دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
روستای وانشان گلپایگان با زیبایی های تاریخی
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اهالی روستای وانشان در اصفهان یا ونیشونی ها گویشی شبیه به گویش خوانساری ها دارند که جزئی از گویش های ایران مرکزی و شمال غربی کشور به شمار می رود.

روستای وانشان بهشتی تاریخی در گلپایگان

یکی از روستاهای پرجاذبه ای که در دل اصفهان قرار دارد روستای تاریخی وانشان است که از توابع شهرستان گلپایگان می باشد که در 12 کیلومتری جنوب گلپایگان و 15 کیلومتری شمال خوانسار واقع است.

این منطقه وسیع دارای صدها روستایی تاریخی و قدیمی و مهم بوده و یکی از کهن ترین خاستگاه های تمدنی در نجد ایران است.

این روستای زیبا و تاریخی به علت نزدیک بودن به ارتفاعات از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است در زبان محلی نام این روستا وانشون نیز خطاب می شود البته در نوشته های دیگر نیز ونیشون هم میشناسند.

قدمت روستای وانشان

قدمت تاریخی این روستا را وجود بقعه امامزاده ابوالفتوح سلیمان بن موسی بن جعفر مربوط به قرن دهم هجری و نیز وجود درخت فوق العاده بزرگ و قدیمی کنار دیوار امامزاده با هزار سال عمر به رخ می کشد.

باکشف بقایای استخوان چندین انسان و ظروف سفال شکسته در کوه تیر روستای وانشان در آبان ماه سال 1391 و با بررسی هایی که توسط میراث فرهنگی استان اصفهان صورت گرفت قدمت سه هزار ساله این بقایا محرز شد که نشان دهنده آن است که در زمان های قدیم حیات و زندگی در این روستا حاکم بود.

گویش مردم وانشان گلپایگان

گویش لهجه اهالی وانشان، وانشانی یا همان به زبان مردم اونشونی می باشد که شباهت های زیادی به گویش خوانساری داشته و جزء گویش های شمال غربی و ایران مرکزی محسوب می شود.

مکان های دیدنی روستای وانشان

ضریح امامزاده ابوالفتوح

شخصی به نام شمعون میرزا سلیمان کلیمی در سال 1309 هجری شمسی برای خریدن در عتیقه شاهزاده ابوالفتوح روستای وانشان به نزد خادم آن رفته و از ایشان حکم شرعی فروش درب را از شیخ محمد صادق علامه روحانی محل می پرسد.

کهنسالان این روستا نقل کرده اند که جواب روحانی این چنین بود که اگر درب قابل استفاده نباشد مانعی به فروش آن نیست و بایستی پول آن را صرف هزینه مرمت و تعمیر زیارتگاه شاه ابوالفتوح کنید.

بعد از این فتوا درب امامزاده فروخته می شود اما پس از مدتها که شمعون در حال خارج شدن از ایران بود به دام می افتد و در بازجویی هایی که از وی به عمل می اید اعتراف می کند که این درب را خادم زیارتگاه شاهزاده ابوالفتوح به او فروخته است.

پس از بازجویی از شمعون مأموران حکومتی با مراجعه به خادم شاهزاده ابوالفتوح در می یابند:خادم به حکم مجتهد محلشان اقدام به فروش این درب کرده است که در نهایت شیخ محمد صادق علامه برای محاکمه به اراک احضار می شود.سال ها طول می کشد تا این محاکمه تمام شود بنا بر این در تاریخ 5 فروردین 1319 دادگاه تهران روحانی مزبور را تبرئه می کند چرا که تاریخ معامله درب امامزاده در سال 1309 انجام شده در صورتی که اول آذر سال 1310 در لیست آثار ملی قرار گرفته است.

روستای وانشان

مناره گلپایگان

مناره گلپایگان با نام میل گلپایگان در این شهر شهرت دارد و متعلق به دوران سلجوقیان است که قدمتی بالغ بر 9 قرن دارد و شاهد رخدادهای مختلف تاریخی است . روشن کردن چراغ برفراز آن، راهنمایی برای کاروانیان بوده است.

مناره گلپایگان

کبوترخانه گلپایگان

کبوتر خانه گلپایگان که از خشت و گل ساخته شده است ، بنای ارزشمند دیگری در این شهر است که توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند . این بنا به همت کشاورزان ساخته شده است تا هم پناهگاهی امن برای کبوتران باشد و هم کشاورزان بتوانند از شر آفت های زمین هایشان رهایی یابند واز فضولات پرندگان به عنوان کود، استفاده کنند.

کبوترخانه گلپایگان

ارگ تاریخی گوگد

ارگ تاریخی گوگد با قدمت 400 ساله از بناهایی قدیمی و کهن شهر گلپایگان است که از خشت و گل ساخته شده است و در مسیر گلپایگان به تهران قرار گرفته است . بر اساس اسناد موجود نیمی از ساختمان این ارگ مهریه همسر علیخان بوده که توسط به همسرش واگذار شده بوده است؛ بنابراین به این ارگ «ارگ علیخانی» می گویند.

ارگ تاریخی گوگد

دیدنی های دیگر وانشان گلپایگان

 • چشمه لمبی
 • باغ های سبز و زیبا
 • دزی
 • کوه بابا دودورشاه
 • قلعه جمال
 • کوه دیگا
 • حسن آباد
 • کوه محد حیدر
 • مورا
 • مقبره بهلون
 • مزرعه امیریه

قلعه ای تاریخی و بقایای ارگ در روستای وانشان واقع است که بخش های زیادی از آن در سال 1391 برای تصویر برداری سریال جلال الدین بازسازی شده و قسمت هایی نیز به آن افزوده شده است.

این در حالیست که در روز سه شنبه 23 شهریور 1395 قلعه سینمایی مولانا به وسیله سازمان امور آب شهرستان گلپایگان به بهانه اینکه در حریم رودخانه قرار دارد تخریب و نابود شد در صورتی که بیشتر از نصف سال رودخانه خشک است و تنها قسمتی از قلعه در حریم آن قرار داشت.
برج حاج فرج الله و قلعه وانشان از جمله دیدنی های وانشان میباشند که می توانید از آن ها دیدن کنید البته باید بدانید امامزاده ابوالفتوح در بین این دیدنی ها جایگاه ویژه و مخصوصی دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter