دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
در مورد بیماری های پای قناری و درمان آنها چه می دانید؟
49
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بیمارهای پای قناری :: آیا از بیماری ها و درمان پای قناری آگاه هستید؟ 6 بیماری پای قناری که می تواند جان قناری را به خطر بیندازد ، اما نگران نباشید ما برای شما راههای درمان سریع معرفی کرده ایم. این بیماری ها ممکن است برای پرندگان همچون فنچ ، مرغ عشق...

بیماری پا قناری

علایم :

ظاهر شدن لایه سخت بر روی پا و انگشتان ، وجود پینه در پاها و توجه بیشتر پرنده به ناحیه پاها

علل بیماری:

رعایت نکردن بهداشت در محل نگهداری پرنده مخصوصا کثیف بودن میله های نشیمن پرنده

مداوا:

پینه ها را باید با آب گرم و یا محلول بابونه با احتیاط شتشو داد و سپس به میزان کم پماد کامازول یا پنی سیلین مالیده شود. کف قفس پرنده نیز باید مخلوطی از ماسه و خاک قرار داده شود.

divider

زخم پا قناری:

این بیماری در اغلب موارد در پرندگان جوان به علت ساییده شدن کف پای آنها که دارای پوستی بسیار نازک است به چوبهای نشیمن سفت و مدور بوجود می آید. بهتر است چوب نشیمن قناریهای جوان دارای رویه ای مسطح بوده و از چوب نرم ساخته شود.

در موارد بروز زخم پا باید در وسط رویه چوب نشیمن شیاری ایجاد کرد تا از تماس زخم پا با سطح چوب جلوگیری کرد. در صورت بی توجهی به این بیماری ، زخم پای پرنده به میخچه تبدیل شده و بتدیرج اعصاب انگشتان پرنده از کار می افتند .

زخم پا در اثر رعایت نکردن نظافت قفس قناری نیز بوجود می آید . کثافات موجود در قفس به کف پای قناری چسبیده و با از بین بردن قشر خارجی پوست پای پرنده موجب تولید زخم میگردد. در بعضی مواقع نیز پشه ها باعث تورم و زخم پا و ساقهای قناری می شوند که در چنین مواردی باید شبها به دور قفس قناری پشه بند کشید.

درمان:

برای معالجه زخم پای پرنده باید محل زخم را با آب نیم گرم شست و ید بسیار رقیق به آن مالید. درمان این بیماری مانند درمان فلس پای می باشد.

divider

پاهای فلس دار قناری

علت :

این بیماری به دلیل عدم رعایت نظافت قفس قناری و غذای او می باشد . و در اثر آن انگلهای ذره بینی در مفصل انگشتان پرنده جمع شده و توده می گردند .

درمان :

پاها و ساقهای فلس دار را به مدت 5 دقیقه در آب نیمه گرم نگاه دارید تا خوب خیس خورده سپس با ملایمت مالش داده و شست و شو دهید. پس از آن با پارچه مرطوب آن را خوب خشک نمایید و روی نقاط فلس دار وازلین یا روغن مخصوص این کار را بمالید. این کار باید تا رسیدن به نتیجه ادامه یابد.

اگر در حین شست و شوی پای قناری به وجود زخم یا نقطه قرمز شده برخوردید باید پس از شست و شو بر روی آن قدری روغن پبسیلین بمالید.

divider

تشنج عضلات قناری

گاه قناری به تشنج عضلات پا و گاهی نیز به تشنج عضلات معده مبتلا می شود.

علت :

یک دلیل آن به محبوس بودن زیاد در قفس است که البته زیاد مهم نبوده و زود گذر می باشد. علت دیگر ایستادن در روی چوب نشیمن مرطوب است .

درمان:

در تشنج عضلات پا باید پای قناری را در آب نیم گرمی که قدری به آن خردل اضافه شده است مالش داد و یکی دو قطره روغن زیتون نیز به دهان پرنده چکاند. در تشنج عضلات معده تنها راه علاج همان چکاندن چند قطره روغن زیتون به دهان قناری است.

divider

نرمی استخوان در قناری:

علایم :

در این بیماری بیشتر پاها ، انگشتان و بالهای پرندگان جوان دچار نرمی و کجی میگردد

علامت:

علائم این بیماری عبارت است از بی حسی و معیوبی پا یا بال جوجه که بدون اراده و اختیار او به این طرف و آن طرف کشیده می شود. این بیماری متاسفانه قابل درمان نمی باشد. پدر و مادر چنین جوجه ای را باید فورا به قفس مخصوص پرواز بازگردانید و قفس آنها را در معرض تابش اشعه آفتاب قرار داد و از حمام و ورزش بسیار استفاده کرد. با رعایت شرایط گفته شده و بهداشت قفس و تغذیه این بیماری برطرف خواهد شد

علل بیماری :

کمبود ویتامین ها مخصوصا ویتامین D

مداوای بیماری :

استفاده از ویتامینD ، ویگانتول (Vigantol ) یا تریگانتول (Trigantol) .

این بیماری در جوجه قناری هایی دیده می شود که پدر و مادر آنها در اتاق های تاریک و بدون استفاده از اشعه مستقیم آفتاب و هوای تمیز و آزاد نگهداری می شوند.

divider

پای آهکی در قناری

علائم :

ظهور پینه های سفید روی پا و انگشتان و خارش پای پرنده

علل احتمالی :

میله نا مناسب – کثیف بودن میله و قفس

مداوا :

پای پرنده را با صابون شسته و خشک کنید سپس پا را تا مچ در نفت فرو برده(باید متذکر شوم نفت نباید با پرهای پرنده برسد ) بعداز 3 ثانیه آن را بیرون آورده خشک کنید سپس این عمل را دوباره تکرار کنید بعد از این امر پا را دوباره با صابون شسته و با پماد ویتامین آ-د چرب کنید این عمل را 3 روز متوالی انجام دهید.

divider

بیشتر بخوانید::

مهمترین علت تولک رفتن قناری و سریع ترین راه درمان آن

چگونه میتوان تشخیص داد قناری نر یا ماده

راههای تشخیص قناری خوب و سالم ، معرفی ۸ نژاد قناری در بازار + فیلم

فواید تابرنیل ( ویتامین AD۳E ) در نطفه دار شدن تخم قناری

علل ،تشخیص و درمان چشم درد قناری

چگونه می توان کنه را از قناری جدا کرد؟

بزرگ شدن چینه دان قناری:: علائم پیشگیری و درمان فوری

علل ، تشخیص و ۴ راه درمان فوری اسهال در قناریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (49 رای)  

۴ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

نریمان | ۳ سال پیش
مژده ب کسانی که قناریشان پادرد گرفته اصن نگران نباشید ب قران قسم درمانشو پیدا کردم قاری من خوب خوب شده پای چپش سرخ ویک برامدگی روی پاش بود ومن دقت کردم دیدم روی بر امدگی مثل جوش انسان یک نقطه سیاه بود چون جوشهای خودمو نوکشونو میکنم مال قناری را با ناخنگیر بداشتم غروب بود دیدم یواش یواش رو دو پاش وای می ایسته
6
13
نریمان | ۳ سال پیش
مژده ب کسانی که قناریشان پادرد گرفته اصن نگران نباشید ب قران قسم درمانشو پیدا کردم قاری من خوب خوب شده پای چپش سرخ ویک برامدگی روی پاش بود ومن دقت کردم دیدم روی بر امدگی مثل جوش انسان یک نقطه سیاه بود چون جوشهای خودمو نوکشونو میکنم مال قناری را با ناخنگیر بداشتم غروب بود دیدم یواش یواش رو دو پاش وای می ایسته الندو روزه خوب خوب ش7 8 99
4
7
جواد | ۳ سال پیش
سلام قناریم چند وقته پای راستش رو بالا میگیره و ساق و زانوش به نسبت پای چپش ورم داره ولی قرمز نیست و انگشتاش رو نمیتونه رو میله بذاره چیکارش کنم ؟ لطفا راهنماییم کنید
19
67
قربانی | ۴ سال پیش
سلام
قناری من پاش پشت جادونی گیر کرد و زخم شد بعد زخمش از کف پا ب انگشت شصتش اومد و حالت ورم داره و انگار ناخن شصتش افتاده، پماد تتراسایکیلین ب همراه ویتامین آ انسانی چند روز روزی دوبار ب پاش مالیدم اما اصلا خوب نشد هر دفعه هم پاش و میشستم بیشتر پاهاش درد میگرفت با اینکه خیلی با احتیاط و نرم اینکار و میکردم ..لطفا درمانی دارین پرنده خوب بشه .ممنون از راهنماییتون
7
41

hits