دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
حرف زدن با کودک،این جملات را به کودک خود نگویید!
10
زمان مطالعه: 5 دقیقه
حرف زدن با کودک-چگونگی حرف زدن با کودک-روش حرف زدن با کودک-نحوه حرف زدن با کودک-راه های حرف زدن با کودک-آموزش حرف زدن با کودک-روش صحیح حرف زدن با کودک-حرف زدن والدین با کودک-رفتار با کودک-نحوه رفتار باکودک-رفتار صحیح با کودک

والدین باید به نحوه رفتار و حرف زدن با کودک خود توجه بیشتری نشان بدهند. آن‌ها باید در انتخاب کلمات و نحوه بیان آن‌ها دقت کنند و بدانند حرف‌هایشان مستقیم روی فرزندان تاثیر می‌گذارد.

یک جمله ساده ناامیدکننده از سوی والدین می‌تواند ذهن کودک را مدت‌ها درگیر کرده و او را سرخورده کند. این نکته را در ذهن داشته باشید که واژگانی که آزاردهنده هستند هرگز از ذهن پاک نمی‌شوند و جبران آن سخت است.درست است که گاهی مشکلات زندگی باعث می‌شود کنترل اعصاب خود را از دست بدهید و به رفتار و حرف زدن با کودک و کلماتی که بر زبان می‌آورید توجه نداشته باشید اما سعی کنید هوشیارانه و با شکیبایی با فرزندان خود رفتار کنید.

حرف زدن با کودک

حرف زدن با کودک

گاهی ساکت ماندن بهتر از گفتن یک کلمه یا واژه آزاردهنده است. در واقع با این نحوه عملکرد به کودک خود یاد می‌دهید چگونه در موقعیت مشابه با شما رفتار کند. سعی کنید الگوی مناسبی باشید به خصوص در لحظات سخت و پرچالش زندگی. والدین با نگفتن این جملات می‌توانند موقعیت‌های ناامیدکننده و نامطلوب را به یک وضعیت مناسب تبدیل کنند.

حرف زدن با کودک: نگویید من اهمیت نمی‌دهم

بچه‌های کوچک دوست دارند جزییات مکالمات و گفت‌و‌گوهایی را که حین بازی با دوستان خود داشته‌اند، مو به مو بازگو کنند اما گاهی خارج از حوصله والدین است و آن‌ها نمی‌خواهند جزییات را بشوند اما مواظب باشید که نگویید «برای من مهم نیست» یا «به من چه مربوط؟» چون با گفتن این جمله صحبت کودک خودرا قطع کرده‌اید و ناخودآگاه به او گفته‌اید به چیزهایی که برای او مهم است اهمیت نمی‌دهید.

اکثر پدر و مادرهایی که بچه‌های بالغ دارند گله‌مند هستند که چرا فرزندشان با آن‌ها صحبت نمی‌کند، علت این رفتار برمی گردد به نحوه برخورد وحرف زدن با کودک و ارتباط والدین که در کودکی با آن‌ها داشته‌اند. آیا در دوران کودکی به حرف‌های آن‌ها خوب گوش کرده و شنونده خوبی بوده‌اید.زمانی که وقت کافی برای شنیدن حرف‌هایشان ندارید به آن‌ها بگویید الان نمی‌توانید روی حرف‌هایش تمرکز کنید. می‌توانید زمانی را تعیین کنید که حرف‌هایش را با شما در میان بگذارد. بچه‌ها نیاز دارند با والدینشان صحبت کنند پس سعی کنید این فرصت را برای آن‌ها ایجاد کنید و حتی یک روز را هم از آن‌ها نگیرید.

حرف زدن با کودک

حرف زدن با کودک: نگویید مطابق سن خودت رفتار کن

دختر شما هفت سال سن دارد اما فکر می‌کنید مثل یک دختر سه ساله رفتار می‌کند. روان‌شناسان کودک می‌گویند در واقع این عکس العمل والدین به رفتار بچه برنمی گردد بلکه والدین سعی دارند وضعیت ناامیدکننده خود را کنترل کنند.

بچه ممکن است مطابق سنش رفتار کند ولی ما با گفتن این جمله می‌خواهیم خودمان احساس بهتری داشته باشیم. بچه‌هایی که انتقاد والدین را می‌شنوند سعی می‌کنند با کارهای غیرمعمول توجه آن‌ها را جلب کنند.

وقتی احساس می‌کنید عصبی شده‌اید سعی کنید فقط آرام و بی‌حرکت بایستید و کاری نکنید. این کار باعث می‌شود آدرنالین شما پایین بیاید و به جای اینکه قسمت هیجانی مغز عمل کند قسمت منطقی و عقلانی آن به کار بیفتد.

حرف زدن با کودک

حرف زدن با کودک: نگویید عذرخواهی کن

بچه پیش دبستانی شما اسباب بازی یکی از همبازی‌هایش را برداشته و باعث شده او گریه کند. به جای اینکه از او بخواهید عذرخواهی کند به او یاد دهید با محبت و دلسوز باشد، کاری که بسیار ستودنی است.

با اجبار کردن کودک برای عذرخواهی کاری پیش نمی‌رود، مهارت اجتماعی بودن و با محبت بودن چیزی است که او نیاز دارد یاد بگیرد. شاید مفهوم عذرخواهی برای خیلی از بچه‌ها هنوز گنگ باشد پس چه بهتر است خودتان به جای او عذرخواهی کنید چون شما الگوی او هستید و او ناخودآگاه یاد می‌گیرد که در چنین موقعیت‌هایی چه کار کند.

حرف زدن با کودک

حرف زدن با کودک: نگویید نفهمیدی؟

شما چند بار سعی کرده‌اید که به کودک خود جدول ضرب یا پرتاب کردن توپ را یاد دهید اما وقتی می‌بینید هنوز یاد نگرفته فورا نگویید «نفهمیدی؟» چون کودک اگر چیزی را یاد بگیرد خودش دوست دارد با انجام آن والدینش را خوشحال کند.

گفتن این کلمه یک نوع قضاوت عجولانه است و پرسیدن اینکه چرا نفهمیدی یک نوع احساس سرخوردگی به کودک دست می‌دهد پس با گفتن این کله پیغام ناخوشایندی را منتقل نکنید. به جای آن می‌توانید کمی استراحت کرده و دوباره قدم به قدم آموزش را شروع کنید، شاید تغییر نحوه آموزش بیشتر به یادگیری او کمک کند.

حرف زدن با کودک

حرف زدن با کودک: نگویید می‌روم و تنهایت می‌گذارم

تصور کنید به یک محوطه بازی یا پارک رفته‌اید و بعد از یک ساعت مجبورید آنجا را به خاطر یک قرار کاری ترک کنید اما کودک شما نمی‌آید؛ نباید بگویید: «من رفتم تو اینجا تنها بمان». بچه این حرف شما را جدی می‌گیرد و می‌ترسد او را‌‌ رها کنید اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی ببیند شما هنوز آنجا هستید و تهدید شما دروغ بوده؟ ما می‌خواهیم او حرف ما را باور کند پس چیزی را که حقیقت ندارد به او نگویید.

شاید برخی والدین بگویند خوب مجبوریم در آن لحظه آن‌ها را تهدید کنیم، اما تهدید شما نباید توخالی و غیرواقعی باشد. به جای اینکه بگویید ت‌‌نهایت می‌گذارم، راه خود بگیرید و بروید و نیازی به تهدید نیست، مطمئن باشید خودش دنبال شما راه می‌افتد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (10 رای)  
    توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

    
    دیدگاه ها
    اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

    hits