اصول نگهداری و تکثیر گیاه چمن عروس

۲,۷۶۷
۲
۰
سه شنبه, ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۶


معرفی گیاه چمن عروس یا هلکسین


چمن عروس گیاهی است با نام علمی Helxine soleirolii که دارای برگهایی با سایز کوچک، فشرده، خزنده، سرسبز، سریع الرشد و ارزان قیمت می باشد. چمن عروس یا اشک نوزاد گیاهی سایه دوست است که به راحتی در فضای آپارتمان قابل نگهداری می باشد . شما از چمن عروس می توانید برای زیبایی فضای داخلی تراریوم یا پوشش دادن سطح خاک بنسای یا گیاهان دیگر استفاده نمایید و گلدان ها یا سبدهای آویزان را برای نگهداری چمن عروس بکار ببرید.

گیاه شناسی چمن عروس

چمن عروس گیاهی است با بافت ریز، فشرده ، ارزان و سریع الرشد و مناسب برای راهروها و افراد مبتدی،برگها ریز،گرد و انبوه به طوری که ساقه ها و لبه گلدان را می پوشاند و از ان فرو میریزد،جهت پر پشت شدن و جلوگیری از رشد طولی گیاه جوانه های انتهایی را هر چند وقت یکبار قطع کنید تا جوانه های جانبی بیدار شد و رشد کنند،ابیاری از بالا و با فشار باعث در هم و برهم شدن ساقه ها شده،همیشه ابیاری را از زیر ساقه ها و از یک کنار گلدان انجام دهید،گیاه مناسبی برای پوشش گلدان های بزرگ و سبد آویزان است

بومی قسمتهای شمالی ناحیه مدیترانه در اطراف و شمال کشور ایتالیا است. هلکسین گیاهی همیشه سبز و خزنده است که ارتفاع کل گیاه به ۱۵ سانتیمتر می‌رسد و می‌توان آنرا در سبدهای آویزان نیز نگهداری کرد. برگهای دایره اش شکل این گیاه کوچک و به رنگ سبز و یا سبز-زرد و حداکثر به قطر ۵ سانتیمتر می‌باشد. برخی از نمونه های این گیاه وجود دارند که در پهنه برگهایشان رنگهای طلایی ، زرد و سفید نیز مشاهده می‌شود اما نمونه هایی که برگسار سبز رنگ دارند محبوبترین آنها هستند.

هلکسین گلهایی صورتی-سفید رنگ و کوچک دارد که در تابستان شکوفا می‌شوند. این گیاه به عنوان گیاهی زینتی در خانه ها مورد نگهداری و پرورش قرار می‌گیرد و یکی از گیاهان مناسب برای کاشت در تراریوم (باغ شیشه ای ) معرفی شده است زیرا شرایط مرطوب موجود در محیط بسته تراریوم مناسب رشد این گیاه است اما ممکن است بعد از مدتی به دلیل رشد فراوان برگسار هلکسین برای دیگر گیاهان مزاحمت ایجاد شود.

گل

شرایط نگهداری از چمن عروس

آبیاری:

خاک را در تمامی مواقع مرطوب نگهدارید اما این به معنی خیس و غرقاب شدن بستر کاشت نیست زیرا این شرایط موجب پوسیدگی گیاه و زرد شدن و ریزش برگها خواهد شد . این گیاه خشکی خاک را تحمل نمی‌کند و اآبیاری نامنظم موجب کاهش رشد آن و قهوه ای شدن حاشیه برگها می‌شود. برای تعیین زمان مناسب آبیاری و خشکی نکشیدن گیاه سطح خاک را بررسی کنید و اگر از میزان رطوبت آن کاسته شده بود گیاه را آب دهید.همچنین این گیاه به رطوبت هوای زیادی نیاز دارد که می‌توان با عمل غبارپاشی آنرا تامین نمود.

نور:

مکانی تقریبا روشن را می‌پسندد که البته نباید نور مستقیم آفتاب به آن تابیده شود در غیر اینصورت برگهایش خشک و چروکیده می‌شوند و نواحی سوخته و قهوه‌ای روی آنان شکل می‌گیرد. اگر نور محیط بسیار ک باشد علاوه بر عدم شکل گیری گلها ، برگها نیز کم رنگ خواهند شد ساقه ها بلند شده و فاصله برگها بر روی ساقه ها نیز افزایش می‌یابد.

دما:

بهترین دما برای رشد آن ۲۴-۱۶ درجه سانتیگراد است. با افزیش دما می‌بایست رطوبت محیط را نیز افزایش داد.گرمای زیاد هوا به همراه خشکی هوا موجب پژمردن و افتادگی برگسار گیاه خواهد شد. دمای سرد محیط موجب سیاه شدن برگها می‌شود

خاک:

تقریبا در تمامی انواع مخلوطهای خاکی که برای گیاهان گلدانی تهیه می‌شود می‌تواند رشد کند به شرط آنکه زهکش خوب و مناسبی داشته باشند. همچنین از آنجایی که این گیاه میحط کشت تا حدودی اسیدی را دوست دارد برخی از پرورش دهندگان بکارگیری پیت موس را در ترکیب مخلوط کاشت این گیاه توصیه می‌کنند. برای کوددهی می‌تواند هر دو هفته یکبار در طی بهار و تابستان با کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی البته با نصف غلظت معمول آن را غذادهی کرد. در صورت نیاز به تکثیر گلدان این کار را باید در فصل بهار انجام داد. در کاشت گیاه در گلدان جدید آنرا خیلی عمیق نکارید زیرا این گیاه ریشه هایی سطحی دارد و عمق ۷٫۵-۵ سانتیمتر برای آن کافی است.

چمن

روش تکثیر چمن عروس

ساقه ها در صورت تماس با خاک به راحتی ریشه می‌دهند بنابراین برای تکثیر آن می‌توان از روش خوابانیدن ساقه استفاده کرد و بعد از ریشه دار شدن ساقه آنرا از گیاه مادری جدا کرد و در گلدانی جداگانه به عنوان گیاهی مستقل کاشت. تقسیم بوته دیگر روش تکثیر این گیاه است که در فصل بهار و در زمان تعویض گلدان گیاه می‌توان آنرا انجام داد.

روش هرس چمن عروس

هلکسین گیاه پر رشدی است که می‌بایست به دلیل محدود کردن رشد ساقه های آن، عمل هرس را به شکل منظم انجام داد. ساقه هایی را که بیش از اندازه بلند شده اند را می‌توان کوتاه کرد تا از رشد بیش از اندازه آنان جلوگیری شود. البته این کار موجب تحریک رشد جوانه های جانبی و پر پشت شدن و انبوه شدن گیاه شود که هر چند وقت یکبار نیز می‌توان برخی از ساقه های اضافه مرکز گیاه را میتوان حذف کرد.

چمن عروس

عوارض و درمان چمن عروس

  • گیاه پژمرده شده و خود را انداخته است: هوا گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید و ابیاری نمایید،غبارپاشی را فراموش نکنید
  • برگها در زمستان سیاه می شوند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری انتقال دهید.
  • برگها زرد شده و می میرند: خاک گلدان باتلاقی است،زهکش را بازدید کنید،ابیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود،همیشه سطح خاک را قبل از ابیاری بازدید کنید.
  • برگها دارای نقاط سوخته هستند: برگهای گیاه از اشعه مستقیم افتاب اسیب دیده اند،گیاه را به محل با نور غیر مستقیم ببرید
  • لکه های زنگ مانند روی برگهاست: استفاده از مواد براق کننده ی برگها عامل ان است،از انها استفاده نکنید،غبارپاشی با اب سبک ولرم برگها را نیز تمیز میکند
  • برگها مملو از حشرات ریز سفید رنگ است: گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید
  • برگها چروکیده و آویزان هستند: گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،غبارپاشی را فراموش نکنید،ابیاری را تنظیم نمایید
  • تقسیم ریشه: در هنگام بهار و شروع فصل رشد گیاه پر پشت تر شده را از گلدان خارج کنید و خاک های اطراف ریشه ها را به ارامی با یک مداد کنار بزنید،بر حسب نوع رشد ریشه گیاه را به چند قسمت تقسیم کنید،به طوری که هر کدام از قسمت ها دارای ریشه و ساقه مطلوب باشند،تقسیمات را درون گلدان های جدید کاشت کنید و جهت تشویق ریشه به اب یابی و توسعه دو روز اول ابیاری نکنید.

هلکسین نسبت به دود اشپزخانه و گاز نفت حساس است،این گیاه را در هوای مملو از اکسیژن نگهداری نمایید.در کاشت گروهی تنه های لخت و عاری از برگ دیگر گیاهان را به راحتی می پوشاند.

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم