مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۳۰ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۳ مارس ۲۰۲۳ میلادی
تفاوت نبات و شکر : کدام بهتر است؟
107
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در این مطلب می خواهیم شما را با تفاوت های قند و نبات آشنا کنیم با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

قند و نبات و شکر چه تفاوت هایی باهم دارند ؟

به گزارش دلگرم به نقل از پایتخت : ماده اولیه در شکر، قند و نبات یکسان است ولی کریستال‌هایی که در نبات ایجاد می‌شود از نظر وضعیت فیزیکی و نوع کریستال‌هایشان با قند و شکر متفاوت است.
خاصیت قند و شکر با خاصیت نبات متفاوت است ونبات طبیعت گرم‌تری نسبت به قند و شکر دارد. از این رو نبات در مشکل‌هایی ماننددل‌درد، نفخ و… استفاده می‌شود.

از نظر تجربی هم ثابت شده که مصرف نبات در بهبوداین علایم واقعا موثر است و حالت تلقینی ندارد اما متاسفانه از نظر علمی کاری روی آن انجام نشده است و اقدامی در مورد اینکه نبات را کریستالوگرافی کرده و روی آن کارهای کلینیکی انجام دهند و سپس به هم ارتباط دهند، صورت نگرفته تا معلوم شود کریستال‌ها از نظر فارماکولوژیکی چه تاثیری بر بدن دارند.

فرق قند و نبات

واقعیت امر این است که گاهی جنس، فرمول بسته یا باز شیمیایی مواد یکسان است اما شکل فیزیکی آنها متفاوت است. مثلا قند به هر شکلی که در بیاید قند است مگر اینکه بسوزد و خاصیتش عوض شود.
نمونه دیگر یخ و آب است. هر دوی اینها از نظر جنس یکسان هستند اما یخ خاصیت ضدالتهابی دارد و می‌توانیم آن را روی سوختگی، جراحی و التهاب بگذاریم اما در مورد آب چنین خاصیتی مطرح نیست. در مورد بخار آب و آب هم همین‌طور است. خواص بخار آب با آب یا یخ متفاوت است در حالی که هر سه از یک جنس هستند.

حتماً بخوانید:
با ارزش غذایی و خواص نبات آشنا شوید

با ارزش غذایی و خواص نبات آشنا شوید

نبات از زمان های قدیم به عنوان یک مواد غذایی درمانی به شمار می رفته است. در این مطلب قصد داریم میزان کالری، ارزش غذایی و خواص نبات را شرح نماییم. تا…

گاهی اوقات قند یا نبات را حرارت داده و آن را به اصطلاح می‌سوزانند. در این صورت خاصیت قند و نبات تغییر می‌کند. قند یک ماده هیدروکربن است و ترکیبی است از هیدروژن، کربن و اکسیژن. وقتی قند می‌سوزد کاراملیزه می‌شود و جالب است بدانید که بسیاری از رنگ‌های قهوه‌ای از جمله موادی که در نوشابه‌ها به کار می‌برند از حرارت دادن شکر و قند به دست آمدهاست.

تفاوت نبات و شکر

به این ماده قهوه‌ای حاصل از حرارت دادن، کارامل گفته می‌شود که از نظرشیمیایی،ظاهر فیزیکی و حتی مزه با قند و شکر متفاوت است.
نبات سوخته هم دقیقا همین‌طور است. کریستال‌های نبات می‌سوزند و یک جسم قهوه‌ای مایل به سیاه و بامزه‌ای بین تلخ و شیرینی تولید می‌شود که خاصیت قابض داشته و یکی از مهم‌ترین استفاده‌های آن در طب سنتی برای خوراندن به کودکان مبتلا به اسهال است.

بااین وجود افراد نباید بیش از مقدار معمول از نبات استفاده کنند زیرا مصرف بیش از حدهر ماده‌ای برای بدن زیان‌آور است. حتی اگر آن ماده ویتامین باشد. پس مصرف قند وشکر و نبات هم به میزان زیاد مضر است و تفاوتی بین آنها وجود ندارد به خصوص در کسانی که مشکل افزایش قندخون دارند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (107 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است