دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
با سونای اوزون پوستی شاداب و جوان داشته باشید
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
سونای اوزون چون مستفیما بدن را در معرض ازن قرار می دهد باعث می شود که تاثیرات موضعی خیلی خوبی بر روی پوست داشته باشد.

سونای اوزون چیست؟

اوزون به اتم اکسیژن یا همان رادیکال آزاد اکسیژن اطلاق می گردد که یک آنتی اکسیدان قوی و بسیار فعال است.بسیاری از بیماریها بدلیل وجود اکسیدانها در بدن ایجاد می شوند. اکسیدانها موادی مخرب هستندکه بعضا در روند سوخت و ساز بدن بطور ناخواسته تولید می شوند. آنتی اکسیدانها مولکولهایی هستند که اکسیدانها را خنثی کرده و اثرات مخرب آنها را از بین می برند.
این مولکولهای مفید و ارزشمند در بسیاری از مواد غذایی وجود دارند و حتی تعدادی از ویتامینها هم انواعی از همین آنتی اکسیدانها محسوب می شوند. یکی از روشهای بسیار موثر تولید آنتی اکسیدان در بدن استفاده از اوزون یا همان رادیکال آزاد اکسیژن است که قابلیتهایی بسیار فراتر از مولکول اکسیژن دارد.

از این جهت اوزون مثل تزریق واکسن عمل می کند و همانطور که واکسن با تحریک سیستم ایمنی از بروز بیماری جلوگیری می کند ، اوزون نیز با تسهیل ساخت آنتی اکسیدان با اکسیدانهای مخرب بدن مبارزه می کند.اوزون قابلیتهای دیگری نیز دارد از جمله اینکه می تواند باعث از بین رفتن میکروبها و ویروسها و حذف بافتهای مرده از بدن شود.
همچنین اوزون می تواند با افزایش سوخت و ساز بدن و بخصوص سلولهای چربی زیر جلدی، به کاهش وزن و از بین رفتن سلولیتهای پوست کمک نماید.روشهای مختلفی برای وارد کردن اوزون به بدن وجود دارد. این روشها باید علاوه بر ایمن بودن، تاثیر بالایی هم بر بدن داشته باشند.

سونای اوزون چیست؟

یکی از این روشها جذب اوزون از طریق پوست است. وقتی اوزون در مجاورت پوست قرار گیرد، از آنجایی که اوزون، اتم اکسیژن است و نه مولکول اکسیژن، براحتی به بافتهای جلدی و زیر جلدی نفوذ می کند و سپس وارد رگ های خونی منطقه شده و از این طریق به تمامی بافت های بدن می رسد.
برای استفاده از این روش، می توان بدن را از ناحیه گردن به پایین در محفظه ای قرار داده و بدن را در معرض اوزون با غلظت های مختلف قرار داد و برای اینکه اوزون جذب حداکثری داشته باشد، از گرمای بخار آب استفاده می شود تا منافد پوست باز شده و عروق سطحی گشاد شوند.
درواقع نوعی سونا ایجاد می شود که با آماده کردن پوست، اوزون با بیشترین کمیت و کیفیت وارد بدن شود.
به این روش که اصطلاحا سونای اوزون اطلاق می شود، بیمار در یک محوطه کپسول مانند از گردن به پایین قرار می گیرد بطوریکه سر و گردن خارج از محفظه است. در این شرایط ابتدا بخار آب با دمای مناسب بسته به شرایط و اثرات درمانی مورد انتظار، وارد محفظه می شود.
این کار باعث افزایش دمای محیط و تعریق بدن و در نتیجه باز شدن منافد پوست و افزایش خونرسانی محیطی می گردد. با آماده شدن پوست جهت جذب بهتر اوزون، بلافاصله اورون وارد محفظه می شود تا به بهترین نحوی از طریق پوست ، جذب بدن شود.

فواید سونای اوزون چیست؟

وقتی اوزون به این روش وارد بدن می شود ، تاثیرات مختلفی بر بدن به جای میگذارد و فواید متعددی دارد:

1- اوزون می تواند به کاهش وزن و از بین رفتن سلولیتهای بدن منجر شود و این کار را با تاثیرات متعددی روی بدن انجام می دهد. اوزون در بافت چربی زیرجلدی که در حقیقت بافت کم عروقی است، نفوذ می کند و باعث رگسازی و نهایتا افزایش خونرسانی در بافت چربی می شود. سپس بعد از بیست دقیقه تا نیم ساعت تبدیل به اکسیژن شده و با افزایش فرآیند اکسیداتیو درسلولهای چربی، به از بین رفتن چربیها کمک می کند.

همچنین اوزون باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود و این افزایش سوخت و ساز تا ۲۴ ساعت و حتی بیشتر ادامه دارد که خود باعث نیاز بیشتر بدن به انرژی و استفاده بیشتر از چربیها جهت تامین انرژی مورد نیاز می گردد . لذا افرادی که با وجود ورزش های گوناگون و رژیم غذایی متعدد لاغر نمی شوند، اگر همزمان از سونای اوزون استفاده کنند، می توانند به شکسته شدن مقاومت بدن و تسهیل فرایند لاغری خود کمک نمایند.

فواید سونای اوزون

2- مقداری از اوزون جذب شده توسط پوست وارد جریان خون بدن می شود که می تواند باعث ایجاد و تسهیل فرایند مسیرهای تولید آنتی اکسیدان در بدن شود. لذا در صورتی که هدف، ایجاد جوانی، شادابی و نشاط ، و جلوگیری از روند پیری پوست و کل بدن باشد، می توان با جلسات متعدد هفتگی روند های تولید آنتی اکسیدان در بدن را فعال کرده و از اثرات آن استفاده کرد.

شایان ذکر است که دارو ها و مکمل هایی که هم اکنون در بازار موجود است مانند ویتامین سی و مکملهای حاوی انتی اکسیدان، اثر مشابهی دارند اما اثرشان موقتی است و تنها در زمان مصرف اثربخش هستند. ولی استفاده از اوزون که منجر به فعال کردن مسیرهای تولید آنتی اکسیدان در بدن می شود، تا مدتها ادامه می‌یابد و باعث می شود بدن خودکفا شده و آنتی اکسیدان‌های مورد نیاز خود را خودش همواره تولید نماید.

3- از مزایای دیگر سونای اوزون استفاده برای بیماران مبتلا به فیبرو میالژیا می باشد. بیماری فیبرو میالژیا، یک بیماری شایع با علت ناشناخته است که درمان های زیادی برای آن توصیه شده است. از آنجایی که سونای اوزون هم جریان خون محیطی را افزایش می دهد هم اکسیژن رسانی به بافت های زیر جلدی و عضلانی را افزایش می دهد و هم موجب تولید آنتی اکسیدان در بدن می شود، می تواند موجب بهبود علایم، جلوگیری از پیشرفت و حتی درمان فیبرو میالژیا شود.

4- بیماران مبتلا به آرتروز مفاصل که به علت شرایط محیطی، وزن و سن دچار آرتروز پراکنده در مفاصل متعدد بدن مثل زانوها، کمر، مچ پا و انگشتان دست و غیره شده اند یا بیماران روماتیسمی که تحت درمان بوده اند اما عوارض آن مثل آرتروز پراکنده همچنان باقی مانده است نیز از این روش بسیار سود می برند.
چراکه یکی از درمانهای اثبات شده برای ارتروز مفاصل، تزریق اوزون موضعی به دفعات در مفاصل می باشد مانند تزریق اوزون در اطراف ستون فقرات کمری،داخل مفصل زانو،اطراف تاندون آشیل، داخل مفصل مچ پا و … که به صورت موردی استفاده می شود.

سونای ازن

ولی همانطور که گفته شد، اگر بدلایلی تعداد زیادی از مفاصل درگیر باشد، به جای اینکه در تک تک مفاصل تزریق مجزا انجام شود که موجب اتلاف هزینه و وقت زیادی است، نی توان بیمار را در سونای اوزون قرار داد تا تمام بافتها و مفاصل یکجا تحت تاثیر اوزون قرار گیرند. و همزمان از این روش درمانی سود ببرند.

5- اوزون درمانی، کمکی موثر در بیماران مبتلا به سرطان است. ثابت شده که سلول های سرطانی توانایی تولید آنتی اکسیدان را ندارند و به شوک های اکسیداتیو حساسند. برای همین است که این سلولها قند زیاد مصرف می کنند چون نمی توانند آن را به صورت اکسیداتیو، بطور کامل و بهینه بسوزانند.

و علت اینکه به بیماران سرطانی توصیه می شود که قند مصرف نکنند نیز همین است، چون باعث رشد بیشتر سلول های سرطانی ایشان می شود. پس چون این سلولها نسبت به شوک های اکسیداتیو حساسند، در مجاورت اوزون دچار آسیب و تخریب می شوند و لذا سونای اوزون در کنار شیمی درمانی می تواند به از بین رفتن سلولهای سرطانی کمک نماید، ضمن اینکه اوزون درمانی هیچ عارضه ای برای بیماران ندارد و روش امن و راحتی است.
سونای اوزون در بیماران سرطانی، هم می تواند به عنوان درمان کمکی بسیار موثر باشد و چون برای سلولهای سالم مفید است، آن سلولها را هم از عوارض شیمی درمانی تا حد زیادی مصون نگه می دارد. پس می توان این بیماران را بعد از جلسات شیمی درمانی یا در حین جلسات در سونای اوزون قرار داد، که باعث افزایش اثر بخشی و کاهش عوارض شیمی درمانی شود.

دستگاه اوزون تراپی

اوزون تراپی برای متقاضیان ، طبق فواصل زمانی خاصی و بسته به شرایط، بدین شکل توصیه می گردد:

1- در مواردی که اوزون در افراد سالم به منظور ایجاد شادابی، جلوگیری از بیماری های مخرب و پیشگیری از پیری توصیه می شود، سونای اوزون با فواصل زمانی هفتگی یا ده روزه انجام شود و غلظت اوزون از کم به زیاد افزایش می یابد

2- برای افزایش قدرت ایمنی بدن، جلوگیری از روند پیری به ویژه در بیماری های دژنرتیو یا تخریبی مثل آلزایمر، نارسایی های کلیه و کبد و یا افرادی که سیگار می کشیده اند و ترک کرده اند یا از یک بیماری مزمن رهایی پیدا کرده اند هم اوزون بصورت هفتگی توصیه می گردد. چرا که با این سیستم روند ترمیم و بازسازی بدن تسریع می شود.

3- در افرادی که دچار بیماری های اتو ایمیون و بیماری هایی که سیستم ایمنی را درگیر می کند هستند، از آنجایی که اوزون باعث افزایش و بهبود عملکرد سیستم ایمنی می شود، حتما باید با پزشک روماتولوژیست یا پزشک متخصص ایمنی مشورت شود و بعد از کنترل بیماری و زمانی که بیمار به حالت پایدار برگشت، از اوزون استفاده نماید.

4- در بیماریهای دژنریتیو مفاصل مانند آرتروز به خصوص اگر متعدد باشد و شدت آن زیاد باشد حتما باید سونای اوزون همراه با درمان های دیگر مانند درمان های خوراکی یا تزریقی مانند تزریق ژل درون مفصل یاهیالگان، تزریق پی آرپی یا سلول درمانی باشد.

5- در مواردی که از سونای اوزون برای رفع چربی زیر جلدی یا سلولیت ها، کاهش وزن و افزایش متابولیسم استفاده می شود، بهتر است به صورت روزانه یا یک روز در میان انجام شود و کنار آن رژیم غذایی متنوع و مناسب و ورزش هوازی نیز انجام شود.

درصورت وجود بیماری هورمونی منجر به افزایش وزن، مانند کم کاری تیروئید، تصحیح بیماری هورمونی و در صورت مصرف داروهای کورتونی که موجب افزایش وزن می شود، تصحیح و تنظیم میزان مصرف داروها و یا جایگزین کردن آن، ضروریست. همچنین برای افزایش اثر بخشی، درکنار اوزون تراپی، استفاده از روش های دیگر مانند استفاده از ویبراتور به صورت موضعی و کربوکسی تراپی در بافت های سلولیت دار توصیه می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits