جاذبه های گردشگری شهر زیبای جهرم

۱,۹۴۴
۱
۰
سه شنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۸:۱۳


معرفی جاذبه های شهر جهرم

جهرم دومین شهرستان بزرگ استان فارس می باشد که با نخلستان های انبوه و هوای پر حرارتش دیدنی های متفاوتی را در خود جای داده است . جهرم یا گهرم شهری است که در دوره ساسانیان و هخامنشیان بنا شده و از این حیث دارای قدمتی بسیار طولانی می باشد. جهرم یکی از شهرهای زیبای استان فارس است. جاذبه های گردشگری جهرم فراوان است و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می ‌کند. این شهر که دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیار زیاد می باشد در جنوب استان فارس واقع شده است. جهرم یکی از شهرهای قدیمی ایران است که قدمت آن به قبل از میلاد مسیح می رسد. گردشگران و دوستداران فرهنگ و تاریخ ایران در سفرهای خود از این شهر بازدید کرده و در بازارها و گردشگاه های آن به گردش می ‌پردازند.


بازار سرپوشیده جهرم


یک بنای خشتی و سرپوشیده متعلق به دوره زندیه که شباهت فروانی به بازار وکیل شیراز نیز دارد و لقب خواهر دو قلوی بازار وکیل را به همین دلیل گرفته است. این بازار گنبدی شکل دارای حجره های بسیاری می باشد که معماری دوره زندیه را به بهترین شکل به نمایش گذاشته است. بنا از بخش هایی قبیل: چند کاروانسرا، حمام و مسجد تشکیل شده است.

دروازه پیر شبیب جهرم

این بنای تاریخی گنبدی شکل، متعلق به دوره قاجار می باشد که از تزیینات متعددی از جمله کنده کاری های زیبا، مقرنس کاری و عرق چین بهره برده است، که متاسفانه با حک شدن یادگاری هایی از طرف مردم، این نقش و نگار های زیبا کم رنگ شده اند.

رودخانه

مدرسه علمیه خان جهرم

محلی برای کسب علم و معرفت در دوره قاجار و در غرب جهرم بنا شده است که از معماری زیبایی برخوردار است. وجود نخل های بلند که از مشخصه های اصلی شهر جهرم به شمار می رود در این عمارت خودنمایی می کند، همچنین بنایی با مصالحی از جنس سنگ و گچ به نام بانی اش یعنی " حاج محمد حسن خان" یکی از اثار دیدنی شهر دارالمومنین را رقم زده است. مدرسه علمیه خان شامل 20 هجره گنبدی شکل می باشد که در همه انها هنر مقرنس کاری و گچ بری به چشم می خورد. مدرسه آجری خان نیز در کنار همین مدرسه قرار گرفته که با شبستانی ساده به دست " حاجی سلیمان بیگ ذوالقدر جهرمی" در دوره صفویه بنا شده است.

غار شفق جهرم

شهر جهرم از وجود غاری دیدنی بهره می برد که از جنس آهک و از نمونه غارهای تونلی وطبقاتی می باشد. این غار به دلیل داشتن خفاش های بزرگ، تماشایش با هیجانی زیاد و البته کمی خطر همراه است. غار شفق در سال 1340 توسط عده ای از کوهنوردان کشف و به سراسر ایران معرفی شد. به یاد داشته باشید که هنگام بازدید از غار شفق حتما وسایل غارنوردی و یک راهنمای مجرب برای جلوگیری از هرگونه خطری به همراه داشته باشید.

آتشکده قدمگاه جهرم

یک بنای قدیمی دیگر ان هم بر بالای تپه ای که در فصل بهار کاملا سبز می شود، تصویری زیبا را به وجود آورده است. بنا متعلق به دوره ساسانیان می باشد که به وسیله سنگ و خشت ساخته شده و در سالهای اخیر دوباره مورد بازسازی قرار گرفته است. نکته جالب اینکه، این قدمگاه ویژه زنان و از معبدهای اناهیتا به شمار می رفته است.

غار

غار سنگ تراشان ( سنگ شکن) جهرم

بزرگترین غار دست ساز جهان در شهر جهرم قراردارد و این یکی از جاذبه ها و شگفتی های این شهر دوستداشتنی می باشد. این غار 350 ساله تماما به وسیله دست و با حجاری های گروهی هنرمند ساخته شده است. غار از تعداد بسیاری ستون تشکیل شده که همگی به طرز ماهرانه ای طراحی گردیده اند. اما باید گفت که در ابتدا این بنای شگفت انگیز نه به منظور ساخت غار بلکه به دلیل امرار معاش و برداشتن سنگ، بنا شده و بعد ها تبدیل به چنین شاهکار دست سازی گردیده است.

چهار طاقی آتشکده قطب آباد جهرم

فقط چند کیلومتری مانده به جهرم، در منطقه ای به نمام قطب اباد یک اتشکده کهن سال که مربوط به عهد ساسانیان می باشد، قرار گرفته است. این چهار طاقی که بر روی تپه ای واقع شده بخشی از بنای باشکوهی می باشد که امروزه به یادگار مانده است.

مسجد جامع جهرم

جهرم شهری با مردمان مومن می باشد که لقب شهر دارالمومنین را نیز به دوش می کشد، این شهردارای مساجد و ابنیه های مذهبی فراوانی می باشد که یکی از این بناهای ارزشمند، مسجد جامع می است که از دوره صفویه به یادگار مانده و معماری برگرفته از کاشی کاری های چشم نواز، گچ بری های جذاب و نقش و نگار های دیدنی را به همراه دارد. باید اشاره کنیم که تنها بخشی از بنای دوره صفویه که شامل شبستان جنوبی می باشد به یادگار مانده و بقیه بنا در دوره معاصر بازسازی و ساخته شده است.

قلعه

آبشار مروارید جهرم


اگر چه این شهرستان تابستان پرحرارتی را پشت سر میگذارد تا میوه بهشتی خرما به بار بنشیند، اما در بهار و زمستان دارای هوایی متعدل و طبیعتی زیبا که شامل چشمه ها و ابشارهای متعدد می باشد است که دل از هر جنبنده ای را می رباید. ابشار مروارید خفر از توابع شهرستان جهرم از جاذبه های منحصربه فردی می باشد که در فصل زمستان دارای ابی گرم که از ان بخار بلند می شود، است. از برکت این اب شیرین، گیاهان و درختان فراوانی از جمله گلهای خوشبوی نرگس روییده اند که زمستان این شهر را بسیار دیدنی کرده است.

تل قلعه جهرم

تل قلعه یکی دیگر از اثار باستانی و کهن جهرم و روستای ابگرم می باشد که پس اسلام پدید امده و در بالای تپه ای پر از گل های رنگارنگ قرار گرفته است. این بنا در سال 1381 جزء اثار ملی به ثبت رسیده است.

بقعه شیخ خلیفه جهرم

یک ساختمان با ارتفاع بسیار زیاد در میان سرو های سر به فلک کشیده جهرم همه نظرها را به سمت خود جلب کرده است. ورودی این بقعه 19 متر ارتفاع دارد و در روستای " جزه" قرار دارد. معماری خاص این بنا دلیل محبوبیت و شهرت فراوانش گردیده است.

پل تاریخی

پل گچی اسفل جهرم

بر روی رودخانه پر خروش سیمکان واقع در روستای اسفل جهرم، پلی از جنس سنگ و ساروچ بنا شده است که چشم اندازه فوق العاده دیدنی را به وجود اورده. این پل که با الهام از خط های شکسته و اشکال هندسی بنا شده به دستان " خواجه عبدالصمد دوزه ای سیمکانی" به یادگار مانده است.

قلعه گبری جهرم

قلعه گبری جهرم واقع بر کوهی کوچک در درون تنگه قلعه گبری واقع شده است. قلعه گبری محل سکونت زرتشتی ها بوده که در جهرم زندگی می کردند. در حمله اعراب به این منطقه چیزی از این قلعه تاریخی به جای نماند. این قلعه بر روی کوهی باصفا و سرسبز در فاصله کوتاه از از غار سنگشکنان واقع شده است

قلعه تبر ( خورشه ) جهرم


قلعه خورشه در ۴۸کیلومتری شرق جهرم واقع شده است و به دوران حجاج بن یوسف تعلق دارد. از این قلعه، هم اینک برج گچی، چندین غار، پلکان و آب انبارمخروبه به جا مانده است.

جهرم


قلعه مهرک جهرم


این مجموعه، که در شهرستان جهرم قرار دارد، متشکل از یک استخر قدیمی و خرابه¬های حصار قلعه است. از آثار تاریخی یاد شده چنین بر میآید که این قلعه دیوارهای پهن و چهار برج داشته است. قدمت تاریخی این اثر به دوران مهرک نوشزاد(دوران ساسانی) منسوب است.


مدرسه خان جهرم


مسجد و مدرسه خان مربوط به دوره صفویه در غرب شهر جهرم قرار گرفته و مصالح آن از خشت، گل، آجر، سنگ و گچ می‌باشد. بانی آن شخصی است به نام حاج محمد حسن خان. این بنا حدود ۲۰۰ سال قبل توسط یکی از افراد خاندان موسس آن تعمیر گردیده که تاریخ تعمیر آن با حروف ابجد باشعر بر سنگی نوشته شده و بالای درب ورودی مدرسه نصب گردیده و هم اکنون تعدادی از طلاب و مدرسین همه روزه در مدرسه مشغول تحصیل و تدریس اند. مسجد خان از بناهای دوره صفویه است که ساختمان آجری این مسجد که در کنار ساختمان مدرسه خان واقع شده‌است، بر اساس سنگ نوشته در ورودی، از آثار ساخته شده در دوره شاه سلیمان دوم صفوی است که توسط حاجی سلیمان بیگ ذوالقدر جهرمی ساخته شده که ساختمان مسجد شامل شبستانی ساده با طاق‌های متعدد است که فاقد تزیینات و کاشی‌کاری است.

منطقه حفاظت شده ماله گاله جهرم

منطقه حفاظت شده ماله گاله در غرب استان فارس و در شرق منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان قرار دارد. این منطقه به لحاظ غنای پوشش گیاهی و جنگلی، به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی تحت مدیریت قرار گرفته است. گونه‌های غالب این منطقه بلوط و بنه می‌باشد. در واقع منطقه حفاظت شده ماله گاله با ۵۲۰۹۶ هکتار مساحت، آخرین حدّ رویش جامعه بلوط در زاگرس است که از سال ۱۳۷۸ خورشیدی به عنوان «منطقه حفاظت شده جنگلی» ، تعیین و اعلام گردید.

نخل

جنگل چاتیز جهرم

تفاوت آب و هوا و اختلاف درجه گرما در نقاط مختلف کشور ، انتشار درختان جنگلی و تقسیمات جغرافیایی ویژه گیاهی را سبب شده است.و جهرم جزء نواحی گرمسیری و حاره محسوب می‌شود و دارای جنگلهای تُنک و کم پشت از گونه درختان نواحی گرمسیری است .

جاده ادویه جهرم


بقایایی از جاده تاریخی ۴۰۰ ساله در شهرستان جهرم وجود دارد که اهالی منطقه آن را جاده ادویه می نامند. جاده ادویه در دوره صفویه در بندرعباس احداث شده و از شهرهای لار و جهرم نیز می گذشته و به اصفهان می رسیده است. در محدوده مسیر این جاده در نزدیکی روستای چاه تلخ چهار آب انبار و دو کاروانسرا وجود دارد اما از آن مسیر به بعد کوهستانی است و جاده سنگ فرش کوهستانی به چشم می خورد که در نوع خود یکی از شاهکارهای مهندسی و جاده سازی به شمار می آید.


در زمانهای گذشته تجار و مردم در آن زمان محصولاتی مانند پارچه و ادویه را از هندوستان وارد بندر عباس و از آنجا به شهرهای دیگر از جمله اصفهان می بردند به همین دلیل نام ادویه را برای این جاده انتخاب کرده اند. اکنون تنها پنج کیلومتر از این جاده در شهرستان جهرم سالم باقی مانده است و حدود یک کیلومتر از آن جاده سنگ فرش است و بقایای آثاری تاریخی نیز در ادامه مسیر دیده می شود. همچنین بنابر اظهار برخی از کارشناسان در دوره صفوی نیز پلی در این منطقه ساخته شده که متاسفانه هم اکنون اثری از آن وجود ندارد.

separator line


شهربازی جهرم


یک شهر بازی ان هم میان کوه های با هیبتی که در شاهنامه امده، تبدیل به تفریحگایی دوست داشتی در میان مردم جهرم شده است. در میان این پارک کوهستانی ابشاری دست ساز قرار گرفته که زیبایی های این منطقه را دو چندان کرده است. وجود الاچیق و رستوران سنتی با غذاهای لذیذ در کنار شهر بازی هیجان انگیز، سرگرمی و تفریحی سالم و البته شادی را به وجود اورده است. این پارک که به نوعی بام جهرم نیز به شمار میرود نمایی زیبا از شهر جهرم را از بالا به شما نشان خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

مناطق دیدنی و گردشگری شهر دورود

مناطق دیدنی و تفریحی شهر زیبای بروجرد

مناطق دیدنی و تفریحی علی آباد کتول

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم

این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter