مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
مدارک و مراحل تمدید گواهینامه
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
تمدید گواهینامه نیاز به گذراندن دوره بخصوصی نداشته و با در دست داشتن مدارک مورد نیاز می توانید اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی جدید کنید.

تمدید گواهینامه

معمولا گواهینامه های رانندگی اعتباری ۱۰ ساله دارند، در صورتیکه اعتبار گواهینامه تان به پایان برسد باید گواهینامه خود را تمدید کنید. برای تمدید گواهینامه بایستی یک ماه پیش از انقضای آن اقدام کنید. جریمه رانندگی با گواهینامه تاریخ گذشته ، 30 هزار تومان است.

مجازات رانندگی با گواهینامه منقضی شده

عدم تمدید گواهینامه و رانندگی با گواهینامه تاریخ گذشته جرم محسوب می شود و طبق قانون مجازاتی دارد که فرد متخلف باید جریمه و حکمی که قانون گذار تعیین کرده را انجام دهد.

به گفته سرهنگ احمد کرمی اسد (رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا) جریمه رانندگی با گواهینامه منقضی 30 هزار تومان است.

اگر فردی اعتبار گواهینامه آن گذشته ملزم به تمدید آن است در صورت تصادف با گواهینامه منقضی شده و مقصر شناخته شدن فرد، بیمه خساراتی را پرداخت نمی کند.

مدارک و مراحل تمدید گواهینامه رانندگی:

 1. اصل شناسنامه به همراه کپی صفحه اول شناسنامه و کپی صفحه توضیحات در صورتیکه توضیحاتی در این قسمت وجود دارد
 2. اصل کارت ملی و کپی کارت ملی
 3. کد پستی ده رقمی محل سکونت به همراه آدرس دقیق محل سکونت
 4. اصل گواهینامه منقضی شده
 5. سه قطعه عکس رنگی تمام رخ و مربوط به سال جاری برای دارندگان گواهینامه گروه ب و دو قطعه عکس برای دارندگان گواهینامه پایه یک در اندازه ۴*۳، ساده و بدون کروات، عینک، آرایش و …
 6. اعلام گروه خونی: ارائه هر گونه مدرک اعم از کارت پایان خدمت، برگه آزمایشگاه و … که گروه خونی در آن درج شده و یا حتی خوداظهاری (با ثبت اثر انگشت و امضا خوداظهاری) در خصوص تعیین و ثبت گروه خونی متقاضی کافی می‌باشد.
 7. پرداخت هزینه های مربوطه از طریق دستگاه های POS موجود در دفاتر پلیس +۱۰
 8. انجام معاینات پزشکی

گواهی عدم اعتیاد برای تمدید گواهینامه

گواهی عدم اعتیاد متقاضیان تعویض و المثنی گواهینامه پایه یکم (در تهران) جهت انجام تست اعتیاد پس از دریافت معرفی‌نامه از دفاتر می‌بایست به یکی از مراکز ذیل مراجعه نمایند:

 • بیمارستان ولیعصر(عج): تهران – بالاتر از میدان ونک
 • بیمارستان امام سجاد (ع): تهران، خیابان بهار شمالی، بالاتر از خیابان طالقانی، کوچه مهندسی
 • درمانگاه حضرت زینب(س): شهرری – دولت آباد
توجه : هزینه معاینه پزشکی و انجام تست اعتیاد و ارسال گواهینامه توسط پست به آدرس متقاضی و خدمات الکترونیک به عهده متقاضی می باشد.

تعویض و تمدید گواهینامه:

 1. باید خود شخص متقاضی تمدید گواهینامه رانندگی در محل حضور یابد. (جهت ثبت اثر انگشت)
 2. متقاضیان تمدید گواهینامه رانندگی که بالای ۷۰ سال سن دارند نیاز به معاینه چشم دارند
 3. افرادی که گواهینامه آنها با استفاده از با لنز طبی می‌باشد بعد از حضور در دفتر پلیس+۱۰ می‌بایست به کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه نمایند.
 4. کسانی که قبلا گواهینامه رانندگی با لنز داشته‌ و قصد اخذ المثنی یا تمدید گواهینامه با همان شرایط را دارند نیازی به مراجعه به شهرک آزمایش ندارند و فقط می‌بایست توسط پزشکان معاینه معتمد ناجا معاینه شوند.
 5. در مورد کسانی که گواهینامه قبلی آنان با عینک بوده و اکنون با انجام جراحی لیزیک نیازی به استفاده از عینک ندارد تأییدیه یک پزشک معتمد ناجا در این خصوص در فرم معاینه پزشکی لازم است.
 6. کسانی که قبلاً دارای نقص عضو بوده‌اند و یا اینکه پس از اخذ گواهینامه وضعیت جسمانی آنان تغییر پیدا نموده است، پس از انجام معاینه پزشکی، اخذ نظریه کاردان فنی شهرک آزمایش برای این اشخاص الزامی است.
 7. در هنگام تمدید گواهینامه رانندگی هزینه ای به عنوان جریمه دیرکرد در تمدید به ازای هر سال دریافت می شود. (به ازای هر سال 7500 تومان)

توجه مهم: این جریمه دیرکرد پس از گذشت یکسال تمام از تاریخ انقضای اعتبار گواهینامه اخذ می‌شود.

توجه : پس از اتمام امور مربوط به این خدمت، رسیدی تحویل متقاضی خواهد شد که می‌تواند تا تاریخ اعتبار آن به مأموران راهنمایی و رانندگی ارایه شود.

هزینه تمدید گواهینامه رانندگی

این خدمت در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با احتساب هزینه پستی و پیامک مبلغ ۵۰۸ هزار و ۲۴۹ ریال است که از طریق دستگاه‌های کارت خوان موجود در دفاتر دریافت می‌شود. که البته با هزینه های جانبی دیگر حدود 120 هزار تومان می شود!

حداکثر یک هفته تا 10 روز بعد از ثبت درخواست در پلیس +10 گواهینامه جدید به دست راننده خواهد رسید.

شرایط تمدید گواهینامه رانندگی ویژه ایرانیان خارج از کشور

در صورتی که در خارج از کشور زندگی می‌کنید و احتیاج دارید گواهینامه رانندگی خود در ایران تمدید کنید و یا المثنی آن را بگیرید، وزارت امور خارجه امکان مراجعه حضوری خودتان و یا تعیین وکیل برای انجام پروسه‌های قانونی آن را فراهم کرده است.

اگر برای خودتان وکیل مشخص کرده‌اید می‌بایست وکلای مورد نظر با در دست داشتن مدارکی که در پایین ذکر آن خواهد رفت، به دفتر وزارت امور خارجه مستقر در شهرک آزمایش (به آدرس: تهران بزرگراه شیخ فضل الله نوری بلوار مرزداران) مراجعه کنند. و اگر خودتان در ایران هستید و می خواهید که این کار را انجام دهید تنها کافی است به همراه اصل مدارک به دفاتر پلیس +۱۰ در سراسر کشور مراجعه کنید و امور مربوطه را پیگیری کنید.

مدارکی که باید حتما به همراه داشته باشید:

 • اصل گواهینامه (در صورت مفقودی گواهینامه، المثنی صادر خواهد شد که در این صورت یک برگ تعهدنامه توسط وکیل متقاضی در شهرک آزمایش تکمیل می‌شود)
 • سه قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ ممهور به مهر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور(عکس ها زمینه سفید بوده و فوری نباشد)
 • اصل وکالتنامه(تنظیم شده از طریق سامانه تاک) که به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه (ساختمان شماره ۹ بخش تایید اسناد) رسیده باشد.
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی وکیل و موکل (در صورت نبودن اصل مدارک موکل، کپی برابر اصل توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مورد قبول است)
 • گواهی معاینه چشم توسط دکتر متخصص به همراه گواهی صحت و سلامت جسمانی (جهت دریافت گواهینامه) که به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه (ساختمان شماره ۹ بخش تایید اسناد) رسیده باشد.
 • ترجمه گواهی معاینه چشم و گواهی صحت و سلامت جسمانی توسط دارالترجمه رسمی و تایید اسناد ترجمه شده توسط قوه قضائیه (اداره فنی دادگستری)
 • نوع گروه خونی (اعلام شفاهی کفایت می‌کند)

در نظر داشته باشید که اگر دارای گواهینامه پایه یک هستید و می‌خواهید آن را تعویض کنید علاوه بر مدارک ذکر شده، گواهی عدم اعتیاد را نیز می‌بایست ارائه کنید. گواهی عدم اعتیاد قبل از ارائه باید حتما به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه رسیده باشد ( به همراه ترجمه طبق رویه فوق).

با چه راهکاری میتوان نمره منفی گواهینامه پاک کرد؟

راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است