دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
معرفی کامل سوغاتی‌ و صنایع دستی شهرهای ایران
21
زمان مطالعه: 12 دقیقه
یکی از نکات مهم سفر سوغاتی دادن و سوغاتی گرفتن است. در ایران همه عادت کرده ایم پس از بازگشت از سفر برای اقوام و آشنایان ره‌آوردی داشته باشیم. شاید این مساله ریشه در فرهنگ و آداب ما ایرانی ها داشته باشد. با ما در مجله دلگرم همراه شوید تا با سوغاتی...

سوغاتی‌ و صنایع دستی شهرهای ایران

یکی از نکات مهم سفر سوغاتی دادن و سوغاتی گرفتن است. در ایران همه عادت کرده ایم پس از بازگشت از سفر برای اقوام و آشنایان ره‌آوردی داشته باشیم. شاید این مساله ریشه در فرهنگ و آداب ما ایرانی ها داشته باشد.

سوغاتی‌های استان اصفهان

سوغاتی‌های اصفهان

اصفهان همیشه از مراکز مهم صنعت قلمزنی‌ ایران بوده‌ و هست و بیشترین‌‌ تعداد کارگاه‌های صنایع‌ دستی اصفهان را کارگاه‌های قلمزنی‌ مس‌ و برنج‌ تشکیل می‌دهند و ‌تعداد شاغلین این‌ رشته نسبت به‌ سایر رشته‌ها زیادتر است‌.

علاوه بر صنایع دستى، شیرینى گز و پولکى اصفهان و گلاب قمصر کاشان از سوغاتى‌هاى مشهور استان اصفهان است. یکی از معروفترین سوغات اصفهان گز می‌باشد مواد اولیه این شیرینی مطبوع و مشهور که گز انگبین باشد، در اطراف این شهر به عمل می‌آید.

از دیگر سوغات اصفهان باید به خاتم، مینا، گچبری، گره چینی، قلمدان سازی، کاشیکاری، خوشنویسی، مسگری، منبت‌کاری، نقاشی، نقاشی باستانی، معرق، صحافی، سفالگری، مینیاتور و قالی بافی اشاره کرد.


سوغاتی‌های استان کرمانشاه

سوغاتی‌های استان کرمانشاه

کرمانشاه یکی از کلان شهرهای ایران است با جاذبه های گردشگری بسیار که می توان با خانواده در ایام تعطیلات به شهر زیبا و باستانی سفر کرد. و از سوغاتی های آن لذت برد. نان برنجی، کاک، نان خرمایی، روغن کرمانشاهی از سوغاتی های پرطرفدار کرمانشاه است.


سوغاتی‌های استان خوزستان

سوغاتی‌های استان خوزستان

خوزستان یکی از استان های ایران است با جاذبه های گردشگری بسیار و مردمی خونگرم. از سوغاتی های خوزستان می توان به خارک، حلوا ارده، حلوا شکری، حلوا کنجدی، شیره ارده، انواع کلوچه های سنتی اشاره کرد.

خوزستان همچنین انواع ادویه، خرما، لیف خرما، صنایع دستی: جاجیم، حصیربافی، خراطی، سجاده بافی، گبه، گلیم، فرش، قالیبافی، قلابدوزی، چوقا بافی و گبه بافی و نمد دارد که می تواند سوغاتی خوبی باشد.


سوغاتی‌های استان زنجان

 سوغاتی‌های استان زنجان

نام زنجان که می آید، آدم یاد چاقوهای این شهر می افتد. چاقوهاى ظریف و با دوام زنجان از دیر باز لقب سوغاتی زنجان را با خود یدک می کشند. فرش، گلیم و جاجیم زنجان نیز شهرت خاصى دارد.

انواع چاقو: قلم تراش، جیبى، دسته ملیله، کارد آشپزخانه و … .

ملیله: انواع پایه هاى استکان، سینى، قاشق و چنگال غذا و چایخورى، کاسه، گلدان، قاب عکس و … .

چارق: نوعى کفش روفرشى بسیار زیباى زنانه

وسایل نقره اى، منجوق دوزی، گل دوزی، نان اردک، سقز، فرش و گلیم دستباف نیز از دیگر سوغاتی های زنجان هستند.


سوغاتی‌های استان چهارمحال و بختیاری

سوغاتی‌های استان چهارمحال و بختیاری

انواع‌ صنایع‌ دستی‌ و سوغاتی‌های‌ استان‌ چهار محال‌ بختیاری عبارتند از: قالی ‌معروف‌ چال‌ شتری‌، چوخا، نمد، گیوه‌، خورچین‌، گلیم‌، سیاه‌ چادر، جاجیم‌، وریس‌ یا طناب‌ ابریشمی‌، کلاه‌های‌نمدی‌، خور، جل‌، پلاس‌ و کچمه‌ دان‌ – گز آن‌ نیز معروف‌ است‌.


سوغاتی‌های استان خراسان شمالی

سوغاتی‌های استان خراسان شمالی

خراسان شمالی یکی از استانهای ایران است با جاذبه های گردشگری؛ که می توان با خانواده در ایام تعطیلات به این استان زیبا سفر کرد.

بجنورد: آبنبات، شکر پنیر، لباس های محلی، قالی، گلیم، چارق پشتی و قالیچه های مرغوب ترکمنی، قره قوروت، کشک و انگور رازقی (کلاداری) در بجنورد

شیروان: قالیچه و خرسگ، جاجیم، نمد، پوستین، خشکبار و سیب بهاره

جاجرم: چادر شب روئین، سیب روئین، حوله دستی در اسفراین، کلاه کرکی جاجرمی

مانه و سملقان: جل و زیور آلات اسب اصیل ترکمن و هلوی درکش

فاروج: کشمش و آجیل


سوغاتی‌های استان خراسان رضوی

سوغاتی‌های استان خراسان رضوی

معروفترین‌ سوغاتی‌های‌ استان‌ خراسان رضوی عبارتند از: زعفران، انواع فرش وگلیم، انواع محصولات ابریشمی، شعربافی، نمد، پشم ریسی، پیکره‌های سنگی، سنگ فیروزه، کارهای دستی سرامیکی و نی بافی.

سایر محصولات دستی عبارتند از: گیوه، چاروق، کارهای چوبی و فلزی، نقاشی بر روی چرم، انواع مهر و تسبیح و بافته های مربوط به نشانه‌ها و پرچم های مذهبی.

عطریات: دکان های عطر فروشی در همه خیابان‌های اطراف حرم پراکنده‌اند. اما بیشتر آنان در بزرگترین بازار منطقه موسوم به بازار رضا متمرکزند.

یکی دیگر از سوغات‌های شهر مشهد انواع نبات‌ها، نقل‌ها و شیرینی‌هاست. نبات‌های پخته شده بر دو نوع کلی تقسیم می‌شوند. زرشک یکی دیگر از محصولات ارزشمند کشاورزی خراسان رضوی است که همچون زعفران در نواحی جنوبی و کم آب این استان به ثمر می رسد.

ادویه جات: از سوغات خراسان رضوی می‌توان به بسته‌های ادویه‌ای اشاره کرد که در بسیاری از دکان‌های اطراف حرم به فروش می‌رسد. این بسته‌ها به ادویه هفت رنگ موسوم شده‌اند که شامل فلفل سیاه، قرمز، دارچین، زردچوبه، پودرسیر یا موسیر، سماق، گل پر و غیره می‌باشند.

انگشتر و زیورآلات: در طبقه دوم بازار بزرگ رضا دکان های متعددی وجود دارد که صنعتگران بسیاری در آنها به کار ساخت انواع زیورآلات و انگشتر نقره سرگرمند.


سوغاتی‌های استان خراسان جنوبی

سوغاتی‌های استان خراسان جنوبی

بیرجند یکی از استانهای ایران است با جاذبه های گردشگری و سوغاتی های فراوان که توصیه می شود حتما به این استان زیبا سفر کنید.

علاوه بر زعفران، زرشک، آلو بخارا، عناب، سنجد، بادام کوهی، گردو، کشک سیاه، کشک زرد، کشک زیره‌ای، قره قروت، برگه هلو و قالی در نقشها، طرحها و رنگهای متنوع از سوغات بیرجند می‌باشند.

بخش کشاورزی: آلو بخارا، انار، زعفران، زرشک، عناب بیرجند، توت خشک

بخش دامداری: قره قروت، کشک

بخش صنایع دستی: انواع قلاب بافی ها، انواع محصول های حصیری، زیلو، پارچه های سوزن دوزی شده، قالی

خراسان جنوبی دارای محصولات استراتژیک در سطح کشور و جهان می باشد که از آن جمله می‌توان به محصولات زعفران، زرشک، انار نام برد.


سوغاتی‌های استان بوشهر

سوغاتی‌های استان بوشهر

در اینجا باید از عباى شترى بوشهر نام برد که در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد و امروزه به مقدار بسیار محدودى تولید می‌گردد.

گرگوربافى، حصیربافى، سفال و سرامیک از دیگر صنایع دستى استان بوشهر هستند. محصولات دریایى (ماهى و میگو) و شیره خرما و ارده از سوغاتى این استان هستند.

خرما، حلوای مسقطی، ارده، حلوا راشی، حلوای سنگک، خارک پخته، انواع ماهی و میگو، عروسک ها و کالاهایی تزئینی صدفی و انواع حصیرها و سبد های بافته شده از برگ درخت نخل از سوغاتی های استان بوشهر می باشد.


سوغاتی‌های استان ایلام

سوغاتی‌های استان ایلام

مهمترین سوغات محلی استان ایلام عبارتند از:

  • روغن حیوانی و کره محلی با طعم بسیار لذیذ
  • عسل کوهی و ناب مناطق سورگه و شلم
  • کشک، کنجدو گردو
  • ترخینه، که با توجه به مواد به کار رفته در آن درمان بسیار خوبی برای سرما خوردگی است
  • سقز محلی (شیره درخت بنه) که به وفور در کوه ها ی استان وجود دارد
  • شیرینی پژی بر ساق، شیرینی کله کنجی، شیرینی کاک
  • حلوائی بگل (ترکیبی از پودر کشک و خرما)
  • کله کنجی، گمکه، جاجیم، نمد، سیاه چادر.
  • از مهمترین صنایع دستى دیگر استان جاجیم بافى، نمد مالى، گیوه بافى، فرنجى مالى، قتره بافى، صنایع چوبى نیز از جمله ملزومات ورزشى و خانگى است که بدست هنرمندان ایلامى‌ها ساخته می‌شود.

سوغاتی‌های استان اردبیل

سوغاتی‌های استان اردبیل

استان اردبیل سوغاتی‌های فراوانی دارد و معروف‌ترین آنها عبارتند از: سرشیر، عسل، کره، حلوای سیاه، آبنبات، شیرینی‌های محلی و تخمه آفتابگردان.

انواع فرش، مسند، شال، ورنی، گلیم، جاجیم، اشیا سفالی، چوبی و فلزی و … هنرمندانه همراه با نقش و نگارهای زیبا از جمله صنایع دستی استان اردبیل به حساب می‌آیند.


سوغاتی های یزد

سوغاتی های یزد

یزد یکی از استانهای ایران است با جاذبه های گردشگری و تاریخی؛ که می توان با خانواده در ایام تعطیلات به این استان زیبا سفر کرد.

از سوغاتی های یزد می توان به کیک یزدی، قطاب، پشمک، باقلوا، لوزهای پنجگانه، حاجی بادام، سوهان، ارده و حلواارده اشاره نمود.


سوغاتی‌های استان آذربایجان‌ غربی

سوغاتی‌های استان آذربایجان‌ غربی

ارومیه یکی از کلان‌ شهرهای ایران و مرکز استان آذربایجان غربی است . حتما در ایام تعطیلات به این شهر دیدنی سفر کنید و از سوغاتی های آن لذت ببرید.

سوغات این استان عبارتند از: صنایع چوبی، انواع قالی و بافته‌های دستی شامل گلیم، دستکش، شال گردن، کلاه، عرقیات از جمله عرقیات گیاهی، عرق بیدمشک، بادرنجبو، عرق نعناع، گلاب، انواع نقل، گردو و بیدمشک، حلوای گردو و حلوای هویج، انواع محصولات باغی و کشاورزی شامل انگور، سیب درختی، عسل، لبنیات، کشمش، نقل بیدمشک، حلوای گردو، بافتنی های دستی، صنایع چوبی و ریزه کاری فرشهای دستباف و …معرق کاری نیز از صنایع دستی مهم این استان است.


سوغاتی‌های استان آذربایجان‌ شرقی

سوغاتی‌های استان آذربایجان‌ شرقی

تبریز جز یکی از کلان شهرهای توریستی و منحصر به فرد کشور محسوب می گردد، تبریز در تعطیلات مخصوصا در ایام نوروز شاهد سیل عظیمی از گردشگران می باشد. حتما به این استان سفر کنید و از سوغاتی های تبریز بهره مند شوید.

در بخش صنایع دستی می‌توان به قالی‌های دستباف و تابلوفرش‌های نفیس و بی‌نظیر اشاره کرد. نقره کاری یا حکاکی روی نقره، نقره کوبی، چاپ کلاقه‌‌ای اسکو یا باتیک که یکی از روش‌های چاپ روی پارچه است و شامل انواع روسری، لباس، رومیزی، شال گردن و تابلوهای دیواری، ورنی بافی اهر و ارسباران (ورنی های پشمی، ورنی پشمی ابریشمی، ورنی کف ابریشم و ورنی ابریشم خالص)، محصولات چرمین تبریز (کیف، کفش، پوشاک و برخی اقلام خانگی)

در دسته خوراکی ها نیز قورابیه، نوقا، میانپر، لاتیقوم (راحت الحلقوم)، ریس، شیرینی کنجدی، سوجوق، باسلیق، شکلات تسبیحی، عسل و دوشاب در بخش خوراکی های شیرین و نیز پنیر لیقوان، ترشی زغال اخته و آجیل تبریز در سایر ذائقه های می تواند سوغاتی خوبی برای مسافران این استان باشد.


سوغاتی‌های استان فارس

سوغاتی‌های استان فارس

شیراز یکی از شهرهای زیبا و دیدنی و توریستی ایران است با سوغاتی های چون آبلیمو، آبغوره، عرقیات، نان یوخه، صنایع دستی، کلوچه و مسقطی

شیراز در ایام نوروز شاهد مهمان های زیادی از نقاط مختلف ایران می باشد. تخت جمشید و دیگر آثار باستانی جاذبه گردشگری این شهر را بالا برده است.


سوغاتی‌های استان قم

 سوغاتی‌های استان زنجان

فرش ابریشم: فرش ابریشم دستباف قم از نفیس ترین صنایع دستى است که از نظر رنگ آمیزى و طرح و نقشه اصیل ایرانى و کیفیت طرفداران بسیارى دارد.

سفال و سرامیک: این هنر دستى، با سابقه دیرینه خود در طرح هاى خاص خود طرفداران زیادى در داخل و خارج از کشور دارد.

منبت کارى چوب: نقوش و طرح هاى زیبایى است که روى انواع میز و صندلى و صنایع چوبى کنده کارى مى گردد و این صنعت دستى در قم به دست استادکارانى بسیار ماهر و زبردست ساخته مى شود.


سوغاتی‌های همدان

سوغاتی‌های همدان

سوغاتی های شهر همدان شامل آلو بخارا، سماغ، بادام، نقل، کدو می باشد.


سوغاتی گیلان

سوغاتی گیلان

پاچ باقلا، گندمین، رشته خشکار، انگور خمس ، دوشاب، مغزحلوا، خکاره دبیج، کدو مربا، اخته، ولش، بادرنگ، بهار نارنج مربا، پول پرتقال مربا، آب غوره، رب انار، آلوچه، آب کونوس، شاه بلوط، آب خوج، ترش سیب، ترش انار، خاش کویی، کویی، ترب، فلفل سبز، برگ سیر، سیر ترشی، درار، هفتا بیجار، گینجه واش، خرش، چوواش، چوچاق، تین، بینه، دوشاب برنج، جوکول، برنج، گلوچه سنتی، گشتای برنجی صندوق بوکال از سوغاتی های گیلان است.


سوغاتی قزوین

سوغاتی قزوین

از سوغاتی های قزوین می توان به پسته، فندوق، باقلوا و شیرینی‌جات محلی اشاره نمود.


سوغاتی‌های بندرعباس

سوغاتی‌های بندرعباس

سوغاتی های بندرعباس : سبدبافى و حصیربافى در منطقه میناب و بشاگرد رواج فوق العاده اى دارد. گلابتون دوزى که در مناطق مختلف به زردوزى، کم دوزى، کمه دوزى، کمان دوزى و برودرى دوزى شهرت دارد. در این نوع دوزندگى که جنبه تزئینى دارد، رشته هاى باریک زر و سیم بکار مى رود. اطراف بندر لنگه، بندرعباس و میناب از مراکز عمده تولید آن در استان است.


سوغاتی‌های اراک

سوغاتی‌های اراک

سوغات استان مرکزى انواع مواد خوراکى از جمله ارده؛ انار، انگور، لبنیات، کشمش، گردو، بادام، شیره انگوه است و صنایع دستى مانند انواع فرش و قالیچه گلیم، معرق و گیوه است و فتیر (یک نوع کلوچه ) اراک هم معروف است.


سوغاتی‌های کرمان

سوغاتی‌های کرمان

قالى کرمان که از نظر بافت و طرح بسیار زیبا و منحصر به فرد است از مهمترین صنایع دستى کرمان و ایران است. پته دوزى نیز که نوعى سوزن دوزى است در کرمان رواج دارد.

خوراکی هایی چون پسته، قاووت، کماچ سهن، سمنو، کلمپه و خرمای بم از سوغاتی های این استان به شمار می روند. علاوه بر این اهل هنر می توانند از انواع پته، قالی، گلیم، شیریکی پیچ، کارهای قلمزنی، ظروف مسی آن بهره ببرند. در جوار این مقوله های متنوع، باید از داروها و گیاهان دارویی چون زیره، حنا، سدر و کتیرا نیز نام برد.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با آداب و رسوم عید نوروز در سنندج

آشنایی با آداب و رسوم عید نوروز در کرمانشاه

آشنایی با آداب و رسوم عید نوروز در همدان

آشنایی با آداب و رسوم مردم آبادان در ایام نوروزاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (21 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits