دلگرم
امروز: شنبه, ۱۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از گاز طبیعی
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هر متقاضی و یا مشترک می تواند برای واحد مورد تقاضا با قبول مقررات و شرایط استفاده از گاز طبیعی درخواست برقراری انشعاب و یا هر گونه تغییر در مشخصات اشتراک را بنماید. در این بخش شما را با قوانین استفاده غیرمجاز از گاز آشنا می کنیم.

برخورد قانونی با استفاده کنندگان غیرمجاز از گاز طبیعی

رئیس امور حقوقی شرکت گاز گفت: مطابق قانون مجازات اسلامی و قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن و گاز، هرگونه استفاده غیر مجاز، دستکاری و تخریب در وسایل و تاسیسات مورد استفاده عمومی، واجد وصف مجرمانه بوده و مجازات های حبس و جبران خسارت را در پی دارد.

طبق مفاد ماده 687 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و مجازات های بازدارنده "هرکس در وسایل و تاسیسات مورد استفاده عمومی از قبیل شبکه های گاز و غیره، مرتکب تخریب یا از کارانداختن یا هرنوع خرابکاری دیگر شود بدون آنکه منظور او اخلال در نظم و امنیت عمومی باشد به حبس از سه تا ده سال محکوم خواهد شد".

جرم استفاده غیرمجاز از گاز طبیعی

برابر ماده یک قانون مجازات استفاده کنندگان غیر مجاز از گاز "هر شخصی بدون دریافت اشتراک و انشعاب قانونی مبادرت به استفاده غیر مجاز نماید، علاوه بر الزام به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت و سایر حقوق مربوطه، در مصارف خانگی به جزای نقدی درجه 6 و در مصارف غیر خانگی به یک تا دو برابر بهای خدمات مصرفی و در صورت تکرار به حداکثر جریمه مذکور و قطع انشعاب به مدت 3 الی 6 ماه ملزم می گردد.

حتماً بخوانید:
مجازات دستکاری کنتور آب چیست ؟

مجازات دستکاری کنتور آب چیست ؟

جریمه سنگین در انتظار متخلفان برای دستکاری کنتور آب : سخنگوی صنعت آب کشور از جریمه سنگین متخلفان به دلیل دستکاری کنتور آب خبر داد.

همچنین مطابق ماده 2 قانون اخیر الذکر هر شخصی به هر طریق مبادرت به هرنوع تصرف و تغییری در وضعیت دستگاه های اندازه گیری آب ، برق ، گاز و غیره نماید، به‌ نحوی‌ که موجب اخلال در کارکرد صحیح و ثبت ارقام مصرفی گردد، علاوه بر اعاده وضع به حال سابق، به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارات و جزای نقدی برمبنای بالاترین نرخ تعرفه محکوم می گردد .

 استفاده غیرمجاز از گاز طبیعی

تلاش‌ها و اقدامات بسیار زیادی برای مدیریت شبکه گازرسانی در سطح شهرها و روستاهای ایران در حال انجام است و با هرگونه انشعاب غیرمجازگاز برخورد می شود.
هرگونه استفاده غیرمجاز از گاز طبیعی علاوه بر مخاطرات جانی و مالی فراوان و حوادث جبران ناپذیر، موجب اخلال در نظم گازرسانی و ضایع شدن حقوق دیگر مشترکین شده و قطعا پیگیری لازم از ناحیه این شرکت معمول می گردد.

منبع : ایسنااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits