P ,Q ,V ,X ,Y ,Z شامل کدهای دارای چهار کاراکتری هستند.

اگر مشاهده کردید که در یادگیری و مدیریت کردن این زبان و کد با مشکل رو به رو شدید حداقل یک عبارت مهم این کد را یاد بگیرید و آن هم SOS است. در واقع یادگیری این عبارت جهانی در کد یا زبان مورس برای هر شخصی لازم است. این عبارت که به صورت سه نقطه، سه خط و سه نقطه است به معنی درخواست کمک است.

کد مورس چیست و چگونه خوانده میشود ؟

کاربردهای فراتر از رمزگشایی

کاربردهای کد مورس فراتر از رمزگشایی ساده ی پیام هاست. از این زبان در زمینه های مختلفی استفاده می شود:

ارتباطات اضطراری: در شرایطی که سایر روش های ارتباطی قطع شده اند، کد مورس به عنوان ناجی عمل می کند. به عنوان مثال، در دریانوردی و هوانوردی برای ارسال پیام های کمک از آن استفاده می شود.
ارتباطات آماتور: افراد زیادی در سراسر جهان به عنوان سرگرمی به یادگیری و استفاده از کد مورس می پردازند. باشگاه های رادیویی آماتور، محل تجمع این افراد برای برقراری ارتباط با یکدیگر از طریق کد مورس هستند.
کاربردهای نظامی: در گذشته، ارتش ها از کد مورس برای ارسال پیام های رمزنگاری شده استفاده می کردند

کد مورس، زبانی ساده و در عین حال قدرتمند است که می تواند در هر شرایطی برای برقراری ارتباط مورد استفاده قرار گیرد. یادگیری این زبان، نه تنها شما را با تاریخچه ی ارتباطات آشنا می کند، بلکه مهارتی ارزشمند را به شما می آموزد که می تواند در مواقع ضروری، نجات دهنده ی جان شما باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits