دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
نحوه رفع بوی بد شیر ریخته شده بر روی فرش
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
راهکار برای رفع بوی بد شیرریخته شده روی فرش : شیر یکی از این مایعات بی رنگ است که می تواند علاوه بر ایجاد لکه در فرش، بوی ناخوشایندی نیز ایجاد کند.

راهکار برای رفع بوی بد شیرریخته شده روی فرش

به گزارش دلگرم : معمولاً وقتی به مایعاتی که باعث ایجاد لکه می شوند فکر می کنیم به قهوه، چای یا سایر مواد تیره رنگ فکر می کنیم. به طور کلی ما اغلب تصور می کنیم اگر یک نوشیدنی دندان های ما را لکه دار می کند، در صورت ریختن، فرش ما را نیز لکه دار می کند. با این حال مایعات دیگری نیز وجود دارند که انتظار ندارید لکه ایجاد کنند اما این مایعات نیز می توانند به اندازه دیگر مایعات، باعث لک دار شدن فرش شوند.

چرا شیر باعث ایجاد لکه می شود؟

شیر حاوی مخلوط پیچیده ای از پروتئین ها و چربی ها است. بنابراین بسیار مهم است که لکه های شیر را در اسرع وقت پس از ایجاد شدن آنها تمیز کنید. اگر می خواهید شانس بیشتری داشته باشید، در همان وهله اول که شیر بر روی فرش ریخته و هنوز فرش مرطوب است، اقدام به تمیز کردن آن کنید.

بوی شیر فاسد شده در فرش

برای از بین بردن بوی شیر فاسد شده از فرش، عمل آنزیمی لازم است. درواقع شما برای پاک کردن لکه بوگرفته شیر باید از موادی استفاده کنید که با چربی ها و پروتئین های شیر حل شوند تا بتوانید آن ها را از الیاف فرش خارج کنید.هنگامی که شیر به روی فرش ریخته می‌شود، مانند دیگر لکه‌ها اگر سریعا از روی فرش پاک شود اثری از خود در فرش باقی نمی‌گذارد و بوی نامطبوعی در فرش ایجاد نمی‌کند. اما اگر مدت زمان زیادی روی فرش باقی بماند، سبب ایجاد آسیب‌های جدی در فرش می‌شود که قابل جبران نیست.در صورتی که بعد از چند روز شما لکه را از روی فرش پاک می‌کنید، تنها اثر لکه از روی فرش پاک می‌شود در حالی که بین تاروپودهای فرش در همان نقطه‌ای که شیرریخته شده، شیر هنوز وجود دارد. وجود شیر بین تاروپود سبب می‌شود که فرش بوی نامطبوعی به خود بگیرد، مخصوصا اگر فرش ضخیم باشد مانند فرش ماشینی 700 شانه، که باید بیشتر تلاش کرد تا شیر از فرش خارج شود.

 رفع بوی بد شیر ریخته شده روی فرش

4 راهکار برای پاک کردن لکه شیر و بوی بد آن از روی فرش

1) محلول پاک کننده : اسفنج یا حوله‌ای را روی لکه فرش قرار دهید تا رطوبت ناشی از شیر جذب حوله شود. در مرحله بعد دو فنجان آب گرم و یک فنجان صابون مایع را مخلوط کنید و روی محل مورد نظر بریزید. سپس این لکه را از روی فرش پاک کنید.

2) نوشابه : دومین راهکار استفاده از نوشابه است. نوشابه را روی لکه شیر بریزید واجازه بدهید چند دقیقه روی لکه باقی بماند سپس با استفاده از همان مواد پاکننده ( مانند روش قبل) لکه را شستشو دهید.

حتماً بخوانید:
از بین بردن بوی بد شیر ریخته شده در خودرو با چند راهکار

از بین بردن بوی بد شیر ریخته شده در خودرو با چند راهکار

بوی شیر فاسد شده را از ماشین خارج کنید : از بین بردن بوی شیر داخل ماشین کار بسیار ساده و آسانی است اگر در ماشین شما بوی بد شیر آزار دهنده است روش از…

3) شامپو فرش بهترین گزینه برای از بین بردن بوی بد شیر از روی فرش است : در این روش مانند قبل ابتدا با استفاده از حوله یا اسفنج رطوبت فرش را بگیرید. سپس با استفاده از شامپو فرش لکه‌ی باقی مانده روی فرش را پاک کنید.

4) آمونیاک : دو فنجان آب گرم را با یک قاشق غذاخوری آمونیاک ترکیب کنید و روی لکه بریزید. سپس فرش را کامل شستشو دهید تا اثری از آمونیاک در فرش باقی نماند.

رفع هر نوع بوی بدی از فرش

4 روش برای از بین بردن بوی بد شیر روی قالی

روش اول : با استفاده از یک دستمال تمیز لکه را خشک کنید. سپس 2 فنجان آب گرم و یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را مخلوط کرده و مستقیما روی لکه بریزید. در ادامه، لکه را پاک کرده و روی لکه جوش شیرین بریزید. اجازه دهید به مدت 24 ساعت شبانه روز به روی فرش باقی بماند. سپس روز بعد جوش شیرین را با جارو تمیز کنید.

روش دوم : ابتدا لکه شیر را از روی فرش با استفاده از روش‌های گفته شده پاک کنید، سپس با استفاده از یک بطری آب و سرکه را روی لکه اسپری کنید. با استفاده از یک پارچه تمیز سرکه را از روی فرش پاک کنید. البته می‌توان این کار را با استفاده از بخار شوی نیز انجام دهید. زمانی که فرش خشک شود، به تدریج بوی سرکه از بین می‌رود.

روش سوم : یکی دیگر از راه‌های از بین بردن بوی بد فرش، استفاده از اسطوخدوس و جوش شیرین است. ابتدا گل‌های تازه اسطوخودوس را در هاونگ بکوبید و به آن جوش شیرین اضافه کنید. این ترکیب را روی فرش قرار دهید. مدت زمان لازم برای ماندن این ترکیب بر روی فرش شب تا صبح است. بعد از گذشت مدت زمان لازم، فرش را با جارو برقی تمیز کنید.

روش چهارم : مقداری قهوه تازه را روی محل مورد نظر بپاشید. هنگامی که قهوه مایعات باقیمانده از لکه و بو را جذب کرد آن را از روی فرش پاک کنید. (یک الی دو ساعت اجازه دهید روی فرش بماند.)

نکته : چنانچه اگر از همان ابتدا ماده‌ای که روی فرش می‌ریزد را سریعا پاک کنید دیگر لکه‌ای به روی فرش ایجاد نمی‌شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits