دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
همه چیز درباره فیلتر بنزین و تعویض آن
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین خودرو باعث پایین آمدن بازده موتور، کثیف شدن انژکتورها، بد روشن شدن موتور، کوتاه شدن عمر پمپ بنزین، سنسور اکسیژن و در بعضی موارد سوختن سوپاپ موتور خودرو می شود. تا انتها با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد صافی یا...

صافی (فیلتر) بنزین چیست ؟

درون باک بنزین صفحه ای است که مانند یک پیش فیلتر عمل می کند تا ذرات درشت وارد پمپ بنزین نشود. فیلتر بنزین بعد از این صافی در سیستم انتقال سوخت نصب می شود که باید به صورت دوره ایی تعویض شود.

هیچ وقت فراموش نکنید که بنزین مصرفی خودروی شما با چه شرایطی و چطور منتقل می شود. اگر به کیفیت بنزین، رسوبات ته نشین شده در مخزن خودروهای انتقال سوخت، آلودگی های موجود در شیلنگ های نازل بنزین و ذرات معلقی مثل گرد و خاک که از مبدأ تا مقصد وارد بنزین ها می شوند، کمی فکر کنید، قطعاً متوجه اهمیت استفاده از صافی بنزین مناسب و تعویض به موقع آن می شوید.

صافی بنزین، در مسیر عبور بنزین قرار می گیرد تا آن را از هر گونه ناخالصی و مواد زائدی پاک سازی کند. این قطعه، جزو قطعات مصرفی هر خودرویی به شمار می رود؛ بنابراین فرقی نمی کند که خودروی شما چیست و چه مدلی دارد، در هر صورت باید حواستان به کارکرد آن باشد.

در میان اصطلاحات خودرویی، قطعات مصرفی، قطعاتی هستند که به مرور زمان فرسوده و خراب شده و کارایی اولیه شان را از دست می دهند.

صافی بنزین ، از این دست قطعات است و معمولاً بعد از هر ۱۵ هزار کیلومتر کارکرد باید تعویض گردد؛ به ویژه که این قطعه در تماس مستقیم با سوخت خودرو قرار دارد. صافی سوخت و فیلتر بنزین، نام های دیگر این قطعه است. دفترچه راهنمای خودروها توصیه های لازم را در مورد زمان تعویض فیلتر بنزین می کند.

قبل تر که خودروهای کاربراتوری تولید می شدند، فیلترهای بنزین متفاوت تری وجود داشت، ولی در حال حاضر، بیشتر این قطعات شبیه به هم هستند.

داخل محفظه ی فلزی یا پلاستیکی صافی بنزین، کاغذهایی از جنس خاص و بسیار مقاوم شبیه به پره و به صورت فشرده در کنار هم قرار می گیرند. این کاغذها خاصیت جذب ذرات معلق و آلودگی ها را به خود دارند.

فیلتر بنزین

علائم خرابی صافی بنزین

مهم ترین وظیفه ی صافی بنزین، پاک سازی بنزین مصرفی خودرو است. چنانچه صافی بنزین، خاصیت خود را از دست بدهد، بنزین با ناخالصی های خود وارد سیستم سوخت رسانی خودرو می شود و کارایی خودرو را کاهش می دهد.

در چنین شرایطی، اولین قسمتی که عملکرد آن با مشکل روبه رو می شود، سوزن های انژکتور هستند. قطر سوراخ های سوزن های انژکتور، حدوداً دو دهم میلی متر است.

کوچک ترین املاح می توانند خیلی راحت جلوی این سوراخ های بسیار ریز را بگیرند و مانع پاشش سوخت به درستی شوند. در نتیجه خودرو با عملکرد ضعیف سیستم جرقه زنی مواجه می شود و موتور آن احتراق ناقصی را تجربه خواهد کرد.

به عبارت دیگر، عملکرد ضعیف سیستم احتراق خودرو، یکی از اصلی ترین و مهم ترین نشانه های خرابی صافی بنزین است. منظور از تضعیف سیستم احتراق، بروز یک یا چند مورد از مشکلات زیر است:

1. خودرو پس از چند بار استارت زدن، روشن می شود

موتور خودرو برای اینکه از دور پایین به بالا برسد، نسبت به قبل، به زمان بیشتری نیاز دارد؛ قدرت موتور به ویژه هنگام استفاده از کولر یا حرکت در سربالایی ها با افت نسبی مواجه خواهد شد؛ گرفتگی انژکتورها باعث لرزش موتور خودرو می شود.

فراموش نکنید که توجه به تعویض به موقع فیلتر بنزین تأثیر زیادی در کیفیت عملکرد و میزان عمر سیستم موتور دارد.

حتماً شنیده اید که تعمیرکاران توصیه می کنند پس از باز کردن سوئیچ خودرو به سرعت استارت نزنید؛ اجازه دهید صدای پمپ بنزین به گوشتان برسد، سپس استارت بزنید. در صورتی که صافی بنزین خراب شده باشد، این صدا تغییر می کند. البته نیاز به کمی دقت دارد تا متوجه این تغییر شوید.

وقتی صافی بیش از حد کثیف باشد، پمپاژ بنزین از باک به سوی موتور، دشوارتر است. فیلتر کثیف، مثل سدی در برابر بنزین پمپ شده به سمت موتور قرار می گیرد و ممکن است صدای همیشگی را نشنوید. به این ترتیب، شنیدن صدای غیرعادی از باک و یا نشنیدن صدا می تواند از علائم خراب شدن صافی بنزین باشد.

2. صافی بنزین کثیف راندمان موتور را کاهش می دهد

با یک فیلتر سوخت کثیف، بازدهی و قدرت موتور خودرو شما تا میزان قابل توجهی پایین می آید و به همین دلیل کشش موتور کم می شود. در این شرایط دور موتور کندتر بالا می رود و این موضوع را هنگام راندن در سربالایی ها و یا استفاده از کولر احساس می کنید و در فصول گرم سال آمپر آب خودرو بالا می رود.

3. کثیف بودن فیلتر بنزین باعث گرفتگی انژکتورها می شود

ممکن است گرفتگی و کثیفی فیلتر بنزین باعث کثیف شدن و گرفتگی انژکتورهای خودرو شود و به همین دلیل بازدهی موتور به شدت کم شده و مصرف سوخت بالا می رود. در واقع فیلتر بنزین کثیف باعث می شود جرم و ذرات ریز از صافی آن عبور کرده و وارد انژکتور شوند و در نتیجه به مرور مسیر پاشش سوخت در انژکتور بسته شده و آن انژکتور از کار می افتد.

بهترین زمان تعویض فیلتر بنزین

برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر بر اثر خرابی صافی بنزین، باید به محض اینکه متوجه کثیف یا خراب شدن آن شدید، برای تعویضش اقدام کنید. توصیه ی کارشناسان برای تعویض صافی بنزین، سالی یک بار است.

اگر میزان کارکرد خودروی تان پایین است و فکر می کنید صافی بنزین آن بیشتر از یک سال عمر می کند، باید آن را بازبینی کنید. به غیر از اینکه با مشاهده ی صافی بنزین متوجه میزان کثیفی آن می شوید، با در نظر گرفتن عوامل خرابی صافی بنزین نیز می توانید زمان تقریبی تعویض صافی بنزین خودروی تان را تخمین بزنید.

علل و عوامل خرابی صافی بنزین

اگر منطقه ای که غالبا خودروی شما در آن تردد می کند، بادخیز باشد، فیلتر بنزین کثیف تر خواهد شد. هوای آلوده ی شهری مثل تهران هم می تواند یکی از دلایل خرابی زودتر از موعد قطعاتی مثل فیلتر هوا و صافی بنزین خودرو باشد. سایر عواملی که باعث خراب شدن صافی بنزین می شود، به شرح زیر است:

  1. نوع بنزین مصرفی و میزان خالص بودن آن؛
  2. تاریخ آخرین تعویض صافی بنزین ؛
  3. استفاده از فیلترهای نامرغوب و تقلبی.

معمولاً در دفترچه راهنمای هر خودرویی، برند خاصی را برای انواع فیلترها و روغن های مورد استفاده در آن معرفی می کنند.

بیشتر بخوانید:

لیست قیمت انواع فیلتر بنزین در بازار

لیست قیمت انواع فیلتر سوخت در بازاراین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits