دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
راهنمای خرید حیوان خانگی مناسب 
7
زمان مطالعه: 12 دقیقه
حیوان خانگی و تجربه نگهداری از آن یک تجربه هیجان انگیز است زیرا حیوان ها می توانند همدم خوبی بری انسان ها باشند و این را ثابت کرده اند!


کدام حیوان خانگی مناسب شماست؟


حیوان خانگی و تجربه نگهداری از آن یک تجربه هیجان انگیز است. همه ما میدانیم حیوان ها می توانند همدم خوبی بری انسان ها باشند و این را ثابت کرده اند! اما به دلیل اینکه نیازهای هر حیوان و شرایط نگهداری هر کدام با دیگری متفاوت است، انتخاب حیوان خانگی مناسب کار دشواری به نظر می آید. اگر شما هم در انتخاب حیوان خانگی خود دچار تردید شده اید با ما در مجله دلگرم همراه شوید.

انتخاب حیوان خانگی

ممکن است شما از حیوانی خوشتان بیاید که با سبک زندگی تان تناسبی ندارد. هر حیوانی ویژگی های خاصی دارد. در سگ ها هر نژاد صفات عجیب خود رادارد به عنوان مثال نژاد جک راسل به فعالیت بالایی نیاز دارد. از طرفی در نژاد شیتزو باید به خوبی از موهای سگ مراقبت شود. اگر دارای فرزند کوچک هستید نژاد سگ را باید به گونه ای انتخاب کنید که به خوبی با افراد خانه مخصوصا کودکان ارتباط برقرار کند.

بعضی ها به اشتباه تصور می کنند حیواناتی با جثه ی کوچک گزینه ی مناسبی هستند که حیوان خانگی کودکان باشند. در بعضی موارد مانند همسترها، به دلیل اینکه در شب فعالیت بیشتری دارند و در طول روز بیشتر استراحت می کنند می توانند گزینه ی مناسبی برای کودکان باشند.

کنترل حیواناتی مانند گربه و موش به دلیل سرعت زیاد هنگام حرکت، برای کودکان دشوار است. خرگوش ها نیز تمایلی ندارند که دائما دست به دست شده و اسباب بازی کودکان باشند. این درحالی ست که بعضی از انواع موش ها از زندگی جمعی با انسان ها لذت می برند. پس بهتر است قبل از انتخاب، به خوبی درباره ی حیوان مناسب خانگی خود تحقیق کنید.

حیوان خانگی

قبل از انتخاب حیوان خانگی شرایط را بسنجید

پیش از اینکه سراغ انتخاب حیوان خانگی برای نگهداری در آپارتمان بروید باید شرایط خودتان را مشخص کنید. کودک دارید؟ کودکتان چند ساله است؟ حساسیت خاصی دارد؟ بیشتر روز بیرون از خانه هستید یا نه؟ و سوالاتی از این قبیل که باید پیش از انتخاب بهترین حیوان خانگی از خودتان بپرسید.

اما این‌ها تنها معیارهای تاثیرگذار در انتخاب حیوان خانگی نیستند. شما باید قوانین ساختمان را در نظر بگیرید. در قرارداد خرید یا اجاره برخی آپارتمان‌ها قید شده که نگهداری از بعضی حیوانات خانگی، مثلا سگ، ممنوع است. ممکن است صاحب‌خانه به خاطر سر و صدای برخی حیوانات، اجازه‌ نگهداری از آن‌ها را در آپارتمان به شما ندهد. اگر هم چنین حیواناتی را نگهداری کنید دیر یا زود شکایت همسایهها بلند می‌شود و مطمئن باشید صاحب‌خانه طرف آن‌ها را می‌گیرد. پس بهتر است از این اتفاق پیشگیری کنید.

توصیه هایی برای خرید حیوان خانگی

قبل از اینکه اقدام به خرید حیوان خانگی کنید، ابتدا این مقاله را کاملاً مطالعه کنید و سپس تصمیم بگیرید که به چه حیوانی علاقه دارید و اینکه آیا فضا و امکانات کافی برای نگهداری آن حیوان را دارید. هیچگاه حیوانی را که در مورد آن اطلاعات کافی ندارید خریداری نکنید و سعی کنید اول در مورد آن اطلاعات کافی کسب کنید.

حیوانات بیشماری در طبیعت وجود دارد، اما همه این حیوانات را نمی‌توان به عنوان حیوان خانگی نگهداری کرد. اصل اول در انتخاب حیوان خانگی این است که حیوان تحمل زندگی در اسارت را داشته باشد. همچنین حیوانی که برای زندگی در خانه انتخاب می‌شود نباید آزار و اذیتی برای اطرافیان و یا صاحب خود داشته باشد. غالباً حیوانات خانگی از میان حیوانات دارای جثه کوچک و دارای خلق و خوی آرام انتخاب می‌شوند. استعداد یادگیری یکی دیگر از عوامل انتخاب یک حیوان به عنوان حیوان خانگی است.

اگر دلیل شما برای نگهداری یک حیوان خانگی، فقط به خاطر این است که دوستان یا اقوامتان حیوان خانگی دارند، پیشنهاد بنده این است که از نگهداری حیوان خانگی منصرف شوید. زیرا اگر به حیوانات علاقه نداشته باشید، پس از مدتی نگهداری آن برای شما به یک دردسر بزرگ تبدیل خواهد شد و در آن صورت هم شما اذیت خواهید شد و هم حیوان بیچاره!

همستر

آنچه یک حیوان خانگی از شما می خواهد

حیوان خانگی هم لذت بخش است و هم مسئولیت‌آور . کسی که تصمیم به نگهداری حیوان خانگی می‌گیرد باید امکانات و نگهداری تسهیلات مورد نیاز را در اختیار حیوان قرار دهد. قبل از هر چیز یک حیوان خانگی به محلی برای زندگی نیاز دارد.

غذای مناسب و متنوع برای حیوانات ضروری است، بنابراین شما باید این نکته را مدنظر داشته باشید و در صورتی که توانایی تأمین غذای مناسب و محل زندگی مناسب را برای حیوان خانگی ندارید، در تصمیم خود تجدید نظر کرده و گونه‌ای دیگر از حیوانات خانگی را نگهداری کنید. مسئله دیگر داشتن وقت کافی برای رسیدگی به حیوان است و اگر به هر دلیلی شما وقت کافی برای رسیدگی به آن را ندارید، از نگهداری آن خودداری کنید.

و اما مهم‌ترین نکته داشتن علاقه به حیوانات است، بنابراین فقط در صورتی اقدام به نگهداری حیوانات خانگی کنید، که به آنها علاقه داشته باشید زیرا در صورتی که به آنها علاقه نداشته باشید، پس از مدتی حضور آنها در خانه شما مانند مهمان ناخوانده‌ای خواهد شد که نه شما به او علاقه دارید و نه حیوان از دوستی با شما لذت میبرد.

گربه

انواع حیوان خانگی مناسب

گربه

بین حیوانات خانگی در جهان گربه‌ها محبوب‌ترین‌اند. اولین ویژگی که گربه‌ها را مناسب نگهداری در فضای آپارتمانی کرده آن است که این موجودات به فضای زیادی برای نگهداری نیاز ندارند. گربه‌ها نسبت به سایر حیوانات خانگی زیاد می‌خوابند (حدود 16 ساعت در روز) و همین باعث شده برای افراد شاغل که مدت زیادی را بیرون از خانه سپری می‌کنند انتخاب مناسبی باشند.

آن‌ها موجودات آرامی هستند که زیاد به شما کار ندارند. به خاطر اینکه گربه‌ها سر و صدای چندان زیادی ندارند نگهداری از آن‌ها در آپارتمان معقول‌تر بوده و کمتر ممکن است باعث شکایت همسایه‌ها شود. از طرفی احتمال آسیب رساندن گربه به ساکنین ساختمان چیزی نزدیک به صفر است و این موضوع برای افرادی که از آسیب دیدن توسط حیوانات خانگی هراس دارند ویژگی مثبتی به شمار می‌آید.

گربه‌ها را می‌توان آموزش داد که از خاک مخصوص برای دستشویی استفاده کنند. از طرفی گربه‌ها چون در طبیعت تنها زندگی می‌کنند نیاز به همدم ندارند؛ بنابراین به راحتی می‌توانید بدون تهیه‌ جفت از یک گربه در خانه نگهداری کنید.

گربه‌ها برای بسیاری از افراد بهترین حیوان خانگی به شمار می‌آیند. این موجودات را می‌توان به مدت طولانی در خانه تنها گذاشت و سر و صدای زیادی هم ندارند.

سگ

سگ‌ها بر خلاف گربه‌ها برای نگهداری در آپارتمان‌های کوچک چندان مناسب نیستند. سگ‌ها سر و صدای زیادی دارند، به فضای آزاد زیادی نیاز دارند و نمی‌توان برای مدت طولانی آن‌ها را در خانه تنها گذاشت. پس اگر از افراد شاغلی هستید که بیشتر وقتتان را بیرون از خانه می‌گذرانید، بهتر است سراغ سگ‌ها نروید.

از طرفی لازم است که سگ‌ را مرتب به گردش ببرید. داشتن یک حیاط در خانه برای ورزش و گردش سگ تقریبا امری ضروری است. هر چه بیشتر سگ‌ را با خودتان بیرون ببرید توانایی‌های اجتماعی‌اش تقویت می‌شود.

البته اگر به سگ‌ها علاقه‌ دارید کاملا ناامید نشوید! سگ‌ها حیوانات وفاداری‌اند و نژادهای مختلفی دارند. نژادهایی از سگ‌ها وجود دارد که جثه‌ چندان بزرگی ندارند و اگر وقت و حوصله‌ مراقبت از آن‌ها را داشته باشید برای آپارتمان انتخاب مناسبی به شمار می‌آیند.

ماهی

ماهی‌ها ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را از تمامی حیوانات خانگی متمایز می‌کند. تجربه‌ نگهداری از ماهی اصلا به تجربه‌ نگهداری از حیوانات خانگی دیگر مانند گربه یا سگ شباهت ندارد. شما نمی‌توانید ماهی‌ها را بغل کنید، نوازش کنید و در کل ماهی‌ها با شما رابطه‌ احساسی برقرار نمی‌کنند.

با این حال تحقیقات نشان داده که تماشای شنای ماهی‌ها در آکواریوم می‌تواند فشار خون و استرس را کم کند. در کودکان این کار کمک می‌کند ناهنجاری‌های بیش‌ فعالی کاهش پیدا کند. حتی برخی از تحقیقات نشان داده که تماشای شنای ماهی‌ها برای بیماران آلزایمری نیز مفید است. همه‌ این‌ها هم به خاطر طبیعت آرام و بی‌آزار ماهی است.

احتمالا بیشتر ما به خاطر سفره هفت سین تا به حال نگهداری از یک ماهی قرمز را تجربه کرده‌ایم. اما اگر می‌خواهید روی ماهی به عنوان یک حیوان خانگی حساب کنید باید بسیار بیشتر از ماهی قرمزهایی که اکثرشان قبل از سیزده فروردین می‌میرند به آن توجه کنید.

آکواریوم‌های کوچک برای شروع نگهداری از ماهی مناسب است، اما باید به شدت مراقب میزان آمونیاک، نیترات، نیتریت، PH و سختیِ آب باشید چون در این آکواریوم‌ها هر تغییر کوچکی می‌تواند غلظت موارد گفته شده را بالا و پایین کند و هر کدامشان که از مقدار مجاز بالاتر برود می‌تواند به قیمت جان حیوان خانگی‌تان تمام شود. آکواریوم‌های بزرگ‌تر کمتر این دردسر را دارند، اما قیمتشان بالاتر و هزینه‌ نگهداری‌شان بیشتر است.

همستر

اگر قصد دارید برای فرزندتان حیوان خانگی بخرید، شاید انتخاب سگ، گربه یا ماهی چندان مناسب نباشد. چون در نهایت بخش عمده‌ مسئولیت نگهداری از حیوان به گردن شما می‌افتد. اگر می‌خواهید حیوانی بخرید که دردسر زیادی نداشته باشد و فرزندتان به راحتی نگهداری از آن را خودش انجام دهد، احتمالا همستر بهترین انتخاب برای شماست.

همسترها موجودات کوچک و بامزه‌ای هستند که به اندازه‌ی گربه و سگ بو نمی‌دهند، خیلی خوب شما را سرگرم می‌کند، نگهداری‌اش چندان دشوار نیست و سر و صدای چندانی هم ایجاد نمی‌کنند. البته باید حتما برای این حیوان یک قفس تهیه کنید، چون نمی‌توان آن را در خانه آزاد گذاشت. از طرفی بیشتر همسترها نیاز به جفت دارند و نمی‌توانند تنها زندگی کنند.

قیمت همسترها نسبت به سایر حیوانات خانگی پایین است و هزینه‌های نگهداری‌شان چندان زیاد نیست. فقط باید مرتب قفس‌هایشان را تمیز کنید.

پرنده‌ها

در بین خانواده‌های ایرانی شاید نگهداری از پرنده‌ها نسبت به سایر حیوانات خانگی رواج بیشتری داشته باشد. پرنده‌ها موجودات بی‌آزار و دوست‌داشتنی هستند، اما بیشترشان سر و صدا دارند. حالا چه جیک‌جیک و آوازهای زیبای قناری و چه جیغ‌های پرنده‌هایی مانند طوطی. به خاطر همین سر و صدا شاید برای زندگی آپارتمانی چندان مناسب نباشند. البته نسبت به سگ یا گربه سر و صدای کمتری دارند.

پرنده‌ها حیوانات واقعا باهوشی هستند و خیلی راحت از شما چیزهای جدید یاد می‌گیرند. حتی بسیاری از آنها می‌توانند زبانِ شما را تا حدودی یاد گرفته و کلماتی را تکرار کنند و این موضوع سطح بالای هوش این موجودات را نشان می‌‌دهد.

نسبت به سایر حیوانات خانگی نگهداری از پرنده‌ها ساده‌تر است. پرنده‌ نیاز به گردش یا پیاده‌روی ندارد و می‌توانید هر وقت خانه نیستید آن‌ را در قفسش بگذارید، بدون اینکه نگران فرار کردن یا خراب‌کاری‌هایش باشید.

هزینه‌ی نگهداری از پرنده‌ها کمتر و قیمت غذاهای آن‌ها نسبت به حیواناتی مانند سگ و گربه ارزان‌تر است. از طرفی برای نگهداری از آن‌ها به فضای بزرگ نیاز ندارید و می‌توانید در آپارتمان به راحتی از آن‌ها نگهداری کنید.

پرنده

مکان‌های مناسب برای خرید حیوانات خانگی

برای خرید حیوان خانگی ترجیحاً به فروشگاه‌های حیوانات خانگی، پرنده فروشی‌ها و آکواریوم فروشی‌ها مراجعه کنید. البته حیواناتی مثل: کبوتر، خرگوش، اردک، بلدرچین و… را می‌توان از مناطق روستایی نیز تهیه کرد. همچنین فروشگاه‌های مجازی نیز برای فروش حیوانات خانگی وجود دارد که بزرگترین عیب آنها این است که مشتری فقط تصویر حیوان را می‌بیند و نمی‌تواند تا زمان خرید از نزدیک آن را مشاهده کند. البته فروشگاه‌های مجازی تأثیر زیادی در صرفه جویی در وقت دارند و گستره وسیعی از محصولات را پوشش می‌دهند اما برای خرید و فروش موجودات زنده چندان مناسب نیستند .

نکات مهم برای خرید حیوانات خانگی

 • برای خرید پرندگان و پستانداران، کف قفس آنها را نگاه کنید، مدفوع آنها باید طبیعی باشد.
 • پر پرندگان باید منظم و سالم باشد و زخمی نشده باشند.
 • حیوان سالم و سرحال باشد و نسبت به محرک‌ها واکنش نشان دهد.
 • برای خرید ماهی‌های آکواریومی توجه کنید که بدن آنها کاملاً سالم باشد و آنها به طور طبیعی در آب شنا کنند.
 • اگر در فروشگاهی مشاهده کردید که تعدادی از حیوانات مریض هستند، و بقیه حیوانات نیز خیلی سرحال نیستند، از آنجا خرید نکنید.
 • پرندگان، پستانداران، ماهی‌ها و خزندگان، همگی باید از اشتهای مطلوبی برخوردار باشند.
 • اگر تجربه ی کافی دارید، به دقت حیوان را معاینه کنید.
 • اگر تجربه کافی ندارید، از یک فرد با تجربه یا فروشنده کمک بگیرید و از او بخواهید در مورد حیوان مورد نظر برای شما توضیح دهد.
 • از خرید حیواناتی که قاچاق و غیر‌قانونی اند خودداری کنید، زیرا ممکن است بعداً از نظر قانونی برایتان دردسر ساز شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

۱۰ حیوان خانگی بامزه که می تواند شما را از افسردگی دور کند

فواید نگهداری از حیوانات خانگی را میدانید؟

همه چیز درباره نگه داری از حیوان خانگی در خانه

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (7 رای)  
 • منبع
 • kilid.com
 • nicepet.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است