alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کاربرد حسگر ماشین چیست ؟

حسگر ماشین چیست و چه کاربردی دارد ؟

کاربرد حسگر ماشین چیست ؟
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
حسگر ماشین : در یک خودروی انژکتوری انواع مختلفی از سنسورها به کار رفته است. که هر سنسور ماشین وظیفه خاصی را بر عهده دارد داده های این سنسور های خودرو لحظه به لحظه برای ECU ارسال میشود تا این واحد کنترل الکترونیکی شرایط خودرو دریافته و عملکرد را…

حسگر ماشین

حسگر ماشین : چنانچه شما هم علاقمند به آشنایی با انواع سنسورهای خودرو هستید پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها دنبال نمایید و با مهمترین حسگر های ماشین ها آشنا شوید و همچنین نوع عملکرد آنها را یاد بگیرید.

انواع سنسور ماشین و کاربرد آنها

1. سنسور MAP ماشین

قطعه ای به نام MAP سنسور وجود داره که یکی از قطعات کلیدی موتور های انژکتوره و مخفف Manifold Absolute Pressure sensor است.

MAP سنسور بعضی از خودروها علاوه بر MAP، سنسور دما هم دارند و دمای هوای ورودی به موتور را می سنجد این سنسور نقش کلیدی و مهمی دارد.

همان طور که از نام آن پیداست، کاربرد این قطعه گزارش فشار منیفولد ورودی هوا به ECU هست و به این این صورت که وقتی گاز میدهیم یا گاز رو رها میکنیم، وقتی از شهری به شهر دیگه میرویم و… همه این ها باعث تغییرات فشار میشوند که به وسیله این سنسور و مدیریت ECU، همیشه بهترین شرایط کاری برای موتور فراهم میشود.

2. سنسور دور موتور خودرو یا (ckp یا TDC یا ESS یا RPM)

این سنسور یکی از مهمترین قطعات سیستم انژکتوری می باشد در صورت خرابی خودرو استارت می خورد ولی روشن نمی شود.

کاربرد سنسور دور موتور خودرو :

 1. تنظیم دور آرام
 2. اعلام نقطه مرگ بالا در زمان قرار گیری در مقابل دو دندانه حذف شده فلایویل
 3. تشخیص دور موتور
 4. اعلام اوانس استاتیکی (جرقه)

3. سنسور اکسیژن اتومبیل

دارای دو نوع است تک سیم و یا یک سوکت چهار سیم است. مدل تک سیم در پراید مدل کیا استفاده می شود که بدون گرمکن می باشد.

مدل سوکت دار در اکثر خودرو های جدید بدلیل دارا بودن گرمکن و دقت بالا استفاده می شود و فقط دارای پایه کوتاه و پایه بلند است و نوع سوکت آنها فرق دارد.

کاربردهای سنسور اکسیژن اتومبیل:

سنسور اکسیژن مقدار اکسیژن در گازهای خروجی را سنجیده و آنرا تبدیل به ولتاژ و اطلاعات را به (ECU) میدهد این سنسور اولا نسبت سوخت و هوا را سنجیده و نسبت را تصحیح می کند و ثانیا تعدیل غنی و رقیق بودن سوخت و هوا را انجام می دهد.

4. سنسور دمای آب در خودرو (WTS=WATER TEMPERATURE SENSOR)یا (CTS)

سنسور دمای آب از نوع (NTC) بوده(یعنی مقاومت متغیر با ضریب حرارتی منفی) و داخل آن دو عدد سنسور مقاومتی طراحی شده که یکی از آنها برای ارسال سیگنال به ECU و دیگری به پشت آمپر آب میرود.(در خودروی پراید دو تا سنسور جداگانه طراحی شده است)

سنسور دمای آب کار های زیر را انجام می دهد:

 1. ایجاد حالت ساسات در حالت سرد بودن خودرو
 2. تنظیم زمان پاشش و آدوانس جرقه در موقع گرم شدن خودرو
 3. در بعضی از مدل ها فن سیستم خنک کننده را فعال می کند
 4. انتقال دمای آب به پشت آمپر آب
 5. با بالا رفتن دمای موتور و گرم شدن خودرو دور موتور را کاهش تا به دور نرمال برسد
 6. محل قرارگیری سنسور دمای آب معمولا در اکثر خودرو ها در روی محفظه ترموستات است.

5. سنسور موقعیت دریچه گاز در ماشین

این سنسور سرویس خاصی ندارد و کمکی سنسور مپ (MAP) است. این قطعه موقعیت دریچه گاز را به ولتاژ تبدیل کرده و به (ECU) ارسال می کند و (ECU) طبق معلومات و اطلاعات دیگر جرم سوخت ارسالی را کنترل می کند.

کاربرد سنسور دریچه گاز :

در حالت روشن ازطرف (ECU) ولتاژ 5 ولت مثبت به پایه 1 و ولتاژ منفی به پایه 3 متصل میگردد که در حالت دور آرام ولتاژ ارسالی صفر است.

در نتیجه (ECU) تشخیص می دهد دریچه گاز کاملا بسته است و مدار دور آرام را فعال می کند و در زمان گاز دادن به خودرو ولتاژی از بین 0 تا 5 ولت با توجه به گاز دادن خودرو ارسال تا (ECU) حجم هوای ورودی را محاسبه نموده و میزان پاشش را تنظیم می کند و خروجی این سنسور به دو صورت سیگنال دور هرزگرد یا آرام (IPLE) و سیگنال دور قدرت موتور (PSW) به (ECU) ارسال می گردد.

6. سنسور دمای هوای ورودی یا IAT در اتومبیل

سنسور دمای هوای ورودی یا IAT که مخفف Intake Air Temperature Sensor می باشد دمای هوای ورودی به موتور را بررسی می کند.

کامپیوتر موتور یا ECU به این اطلاعات نیاز دارد تا بر اساس آن چگالی هوا را تخمین بزنید و بتواند نسبت بنزین و هوا را متعادل کند.

از آنجایی هوای سرد چگالی بیشتری نسبت به هوای گرم دارد نیاز به بنزین بیشتری دارد تا نسبت آنها (بنزین و هوا) یکسان باقی بماند.

این سنسور در خودروهای قبل از سال 1۹۹5 که مجهز به سیستم OBD.II نبودند ممکن است اسم هایی مانند ACT، VAT، MCT، MAT یا CTS داشته باشد.

7. حسگر ضربه در خودرو (KNOCK SENSOR)

یک نوع سنسور پیزو الکتریک است (ضربه را تبدیل به تولید برق می کند) که داخل دو قاب مرتعش چدنی قرار دارد.

سنسور ضربه دو نوع است : یکی دو سیم و دیگری سه سیم است که در صورت سه سیم بودن سیم سوم مربوط به پارازیت گیر (غلاف شیلد) است که معمولا سیم آن مثل کابل آنتن تلویزیون رنگی است و به رنگ سفید و مشکی است. سنسور ضربه بدون سنسور کمکی است.

8. حسگر استپر موتور در ماشین Idling Regulation Step Motor

وظیفه اصلی این قطعه، روشن نگه داشتن خودرو در حالت دور آرام است.

این قطعه وظیفه بسیار مهمتری نیز دارد. هنگامی که کولر را روشن میکنیم، کمپرسور بار خود را روی موتور وارد میکند.

برای جبران آن، استپ موتور ژیگلور مربوطه را کمی به عقب تر می کشد. تا خود به خود گاز کمی زیاد شود. اگر سنسور ضربه نیز نصب شده بود استپ وظیفه گسترده تری داشت.

در این حالت استپ موتور باید در هر لحظه سوزن ژیگلور مربوطه را طوری عقب و جلو می کرد تا ضربه حس شده توسط سنسور ضربه، ناشی از احتراق ناقص سوخت، به گونه مناسبی جبران شده و یا بهبود یابد. استپ موتور کار ساسات را نیز انجام میدهد.

در هنگامی که خودرو سرد است سوزن آن طوری تنظیم میشود که خودرو با اولین استارت روشن شود. کار دیگر استپ موتور، تنظیم هوای مورد مصرف سیلندرها در زمان رها کردن گاز است.

در خودروهایی که فاقد این سیستم هستند با رها کردن گاز، تنظیم سوخت و هوا به علت بسته شدن دریچه گاز به هم میخورد و دیده میشود که به هنگام رها کردن گاز، خودرو به طور لحظه ای دود میکند.

اما در این سیستم با وجود استپ موتور دیگر این مشکل وجود ندارد. محل قرارگیری استپ موتور، روی هوزینگ هوای ورودی است.

9. حسگر سرعت در اتومبیل (کیلومتر شمار VSS)

سنسور سرعت یکی از سنسورهای مهم در خودرو است که خرابی آن باعث عدم کارکرد و نمایش میزان سرعت خودرو در پشت آمپر می شود که مکان آن هم در قسمتی از گیربکس می باشد حال به علائم خرابی آن خواهیم پرداخت.

این سنسور درست بر روی دنده کیلومتر قرار گرفته و سرعت وسیله نقلیه را به ECU اطلاع میدهد.

وظایف سنسور سرعت ماشین :

 1. مشخص کردن سرعت وسیله نقلیه
 2. تثبیت کردن دور آرام موتور در هنگام حرکت خودرو
 3. بهینه کردن شتاب خودرو
 4. کاهش دادن نوسانات موتور

10. حس گر جریان هوا در خودرو

این سنسور میزان هوای ورودی را با اندازه گیری جریان بخشی از آن می سنجد.

محل استقرار این سنسور در قسمت محفظه ورودی هوا است. تنها یک سیم داغ تشکیل دهنده این سنسور است.

قطعه ECU در این بین وظیفه کنترل نمودن دمای این سیم را بر عهده دارد.

با ورود جریان هوای زیاد این سیم داغ مذکور کمی خنک تر می شود ولی ای سی یو که قصد دارد تا دمای سیم داغ را ثابت نگاه دارد جریان الکتریکی بیشتری را وارد می کند تا سیم گرم بماند چراکه با عبور جریان الکتریکی سیم داغ تر می شود.

بنابراین هر چه جریان هوا بیشتر شود تلفات دما بیشتر می شود و برای جبران آن باید جریان بیشتری تزریق گردد بنابراین ECU میزان فلو یا جریان هوا را با توجه به جریان الکتریکی تزریقی می تواند اندازه گیری کند.

11. حس گر موقعیت میل سوپاپ در ماشین (cmp یا camshft position sensor)

سنسور موقعیت میل سوپاپ وظیفه دارد که موقعیت سیلندر 1 را اندازه گیری کرده و به واحد کنترل الکترونیکی ارسال میکند.تا ترتیب پاشش سوخت مشخص شود.

12. حس گر سنسور ناک در اتومبیل (ks یا knock sensor)

وظیفه دارد که میزان ناک یا کوبش در زمان احتراق ناقص اندازه گیری کند. و ecu اوانس جرقه را کاهش و به سمت ریتارد میبرد ضمن این کار غلظت سوخت افزایش یافته تا کوبش متوقف شود.

در این پست بیش از 10 سنسور مهم خودرو را به شما معرفی کردیم. امیدواریم که با آشنایی با این قطعات مهم خودرو از وسیله نقلیه خود به بهترین شکل ممکن نگهداری نمایید. همچنین اگر سؤال مرتبطی در این خصوص داشتید می توانید با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید :

لیست قیمت انواع حسگر خودرو در بازاراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits