alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
آشنایی با روش کاشت و تکثیر لاله واژگون غوزی
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
لاله واژگون غوزی یا لاله واژگون کله ماری یکی از انواع لاله واژگون است که از تیره سوسنیان می‌باشد.

معرفی لاله واژگون غوزی

لاله واژگون غوزی یا لاله واژگون کله ماری یکی از انواع لاله واژگون است که از تیره سوسنیان می‌باشد. این گل در هر جایی که دیده می‌شود چشم بیننده را به خود خیره می‌کند. هیچ کدام از گونه های لاله واژگون به اندازه این گونه زیبا نیستند.

این گل بومی اروپا و آسیای غربی می‌باشد. رنگ عجیب این گیاه بسیار زیباست و شکل ظاهری گل نیز به زیبایی آن افزوده است. گلبرگ های گل لاله واژگون غوزی یک طرح شطرنجی دارند و به رنگ بنفش و سفید می‌باشند. ارتفاع گل لاله واژگون کله ماری 15 تا 45 سانتی متر است. لاله واژگون کله ماری گل رسمی سوئد است و به میزان زیاد در کونگسنگن رشد می‌کند.

زیستگاه طبیعی گل لاله واژگون غوزی جنگل های مرطوب می‌باشد، بنابراین مکانی که برای کاشت این گل انتخاب می‌شود باید جایی باشد که خاک آن مکان در تابستان مرطوب بماند تا گل بتواند تکثیر پیدا کند. گل لاله واژگون کله ماری بسیار مقاوم است. زمانی که این گل در یک فضای سبز یا یک باغ کاشته می‌شوند همیشه جلب توجه می‌کند و صحنه بسیار زیبایی را به ارمغان می‌آورد.

گیاه شناسی لاله واژگون غوزی

لالهٔ واژگون قوزی یا گل سرنگون قوزی (نام علمی: Fritillaria gibbosa) یکی از گونه‌های لاله واژگون است. ارتفاع آن در حدود ۸ تا ۲۰ سانتیمتر است و گل‌های واژگون آن ۲ و نیم تا ۳ سانتیمتر قطر دارند؛ که از نظر مقایسه با اندازهٔ گیاه نسبتاً درشت هستند و یکی از شگفت‌ترین گیاهان پیازی ایران به‌شمار می‌آیند. این گل در مرکز ایران دیده می‌شود ولی نمونه‌هائیکه در شمال شرقی یافت می‌شود دارای گل‌های زیادتر کوچکتر و کم‌رنگ‌تر هستند. در استپ‌های خشک از ارتفاع حدود ۱۱۰۰ تا ۱۸۰۰ متر روئیده و جزو گیاهان زود گل بهاری است که در بیشتر نقاط پراکنده بوده و بعضی مواقع در محل‌های مناسب به وفور دیده می‌شود. زمان گلدهی در ماه اسفند و فروردین است.

لاله واژگون

نیازهای محیطی لاله واژگون غوزی

این گل در کل گیاهی مقاوم است ولی باید توجه داشت که برای رشد به بستری نیاز دارد که حتی در تابستان هم مرطوب باشد به عبارتی جنگلهای مرطوب بهترین محیط رشد این گیاه است. البته باید توجه داشت که در عین حال زهکش مناسب خاک نباید فراموش گردد. در گل لاله واژگون غوزی ، خاک غنی از هوموس، اسیدیته 8/7 ،با زهکشی خوب، تقریبا سرد و تابستان مرطوب به خوبی رشد می‌کنند. بهترین دما برای رشد این گل تقریبا 20 درجه سانتیگراد است.

روش های کاشت و تکثیر لاله واژگون غوزی


کاشت گل لاله واژگون غوزی با بذر

بذرها باید در اواسط پاییز تا اواسط زمستان یا در اواخر زمستان تا اواخر تابستان کاشته شوند. بذرها برای جوانه زنی به یک دوره سرما نیاز دارند.

کاشت بذرها در اواخر زمستان تا اواخر تابستان

با چینه بندی سرعت جوانه زنی بذرها را افزایش دهید. بذرها را در یک سینی نشا حاوی کمپوست بکارید و آن را با یک کیسه پلی اتیلن بپوشانید و به مدت 2 تا 3 هفته در یخچال قرار دهید، توجه داشته باشید در محفظه فریزر نباشد. بعد از گذشت این مدت سینی کشت را از یخچال بیرون آورده و آن را در یک جای سایه دار قرار دهید و سپس آن را با یک پلاستیک روشن بپوشانید.

بعضی از بذرها در طول بهار جوانه می‌زنند و بعضی در طول تابستان. جوانه ها برای این که به گلدان منتقل شوند باید به اندازه ای که بتوان آن ها را در دست گرفت، بزرگ شده باشند. هر بذری که جوانه زد بلافاصله آن را به یک گلدان 8 سانتی متری منتقل کنید. جوانه زنی بذرها ممکن است نامرتب باشد و همه بذرها در یک زمان جوانه نمی‌زنند.

لاله

کاشت بذرهای لاله واژگون غوزی در اواسط پاییز تا اواسط زمستان

بذرها را در یک سینی نشا حاوی کمپوست بکارید و با لایه نازکی از کمپوست آن ها را بپوشانید، سپس به بذرها آب دهید. پس از آبیاری سینی نشا را در کنار یک دیوار شمالی قرار دهید و مطمئن شوید که از موش در امان باشد، سپس آن ها را تا بهار به حال خود رها کنید. بذرها باید مرطوب نگه داشته شوند اما نیازی همیشه مرطوب باشند. اگر ظرف کاشت را خارج از خانه قرار داده اید باید جایی باشد که از باد و باران بیش از حد در امان باشد.

در بهار ظرف کاشت را به خانه یا گلخانه بیاورید و در یک جای روشن قرار دهید ولی ظرف کاشت نباید در کنار یک پنجره آفتابی باشد، توجه داشته باشید که خاک را مرطوب نگه دارید. اگر جوانه زنی در بهار انجام نشد، بذرها را در طول تابستان در یک شرایط سرد و مرطوب نگه دارید.

زمانی که بذرها جوانه زدند و به اندازه ای بزرگ شدند که بتوان آن ها را در دست گرفت، آن ها را به یک گلدان 8 سانتی متری منتقل کنید. در بهار آن ها را به زمین منتقل کنید و در یک خاک با زهکشی خوب بکارید. قبل از کاشت در زمین، گلدان ها را به مدت 10 تا 15 روز، هر روز چند ساعت خارج از خانه قرار دهید تا گیاه به آب و هوای خارج از خانه عادت کند.

کاشت نهال ها لاله واژگون غوزی در خارج از خانه

نهال های گل لاله واژگون غوزی در یک خاک غنی از هوموس، با زهکشی خوب، ترجیحا سرد و تابستان مرطوب به خوبی رشد می‌کنند. فاصله بین نهال ها باید 15 تا 20 سانتی متر باشد. در طول تابستان خاک باید مرطوب نگه داشته شود. نهال ها باید در یک مکان سایه دار کاشته شوند.

خاک باید غنی بوده و زهکشی خوبی داشته باشد. گاه به گاه به نهال ها کود مایع بدهید، این کار باعث می‌شود گیاه دچار کمبود مواد مغذی نشود. دمای مناسب برای رشد لاله واژگون کله ماری 15 تا 20 درجه سانتی گراد می‌باشد. PH مناسب برای رشد این گل 7/8 است.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش کاشت و پرورش گل آئونیوم

راهنمای کاشت و نگهداری گل آهار

روش های کاشت و نگهداری گل همیشه بهار

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • bazram.com
  • mansourigol.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits