دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
بهترین دعا برای رها شدن از تنهایی
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اغلب انسان ها با اینکه در میان افراد زندگی می کنند و نشسته اند احساس تنهایی می کنند. برای حل این مشکل دعا و راهکارهایی را برای شما آورده ایم.

برای برطرف کردن تنهایی چه دعایی بخوانیم؟

به گزارش دلگرم : دعای رفع تنهایی در آیه 89 سوره انبیا آمده است. در این دعا خداوند به حضرت محمد (ص) سرگذشت حضرت زکریا را یادآوری می کند. حضرت زکریا فرزندی نداشت و برای همین در ایام پیری از خداوند خواست تا به او پسری عطا کند تا وارث او باشد.

ضمن این که در دعای خود از خدا می خواهد که اگر مصلحت در این است به او فرزند عطا کند زیرا که باور دارد خداوند بهترین وارثان است. خداوند دعای او را اجابت کرد و حضرت یحیی را به او بخشید.

نکات طلایی دعای رفع تنهایی

1- هرگز از رحمت الهی مأیوس نشویم. (و زکریا اذ نادی) خداوند حتی به انسانی کهنسال همچون زکریا از همسری نازا فرزند عنایت می کند.

2- ذکر کلمه «ربّ» و تکرار آن در دعا، درخواست ها را با اجابت مقرون می سازد. (نادی ربّه ربّ لا تذرنی)

3- در هنگام دعا، خداوند را با آن صفتی که با خواسته ما تناسب بیشتری دارد یاد کنیم. (لا تذرنی فرداً و انت خیرالوارثین)

4- ایمان به «خیرالوارثین» بودن خداوند، با آرزوهای طبیعی مثل علاقه به فرزند و طلب آن از پروردگار، منافاتی ندارد. (لا تذرنی فرداً و انت خیرالوارثین)

دعا برای دفع اندوه و سختی و غم و دلتنگی

دعای رفع تنهایی چیست؟

دعای رفع تنهایی در روایات

ابوحمزه می گوید، امام محمدباقر (ع) به من فرمود: هرگاه پیشامدی برای تو رخ داد که موجب ترس و اندوه تو شد، به گوشه ای از خانه خود برو و بعد از خواندن دو رکعت نماز، هفتاد بار این دعا را بخوان:

«یَا أَبْصَرَ النَّاظِرِینَ‏ وَ یَا أَسْمَعَ السَّامِعِینَ وَ یَا أَسْرَعَ الْحَاسِبِینَ وَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ»

در نیت این نماز می توانید بگویید: «دو رکعت نماز رفع تنهایی به جا می آورم قربه الی الله»

ابن منذر می گوید: خدمت امام صادق (ع) از وحشت و (ترس و اندوه و تنهایی) خودم گفتم. حضرت فرمود: اگر این ذکر را بگویید، چه در شب و چه در روز، از تنهایی هراسی نداشته باشید:

«بِسْمِ‏ اللَّهِ‏ وَ بِاللَّهِ‏ وَ تَوَکَّلْتُ‏ عَلَى‏ اللَّهِ‏ وَ أَنَّهُ‏ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ‏ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ‏ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْراً اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِی کَنَفِکَ وَ فِی جِوَارِکَ وَ اجْعَلْنِی فِی أَمَانِکَ وَ فِی مَنْعِک‏»

حتماً بخوانید:
چگونه احساس تنهایی و طرد شدن در سالمندان را کاهش دهیم؟

چگونه احساس تنهایی و طرد شدن در سالمندان را کاهش دهیم؟

احساس تنهایی در سالمندان یکی از شایع ترین مشکلاتی است که در دوران سالمندی احتمال بروز آن وجود دارد. روش های زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به…

راهکارهای عبادی برای رفع تنهایی

سعی در مراقبه و محاسبه

در آغاز هر کارى کمى مکث کنید. اگر واجب است حتما انجام دهید؛ اگر حرام است حتما ترک کنید و اگر نه حرام است نه واجب در انجام و ترک آن مختارید. این سه چیز را قبل از انجام هر کارى مشخص کنید و سپس آن کار را انجام دهید.

به این ترتیب انسان به حرام نمى ‏افتد و نیز واجبى از او ترک نمى‏شود و غفلت شبانه روزى از انسان گرفته می شود. ضمن این که ترک حرام و فعل واجب به قصد قربت، خود عبادت به حساب مى ‏آید و مى‏توان فعل تمام واجبات و ترک تمام محرمات را به قصد قربت انجام داد.

انجام مستحبات نشاط‏ آور

از میان مستحبات از نمازهاى نافله گرفته تا دعاى کمیل و ندبه و... فقط و فقط آنهایى را انجام دهید که براى شما نشاط آور است و از تحمیل نفس بر مستحبات پرهیز کنید. حتى نسبت به نماز شب که سفارش زیادى شده اگر نشاط نداشتید، یا اصلاً نخوانید یا خیلى خیلى خلاصه در ظرف ده دقیقه تمام یازده رکعت را با حذف مستحبات بخوانید.

دائم الوضو بودن

سعى کنید همیشه وضودار باشید و اگر براى شب قبل از خواب وضو بگیرید کافى است.

پرهیز از بی هدفی

یکی از اساسی ترین امور که سبب دلتنگی ها می شود، نداشتن هدف و یا گم شدن آن می باشد. هرچه انتخاب یک هدف، دقیق، آگاهانه و زوایای راه و مسیر رسیدن به آن روشن تر باشد، امید دستیابی به هدف، بیشتر شده و دلتنگی ها زدوده می شود. البته در انتخاب هدف توجه به توان و علاقه شخصی نیز لازم است.

بنابراین لازم است انسان برای زندگی خویش، یک هدف صحیح و دست یافتنی با توجه به شرایط خویش در نظر بگیرد و برای تأمین آن به تلاش همه جانبه دست بزند و موفقیت های خود در رسیدن به هدف های میانی را مقدمه و پلی برای رسیدن به آن هدف نهایی قرار دهد.

اگر به دلیل نداشتن هدف و یا انتخاب اشتباه آن، در زندگی و سایر شئونات آن، این دلتنگی و تنهایی برای انسان حاصل شده است، درمان آن بازگشت از این مسیر و انتخاب یک هدف کامل و صحیح است.

فرار از بیکاری

اصولا نفس بیکاری در اسلام مذموم است و به فرموده پیامبر اکرم (ص) خداوند انسان بیکار را دشمن می دارد. بنابراین لازم است هر فردی ساعات روز خود را با برنامه‌ریزی درست و مفید پر کند و از بی‌کاری بپرهیزد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits