مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
راهنمای کامل خرید خرگوش
11
زمان مطالعه: 7 دقیقه
خرگوش یک حیوان خانگی جذاب و دوست داشتنی خصوصا برای بچه هاست که قبل از اقدام به خرید باید اطلاعاتی در مورد نگهداری آن کسب کنید


نکاتی که قبل از خرید خرگوش باید بدانید


خرگوش یک حیوان خانگی جذاب و دوست داشتنی خصوصا برای بچه هاست. باوجود اینکه شما می‌توانید هر نژاد خرگوشی را برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی انتخاب کنید، باید به دو مورد اندازه و میزان مراقبتی که این حیوان نیاز دارد قبل از خرید خرگوش توجه کنید. خرگوش‌های بزرگ ممکن است خون گرم و آرام باشند ولی به فضای بیشتری برای نگهداری و بازی و تغذیه بیشتری نیاز دارند.

رسیدگی و مراقبت از خرگوش‌های خیلی بزرگ نیز بسیار سخت است و این نژادها بسیار مستعد مشکلاتی می‌باشند. نژادهایی با پوشش پشمی نیاز به نظافت روزانه دارند. برخی از نژادهای کوچک نیز نسبت به خرگوش‌های کمی بزرگ‌تر و مقاوم‌تر مثل خرگوش داچ و مینی لوپ، با بچه‌ها رابطه خوبی دارند.

نگهداری از خرگوش

خرگوش‌ را می‌توان‌ در داخل‌ منزل‌ (بعنوان‌ مثال‌ در حیاط) نگهداری‌ نمود. حداقل‌ سطح‌ مورد نیاز برای‌ خرگوش‌ با وزن‌ kg 2 حدود ۰/۳ متر مربع‌ است‌. برای‌ خرگوشهای‌ با وزن‌ بیش‌ از kg 2 به‌ ازاء هر کیلوگرم‌ وزن‌ اضافه‌سطح‌ لانه‌ باید حدود ۰/۲ – ۰/۱ متر مربع‌ افزایش‌ یابد و در صورتیکه‌ چند خرگوش‌ با هم‌ نگهداری‌ شوند باید به‌ ازاءهر خرگوش‌ اضافی‌ ۰/۲ متر مربع‌ به‌ سطح‌ لانه‌ افزوده‌ گردد.

ارتقاع‌ لانه‌ باید در حدی‌ باشد که‌ حیوان‌ بتواند بطور کامل‌ بر روی‌ پاهای‌ خود بلند شود که‌ بسته‌ به‌ جثه‌ حیوان‌ می‌تواند حدود ۴۵-۹۰ سانتیمتر در نظر گرفته‌ شود. در صورتیکه‌ خرگوش‌ در فضای‌ خارج‌ منزل‌ نگهداری‌ می‌شود کف‌ لانه‌ باید در مقابل‌ نفوذ رطوبت‌ عایق‌ شود و در صورتیکه‌ نگهداری‌ در داخل‌ منزل‌ صورت‌ می‌گیرد کف‌ لانه‌ می‌تواند مشبک‌ و یا توری‌ باشد که‌ بدین‌ ترتیب‌ ادرار و رطوبت‌ ناشی‌ از آن‌ در کف‌ قفس‌ باقی‌ نمی‌ماند و این‌ مسئله‌ اجازه‌ می‌دهد تا تمیز کردن‌ لانه‌ در فواصل‌ طولانی‌تری‌ انجام‌ گیرد.

جهت‌ جلوگیری‌ از بروز نزاع‌ در بین‌ خرگوشها و عوارض‌ متعاقب‌ آن‌، خرگوشهای‌ نر را باید جدا از هم‌ نگهداری‌ن مود. همچنین‌ نرها و ماده‌ها نیز جز در هنگام‌ جفتگیری‌ باید در لانه‌های‌ جداگانه‌ نگهداری‌ شوند. نگهداری‌ چند خرگوش‌ ماده‌ با هم‌ در یک‌ قفس‌ اشکالی‌ ندارد.

خرگوش

هزینه های خرید و نگهداری خرگوش

قطعا نگهداری از خرگوش نیز مانند دیگر حیوانات خانگی، هزینه‌هایی را در پی دارد مانند هزینه خرید خرگوش، خانه، لوازم ایمن کردن خانه در برابر خرگوش و … . موارد بالا هزینه‌های اولیه هستند و باید به آن‌ها هزینه‌های جاری مانند تغذیه، خاک و همچنین دامپزشکی را نیز اضافه کنید (برای مواردی مانند عقیم کردن یا مشکلات ناگهانی).

محل زندگی خرگوش

خرگوش ها حیواناتی اجتماعی هستند بنابر این مکانی که برای خانه خرگوش در نظر می‌گیرید بسیار اهمیت دارد. این مکان باید به گونه‌ای باشد که خرگوش بتواند به راحتی استراحت کند اما نباید زیاد از جمع خانواده دور باشد. خرگوش ها به برقراری ارتباط، بازی، تمرین و فعالیت‌های متنوعی نیاز دارند.

ایمن کردن خانه برای نگهداری از خرگوش

اگر خرگوش شما در فضای خانه یا اتاق آزاد است و در قفس مشخصی زندگی نمی‌کند، باید مکان زندگی خود را در برابر خرگوش ایمن کنید تا حیوان به وسایل خانه دسترسی نداشته باشد. حتی اگر خرگوش در قفس یا در محوطه بسته‌ای زندگی می‌کند زمانی که او را برای بازی کردن آزاد می‌کنید باید مراقب خانه بوده و روی فعالیت‌های خرگوش نظارت داشته باشد.

خرگوش‌ها حیواناتی بسیار کنجکاو هستند و می‌توانند به کابل‌های کامپیوتر، سیم‌های برق، پایه‌های مبل، قالی و غیره دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را خراب کنند. آنان اگر فرصت داشته باشند به سند خانه شما نیز رحم نخواهند کرد. پس این موضوع را جدی بگیرید.

نگهداری از خرگوش

فعالیت های سرگرمی و بازی خرگوش

اگر خرگوش کاری برای انجام دادن نداشته باشد، دردسر ایجاد خواهد کرد. اگر سرگرمی‌های متنوعی در اختیارشان قرار ندهید آنان با جویدن وسایل شما خود را سرگرم خواهند کرد. یکی از بهترین تفریحات برای خرگوش، بازی در خانه‌ای مقوایی است که درون آن دستمال توالت یا دفترچه تلفن قدیمی و یا هر وسیله ی کاغذی دیگری باشد.

آموزش محل مخصوص برای ادرار خرگوش

اکثر پرورش دهندگان، به خرگوش ها آموزش می‌دهند تا به محل مخصوصی برای دفع ادرار و مدفوع بروند. اما گاهی اوقات زمانی که خرگوش به خانه جدیدی منتقل می‌شود عادت‌ها و آموزش‌های خود را فراموش می‌کند که البته امری طبیعی است چرا که ممکن است محیط جدید برای آنها بسیار استرس آور باشد. آموزش ادرار در مکان مشخص می‌تواند بسیار خسته کننده باشد اما نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که این کار نیازمند صبر، تکرار و استفاده از تکنیک‌های تشویقی مثبت است.

تغذیه خرگوش

یکی از نکات مهم در نگهداری از خرگوش، درک رژیم غذایی مناسب خرگوش در طول زندگی حیوان است. تغذیه مناسب و به مقدار لازم برای سلامت خرگوش حیاتی است. اصلی ترین غذای خرگوش فیبر می‌باشد. شما باید سبزه و علف خشک را همیشه در دسترس آنان قراردهید. البته در نظر داشته باشید که بعضی اشخاص نسبت به بعضی علف‌ها حساسیت دارند. برای درک کامل نیازهای غذایی خرگوش، به مقاله رژیم غذایی مناسب خرگوش مراجعه کنید.

قفس خرگوش

ارتباط برقرار کردن با خرگوش

خرگوش ها معمولاً حیوانات بسیار مهربانی هستند با این حال در نظر داشته باشید که ویژگی‌ها و شخصیت هر خرگوش نسبت به خرگوش دیگر متغیر است. اکثر خرگوش ها دوست ندارند که آنها را بگیرید و بلند کنید و بعضی از دیگر نژادها گوشه گیرتر از بقیه هستند. سعی کنید پیش از قبول سرپرستی، با نژادهای مختلف خرگوش و ویژگی‌های آنان آشنایی پیدا کنید.

مسافرت بردن خرگوش

خرگوش ها زمانی که به مسافرت برده شده یا به محل ناآشنایی منتقل شوند دچار استرس زیادی می‌شوند. بنابراین اگر قصد رفتن به مسافرت را دارید از شخصی که می‌تواند از حیوانات به خوبی مراقبت کند تقاضا کنید که از خرگوش شما نگهداری کند. اگر شما شخصی هستید که زیاد به مسافرت می‌روید و مرتباً جابجا می‌شوید پس خرگوش برای شما حیوان خانگی مناسبی نیست.

هواپیماها معمولا اجازه ورود خرگوش به کابین را نمی‌دهند و گاهی اوقات خرگوش‌ها برای ورود به کشور دیگری باید گواهی قرنطینه دامپزشکی داشته باشند و در بعضی کشورها تحت هیچ شرایطی خرگوش‌ها اجازه ورود ندارند.

کودکان و خرگوش ها

خرگوش ها معمولا بیش از ۱۰ سال عمر می‌کنند بنابراین نیازمند تعهدی طولانی مدت هستند. از آنجایی که خرگوش ها به مراقبت زیادی احتیاج دارند پس همه اعضای خانواده باید موافق نگهداری از خرگوش باشند. هنگام قبول سرپرستی سعی کنید که آینده نگر باشید و برای مدت زمانی طولانی برنامه ریزی کنید.

separator line

در نهایت هرچند که نگهداری از خرگوش به نظر جالب و هیجان انگیز است اما بسیار مهم است اطمینان یابید که آیا می‌توانید شرایط مناسبی برای نگهداری طولانی مدت از خرگوش را فراهم کنید؟ بنابر این قبل از اضافه کردن خرگوش به خانواده خود، تا جای ممکن در مورد آنان تحقیق کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

فواید نگهداری از حیوانات خانگی را میدانید؟

خاص ترین و عجیب ترین حیوانات خانگی!

همه چیز درباره نگه داری از حیوان خانگی در خانه

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (11 رای)  
  • منبع
  • petha.ir
  • baelm.net

ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه
رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

قرآن آنلاین
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

مهدیس | ۱ سال پیش
سلام وقتتون بخیر
مطالب جالب و اموزنده ای بود . ممنونم از ادمین عزیز🌹😊
1
2