alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
با 29 تفاوت یوکاریوت و پروکاریوت آشنا شوید
34
زمان مطالعه: 6 دقیقه
امروز در این مقاله وارد مبحث زیست شناسی شده ایم و قصد داریم به تفاوت های یوکاریوت و پروکاریوت بپردازیم . با ما در دلگرم همراه شوید .

مقایسه یوکاریوت ها و پروکاریوت ها

همه موجودات زنده بسته به ساختار سلول هایشان به دو گروه طبقه بندی می شوند. این دو گروه پروکاریوت ها و یوکاریوت ها هستند.

پروکاریوت چیست؟

پروکاریوت ها موجوداتی هستند که سلول های تشکیل دهنده شان فاقد هسته و یا هر اندامکی است که با غشا احاطه شده باشد. این به آن معنی است که ماده ژنتیکی DNA در داخل پروکاریوت ها، به درون هسته محدود نشده است.

علاوه بر این DNA داخل پروکاریوت ها در مقایسه با یوکاریوت ها کمتر ساختار یافته است. در پروکاریوت ها، DNA تنها یک عدد ماده پیچ خورده است. اما در یوکاریوت ها، DNA در داخل کروموزوم ها سازماندهی شده است.

بیشتر پروکاریوت ها تنها از یک سلول تشکیل شده اند (تک سلولی) اما تعداد اندکی از پروکاریوت ها هم وجود دارند که از مجموعه ای از سلول ها تشکیل شده اند (چند سلولی). دانشمندان پروکاریوت ها را به دو گروه باکتری ها و آرکی ها تقسیم بندی کرده اند.

یوکاریوت چیست؟

یوکاریوت ها موجوداتی هستند که سلول های تشکیل دهنده شان یک هسته دارد که غشایی آن را فراگرفته است (مواد ژنتیکی داخل هسته جا دارند) و همچنین اندامک ها را غشایی فراگرفته است.

چنان که گفته شد مواد ژنتیکی یوکاریوت ها در داخل هسته آنها قرار دارند و DNA در داخل کروموزوم ها سازماندهی شده است. موجودات یوکاریوتی ممکن است چند سلولی و یا تک سلولی باشند. یوکاریوت های دیگر شامل گیاهان، قارچ ها، و آغازیان هستند.

اصطلاح پروکاریوت مرکب از دو واژه پرو (Pro) به معنی پیش و کاریوت به معنی هسته است و یو به معنی حقیقی است.

با تفاوت های یوکاریوت و پروکاریوت آشنا شوید

تفاوت های یوکاریوت و پروکاریوت
1

یوکاریوت ها: دارای هسته مشخص و محصور در غشا

پروکاریوت ها : فاقد هسته

2یوکاریوت ها: دارای اندامک های غشا دار و مشخصپروکاریوت ها : فاقد اندامک‌های محدود به غشا است.
3یوکاریوت ها: اندازه بسیار متنوعی دارند.پروکاریوت ها : اندازه یک سلول پروکاریوت 1 تا 10 میکرومتر است.
4یوکاریوت ها: ماده ژنتیکی یک سلول یوکاریوتی عمدتاً در هسته (Nucleus) متمرکز است.پروکاریوت ها : ماده ژنتیکی سلول در ناحیه شبه هسته‌ای موسوم به نوکلئوئید (Nucleoid) متمرکز شده ‌است.
5یوکاریوت ها: سلول های یوکاریوتی دارای سه نوع RNA پلی مراز اصلی هستند. البته کلروپلاست و میتوکندری نیز RNA پلی مراز دارند.پروکاریوت ها : سلول های دارای یک نوع RNA پلی مراز هستند.
6یوکاریوت ها: ماده ژنتیکی یک سلول یوکاریوتی عمدتاً در هسته (Nucleus) متمرکز است. بخش اندکی نیز درون اندامک‌های درون سلولی نظیر میتوکندری، کلروپلاست و گلی اکسیزوم دیده می شود.پروکاریوت ها : ماده ژنتیکی سلول پروکاریوتی که از لحاظ کمیت 700 مرتبه کم‌تر از ماده ژنتیکی نوع یوکاریوتی است.
7یوکاریوت ها: تاژک سلول یوکاریوتی عمدتاً از جنس پروتئین استوانه‌ای شکل میکروتوبول است.پروکاریوت ها : تاژک سلول پروکاریوتی از جنس پروتئین فلاژلین است.
8یوکاریوت ها: تاژک در حال حرکت، دارای حرکت شلاقی استپروکاریوت ها : تاژک در حال حرکت، دارای حرکت چرخشی است.
9یوکاریوت ها: فرایندهای آندوسیتوز و اگزوسیتوز را فقط در انواع یوکاریوتی می توان یافتپروکاریوت ها : فرایندهای آندوسیتوز و اگزوسیتوز را نمی توان یافت
10یوکاریوت ها: حجم یک سلول یوکاریوتی هزاران بار بزرگتر از نوع پروکاریوتی است.پروکاریوت ها : حجم یک سلول پروکاریوتی کم است.
11یوکاریوت ها: فرمانروی :آغازیان -گیاهان- جانوران – قارچ ها در این گروه قرار دارند.پروکاریوت ها : فرمانروی باکتری ها شاخص‌ترین نوع پروکاریوت ها هستند.
12یوکاریوت ها: فرایند رونویسی در سلول های یوکاریوت کمی پیچیده تر از سلول های پروکاریوتی است. دارای اینترون و اگزونپروکاریوت ها : فرایند رونویسی در سلول های یوکاریوت کمی ساده تر از سلول های یوکاریوتی است. و فاقد اینترون و اگزون (البته در آرکی باکترها استثا)
13یوکاریوت ها: دارای پروتئین های متنوع است و دارای 4 تا 5 نوع هیستون که به DNA پیوسته اند.پروکاریوت ها : دارای معدودی پروتئین (اکثراً آنزیم) است و فاقد هیستون
14یوکاریوت ها: دارای پروتئین های اکتین یا میوزین است.پروکاریوت ها : فاقد پروتئین های اکتین یا شبه میوزین است.
15یوکاریوت ها: دارای میکروتوبول است.پروکاریوت ها : فاقد میکروتوبول است.
16یوکاریوت ها: کروموزوم های نوکلئوپروتئین دارند.پروکاریوت ها : کروموزوم های نوکلئوپروتئین ندارند.
17یوکاریوت ها: میتوز و میوز دارند.پروکاریوت ها : میتوز ندارند.
18یوکاریوت ها: ژنوم آن ها بیش از یک مولکول DNA خطی است.پروکاریوت ها : دارای یک مولکول DNA حلقوی
19یوکاریوت ها: ریبوزوم S80 دارند= بزرگتر و پیچیده تر البته در کلروپلاست و میتوکندری از نوع S70 دارند.پروکاریوت ها : ریبوزوم S70 دارند= کوچکتر و ساده تر
20یوکاریوت ها: سانترومر یا کینه توکور دارند.پروکاریوت ها : سانترومر یا کینه توکور ندارند.
21یوکاریوت ها: یک یا چند هستک دارندپروکاریوت ها : هستک ندارند.
22یوکاریوت ها: دارای کیپه های متعدد از یک ژنپروکاریوت ها : از هر ژن یکی دارند.
23یوکاریوت ها: همانندسازی در مواضع متعدد یا دارای چندین دوراهی همانندسازیپروکاریوت ها : یک نقطه شروع همانندسازی دارند و دو جهتی .
24یوکاریوت ها: سنتز همه زنجیره های پلی پپتیدی با متیونین فرمیله نشده آغاز می شود.پروکاریوت ها : سنتز همه زنجیره های پلی پپتیدی با متیونین فرمیله آغاز می شود.
25یوکاریوت ها: ردیف هاگنس (TATA )، راه انداز (پروموتور) RNA پلیمراز2 است که به ردیف پرینبو در پروکاریوت ها شباهت دارد.پروکاریوت ها : ردیف پرینبو(TATAATG ) در نزدیکی نقطه آغاز راه انداز (پروموتور) جای دارد.
26یوکاریوت ها: معمولاً در انتهای 5 پریم mRNA کلاهک وجود دارد.پروکاریوت ها : کلاهک یا cap وجود ندارد.
27یوکاریوت ها: به دو انتهای mRNA پروتئین های پیوسته متفاوت متصل است.پروکاریوت ها : فاقد پروتئین های پیوسته به انتهای mRNA است.
28یوکاریوت ها: اکثراً ردیف پلی A بلندی در انتهای 3پریم در mRNA داند.پروکاریوت ها : وجود ردیف پلی A در انتهای 3پریم در mRNA نادر است.
29یوکاریوت ها:mRNA منحصراً (مونو سیسترونی) یا تک ژنی است.پروکاریوت ها : mRNA چندژنی (پلی سیسترونی) در آن‌ها متداول است.

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (34 رای)  
  • منبع
  • 020.ir
  • kanoon.ir
۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
مهدیس | ۱ سال پیش
مختصر و مفید عالی بود ممنونم
0
0
hits