دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
خاص ترین و عجیب ترین حیوانات خانگی!
9
زمان مطالعه: 12 دقیقه
حیوانات خانگی خاص قطعا نیارمند امکانات بیشتری نسبت به سایر حیوانات خانگی است به عنوان مثال شما نمی توانید به راحتی سگ از یک سمندر نگهداری کنید.


حیوانات خانگی عجیب


حیوانات خانگی گزینه های بسیار خوبی برای سرگرمی و جلوگیری از افسردگی هستند. این حیوانات به دوستان خوبی برایتان تبدیل می شوند که جدا شدن از آنها دیگر برایتان امکان پذیر نخواهد بود. اما برخی افراد حیوانات خانگی عجیبی را برای پرکردن تنهایی خودشان انتخاب می کنند که ما به همه افراد نگهداری از این حیوانات را توصیه نمی کنیم. برای آشنایی با خاص ترین حیوانات خانگی در ادامه با ما در مجله دلگرم همراه باشید.

ملزومات حیوانات خانگی خاص

نگهداری از حیوانات خانگی خاص قطعا نیارمند امکانات بیشتری نسبت به سایر حیوانات خانگی است به عنوان مثال شما نمی توانید به راحتی سگ از یک سمندر نگهداری کنید. قبل از خرید هر نوع حیوانات خانگی ابتدا در مورد لوازم مورد نیاز نگهداری آن حسابی تحقیق کنید تا در آینده مشکلی برای شما پیش نیاید.

مار

معرفی عیجیب ترین حیوانات خانگی

مار

مار حیوان خانگی مناسبی است اگر شما به طور مداوم به مسافرت می روید و دیگر نیازی نیس از اطرافیانتان برای نگهداری از حیوان خانگی مورد علاقتان کمک بگیرید. مار می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد چرا که به طور معمول دوره تغذیه آن ها ۱۰-۱۴ روز است. مارها به حداقل مراقبت ممکن نیاز دارند و تنها مشکل در نگهداری آن ها تامین تجهیزات خاص مورد نیاز آنان است (مانند: تانک های بزرگ، مکان هایی برای مخفی شدن و سیستم نوری مناسب).

مارها از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. اگر تصمیم به نگهداری از مار به عنوان حیوان خانگی خود گرفته اید، باید خود را برای یک تعهد طولانی مدت آماده کنید چرا که مار ها عمر طولانی دارند و بعضی گونه ها مانند بال پیتون به راحتی تا ۳۰ سال زندگی می کنند.

شوگر گلایدر

آیا فرزند شما علاقه زیادی به موش یا همستر دارد؟ می توانید به خرید یک شوگرگلایدر فکر کنید! این حیوانات خزدار کوچک اصلیت استرالیایی دارند و می توانند مسافت زیادی را در هوا سر بخورند (به همین دلیل به آن ها گلایدر گفته می شود) چشمان کاریکاتور مانند بزرگ شوگرگلایدر ها، توانایی دید در شب را به آن ها می دهد. رژیم غدایی این گونه شامل میوه ها، سبزیجات و حشرات است. اگر علاقه دارید که یکی از آنان را به عنوان حیوان خانگی داشته باشید، حتما از یک فروشنده معتبر خرید کنید چرا که بسیاری از آنان به طور غیرقانونی از طبیعت صید و به اسارت گرفته می شوند.

حیوان خانگی

برگچه‌خوار

آیا فرزند شما علاقه زیادی به موش یا همستر دارد؟ می توانید به خرید یک شوگرگلایدر فکر کنید! این حیوانات خزدار کوچک اصلیت استرالیایی دارند و می توانند مسافت زیادی را در هوا سر بخورند (به همین دلیل به آن ها گلایدر گفته می شود) چشمان کاریکاتور مانند بزرگ شوگرگلایدر ها، توانایی دید در شب را به آن ها می دهد. رژیم غدایی این گونه شامل میوه ها، سبزیجات و حشرات است. اگر علاقه دارید که یکی از آنان را به عنوان حیوان خانگی داشته باشید، حتما از یک فروشنده معتبر خرید کنید چرا که بسیاری از آنان به طور غیرقانونی از طبیعت صید و به اسارت گرفته می شوند.

همان طور که اسم آن ها جالب است (کاپی بارا!!)، نگهداری از این گونه نیز می تواند هیجان خاص خودش را داشته باشد. حداکثر اندازه برگچه خوار ها که اصالت آفریقایی دارند به اندازه یک سگ متوسط است و در طبیعت به صورت دسته ای زندگی می کنند. پس در صورت تمایل به نگهداری از آنان حتما به صورت جفت باشند تا احساس تنهایی نکنند. کاپی بارا ها نیمه آبزی هستند و در شرایط و محیط های نیمه گرمسیری می توانند به راحتی زندگی کنند. فقط توجه داشته باشید در صورتی که یکی از آنان را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کنید، وسایل خانه شما و همچنین استخرتان دیگر شبیه قبل نخواهد بود!

سروال (Serval)

اگر علاقه زیادی به گربه های وحشی دارید، سروال می تواند یکی از بهترین گزینه های شما باشد. این حیوانات دارای خال های سیاه هستند و وزنی حدود ۵ الی ۲۰ کیلوگرم دارند. سروال ها حتی در اسارت تا حد زیادی خوی وحشی خود را حفظ می کنند و هنگام نگهداری در خانه می توانند بسیار مخرب باشند. ارتباط بسیار صمیمی و دوستانه برای نگهداری از این حیوان ضروری است. اگر شما به نگهداری گربه ای که خلق و خوی آرام تری داشته باشد علاقه مندید می توانید یکی از گربه های ساوانا (که در شاخه ای بین گربه های عادی و سروال ها قرار می گیرند) را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کنید.

سگ

والارو (Wallaroo)

حیواناتی با دم بسیار بلند که از نظر اندازه کمی کوچک تر از کانگرو ها می باشند. معمولا روی دو پای خود می نشینند به همین دلیل گاهی با کانگروها اشتباه گرفته می شوند. وزنی حدود ۲۰ تا ۵۰ کیلوگرم دارند و تا ۲۰ سال می توانند در کنار شما زندگی کنند. والارو ها شیطنت های مخصوص خودشان را دارند اما اگر به خوبی آموزش ببینند رفتاری قابل کنترل خواهند داشت.

آکسولوتل (Axolotl)

آکسولوتل ها گونه ای غیر عادی از خانواده سمندرهای مکزیکی هستند. رنگی خیره کننده دارند که می تواند از خاکستری تا صورتی متغیر باشد. دارای توانایی احیای اعضا هستند و در صورت آسیب دیدن یا از دست دادن یک عضو، بعد از مدتی سلامت خود را به دست می آورند. دارای عمر طولانی هستند (تقریبا ۱۵ سال و همه عمر خود را در آب سپری می کنند و به آکواریمی با حداقل اندازه ۶۰ – ۸۰ لیتر که سیستم تصفیه آرامی داشته باشد نیاز دارند (در صورت قوی بودن سیستم تصفی ، باله های ظریف آنان ممکن است صدمه ببیند) در رژیم غذایی آنان گوشت نقش مهمی دارد و باید به طور منظم با آن تغذیه شوند.

قورباغه پکمن (Pacman Frog)

قورباغه پکمن که با نام قورباغه شاخدار نیز شناخته می شود شهرت زیادی را در سال های اخیر میان کودکان و حتی بزرگسالان به دست آورده است. معمولا در سایز های بسیار کوچک فروخته می شوند اما باید توجه داشت به دلیل رشد سریع در کمتر از یک سال اندازه ای در حدود ۱۲-۱۵ سانتی متر پیدا می کنند. به محیط بزرگی برای زندگی نیاز ندارند که آنان را برای آپارتمان ها و خانه های کوچک بسیار ایده آل می کند. علاقه زیادی به نقب زدن دارند و ایجاد محیطی که در آن بتوانند به این کار بپردازند باعث رضایت مندی آنان خواهد شد.

قورباغه

جوجه تیغی

جوجه تیغی ها حیواناتی آرام و کوچک هستند، هوشی مشابه همستر ها دارند و قابلیت آموزش دادن از طریقتکنیک های تشویقی را دارا می باشند. تحقیقات نشان داده است که شخصیت آن ها ارتباط مستقیمی با میزان روابط اجتماعی آنان دارد، بنابراین تماس زیاد با این حیوان باعث رام شدن آن ها می شود. تیغ های این حیوان شاید در ابتدا کمی آزاردهنده باشند اما با گذشت زمان و تمرین به خوبی قابل کنترل هستند. توصیه می شود برای تغذیه آنان از رژیم های غذایی تجاری استفاده شود.

اژدهای ریشدار

اگر به خزنده ها علاقه دارید اما فکر می کنید که ایگواناها یا مارها اندازه بزرگی دارند، بیردد دراگون می تواند بهترین انتخاب شما باشد. این گونه حداکثر تا ۶۵ سانتی متر رشد می کنند و تنوع رنگ بسیار بالایی دارند. در صورتی که در محیطی نامناسب قرار گیرند یا رژیم غذایی نامطلوبی داشته باشند به سرعت و در مدت کوتاهی مریض می شوند. این خزنده ها شرایط نگهداری ساده ای دارند و حتی می توانند تعلیم داده شوند تا همراه شما راه بروند (استفاده از قلاده توصیه می شود !)

رتیل

دارای رنگ های بسیار متنوع و زیبایی هستند (برخی سیاه خالص و برخی کاملا رنگارنگ هستند) و به محیط کوچکی برای زندگی نیاز دارند. توانایی گازگرفتن دارند ولی در اغلب اوقات عقب نشینی را ترجیح می دهند. نیش آن ها مانند زنبورها است و تنها در صورتی که شخص گاز گرفته شده حساسیت داشته باشد ایجاد خطر جدی می کند. رژیم غذایی ساده ای دارند (جیرجیرک در اکثر اوقات) و دارای توانایی پوست اندازی اند.

سمندر

راسو

شاید از نظر شما نگهداری راسو کاری احمقانه بنظر برسد اما برخی در ایالات متحده به نگهداری راسوها به عنوان حیوان خانگی علاقه بسیار زیادی دارند.اما شاید دانستن آن برای شما جالب باشد که راسوها حیواناتی مهربان و در عین حال وفادار هستند.

اگر قصد نگهداری از این حیوان را دارید،باید اطلاع داشته باشید که این حیوان را باید دائما با برس شانه کنید .راسوها برخلاف راکون ها که در سمت چپ تصویر مشاهده می کنید بسیار اهلی هستند و به هیچ وجه طبع وحشی گرایانه ندارند.

روباه خانگی

به نظر شما ممکن است که از روباه ها در خانه هایمان نگهداری نماییم؟!بله،امکان پذیر است اما توجه داشته باشید که باید از نوع اهلی خود باشند . برخی از روباه ها هستند که به شدت طبع وحشی گرایانه ای دارند ، اما برخی گونه های روباه ها هستند که دارای طبع اهلی بودن هستند.

به یاد داشته باشید که روباه ها دارای شخصیتی مستقل ، کنجکاو و بازیگوشانه دارند و نمی توانید با همه آنها به سادگی ارتباط برقرار سازید.اما این کار نشدنی نیست و با کمی صبر کردن می توانید به مرور زمان با آنها ارتباط برقرار سازید.

اما جدای این نکات،باید در نظر داشته باشید که این حیوان شب ها زوزه می کشند و اگر از قفس خود به بیرون بیایند،می توانند آسیب های زیادی به خانه تان وارد سازند.بنابراین توصیه می شود که در مورد نگهداری این حیوان به شدت مراقب باشید چرا که می توانند به شدت آسیب وارد سازند.

ماهی

خرسک دم حلقه ای

خرسک دم حلقه ای یکی از معروف ترین حیوانات خانگی و مورد علاقه برزیلی ها می باشد.این حیوان دارای روحیه ای متناسب با روحیه انسان ها می باشد و می تواند به راحتی با آنها ارتباط برقرار سازد و این هم تنها دلیل برزیلی ها در نگهداری خرسک دم حلقه ای می باشد.

این حیوان بسیار کنجکاو و دوست داشتنی است و همیشه دوست دارد تا در کنار مالکش باشد.اگر شما علاقمند به نگهداری از این حیوان در خانه هایتان هستید،باید در مناطق گرمسیر زندگی کنیدچرا که این حیوان در مناطق گرمسیر زندگی می کند.

همچنین نباید به مدت زیادی در قفس تنهایش بگذارید چرا که دارای روحیه ای حساس هستند و در مواقع تنهایی احساس بدی به سراغشان می آید که گاها ممکن است باعث کشتنشان شود.

خرچنگ آبی

اگر شما قصد دارید تا با حیوان خانگی تان همه را شگفت زده کنید،توصیه می شود که از خرچنگ آبی فلوریدا در خانه تان نگهداری نمایید.این حیوان خانگی،با شما به بیرون از خانه نخواهد آمد و به دستورات شما نیز عمل نخواهد کرد ، اما می تواند باعث تغییر جو خانه تان بشود.برای نگهداری این حیوان،شما نیاز به یک آکواریوم بزرگ دارید وبا این وجود این حیوان را می توانید در خانه تان بدون هر گونه مشکلی نگهدارید.

بادپر شکری

شاید شما نیز همانند تمام افرادی که در نگاه اول به بادپر شکری لبخند بر روی لبانشان آمد ، با دیدن این حیوان بانمک خنده بر روی لبانتان بیاید.درست است؟!این حیوانات همان گونه که چهره جالب و با مزه شان نشان می دهد،بسیار مهربان هستند و با مالکین خود می توانند به راحتی ارتباط برقرار سازند.بادپر شکری حیوانی بی خطر است.اگر قصد خرید و نگهداری این حیوان در خانه تان هستید،باید به این مورد توجه کنید؛

شب ها پس از خاموش کردن چراغ،این حیوان احساس تنهایی می کند و به همین دلیل سر و صدایی تولید می کند تا شما را به پیش خودش بیاورد و تا دیگر احساس تنهایی نکند به همین دلیل این ها حیواناتی آرام و دوست داشتنی و در عین حال بسیار عاطفی هستند و باید با آنها به میزان زیادی بازی کنید. بنابراین اگر قصد خرید این حیوان جذاب را دارید،باید توجه کنید که آنرا باید بیشتر به عنوان یک دوست بدانید و عشق بورزید.به همین دلیل باید با عشق با این حیوان برخورد کنید.

حیوانات خانگی

سمندر مکزیکی

سمندر مکزیکی یکی از حیواناتی است که همیشه دارای چهره ای جوان است و از آن می توان به عنوان یک حیوان خانگی در خانه هایمان نگهداری نماییم.اما در سمت راست تصویر همان گونه که مشاهده می کنید متعلق به حیوان "سالاماندر" است که از آن نیز می توان حتی به عنوان یک حیوان خانگی یاد کرد اما به دلیل اینکه در معرض انقراض قرار دارند ،نگهداری آنها ممنوع است .

اگر شما تصمیم به نگهداری سمندر مکزیکی در خانه تان دارید،لازم به ذکر است که باید از آنها به شدت مراقبت نمایید چرا که در اثر تغییر کوچک آب و هوا ، ممکن است فورا بیمار شوند و یا حتی بمیرند.

بنابراین برای حفظ جان این حیوان به حوضچه ای بزرگ با گنجایش بیش از 50 لیتر آب نیاز دارید و همچنین باید با استفاده از ابزارهای مورد نیاز دمای آب 16 الی 20 درجه سانتیگراد باشد و در غیر اینصورت حیوان آسیب خواهد دید.

همچنین این حیوان را نمی توانید در کنار آبزیانی مانند ماهی ها و قورباغه ها نگهداری نمایید چرا که با آنها سازگار نیست.بنابراین اگر قدرت و توانایی نگهداری از حیوانات را در خانه تان با این شرایط ندارید،باید از این حیوان بگذرید تا باعث انقراض آن نشوید.

روباه صحرایی خانگی

حیوانی که در تصویر سمت چپ مشاهده می نمایید ، مختص یکی از گونه های سگ است که نام این سگ "چیوآوآ" می باشد.وزن این حیوان اغلب حدودا 1.5 کیلوگرم می باشد و در عین حال یکی از پر طرفدارترین حیوانات خانگی می باشند.
اما در کنار سگ چیوآوآ ، روباه صحرایی قرار دارد.این حیوان ترسناک نمی باشد و در عین حال حیوانی بسیار پر انرژی و فوق العاده ایی است.یکی از ویژگی های منحصر بفرد این حیوان چهره دوست داشتنی اش می باشد و همان گونه که از اسم این حیوان مشخص است،در صحرا ها زندگی می کنند.

اگر تصمیم به نگهداری از این حیوانات دارید،باید ابتدا ذکر کنیم که به علت انرژی مثبت و فعالیت بیش از حد این حیوان باید شما نیز متقابلا پر انرژی باشید.همچنین باید فضایی با شن و ماسه تدارک نمایید تا این حیوان احساس دوری از خانه نکند و در زمستان نیز باید این فضا را به طریقی گرم کنید چرا که این حیوان هیچ طاقتی در مقابل سرما ندارد و می تواند فورا از بین برود.

separator line

بیشتر بخوانید:

۱۰ حیوان خانگی بامزه که می تواند شما را از افسردگی دور کند

فواید نگهداری از حیوانات خانگی را میدانید؟

ابزار مورد نیاز شستشوی حیوانات خانگی

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (9 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

بیتا | ۴ سال پیش
سلام من دنبال یه روباه صحرایی هستم و شرایط نگهداریش رو دارم میشه بگید این حیون بامزه رو از کجا می تونم بخرم
1
0

hits