دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
نحوه هرس گیاهان آپارتمانی و فواید آن

اصول هرس گیاهان آپارتمانی + انواع هرس گیاهان خانگی

نحوه هرس گیاهان آپارتمانی و فواید آن
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
اگرچه برای هرس گیاهان خانگی نباید مانند گیاهان بیرون از خانه نگران بود، اما دیر یا زود همه ما باید یک قیچی برداریم و به جان گیاهان آپارتمانی مان بیوفتیم.

زمان و نحوه هرس کردن گیاهان خانگی

دلگرم : هرس گیاهان آپارتمانی یکی از نیازهای اساسی در نگهداری این نوع گیاهان می باشد. البته ممکن است تاکنون دست به چنین کاری نزده باشید یا این کار را ضروری ندانید، اما دیر یا زود به این نتیجه خواهید رسید که دیگر وقت آن رسیده برای رشد بهتر گیاهتان اقدام به هرس گیاهان آپارتمانیتان نمایید.

آموزش اصول هرس گیاهان آپارتمانی

انواع هرس گیاهان آپارتمانی

  • هرس سبز ( فصل رشد)
  • هرس سیاه (فصل خواب)

در گیاهان آپارتمانی جوانه هایی که به سمت داخل بوده نگه داشته اما در باغبانی جوانه های به سمت بیرون را برای هرس نگه میداریم.

هرس گیاهان آپارتمانی به 3 دسته تقسیم شده:

  1. گیاهانی که ساقه اصلی و حقیقی نداشته و هرس حذف برگها و شاخه های خشک و گل پژمرده را شامل می شود مثل آنتوریوم، کالادیوم، سیکاس، سانسی وریا، نخل زینتی، مارچوبه، گیاهان پیازی، بنفشه آفریقایی و ...
  2. گیاهانی که پس از پایان گل فقط 6 ماه می توان آنها را هرس کرد (سالی 1بار) زیرا باید گیاه وقت کافی جهت رشد ساقه و جوانه گل جوان داشته مثل گل کاغذی، آزالیا، هورتانسیا و ...
  3. گیاهانی که در تمام فصول هرس میشوند ولی برای اینکه جوانه گل دهنده وقت کافی داشته باشد باید 3ماه قبل از گل دادن آن را هرس کرد مانند مرکبات زینتی، گل آویز، فیلودندرون، حسن یوسف و ...

اصول هرس گیاهان آپارتمانی + انواع هرس گیاهان خانگی

منظور از هرس گیاهان آپارتمانی چیست؟

هرس به معنی حذف قسمتی از ریشه و ساقه و برگ و بدست آوردن گیاه با شکل وفرم مطلوب می باشد.

1. پنسمان:

نوع هرس که به جای از بین بردن ساقه اصلی یا شاخه فرعی فقط جوانه انتهایی را از بین برده و توسط ناخن جوانه های انتهایی را قطع (له) می کنیم. این عمل باعث تحرک جوانه های جانبی و گیاه کوتاه و پرپشت شده (قطع جوانه انتهایی و رشد جوانه جانبی) مثل حسن یوسف.

2. هرس ریشه:

برای تحریک ریشه به تولید تارهای کشنده جدید، از بین بردن ریشه های پیر، از کار افتاده و پوسیده انجام می شود.

اگر حجم ریشه زیاد و شاخساره گیاه در اثر بیماری یا هرس کم باشد باعث رشد شاخ و برگ و عقب افتادن دوره میوه دهی یا گل دهی می گردد و اگر ریشه محدود باشد سبب کندی رشد شاخ و برگ و ورود سریع گیاه به فاز زایشی می شود.

به همین دلیل گیاه را از گلدان خارج کرده و خاک اطراف ریشه را جدا کرده و ریشه های ضخیم و تیره را با قیچی جدا می کنیم سپس ریشه ها را در محلول خاک رس + کود حیوانی تازه + قارچ کش قرار داه تا زخم ها ضدعفونی شده ( این عمل را پر الیناژ) گویند.

3. فرمول پر الیناژ:

توپسین یا سموم قارچ کش 300گرم + خاک رس 10 کیلوگرم + پهن 5کیلوگرم + آب 100 لیتر

4. شستشوی گیاهان:

مقداری آب ولرم را با مقدار کمی کف صابون مخلوط و روی کل یرگ ها (زیر و رو) اسپری می کنیم سپس توسط یه تکه اسفنج شروع به تمیز کردن برگ ها میکنم

برای خشک کردن از نور آفتاب استفاده نمی کنیم زیرا ایجاد سوختگی در سطح برگ ها می کند (برای گیاهان دارای برگ کرک دار مثل بنفشه آفریقایی از قلمو استفاده می کنیم). برای مبارزه با حشرات مقداری سم حشره کش و یا روغن زیتون اضافه کنید.

دلایل مختلف برای هرس گیاهان خانگی

اصولا وقتی اسم هرس میاد همه ما یاد هرس کردم درختان می افتیم ولی هرس گیاهان آپارتمانی هم در جای خودش مهم و واجب هستش. پس دوست داران گل و گیاه دیر یا زود هم شما باید یک قیچی باغبانی به دست بگیرین و گیاهان آپارتمانی خودتون رو هرس کنید.

دلایل مختلفی برای هرس گیاهان خانگی وجود دارد: با هرس شاخه های هشک شده هم گیاه رو آراسته تر می کنیم هم سبک تر. هرس باعث تشویق گیاه به رشد بیشتر میشه.

هرس گیاهان آپارتمانی باعث محدود شدن رشد گیاهانی که سریع الرشد هستند میشه و باعث میشه گیاهاتون فضای کمتری رو بگیرند. هرس باعث پر پشت شدن گیاه شما می شود.

اصول هرس گیاهان آپارتمانی + انواع هرس گیاهان خانگی

میزان هرس گیاهان آپارتمانی

باید دقت کنید که هیچوقت بیشتر از ۲۰% کل گیاه رو هرس نکنید و شاخه ها رو باید از فاصله چند میلیمتری جوانه و محل اتصال ساقه و برگ (گره ) قطع کنیم.

در گیاهان آپارتمانی هرس در تمام فصول انجام شده ولی بهتر است در بهار و تابستان انجام شود زیرا بیشترین رویش در این فصل انجام شده است .

هرس، برای سلامت گیاه آپارتمانی

اگر هدف شما از هرس گیاه آپارتمانی حفظ سلامت گیاه می باشد قبل از شروع هرس ابتدا کمی عقب بایستید و گیاه را از دور نگاه کنید و نقشه‌ای ذهنی از شکلی که می‌خواهید بعد از هرس داشته باشد، مجسم کنید و سپس هرس را شروع کنید.

با هر هرسی که انجام میدهید این کار را تکرار کنید تا نهایتا شکل ظاهری گیاه شما همان چیزی شود که می خواستید.

در هر بار هرس بیشتر از ۲۵ درصد از کل گیاه را هرس نکنید چرا که با این کار به آن صدمه زده‌اید و برگشت دوباره گیاه برایش مشکل خواهد بود. مگر اینکه با گیاهی سر و کار دارید که هر زمستان باید تا طوقه کوتاه شود.

برای هرس مناسب گیاه اول باید گیاه خود را کامل بشناسید اگر گیاه شما از نوعی می باشد که با هرس کردن شاخه اصلی گیاه شروع به جوانه زنی از قسمت های مختلف شاخه خواهد کرد پس دقت کنید که این نوع هرس باعث پر پشت تر شدن گیه شما خواهد شد.

چه زمانی گیاه مان را هرس کنیم؟

اصولا زمان هرس گیاهان اوایل فصل رشد می باشد یعنی اواخر فصل زمستان. ولی شما می توانید بعد از تمام شدن گل های گیاه هم آن را هرس نمایید که این کار را توصیه نمیکنیم زیرا باعث از بین رفتن شکوفه های گیاه خواهد شد مگر در صورت اجبار.

ولی هرس در فصل خواب گیاه بهترین تام هرس می باشد در طول سال نیز شاخه های خشکیده و برگ های خشک شده را هرس نمایید.

بیشتر بخوانید :

۱۰ راهکار مناسب برای نگهداری از گل و گیاه در تابستان و هوای گرم

بهترین روش نگهداری از گیاه پتوس در منزل( گیاه لوکژ)

گیاه افوربیا تیروکالی : پرورش،نگهداری ،خواص و مضرات این گیاه

اصول هرس گیاهان نرم ساقه

برای هرس گیاهانی که ساقه‌شان چوبی نیست و یا رونده هستند، باز هم لازم است که الگویی در ذهن داشته باشید اما این گیاهان ممکن است کار بیشتری از انواع دیگر ببرند. در درون خانه باید گیاهان رونده را تشویق به رشد در امتداد قیم‌شان کرد.

پس برای هرس آنها شاخه‌های جانبی را ببرید و جوانه‌های سرگردانی که می‌خواهند فرار کنند را هم هرس کنید! ممکن است این گیاهان در فصل بهار و تابستان هرس بیشتری نیاز داشته باشند تا به حالتی قابل کنترل درآیند.

گیاهانی که نباید هرس شوند!

  1. بعضی از گیاهان به ندرت به هرس نیاز دارند. اما بعضی دیگر اصلا نباید هرس شوند و در صورت هرس، گیاه می‌میرد! نخل خرما و نخل نارگیل هر دو دارای سلول‌های مریستم‌ انتهایی هستند و سلول‌های دیگری برای رشد جانبی بر روی ساقه ندارند. در نتیجه اگر جوانه‌ انتهایی گیاه را هرس کنید، گیاه‌تان می‌میرد.
  2. همینطور خیلی از گونه‌های گل ارکیده هم نباید هرس شوند و به جای هرس تنها برگ‌ها و گل‌های مرده را از گیاه جدا کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits