مناطق دیدنی و تفریحی علی آباد کتول

۲,۳۴۰
۱
۰
پنج شنبه, ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ ۲۰:۰۲


مناطق گردشگری علی آباد کتول


علی آباد کتول مرکز شهرستانی به همین نام در استان زیبای گلستان است. این شهر بهترین آب و هوا را در بین تمامی شهرهای استان گلستان دارد و بیشتر شهرتش به خاطر وجود یکی از معروف ترین آبشارهای کشورمان به نام آبشار کبودوال است. علی آباد یکی از باصفا ترین مناطق شمال شرق ایران است که سفر به آن و اقامت در یکی از خانه های محلی روستاهای آن شدیدا پیشنهاد می شود.


موقعیت جغرافیایی و پیشینه تاریخی علی آباد کتول


علی آباد کتول یکی از شهرستان های باصفا و سرسبز استان گلستان است که در حدود ۴۰ کیلومتری شرق مرکز این استان، یعنی شهر گرگان قرار گرفته است. این شهرستان از شرق به شهرستان رامیان، از شمال و شمال شرق به گنبد کاووس، از غرب به شهر گرگان و از جنوب به جنگل های زیبا و حفاظت شده چل چلی محدود می شود. مساحت شهرستان علی آباد ۱۱۶۳ کیلومتر مربع و مساحت ناحیه شهری علی آباد کتول حدودا ۲۰ کیلومتر مربع برآورد شده است. این شهر، پس از گرگان و گنبد کاووس، بزرگترین ناحیه شهری در استان گلستان را شامل می شود. در علی آباد هم مناطق جلگه ای و پست وجود دارد و هم مناطق جنگلی مرتفع و کوهستانی. به دلیل تنوع اقلیمی این منطقه، آب و هوای آن بسیار منحصر به فرد است و به عنوان معتدل ترین آب و هوا در استان گلستان شناخته می شود.


بر اساس یافته های باستان شناسی کارشناسان باستان شناسی کشور در مناطق جلگه ای این شهرستان، می توان با قطعیت گفت که علی آباد کتول حدود ۷۰۰۰ سال قدمت دارد. بیشتر آثار مکشوفه در این شهرستان در موزه های سرسار استان از جمله موزه گرگان نگه داری می شوند.

جنگل


وجه تسمیه علی آباد کتول


علی محمد خان نام خود را بر دو روستای مجاور می گذارد. به نام محمد آباد کَتول و علی آباد کَتول و دو محله نیز به نام دخترانش خاور و ساوَر بنا می‌کند که امروزه به نام خاورکلاته و ساوَرکلاته وجود دارند.به علت سبقه این نام سالهاست که اهالی مترصد تبدیل این نام به شهرستان کتول می‌باشند.

آبشار کبودوال، معروف ترین آبشار تمام خزه ای ایران


آبشار کبودوال معروف ترین جاذبه طبیعت گردی و گردشگری شهرستان علی آباد کتول است که در حدود ۵ کیلومتری جنوب شهر علی آباد قرار گرفته است. کمی که از شهر فاصله بگیرید، پس از عبور از جاده زیبایی که از کنار دریاچه سد زرین گل عبور می کند، به منطقه جنگلی زیبایی خواهید رسید که نوید دیدار معروف ترین آبشار تمام خزه ای ایران را به شما می دهد. باید خودروی خود را در پارکینگ عمومی این منطقه پارک کنید و پای به دل این جنگل زیبا بگذارید. با حدود ۳۰ دقیقه پیاده روی در راه سنگ فرش شده این جنگل در کنار رودخانه ای زیبا، به آبشار کبودوال خواهید رسید.


آبشار کبودوال در میان دره ای جنگلی و زیبا قرار دارد و به عنوان مهم ترین تفرجگاه مردم شهر علی آباد شناخته می شود. در سال های گذشته امکاناتی نظیر بوفه و سوپر مارکت؛ پارکینگ و آلاچیق هایی برای استراحت به این سایت گردشگری اضافه شده است.
دریاچه سد زرین گل (دریاچه کبودوال)


در نزدیکی آبشار کبودوال، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری علی آباد کتول قرار گرفته است. جاذبه ای زیبا، که مردم شهر علی آباد آخر هفته های خود را در آن می گذرانند. دریاچه سد زرین گل یا همان سد علی آباد کتول، در میانه جاده علی آباد کتول به آبشار کبودوال قرار گرفته است. این دریاچه حدود ۱٫۵ کیلومتر با خود شهر فاصله دارد و به عنوان یکی از زیباترین دریاچه مصنوعی کشور شناخته می شود. چشم انداز دریاچه ای زیبا که پشتش جنگل های کبودوال قرار گرفته اند، چشم هر بیننده ای را به خود خیره خواهند کرد. در کنار این دریاچه، المان زیبایی با عنوان “علی آباد کتول ۱۳۹۷” طراحی و نصب کرده اند که تقریبا تمامی گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند، یک عکس یادگاری با آن می اندازند.

آبشار


موزه مردم شناسی علی آباد کتول


موزه های مردم شناسی در تمامی شهرهای کشور، محلی هستند که فرهنگ، آداب و رسوم، نحوه پوشش زنان و مردان محلی، غذاهای بومی و سنتی و پیشینه و کسب و کار مردم یک منطقه را در معرض نمایش قرار می دهند. در موزه مردم شناسی شهر علی آباد کتول هم فرهنگ و آداب و رسوم مردمان این منطقه، به طرز زیبایی در معرض نمایش به عموم مردم قرار گرفته اند. این موزه شامل بخش هایی همچون مراسم عروسی سنتی در علی آباد کتول، دوخت لباس محلی توسط زنان این منطقه، میهمانی ها و مراسم شب نشینی در علی آباد، موسیقی سنتی این دیار کهنه و … است. موزه مردم شناسی، یکی از جاذبه های گردشگری علی آباد کتول است که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.


روستای چلی سفلی و آبشار چلی علی آباد کتول


یکی دیگر از آبشارهای زیبای شهرستان علی آباد کتول، آبشار چلی است که با ارتفاع حدود ۶۰ متر از بلنترین آبشارهای این منطقه محسوب می شود. این آبشار در روستای ییلاقی و خوش آب و هوای چلی سفلی قرار دارد. ارتفاع این روستا از سطح دریا حدود ۱۱۰۰ متر است، به همین دلیل محل مناسبیست برای فرار از گرمای شدید تابستان در این منطقه. اقامت یک شب در این روستای باصفا و بازدید از آبشار با عظمت و زیبای چلی، تجربه خاطره انگیزی را برایتان رقم خواهد زد. برای رسیدن به این آبشار باید حدود ۱ کیلومتر از روستای چلی سفلی جنگل نوردی کنید.

آبشار


آبشار چه جا علی ‌آباد کتول


آبشار چه جا علی ‌آباد در استان گلستان واقع شده است. شهرستان علی‌آباد از شهرستان‌های مرکزی استان گلستان است که از جانب غرب و شمال به شهرستان گرگان و از طرف جنوب به شهرستان شاهرود واقع در استان سمنان و از طرف شرق با شهرستان گنبد ارتباط دارد. چه جا منطقه‌ای سیاحتی و بسیار زیبا در شهرستان علی‌آباد کتول است که برای رفتن به آن می‌بایست از دهنه محمدآباد گذشت. در جنوب محمدآباد و با عبور از جاده‌ای پر پیچ و خم که به زبان محلی به آن ته کوه تل گفته می‌شود به این ییلاق خواهید رسید. در ابتدای این روستای خوش آب و هوا، گورستان قدیمی به چشم می‌خورد که نشان از تاریخ کهن این دیار دارد. شهرستان علی‌آباد حدفاصل گرگان و مینودشت واقع شده و دارای جاذبه‌های کم‌نظیر طبیعی چون جنگل، کوهستان، چشمه، آبشار و آثار باستانی متعدد است.

آبشار آلامن علی آباد کتول

آبشار آلامن در استان گلستان واقع شده است. این آبشار که به آبشار اوترنه نیز شناخته می‌شود در غرب روستایی به همین نام و در دل جنگل‌های کبودوال شهرستان علی‌آباد کتول قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار در حدود 7 متر است و از یک دیواره صخره‌ای به پایین می‌ریزد. در پایین آبشار حوضچه‌ای به عمق 1 متر ایجاد شده است.

ذخیره‌گاه جنگلی افراتخته علی آباد کتول


این ذخیره‌گاه در ارتفاعات جنوب شرقی علی‌‌آباد کتول و در 60 کیلومتری گرگان واقع شده است. ذخیره‌گاه جنگلی افراتخته از توده‌های سوزنی برگ سرخ‌دار پوشیده شده که از نظر مطالعه و حفظ گونه‌های کمیاب، از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. درخت سرخ‌دار، از معدود سوزنی برگ‌های ایران بوده و رویشگاه آن از نادر جنگل‌های جهان بشمار می‌رود.

روستا

روستای نرسو علی آباد کتول


نرسو از روستاهای ییلاقی علی‌آباد است و در ارتفاع قرار گرفته. اهالی روستاهای اطراف برای سکونت ییلاقی به این روستا می‌روند. اگر دلتان می‌خواهد چند روزی از فضای شهری و شلوغی زندگی روزمره به دور باشید به روستای نرسو بروید و در خانه‌های روستایی اقامت کنید. صبح‌های زود می‌توانید از طلوع بی‌نظیر خورشید و مهی که فضا را می‌گیرد لذت ببرید. نرسو از روستاهای قدیمی این ناحیه است و درخت چناری دارد که قدمتش به ۵۰۰ سال می‌رسد. همچنین وجود قبرستان‌های قدیمی و سنگ قبرهایی تاریخی نشان‌ از تاریخی بودن این روستا دارد.

روستای زیبای افراتخته علی آباد کتول

در مناطق جنوب شرقی علی آباد کتول و در فاصله ۶۰ کیلومتری از گرگان، روستای زیبای افراتخته قرار گرفته است. این روستا در میان ذخیره گاه جنگلی افراتخته واقع شده است. این ذخیره گاه محل سکونت نادرترین گونه های درختی سوزنی برگ استان گلستان است و از نظر محیط زیستی ارزش بسیار زیادی دارد. در روستای افراتخته، زیباترین مناظر بکر طبیعت را خواهید دید. جنگل های ارزشمند این منطقه حدود ۱۹۰ میلیون سال قدمت دارند. در اطراف روستا چشمه های آب معدنی بسیاری وجود دارند که هر کدام پتانسیل تبدیل شدن به یک جاذبه گردشگری منحصر به فرد را دارا هستند. این روستا در ارتفاع ۱۵۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و به عنوان یکی از بکر ترین جاذبه های گردشگری علی آباد کتول شناخته می شود.


از دیگر روستاهای بکر و زیبای علی آباد کتول که می توانید یک شب به یاد ماندنی را در خانه های با صفای آن تجربه کنید، می توان روستای خاک پیرزن و روستای چینو را نام برد. مردم خونگرم این روستاها به گرمی از شما میزبانی خواهند کرد.

separator line

بیشتر بخوانید:

بازدید از مناطق دیدنی و تفریحی محلات

سفر به گرمسار و بازدید از مناطق دیدنی آن

مناطق دیدنی و تاریخی کرمان

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter