دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
کاربرد فلاش تانک چیست ؟

فلاش تانک چیست و چه کاربردی دارد ؟

کاربرد فلاش تانک چیست ؟
3
زمان مطالعه: 8 دقیقه
فلاش تانک یکی از وسایل پرکاربرد در ساختمان است که در سرویس بهداشتی، دستشویی و توالت قرار می‌گیرد. فلاش امروزه تانک‌ها به یکی از وسایل بهداشتی ضروری سرویس بهداشتی و دستشویی تبدیل شده‌اند.

فلاش تانک

فلاش تانک : همه ما به شکل‌های مختلفی تجربه کار با فلاش تانک و راحت بودن از بسیاری از مسائل را داریم و به صورت کم و بیش با خصوصیات آنها آشنا هستیم.

با این وجود، شرکت‌های سازنده این تجهیزات برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان خود اقدام به طراحی انواع مختلفی از فلاش تانک کرده‌اند که هر کدام از آنها می‌توانند تحول جالبی در حمام و سرویس بهداشتی به وجود بیاورند.

به همین دلیل در این مطلب قصد داریم به برخی از سؤالات در مورد آنها مانند فلاش تانک چیست، مزایای استفاده از آنها، انواع توکار و روکار آنها، انواع مختلف آنها از لحاظ عملکرد، نحوه نصب آن‌ها و فاکتورهای مؤثر بر قیمت آنها پاسخ دهیم.

برای آشنایی بیشتر با انواع مختلف و آنها نیز می‌توانید به بخش‌های مختلف فروشگاه کلینیک ساختمانی به تام مراجعه کنید.

فلاش تانک چیست ؟

فلاش تانک به عنوان یک محفظه پلاستیکی یا فلزی تعریف می‌شود که قابلیت ذخیره سازی آب را دارند و می‌توانند از این آب در مواقع مختلف برای شستن توالت استفاده کنند.

این ابزارها در طرح‌ها و مدل‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند که انتخاب آنها به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

برخی از آنها به صورت توکار و برخی نیز به صورت روکار استفاده می‌شوند.

فلاش تانک‌های روکار قدیمی‌تر هستند و عموماً عملکرد آنها به صورت مکانیکی انجام می‌شود.

اما نوع توکار آنها از قابلیت‌های بیشتری برخوردار است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

فلاش تانک چیست؟

کاربرد فلاش تانک

کاربرد اصلی فلاش تانک به ذخیره سازی آب به شکل‌های مختلف و در حجم‌های متفاوت برمی گردد، اما همین فرایند ساده می‌تواند تأثیر به سزایی در صرفه جویی آب و همچنین رعایت بهداشت داشته باشد :

 1. کمک به صرفه جویی در مصرف آب
 2. کاهش مسائل بهداشتی و پزشکی
 3. جلوگیری از مصرف آب به کمک فلاش تانک دوزمانه
 4. کمک به ایجاد فضا به کمک فلاش تانک‌های توکار
 5. عدم دخالت دست به کمک فلاش تانک‌های خودکار
 6. جلوگیری از رشد باکتری به کمک فلاش تانک‌های آنتی باکتریال

انواع فلاش تانک

اگرچه انواع توکار و روکار به عنوان یک فاکتور اصلی در دسته بندی انواع فلاش تانک مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما برای معرفی آنها معیارهای دیگری نیز وجود دارد که تخصصی‌تر هستند و کاربر به راحتی می‌تواند آنها را درک کند.

چند مدل معروف از این فلاش تانک‌ها عبارتند از:

 • فلاش تانک توکار

فلاش تانک توکار به عنوان مدل جدید فلاش تانک‌های موجود در بازار شناخته می‌شود که به سبک‌های مختلفی مانند استراکچر و وال هنگ بر روی دیوار نصب می‌شوند و اصولاً هیچ فضایی اشغال نمی‌کنند.

مدل‌های توکار این تجهیزات از لحاظ زیبایی و از لحاظ بهداشت نسبت به مدل‌های روکار برتر هستند و با توجه به اینکه وزن آنها در داخل دیوار قرار می‌گیرد، عملاً می‌توان اندازه‌های بزرگتری از آنها انتخاب کرد.

 • فلاش تانک یا اسکراچر وال هنگ

فلاش تانک یا اسکراچر وال هنگ به نوع خاصی از این تجهیزات سرویس بهداشتی اشاره دارد که بر روی دیوار نصب شده و کلیه وزن آنها توسط یک سازه فلزی حفظ می‌شود.

این نوع فلاش تانک‌ها به دلیل طراحی منحصر به فرد خود، به فضای سرویس بهداشتی کمک می‌کنند و تأثیر کمتری بر روی کم کردن فضای آن دارند.

همانطور که در مورد توالت‌های دستشویی عنوان شد، تجهیزاتی که به صورت وال هنگ هستند، عملاً ارتباطی با زمین ندارند و نگهداری اصلی آنها توسط سازه حفظ می‌شود.

فلاش تانک وال هنگ علاوه بر اینکه بر زیبایی محیط تأثیر گذار است، نظافت آن را آسان‌تر می‌کند، فضای کمتری اشغال می‌کند و نصب و تعویض آنها نیز به نسبت به سایر سرویس‌ها راحت‌تر است.

 • فلاش تانک توکار ایرانی

فلاش تانک توکار ایرانی یک مدل دیگر از فلاش تانکهای توکار است که اخیراً وارد بازار سرویس‌های بهداشتی شده است و در مورد توالت ایرانی و توالت آسیایی به کار گرفته می‌شود.

این تجهیزات همانند یک سیستم معمولی عمل می‌کنند و امکان تغییر آنها به شکل آنتی باکتریال، اتوماتیک و حتی دو مخزنه نیز وجود دارد.

اگرچه نصب این تجهیزات به صورت توکار صورت می‌گیرد، اما عملاً عملکرد آنها تفاوت چندانی با سرویس‌های فرنگی ندارند و تنها نحوه نصب و لوله کشی آنها متفاوت است.

 • فلاش تانک روکار

فلاش تانک روکار از نمونه‌های قدیمی این ابزارها شناخته می‌شود که به صورت آزاد بر روی دیوار نصب می‌شود و در دسترس قرار دارد.

شاید بزرگترین مزیت استفاده از نوع روکار این ابزارها این باشد که دسترسی به آنها آسان است و در صورت بروز مشکل، به راحتی می‌توان نسبت به تعمیر و تعویض آن اقدام کرد.

سر و صدای زیاد، اشغال کردن فضا، نمای نامناسب و اندازه‌های کوچکتر از ایرادات این مدل هستند.

 • فلاش تانک دکمه دار

این نوع مخزن‌ها به عنوان ساده‌ترین و قدیمی‌ترین مدل شناخته می‌شوند که دارای یک دکمه برای تخلیه آب هستند.

این دکمه به شکل مکانیکی عمل می‌کند و با فشار دادن آن یا کشیدن آن، کلیه آب مخزن خارج می‌شود.

 • فلاش تانک دو زمانه

فلاش تانک‌های دو زمانه به این دلیل با این اسم شناخته می‌شوند که امکان تخلیه آب مخزن را در دو زمان متفاوت فراهم می‌کند.

در حقیقت، فرد می‌تواند در یک مرحله بخشی از آب و در صورت نیاز در مرحله دوم بخش دیگر را تخلیه کند.

 • فلاش تانک دو مخزنه

مدل دوم مخزنه تقریباً عملکردی همانند مدل‌های دو زمانه دارند، با این تفاوت که این تجهیزات دارای دو مخزن جداگانه با دو ورودی جداگانه و با دو خروجی جداگانه هستند.

معمولاً مخزن اولیه کوچکتر است که به تخلیه بخشی از آب اختصاص می‌یابد.

در صورت نیاز کاربر می‌تواند محتویات مخزن دوم را نیز تخلیه کند.

 • فلاش تانک آنتی باکتریال

این تجهیزات همانند فلاش تانک‌های معمولی هستند و عملکرد آنها نیز مشابه است. اما تفاوت آنها به استفاده از مواد آنتی باکتریال در این تجهیزات برمی‌گردد که مانع از رشد باکتری و آلودگی در محیط می‌شوند.
فلاش تانک اتوماتیک

از لحاظ بهداشتی فلاش تانک‌های اتوماتیک بهترین گزینه هستند که به صورت خودکار پس از خروج فرد یا باز شدن درب سرویس بهداشتی، محتویات مخزن را تخلیه می‌کند.

نحوه نصب فلاش تانک

با توجه به اینکه فلاش تانک از قطعات و تجهیزات زیادی تشکیل نشده است، عملاً نصب آنها نیازی به فرایندهای پیچیده و مشکل ندارد به راحتی می‌توان آنها را نصب کرد.

با وجود اینکه، مدل‌های مختلف فلاش تانک‌ها متفاوت است، اما معمولاً نصب آنها از یک روند تکراری و مشابه تبعیت می‌کند:

 1. مشخص کردن محل قرارگیری پیچ و رول پلاک : با توجه به نوع روکار یا توکار بودن فلاش تانک‌ها، ممکن است نگهدارنده آن‌ها متفاوت باشد، اما شیوه اصلی برای نصب کردن نگهدارنده، استفاده از دریل و سپس پیچ و رول پلاک است. بنابراین محل سوراخ پیچ‌ها را علامت گذاری کنید و با دریل سوراخ مناسب ایجاد کنید.
 2. نصب نگهدارنده سیستم : در این مرحله نوبت به نصب سیستم نگهدارنده می‌رسد که با یک پیچ گوشتی ساده و احتمالاً آچار می‌توانید نگهدارنده را در محل مناسب نصب کنید.
 3. قرار دادن مخزن فلاش تانک : با توجه به محل از پیش تعیین شده برای قرار گیری مخزن بر روی نگهدارنده، در این مرحله مخزن را در جای اصلی خود نصب کنید و با تکان دادن جزئی آن، مطمئن شوید که امکان سقوط ندارد.
 4. وصل کردن لوله های ورودی و خروجی : فلاش تانک از یک سیستم ورودی و یک سیستم و خروجی برای تخلیه آب برخوردار است. در این مرحله باید ورودی‌ها و خروجی‌های مخزن را به محل‌های از پیش تعیین شده وصل کنید.

قیمت فلاش تانک

قیمت فلاش تانک به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و تغییر در هر کدام از آن‌ها می‌تواند قیمت را تغییر دهد.

به عنوان مثال، فلاش تانک‌های فلزی نسبت به نمونه‌های پلاستیکی خود گرانتر هستند.

در ضمن نمونه‌های دو زمانه و دو مخزنه از نمونه‌های معمولی گران‌تر هستند.

در نهایت فلاش تانک‌های خودکار و اتوماتیک و همچنین آنتی باکتریال، از مدل‌های معمولی قیمت بالاتری دارند.

بیشتر بخوانید :

لیست قیمت انواع فلاش تانک در بازار

لیست قیمت انواع پارتیشن وان در بازار

لیست قیمت انواع دستشویی توکار در بازار

لیست قیمت انواع توالت فرنگی در بازار

لیست قیمت انواع پارتیشن زمینی حمام در بازار

لیست قیمت انواع حمام توکار در بازار

لیست قیمت انواع توالت ایرانی در بازار

لیست قیمت انواع دستگاه دست خشک کن در بازاراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits