علل ، تشخیص و درمان فوری عفونت چشم در سگ

7 راه تشخیص عفونت چشم در سگ
۱۲,۷۰۷
۶
۲
دوشنبه, ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ۱۵:۱۷

علل عفونت کردن چشم سگ

چشم ها از نقاط حساس بدن سگ شما می باشد. سگ هایی پوزه کوتاه که چشمانی درشت دارند، ترشحات چشمانشان بیشتر از سایر سگ ها است و در کل این ترشحات چشمی در سگ ها، عادی محسوب می گردد به طوری که این ترشعات از گوشه چشم هایشان سرازیر می شود و مو ها و مژه های کنار آن را مرطوب می نماید.

هنگامی که رنگ سگ شما سفید باشد این ترشحات به رنگ قهوه ای و نارنجی دیده می شود و این امر به علت اکسید شدن املاح آهن در هوا می باشد.

بهترین راه این است که در این چنین مواردی نظافت چشم های سگ را رعایت کنید و هر روز این قسمت از چشم حیوان را با دستمال تمیز نظافت کنید ولی در غیر این صورت ابن ترشعات به توده های سفت و تیره تبدیل می شوند که در نهایت خود همین توده های سفت باعث عفونت چشم سگ می شوند.

اما در مورد سگ هایی که چشمان بیرون زده و پوزه های کوتاه دارند، بهتر است بیشتر تحت مراقبت قرار گیرند به دلیل اینکه آنها آسیب پذیرتر می باشند. اگر مرتب چشمان سگ ها را تمیز کنید و موهایی که جلوی چشمان آنها قرار گرفته، مرتب کوتاه شود، این امر خود باعث می شود که موی حیوان داخل چشم هایش نرود و التهاب و عفونت هم ایجاد نمی گردد.

پس کوتاه کردن مو بسیار، بسیار مهم است. توجه کنید که اگر گرد و خاک وارد چشم سگ شما شد.

سگ خانگی شما روش نظافت صحیح چشمانش را بلد نیست و احتمال این وجود دارد که خودش را روی فرش بمالد ، فرش هم که معدن میکروب است.

یا این که حتی ممکن است برای تمیز کردن چشم هایش از پنجه های خود استفاده کند. همانطور که می دانید این روش ها برای تمیز کردن چشم ها مطمئن نیستند و ممکن است منجر به عفونت چشم سگ ها شوند.

شما باید به خوبی مواظب حیوان خانگی خود باشید و این وظیفه شما است که به نظافت حیوان رسیدگی نمایید و درصورت لزوم اقدامات درمانی بیش از بردن حیوان نزد دامپزشک را انجام دهید.

سعی نمایید که هر هفته در مکانی که نور مناسب داشته باشد چشمان سگ خود را چک کنید تا در صورت وجود هرگونه مشکلی در چشمان سگ به موقع متوجه شوید.

علائم و نشانه های عفونت چشم سگ

 1. قرمزی چشم و اطراف آن
 2. دو بینی
 3. افزایش پلک زدن
 4. بسته نگه داشتن چشم
 5. مالش چشم
 6. گاهی اوقات کاهش بینایی یا کوری
 7. ترشح اشک از چشم

7 راه تشخیص عفونت چ شم سگ

1 - آبریزش از چشم سگ (Watery Eyes)

ریزش شدید اشک در نژادهای کوچک بیشتر دیده می‌شود. نتیجه آن مرطوب شدن اطراف چشم و قسمت‌های پایینی چهره بوده که التهاب موضعی و یا عفونت پوست را به دنبال خواهد داشت. اغلب ترشحاتی که قهوه‌ای بدرنگی است اطراف موها را فرامی‌گیرد.

این عارضه در نژادهایی با موهای سفید و روشن بیشتر مشخص می‌شود. آبریزش دارای دلایل متعددی می‌باشد متداول‌ترین آن سوزش چشم‌هاست. در این حالت مقدار فراوانی اشک از چشم‌ها ترشح می‌شود. دراین گونه موارد، زایل کردن عاملی که باعث سوزش چشم‌ها شده مثل زدودن موهای زیادی که دور چشم را گرفته‌اند و یا درمان کردن عفونت‌ها با آنتی‌بیوتیک و یا بازکردن مجرای اشکی بینی‌ای می‌تواند مشکل را حل کند.

1 - آبریزش از چشم سگ (Watery Eyes)

2 - بیماری‌های پلک و مژه سگ (Entropion and Ectropion)

برگشتگی پلک به سمت داخل یا خارج (انتروپیون و اکتروپیون) در دسته بیماری‌های مربوط به پلک طبقه‌بندی می‌گردد. معمولاً در این حالت پلک پایین بیشتر درگیر می‌شود. در انتروپیون مژه‌ها با سطح قرنیه تماس یافته و برروی آن کشیده می‌شوند و موجب سوزش این عضو می‌گردند.

این عارضه ممکن است به دنبال سانحه ایجاد شده و یا به دلیل نقص مادرزادی بروز نماید. اکتروپیون عارضه‌ای است که در آن پلک و مژه‌ها به سمت خارج کره چشم قرارگرفته‌اند و بیشتر در سگ‌هایی که پوست سر و صورتشان شل و چین و چروک‌دار است دیده می‌شود.

در عین حال ممکن است تصادفات یا عوارض مادرزادی نیز در بروز آن موثر باشند. کاهش تونوسیته عضلانی در سگ‌های مسن نیز در ایجاد این عارضه بی‌تاثیر نمی‌باشد. نتیجه آنکه چشم به دلیل از بین رفتن نقش حفاظتی پلک به شدت آسیب‌پذیر می‌شود. در این گونه موارد عمل جراحی ترمیمی می‌تواند مفید باشد.

2 - بیماری‌های پلک و مژه سگ (Entropion and Ectropion)

3 - چشم گیلاسی در سگ (Cherry Eye)

غدد اشکی سگ‌ها در سطح داخلی پلک سوم واقع می‌باشند (غشاء صورتی رنگی که در موقع خواب ازگوشه چشم بیرون آمده و تمام سطح آن را فرامی‌گیرد). گاهی اوقات غدد اشکی بزرگ شده از گوشه چشم بیرون زده و به شکل قرمز رنگ و نرم دیده می‌شوند گرچه این عارضه در بسیاری از سگ‌ها مشکل‌زا نمی‌باشد ولی در اغلب موارد لازم است با استفاده از جراحی به برداشتن غده اشکی اقدام شود.

3 - چشم گیلاسی در سگ (Cherry Eye)

4 - التهاب چشم سگ (Conjunctivitis)

این عارضه التهاب غشاء مخاطی سطح داخلی پلک‌ها و قسمت‌هایی از کره چشم که سطح آن را پوشانیده است می‌باشد. علائم شامل قرمز و ملتهب گشتن بافت اطراف چشم است. در این حالت ترشحات آبکی و غلیظ از چشم جاری می‌شود.

التهاب مذکور ممکن است ناشی از عوامل باکتریایی و ویروسی و یا آلرژیک بوده و یا در اثر برخورد اجسام خارجی با چشم ایجاد شود. همچنین در صورت در معرض قرار گرفتن چشم‌ها در برابر باد شدید این عارضه ایجاد می‌شود. این بیماری به راحتی درمان‌پذیر است. در صورت مشخص شدن عامل ایجادکننده درمان اختصاصی علیه آن صورت می‌پذیرد.

4 - التهاب چشم سگ (Conjunctivitis)

5 - زخم قرنیه در سگ (Corneal Ulcer)

قرنیه پرده شفافی است که سطح چشم را می‌پوشاند. در انسان استفاده از لنز ممکن است موجب پارگی و شکاف قرنیه شده که در این صورت چشم‌ها به شدت دردناک می‌گردند. در سگ‌ها نیز هر عاملی که باعث پارگی قرنیه بشود چنین عوارضی را به دنبال خواهد داشت.

در این حالت سگ چشم‌هایش را به شدت می‌بندد و ترشحاتی در چشم ظاهر می‌شود. این ترشحات از محل جراحت تراوش می‌گردند. زخم‌های قرنیه را باید به سرعت تحت درمان قرار داد زیرا در غیر این صورت عوارض شدید ثانویه و احیاناً نابینایی را درپی خواهد داشت.

5 - زخم قرنیه در سگ (Corneal Ulcer)

6 - گلوکوم در سگ (Glaucoma)

گلوکوم در اثر افزایش فشار داخلی کره چشم پدیدار می‌گردد. ازدیاد فشار داخلی چشم تخریب بافت‌های چشم را به همراه خواهد داشت که درنهایت منجربه کوری و کاهش دید می‌شود. سگ‌های مبتلا ممکن است با چشم‌های نیمه‌باز نگاه کنند. در این حالت چشم‌ها بزرگ‌تر و صلبیه چشم قرمز و داخل چشم کدر می‌شود. در مراحل پیشرفته درد بسیار شدیدی ایجاد می‌گردد و نیاز به درمان فوری دارد.

6 - گلوکوم در سگ (Glaucoma)

7 - خشکی چشم در سگ (Dry Eye)

در بعضی از سگ‌ها ترشح اشک کافی نبوده و نمی‌تواند سطح چشم را مرطوب و لغزنده نگه دارد. بدین ترتیب چشم فاقد هرگونه حفاظی می‌شود که پیامد آن خشکی چشم می‌باشد. در این حالت ممکن است قرنیه صدمه ببیند. تشخیص این عارضه به راحتی توسط کاغذهای جاذب کوچکی انجام می‌گیرد.

این حالت به کمک اشک مصنوعی (Artificial tear) مرتفع می‌شود. بدین منظور باید روزانه چندین مرتبه این دارو در چشم چکانده شود. روش جراحی تخصصی نیز با استفاده از مرتبط نمودن یکی از مجاری غدد بزاقی به چشم صورت می‌گیرد.

7 - خشکی چشم در سگ (Dry Eye)

8 - کاتاراکت در سگ (Cataracts)

کدر شدن عدسی چشم را کاتاراکت گویند. عدسی قسمتی از چشم است که سبب بینایی می‌شود. این بیماری در سگ‌های پیر متداول‌تر است. کاتاراکت همراه با کدر شدن عدسی می‌باشد (مثل مرواریدهای کوچک). سپس عدسی به داخل چشم فرو می‌رود. این عارضه ممکن است ارثی باشد.

بیماری ممکن است در هر سنی دیده شود. یکی از علل آن اثرات ثانویه دیابت می‌باشد. درجه کاهش بینایی از موجودی به موجود دیگر فرق می‌کند. در صورت بروز نابینایی با عمل جراحی می‌توان به بازگشت بینایی در حیوان کمک نمود.

8 - کاتاراکت در سگ (Cataracts)

9- آتروفی پیشرونده شبکیه سگ (Progressive Retinal Atrophy)

آتروفی پیشرونده شبکیه یک بیماری ژنتیکی است که باعث تخریب سلول‌های شبکیه شده و به دنبال آن بینایی حیوان کاهش می‌یابد. بعضی نژادها مستعد ابتلا به این بیماری می‌باشند.

کوری در این حالت با نژاد سگ مربوط است که می‌تواند از چند ماه تا چند سال به طول انجامد. اولین تظاهر بیماری کاهش دید در شب است.

در این حالت صاحب حیوان متوجه برخی تغییرات رفتاری در حیوان خود شده که خصوصاً در مکان‌های با نورکم بیشتر بارز می‌باشد. سپس در طی یک دوره چند ماهه یا چند ساله بیماری پیشرفت می‌کند و نتیجه همان کوری است.

متاسفانه تاکنون درمانی برای این عارضه یافت نشده است.

9- آتروفی پیشرونده شبکیه سگ (Progressive Retinal Atrophy)

درمان عفونت چشم در سگ

هدف از درمان کاهش التهاب و رفع آن است.براي اينکار تشخيص درست لازم است که قرمزي ناشي از التهاب است يا نوعي عفونت.

1 - داروهای ضد التهابی :

به دو دسته ي اصلي تقسيم مي شود:

 1. داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي (nsaid) :
  داروهايي مشابه ايبوپروفن ها در عملکرد.اين داروها براي برخي از اشکالات مربوط به قرمزي چشم مؤثر است ولي اثر و قدرت آن کمتر از کورتيکواستروئيد هاي موضعي است.
 2. کورتيکو استروئيد هاي موضعي :
  اغلب براي ورم ملتحمه،التهاب مشميه و برخي از انواع التهاب قرنيه استفاده ميشود.برخي از اين دارو ها ، درجات مختلفي دارند.

2 - داروهای ضد التهابی سيستميک :

اين دارو ها عبارتند از:

 1. آنتي هيستامين ها براي درمان بيماريهاي حساسيتي
 2. داروهاي ضد درد غير استروييدي خوراکي براي کاهش درد و التهاب داخل چشم
 3. کورتيکو استروييدهاي خوارکي

درمان هاي ديگر :

 1. گردنبند اليزابت براي جلو گيري از ماليدن چشم
 2. تجويز آنتي بيوتيک هاي موضعي براي درمان يا جلوگيري از عفونت
 3. قطره ي چرب کننده يا پماد براي حفاظت از سطح چشم و يا براي درمان خشکي چشم
 4. ساير درمان ها که ممکن است با توجه به علت قرمزي چشم ارائه شود.

بیشتر بدانید:

توکسوکاریازیس بیماری سگ و گربه که می تواند برای انسان خطر ساز باشد

تشخیص و درمان فوری کیسه مقعدی در سگ و گربه ( Anal glands ) + فیلم

چگونه سگ خود را حمام کنیم ؟ + فیلم

علت مخالفت دامپزشکان برای تراشیدن موی سگ چیست ؟

کاربر گرامی چنانچه درمورد " عفونت چشم سگ " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(6 امتیاز , میانگین: 3.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • عفونت چشم سگ
 • علائم عفونت چشم سگ
 • 7 راه تشخیص عفونت چشم سگ
 • درمان عفونت چشم درسگ
 • آبریزش از چشم سگ
 • بیماری‌های پلک و مژه سگ
 • چشم گیلاسی در سگ
 • التهاب چشم سگ
 • زخم قرنیه در سگ
 • گلوکوم در سگ
 • خشکی چشم در سگ
 • کاتاراکت در سگ
 • آتروفی پیشرونده شبکیه سگ
 • چشم سگ
 • سگ
 • علل عفونت چشم سگ
 • علت عفونت چشم سگ

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
نظریه | ۳ ماه پیش
سلام وسپاس از زحمات شما
من سگ تریر 5 ساله دارم خداروشکر خوبه ولی از صبح یک از چشم هایش قرمز شده و مرتب می بنده و نیمه باز میزاره لازم به ذکر است دیشب بردمش پارک خودم حدس میزنم شاید از کولر ماشین یا کولر خونه سرما خورده نمیدونم کمی هم حالت شبیه عطسه داره لطفا راهنمایی بفرمایید درحال حاضر متاسفانه نمیتونم نزد دکتر ببرم سپاسگزار میشم راهنمایی نمایید
۰
۰
 
 
ir
ابوالفضل | ۸ ماه پیش
سگ من چشم سمت راست ابی شد علت وراه درمان ان چیست
۰
۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter