دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
12 متن مجری برای عید غدیر
8
زمان مطالعه: 33 دقیقه
به مناسبت فرا رسیدن عید غدیر، چند متن مجری عید غدیر برای شما عزیزان آورده ایم. امیدواریم لذت ببرید.

متن مجری عید غدیر

اگر به دنبال متن مجری برای عید غدیر هستید، این مقاله را از دست ندهید و تا انتها با مجله دلگرم همراه باشید. در ادامه متن هایی بسیار زیبا و شنیدنی درمورد عید غدیر برای مجری گری خواهید دید.

متن مجری گری عید غدیر

درود بر مولا, سرور, صاحب اختیار, چرا که پیامبر فرمودند:«من کنت مولا فهذا علی مولا» درود بر چشمه همیشه زلال تاریخ, چشمه ای که از اشک زلال تر و از آیینه شفاف تر هست.

غدیر ای سرچشمه پاکی, غدیر ای حقیقت انکار ناپذیر, ای حقیقت جاودانه تاریخ, ای صراط مستقیم, مگر نه این که غدیر چراغ همیشه روشن هست و هیچ وقت به تاریکی نمی گراید; بس چرا بعضی ها در تاریکی و ضلالت ماندند و جایی را ندیدند؟

شاید که چشمانشان طاقت نور را نداشت و شاید که خود چشمانشان را بستند و نخواستند که ببینند که صد گرچه این گونه هست.

مگر نه این که غدیر حقیقت جاودانه تاریخ هست و حقیقتی انکار ناپذیر؟ پس چرا منکر شدند و جمع منکران و انکار کنندگان به وجود آمد؟

مگر نه این که غدیر پیمان هست و بیعت. پیمان و بیعتی که خوشبختی انسان در آن بوده و هست و خوشبختی زندگی آدمها در گرو آن بوده, پس چرا پیمان شکنان وجود داشته و دارند.

غدیر ای پیمان نامه هنوز باز, ما هم می خواهیم با مولایمان عهد و پیمان ببندیم, ما هم می خواهیم بیعت کنیم ولی نمی خواهیم پیمان بشکنیم.

پس مولا ما را هم قبول کن ما را هم از زمره پیمان بستگان دار و از خدای تعالی به کرمت برای ما یاری جوی.و حال هرکس می خواهد عهد و پیمان ببندد به قلبش بنگرد و زیر لب زمزمه کند:

« السلام علیک یا مولانا یا امیرالمومنین »

اسم غدیر تعیین کننده صراط مستقیم تا آخرین روز دنیاست

ای غدیر- تو برکه آرمیده در دل صحرا; اما جاری تا گودی تاریخی; تو چشمه; جوشان عشق و ایمانی; تو پیام آور آزادی انسانی.

ای غدیر- تو برکه ای از نور; طنینِ آواز حقیقت; بر آمده از نایِ سبزه زارانِ حیاتی

ای غدیر- ای سایه سارِ امید رهایی بشر; روح ماندگار معنا و ای حدیث پیشامد والا.

ای غدیر- تویادگار یادها و تلاوت ارزش های تاریخی. تو; تداوم رسالت و توحید; تو; باز تاب فریادهای خورشیدی.

ای غدیر- تو نه یک برکه که دریایی. نشات گرفته از ازل و جاری تا ابد.

ای غدیر- تو دل مایه ابراهیم خلیل در پی ریزی کعبه ایمان و فرا بردن پایه های اسلام; تا عرش خداوندی هستی.

ای غدیر- تو سرشار از برکت نوحه های نوح و مددکارِ رهایی کشتی او در تلاطم طوفانی.

ای غدیر- تو فرزند کوششِ ساره و هجرِ هاجر و زمزمه زمزمی.

ای غدیر- تو پاره ای از نیل که موساییان به علامت فرو رفتن در رحمت و برکت پروردگار; در آن گام نهادند و به سلامت و میمنت و برکت از آن فراز آمدند.

ای غدیر- تو جان بخش دل ها ; همچون دم عیسای مسیح و متبرک از زهد زکریّای پیامبری.

ای غدیر- تو شفاف ترین آب هایی و منعکس کننده خورشیدی.

ای غدیر- تو عکس گر قَدَر مردی هستی که تعظیم همۀ عصرها و نسل ها را به پیش گاه پاکِ خویش بر انگیخته هست.

ای غدیر- تو امروز آبیار هر چه گل خوش بوی ولایتی.

ای غدیر- تو شاهد بودی که کدامین انسان والا در آن روز بزرگ بر فراز همۀ اعصار, جای گرفت و بر تیغ فضیلت و راهبری فرا رفت. این حقیقت را فریاد کن; تا هر که; در هر کجا; بداند که علی- علیه السلام – ; آن دریای کرامت و انسانیت ; بر حق هست.

ای غدیر- ای برکه سترگ – ای روح آبی صحرا- ای بازتاب حقیقت مطلق-

ای جاودانه جاری; برگوی- از آن روز جاودانه سخن بِران.

ای غدیر- از دریا بگو; از روح پاک عالم معنا بگو. از رازها نهان و هویدا بگو.

از پیشوای ما بگو. از آن عقد ثریا بگو. از آن محشر برپا بگو. از آن ماه تَولا بگو. از آن کعبه دل ها بگو……

هان- ای غدیر- به تاریخ بسپار- که این خاطره خطیر را هماره به یاد داشته باشد; و به یاد داشته باشد که اگر در مقابل آن دریا سدّ نمی بستند و اگر سینه آل الله را نمی خستند ; نقش همة دل ها ; امروزه لا اله الا الله بود.

هان- ای غدیر- گواه مظلومیت مولا باش. گواه بیت الاحزان دل ها باش. گواه غنچه های لیلاها باش.

هان- ای غدیر- ای بیان قدرت ایمان- ای افتتاح خط امامت-

ای امتداد راه رسالت – ای تبلور عظیم ترین حماسه جاودانه – ای یگانه –

همچنان; موج گستر بمان.همچنان ما را به خود بخوان. همچنان; عظمت را از آن دریا بدان.

ای برکه- ای غدیر- ای دریا – ای علی- علیه السلام – – همچنان جاودانه بمانید تا نهایت جهان.

متن مجری عید غدیر

متن مجری برای عید غدیر خم

خوش آمد: چون عید غدیر، اشرف اعیاد است ذکر صلوات، بهترین اوراد است

شادند اگر جمله محبان، چه عجب زیرا که دل آل محمد، شاد است

به نام خالق معبود که هدایتگر آفریدگان است و به یاد امام موعود که امروز پرچم هدایت به دست اوست

بار دیگر، غدیر، عید بزرگ خدا، در پهندشت تیره شب چهره برافروخت، و مشعلی برای هدایت انسانهای جستجوگر و جانهای مشتاق برافراخت. تشنگان زلال هدایت که در این کویر بی حاصل، در طلب را بر آمده اند،

اینک چشم به بیابان "جحفه" دوخته اند تا دست نبوت را در دست امامت ببینند، و از این صحنه نور افشان، حیات معنوی گیرند.

و اینک ما، امروز افتخار داریم که رعیت امام منتظر، مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه هستیم. اگر در روز غدیر سال دهم هجری نبودیم، دست بیعت به فرزند برومندش حضرت بقیه الله ارواحنا فداه داده ایم، و از خدای متعال می خواهیم تا روزی که زنده ایم، پیمان نشکنیم.

برای تبریک این عید سعید به محضر مقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه گرد هم آمده ایم، تا بار دیگر برای فهم معنای ولایت و امامت، از حضرتش کمک بگیریم.

باشد تا در جمع کوچک –اما بی ریای- خود، پذیرای وارث غدیر باشیم. پس بیاییم از آغاز تا انجام به هوش باشیم که عنایت آن عزیز، جانهای ما را بنوازد، و خانه‌‌ی ایمان را بر خرابه‌ی دلهامان بسازد.

در این مجلس، برنامه هایی به ترتیب زیر، تقدیم حضور شما گرامیان می کنیم.

میان برنامه: حیدر که ستودش احمد و داور او در روز غدیر، شد پدید اختر او، آن تاج که در ازل خدایش بخشید امروز گذاشت مصطفی بر سر او

غدیر، مشعل افراخته نور در دنیای، تاریک است. غدیر، شناسنامه هر مسلمان است. غدیر رشته نجات مردم در مشکلات است. غدیر، پاسدار ارزشهای دین خدا است. غدیر، نگاهبان حقایق والای ولایت است.

غدیر، مبنای ایمان ما به حضرت مهدی علیه السلام و انتظار آن یار سفر کرده است. این روز گرامی بر امام غایب موعود و دوستداران و چشم به راهانش مبارک باد.

میان برنامه: این خدایی روز بر سیر هدا تبریک باد بر تمام انبیا و اولیا تبریک باد، یا امام العصر، این شادی ترا تبریک باد چهاده قرن امامت بر شما تبریک باد، این تک درختهایی که در کنار برکه غدیر در بیابان جحفه، در برابر هرم آفتاب سوزان آن وادی، سایبان کوچکی ساخته بودید، آیا آن روز پر شکوه را به یاد دارید؟

این تک درختها، آن روز نورانی را، که دست پیامبر نور در دست امام نور قرار گرفت، و پیوند ناگسستنی نبوت و امامت پیش چشمان تمام نسل ها در تمام عصرها نمودار شد، به یاد دارید؟

ای تک درختهای جحفه! به یاد دارید که در آن روز بزرگ، پیامبر هدایت، چگونه همه امت را به بیعت با امیرالمؤمنین علیه السلام فرا خواند؟ اینک، آمده ایم تا با اماممان تجدید بیعت کنیم.

میان برنامه: شخصیت ممتاز جهان است علی حاکم به زمین و آسمان است علی، در روز غدیر خم، پیمبر فرمود مولای چو من به انس و جان است علی، غدیر، بزم شیفتگان، کعبه پیمان مؤمنان، ریسمان نجات از راه ماندگان است.

یادواره همیشه فروزان ولایت مرتضوی، و روز نومیدی دشمنان آیین احمدی به پیشگاه مقدس حضرت بقیه الله ارواحنا فداه مبارک باد.، در این روز زیبای ولایت، با یگانه وارث امیرالمؤمنین، حضرت بقیه الله علیهما السلام پیمان می بندیم و می خوانیم:

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمؤمنین و الائمه علیهم السلام و این روز را با هم خوانی با حضرتش عید گرفته به شما تبریک می گوییم.

میان برنامه: غدیر خم بود روزی که حق بی پرده پیدا شد هر آن کس را امید خام در سر بود رسوا شد، نه تنها در غدیر خم، علی بر خلق مولاشد قیام حضرت مهدی همی امروز امضا شد.

حضرت رضا علیه السلام فرمود: "روز غدیر در میان آسمانیان، بیش از زمینیان شهرت دارد."

امام صادق علیه السلام فرمود: "حضرت موسی، در روز غدیر، هارون را به جانشیین خود معین ساخت، و حضرت عیسی در روز غدیر، جانشینی شمعون را به پیروانش اعلام داشت. این روز، موجب رضای رحمان است و بینی شیطان را به خاک می مالد."

رسول خدا صلی الله علیه و آله، این عید را برترین عید امت خود می داند، که نعمت خدا در آن تمام شد و دین الاهی به کمال رسید.

میان برنامه: هر آن کو راه دین پوید، علی گوید، علی گوید مسلمانی که حق جوید، علی گوید، علی گوید، زبانی که خدا گوید، علی گوید، علی گوید گیاهی کز زمین روید، علی گوید، علی گوید.

امام رضا علیه السلام در حدیثی طولانی، اوصافی برای روز غدیر فرموده ، مانند: روز رفع گرفتاریها، روز سبک شدن گناهان، روز هدیه و بخشش، روز نشر علم، روز بشارت، روز مستجاب شدن دعاها، روز دور ساختن غصه ها، روز عید اهل بیت پیامبر علیهم السلام، روز قبول اعمال، روز سبقت گرفتن در کارهای خیر، روز عبادت، روز ترک گناهان.

خدایا! چگونه تو را شکر گوییم و سپاس گزاریم که توفیق در ک چنین روز بزرگی را به ما عنایت فرمودی، و در این روز، ما را بر خوان احسان امیرالمؤمنین و فرزندان معصومش علیهم السلام نشاندی و توفیق محبت و انتظار وارث ولایت علوی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه به ما ارزانی داشتی؟

خدایا! به شکرانه این نعمت والا، از پیشگاه مقدست می خواهیم ظهور آن امام غایب موعود را هر چه زودتر مقدر فرمایی و ما تشنگان را از زلال مهدوی سیراب نمایی.

میان برنامه: چشمان علی دو چشمه خورشید است لبهای علی لباب از توحید است، سوگند به کعبه، خانه میلادش اسلام محمد، از علی جاوید است، جاری دین از چشمه سار نبوت جوشید، و در نهر امامت جاری شد.

این نهر جاری، جانهای مرده را حیات می بخشد، و دین خدا را به اکمال و اتمام می رساند. خورشید نبوت، دست در دست ماه امامت، نور هدایت به عالمیان می نمایانند، و گم گشتگان را رهنمون می گردند.

طلیعه عید سعید غدیر خم، بزرگترین عید خدا، به محضر مقدس امام موعود عجل الله تعالی فرجه، و همه منتظران قدومش خجسته و مبارک باد.

میان برنامه: ای غدیر خم که هستی روز بیعت با امام بر تو ای روز امامت، از همه امت سلام، از تو محکم شد شریعت، وز تو نعمت شد تمام ما به یاد آن مبارک روز و آن زیبا پیام، از ولای مرتضی دل را چراغان می کنیم با علی بار دگر تجدید پیمان می کنیم.

امروز، روز غدیر است، روزی که امیرالمؤمنین علیه السلام در ضمن خطبه ای، آن را روزی بزرگ، روز بیان حجت های الهی، روز کمال دین، روز جداسازی مؤمنان از منافقان، روز روشنگری حقایق ایمان، روز نومیدی شیطان، روز آزمایش بندگان، و روز ظاهر شدن درونهای آدمیان، و ... دانست.

میان برنامه: پس پیمبر"وال من والاه" گفت بارالها "عاد من عاداه" گفت، گفت: یا رب دوستانش دوست دار بارالها دشمنش دشمن شمار، بارالها یار او را یار شو هر که خواهد خواری اش، گو: خوار شو، گفت: هرکس را من هستم ولی هست بعد از من ولی او علی حیدر است این، باب علم احمد است بی گمان فاروق هر نیک و بد است.

در اهمیت روز غدیر، هر چه بگوییم قطره ای است از دریا. بهتر آن که از زبان وحی بشنویم که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در ضمن خطبه غدیریه مفصل خود فرمود: "آگاه باشید! در رأس امر به معروف و نهی از منکر، آن است که پیغام امروز مرا به کسانی که در اینجا حاضر نبوده اند، برسانید."

و ما امروز گرد هم آمده ایم تا پیغام آن روز را به گوش جان بشنویم، و به گوش دیگران برسانیم.

میان برنامه: پس نبی بر اوج منبر پانهاد مرتضی را در کنارش جای داد، دست او بگرفت و کرد او را بلند بر سر دستش نبی ارجمند، جمله آیات خدا تأویل شد از ولایت علم و دین تکمیل شد، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم در روز غدیر خم، تکلیف امت را برای همیشه روشن ساخت، و اعلام داشت:

"من در میان شما دو یادگار گرانبها بر جای می گذارم که اگر به آن دو –توأمان- چنگ زنید، هرگز گمراه نخواهید شد. یکی از آن دو کتاب خدا قرآن است، و دیگری خاندان من. این دو، همواره تا روز قیامت از هم جدا نمی شوند."

و ما امروز برای فهم معانی قرآن، ناگزیریم که در خانه اهل بیت را بزنیم، و تفسیر کتاب خدا را از آنان بخواهیم.

مناجات: اوصاف علی به هر زبان باید گفت این ذکر به پیدا و نهان باید گفت، در جشن ولیعهدی مسعود علی تبریک به صاحب الزمان باید گفت، جشن غدیری دیگر به پایان رسید،

جشنی که به یاد وارث غربت غدیر، پرده نشین قرن های دراز غیبت، فرزند تنهای امام مظلوم، حضرت بقیه الله عجل الله تعالی فرجه و برای تبریک گفتن به محضر مقدس آن حضرت برپا شده بود.

کوشیدیم که تا حد توان، گوشه هایی از کمالات و مظلومیت اول مظلوم عالم را به گوش جان شیفتگان حقایق والای ولایت برسانیم. اما ناگفته پیدا ست که این همه، تنها گام اول در معرفت امامت است، و گامهای بعدی را باید با تلاش و خلوص بیشتر برداریم.

تمامی تلاش ما، در این مجلس و در طول سال، این است که دل دوستان امام زمانمان را شاد کنیم، تا نارسایی ها و کاستی هایمان را بر ما ببخشید و از قصورمان درگذرید.

با زمزمه دعای فرج، شما را به خدای بزرگ می سپاریم.
اللهم کن لولیک ...

متن مجری گری عید غدیر خم

متن مجری گری برای عید غدیر خم

یا امیر المؤمنین یا ذالکرم یا امام المتقین یا ذالنعم

اننا جئناک فی حاجاتنا لا تحیبنا و ها نعم

علی یا علی، علی یا علی، علی یا علی

سلام بر غدیر سلام بر غدیر جاوید که دین الهی جز با او جاویدان نیست و رسالت پیامبر جز ابلاغ آن تمام و کامل شده نیست. سلام بر اوج همه خوبیها و نقطه کمال همه رسالتها و پایان همه نعمتها.

در آینه غدیر از یک سو خدای مهربان را می بینم با همه لطف و رحمت و کرامتش که انسان را بدون راهنما و راهبر و امیر نمی خواهد و از یک سو خود را می بینم که چگونه و چه اندازه با آن برگزیده حق پیوند داریم و به دنبال او روانیم این است که غدیر از یک سو یاد آور نعمت بزرگ پروردگار مهربان است

که باید سپاسگذار هماره او باشیم و از سوی دیگر نشانگر صدق راهیان و پیروان امامت تا بنگرند چه میزان رفتار و منش خود را غدیری کرده اند و بر آرمانها ی آن پای می فشرند.

متن مجری برای عید غدیر

متن مجری گری درمورد عید غدیر

غدیر!

برکه‌ی رحمت است، چرا که جایگاه قدم و سخن رحمة للعالمین صلی الله علیه و آله است و محل انتصاب و تاجگذاری امام اولین حضرت مولی الموحدین علیه السلام.

غدیر!

برکه‌ی برکت است و نعمت. چرا که خداوند به برکت پیامبر صلی الله علیه و آله و علی علیه السلام و اهل بیت پاکش علیهم السلام بشریت را به اکمال دین و اتمام نعمت خویش مفتخر ساخت.

غدیر!

برکه‌ی محبت است چرا که، آغازگر پیمان برادری بود بر اساس حُبّ علی علیه السلام

غدیر!

برکه‌ی هدایت است. چرا که رهنمود راه است بر بشریت و ادامه‌ی رسالت بر امّت.

غدیر!

برکه‌ی برائت است، چرا که در آن پیامبر و خدای پیامبر از مخالفین علی علیه السلام و غاصبین حق او و از منافقین بیزاری جستند.

غدیر!

برکه‌ی تفریق است و جداسازی چرا که در آن حق از باطل، مؤمن از منافق، عادل از ظالم، ذی حق از غاصب جدا گشت.

غدیر!

برکه‌ی حق است و ابتلاء و آزمایش چرا که حق‌پویان و رهپویان حق، از روگردانان از حق باز شناخته شدند.

غدیر!

برکه‌ی ضمانت است چرا که حاوی تضمین بهشت بر رهپویان ولایت علی علیه السلام و اولاد معصوم اوست.

غدیر!

برکه‌ی امارت است چرا که در آن علی علیه السلام امیر شد بر مؤمنین از اولین تا آخرین.

غدیر!

برکه‌ی سیادت است چرا که عمل به آرمان‌هایش سروری و آقایی دنیا و آخرت است.

غدیر!

برکه‌ی جلالت است چرا که خداوند جلّ و اعلا پیروان راستین منصوب غدیر را عظمت و شکوه بخشیده و می‌بخشد.

غدیر!

برکه‌ی سعادت است چرا که بیعت کنندگان حقیقی‌اش نیک‌بخت دو سرایند.

غدیر!

برکه‌ی نجات است چرا که عاملین به رهنمودهای رسول‌خدا صلی الله علیه و آله نجات یافتگان از عِقاب خدایند و دور افتادگان از آتش عذاب.

غدیر!

برکه‌ی فَلاح است، چرا که رهروانش رستگارانند.

غدیر!

برکه‌ی ابلاء است و روشنگری، چرا که شقاوت نگون‌بختان و سیه‌روزانِ از امت را برملا ساخت.

و در نهایت

غدیر!

برکه‌ی وصایت، امامت و ولایت است و ولایت محور پذیرش عبادت و عبادت فلسفه‌ی خلقت است و موجودیت بشر…

متن مجری گری برای عید غدیر

متن ادبی مجری برای عید غدیر

به شکرانه این نعمت بزرگ لحظه های خود را به سپاس الهی معطر می کنیم و می خوانیم الحمدا... الذی جعلنا مع المتمسکین به ولایة امیر المؤمنین و اولادهم معصومین خدای را سپاس که ما را از متمسکین به ولایت امیر مؤمنان و فرزندان معصومش قرار داد

و ما بر این تمسک افتخار می کنیم و مباهات تا لحظه ای که جان در بدن داریم و هستیم و باز می خوانیم الحمدالله الذی هدانا لهذا و ماکنا لفهتدی لو لا ان هدانا الله.

عید غدیر عید پیوند و الفت و برادری است میان مؤمنان و باور مندان و ولایت مداران این است که عهد اخوت از مهم ترین وظایف این روز است تا روابط میان غدیریان مستحکم تر شود و بنیان دوستی و برادری استوارتر پس در چشمه سار غدیر کدورت ها و جدایی ها را بشوییم

و رشته های محبت و الفت و برادری مستحکم تر نماییم باشد تا غدیری راستین محسوب شویم.

متن مجری گری درمورد عید غدیر

متن مجری جشن عید غدیر

قرآن:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
یا ایها الرَّسوُلُ بَلِّغ ما اُنزِلَ الَیک مِن رَبِّکَ وَ ان لم تَفعَل فما بلَّغتَ رسالَتَهُ وَ الله یَعصِمُکَ مّنَ الناس ان الله لا یهدی القَومَ الکافِرین.
مائده 67
....الیومَ اکمَلتُ لَکُم دینَکُم و اَتمَمتِ علیکم نِعمَتی و رَضیتُ لَکم الاسلامَ دیناً.
مائده 3
صَدق الله العلیُّ العظیم.

از شر شیطان رانده شده به خدا پناه می برم.
به نام خداوند بخشنده مهربان آغاز می کنم.
ای پیامبر! آن چه را که از سوی خدا بر تو نازل شده است به مردم ابلاغ کن. که اگر چنین نکنی رسالت خدا را انجام نداده ای. و خداوند تو را از آسیب مردم حفظ می فرماید و گروه کافران را هدایت نمی کند.
...امروز دین شما را کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام نمودم و راضی شدم که اسلام دین شما باشد.
خداوند بزرگ و بلند مرتبه راست گفت.

خوش آمد: خجسته باد نام خداوند، نیکوترین آفریدگار که تو را آفرید. از تو در شگفت هم نمی توانم بود. که دیدن بزرگیت را چشم کوچک من بسنده نیست. مور، چه می داند که بر دیواره اهرام می گذرد، یا برخشتی خام.

تو آن بلندترین هرمی که فرعون تخیل می تواند ساخت. و من، آن کوچک ترین مور که بلندای تو را در چشم نمی تواند داشت. الحمد الله الّذی جعلنا من المُتِمَسِّکین بولایه امیرالمومنین. خدا را سپاس که ما را از گروندگان به ولایت امیر المومنین قرار داد.

سلام، خوشامد، تبریک، اعلام برنامه های جشن.

هست ورد صبح و شامم یا امیرالمومنین سال و مه باشد کلامم یا امیرالمومنین / چون بود ذکر مدامــم یــاامیرالمومنیـن هست دنیا خوش به کامم یا امیرالمومنین

میان برنامه: قرآن و امیر مومنان: قال النبی: علی مع القرآنِ و القرآنُ مع علّیٍ، لَن یَفتَرِقا حتّی یَرِدا عَلَیَّ الحَوضَ. علی همیشه همراه قرآن است و قرآن هم با علی است و این دو هرگز از هم جدا نمی شوند تا آن که کنار حوض کوثر بر من فرود آیند.

بیش از صدها آیه در مورد شخص امیرالمومنین در قرآن آمده است. معروف ترین آنها: ولایت، تطهیر، تبلیغ، اکمال، اطعام و مباهله است. علی کسی است که در قرآن صراط المستقیم نامیده شد.

علی کسی است که درقرآن خیر البریه نامیده شد. علی کسی است که درقرآن حبل الله نامیده شد. که به واسطه ولایت او مردمان وحدت خواهند داشت. علی کسی است که در قرآن امام مبین نامیده شد.

علی کسی است که نماز بر پا کرد و در حال رکوع زکات داد. علی کسی است که از هر گونه پلیدی پاک و تطهیر شد. علی کسی است که ولایت او تکمیل کننده دین و مهر تایید رسالت رسول است.

مادر گیتی ندیده است و نبیند تا ابد چون تو مردی در مصاف کل ما فیها علی در کتاب آفرینش معنی هر واژه ای ملک هستی را تو هستی، صورت و معنی علی

میان برنامه: غدیر در لسان ائمه: روز غدیر افضل اعیاد امت من (پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم)، عید الله اکبر: عید بزرگ خداوند (امام صادق علیه السلام)، از فطر و قربان و جمعه و عرفه افضل است (امام صادق علیه السلام)

روزی با حرمت تر از غدیر خلق نشده است (امام صادق علیه السلام)، هر کس عید بگیرد خداوند مالش را زیاد می کند (امام صادق علیه السلام).

شخصی یهودی خطاب به یکی از خلفا گفت: که اگر آیه اکمال در امت ما نازل شده بود، ما روز نزول آن را جشن می گرفتیم. رسول خدا: اگر درختان قلم ، دریا ها مرکب، جنیان شمارشگر، و آدمیان نویسنده شوند، توان بر شمارش فضائل علی بن ابی طالب را نخواهند داشت.

حدیث فضـل علـی را تمام نتوان کرد اگر مداد شود ابحـر و قلم اشجــار، گمان مکن که در این گفتگو بود اغراق چنین به ما خبر آمد از احمد مختار.

میان برنامه:

تقارن وقایعی با غدیر:

 • روز قبولی توبه حضرت آدم
 • روز حضرت شیث فرزند آدم
 • روز نجات ابراهیم از آتش
 • روز نصب هارون وصی حضرت موسی.
 • روز پیروزی حضرت موسی برجادوگران.
 • آرام گرفتن کشتی نوح برکوه جودی.
 • روز نصب شمعون وصی حضرت عیسی.

رسول خدا: علی همراه حق است و حق با علی است. حقا که حقیقت علـی حـق باشـد حق است که به حقِّ حق بر حق باشد / گویند علی حق است گر حق نبود حق با عـلی و عـلی مـع الحـق باشـد.

میان برنامه:

اعمال عید غدیر:

 • روزی خوش
 • تبریک و تهنیت (دستور پیامبر در روز غدیر)
 • جشن گرفتن: اطعام کردن و شعر و سرود خواندن
 • لباس نو پوشیدن
 • دیدار مومنان
 • هدیه دادن
 • شکر کردن
 • زیارت امیرالمومنین
 • روزه گرفتن تجدید عهد

رسول خدا: ایمان هیچ بنده ای قبول نمی شود، مگر به قبول ولایت او و دوری از دشمنان او.

نگاه کردن به علی بن ابی طالب عبادت است، یاد کردن او عبادت است و ایمان هیچ بنده ای قبول نمی شود، مگر با ولایت علی علیه السلام.

عبادت بی تولای علـی هیـچ نوای عشق بی نای علی هیچ / اگر عمر دو صد نوحت ببخشند تمام عمر منهای علـی هیـچ

میان برنامه: عرضه ولایت بر اهل آسمان ها و قبول آسمان هفتم و تزئین به عرش الهی، عرضه ولایت بر اهل آسمان ها و قبول آسمان دنیا و تزئین به ستارگان، عرضه ولایت بر بقعه های زمین و سبقت مکه و زینت به کعبه.

عرضه ولایت بر مدینه و زینت به پیامبر، عرضه ولایت بر کوفه و زینت به امیرالمومنین، عرضه ولایت بر کوهها و قبول کوه عقیق فیروزه، یاقوت، طلا و نقره فضیلت بر سایر جواهرات، هرکدام از کوه ها که قبول نکرد چیزی بر آن نروید.

هرکدام از آب ها که قبول کردند، گوارا شوند و هر کدام که قبول نکردند تلخ و شور شوند. هر کدام از گیاهان که قبول کردند، شیرین و گوار و هر کدام که قبول نکردند تلخ شوند. هر کدام از پرندگان که قبول کردند، زیبا و فصیح و هر کدام که قبول نکردند، الکن شوند.

میان برنامه:

معرفی خطبه ی غدیر: 11 بخش دارد:

 • حمد و ثنای الهی
 • فرمان الهی درباره مطلبی مهم: امامت و ولایت امیرالمومنین
 • اعلان رسمی ولایت و امامت دوازده امام
 • معرفی و بلندکردن امیرالمومنین
 • تاکید بر توجه به مسئله امامت
 • اشاره به کارشکنی های منافقین
 • پیروان اهل بیت و دشمنان
 • حضرت مهدی
 • مطرح کردن بیعت
 • حلال و حرام واجبات و محرمات
 • بیعت گرفتن (بیعت با قلب و جان، زبان، دست)
 • مناجات السلام علیک یا مولای یا صاحب الزمان!

چون توانم که به پایان برم این دفتر، زآنگ قصه حسن تو و حب مرا پایان نیست.

مولای من!

حدیث غربت و مظلومیت جدت –اول مظلوم- را با نام و یاد شیرین حضرتت آغاز کردیم، و با نام و یاد حضرتت به پایان می بریم، و خود واقفیم که:پایان سخن، پایان ماست، و گرنه فضائل شما خاندان نور را پایانی نیست.

مولای من!

ناگفته های دل ما را می دانی که خودمان به قصور و تقصیر خود در تبلیغ و ترویج حقایق شما خاندان وحی، اعتراف داریم. و همین اعتراف را به عنوان وسیله ای برای تقرب به پیشگاه مقدستان وسیله می آوریم.

ای زندانی زندان غیبت!

اگر آن روز، جد مظلومتان خانه نشین شد، از آن رو بود که مسلمانان، کعبه مقصود را رها کردند و به یاری امیرالمؤمنین نشتافتند. از نخستین روز امامت و غیبت شما (سال 260) تا کنون نیز، همه ما، مدعیان دوستی ومحبت و تشیع شما خاندان پیامبر به در خانه شما نیامدیم.

اگر می آمدیم؛ اگر شما یاورانی خالص و صادق می داشتید؛ اگر غربت و تنهایی شما را به چشم دل می دیدیم؛ اگر شما را نه بیشتر از خود، بلکه به اندازه خودمان دوست می داشتیم؛

اگر لا اقل به اندازه مشکلات فردی دنیای چند روزه خودمان، به دل سوخته شما توجه می کردیم و برای شما دعا می کردیم؛ و اگر ... و اگر...؛ هیچگاه غیبت شما این همه به درازا نمی کشید.

اما ای خاتم الوصیاء، که فرزند و وارث خاتم الانبیاء هستی؛ ای رحمه للعالمین، که وصی رحمه للعالمین هستی؛ ای بزرگ بزرگ زاده که یوسف صدیق، کرامت را از در خانه شما گرفت؛ ای "کریم من اولاد الکرام"!

با شما می گویم که:
روزی برادران یوسف قصد قتل حجت خدا را کردند و موفق نشدند. سالها بعد که اضطرار، آنها را به در خانه عزیز مصر کشاند، زبان عجز و نیاز گشودند که: "یا ایها العزیز مسنا و اهلنا الضر و جئنا ببضاعه مزجاه فاوف لنا الکیل و تصدق علینا ان الله یجزی المتصدقین."

و کرامت حضرت یوسف را به چشم دیدند. آنگاه به نزد حضرتش گریه از گناهان خود عذر خواستند و زبان حق گوی حضرت یعقوب گویا شد که: "لا تثریب علیک الیوم و هو ارحم الراحمین"

همین کلام اخیر را جد بزرگوار شما –رحمه للعالمین- در روز فتح مکه به دشمنان قسم خورده خود بیان فرمود. ما، با این همه بار سنگین گناه –گناه کبیره خذلان و عدم نصرت شما-

به امیدی به در این خانه کرم آمده ایم که باران رحمت و عفو خود را بر روی آتش گناهان ما بریزی و ما را از ورطه هولناک غفلت و دنیا زدگی و بی توجهی نجات بخشی.

ای وارث به حق صاحب غدیر! آمده ایم تا با شما بیعت کنیم، و می دانیم که امروز هم دیر نیست. ای فرزند هل اتی! از این خیل مسکین و یتیم و اسیر پذیرایی کن. در بگشا که به جز این باب رحمت، در دیگری نمی شناسیم.

السلام علیک ایها العلم المنصوب و العلم المصبوب! ای رایت افراشته! و ای دانش انباشته! پای تردد در باب مدینه علم و دست توسل به رایت همیشه برقرار الهی را از ما مگیر. اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر. آمین یا رب العالمین

متن مجری درباره عید غدیر خم

متن کوتاه مجری برای عید غدیر

شیطان رجیم که سوگند یاد کرده است هماره در کار گمراهی انسان باشد از غدیر هراسناک ، اندوهگین و خشمناک است از حضرت امام باقر (ع) نقل شده است که ابلیس چهار مرتبه فریاد و ندبه سر داده است نخست

روزی که مورد لعن خداوند قرار گرفت و دوم روزی که آسمان ها بر زمین فرستاده شد و سوم روزی که پیامبر اکرم مبعوث شدند و سرانجام روز غدیر خم که امیر المؤمنین (ع) به امامت منصوب گردیدند.

همه پیام غدیر در این جمله کوتاه خلاصه شده است که من کنت مولاه فهذا علیٌ مولا هر که من مولای اویم علی مولای اوست یعنی هر کس ولایت مرا گردن می نهد باید بر ولایت علی (ع) نیز گردن بگذارد هر که به دنبال رسالت است باید امامت را دنبال کند هر که محمدی است لاجرم علوی باشد و گرنه محمدی نیست.

متن مجری برای عید غدیر

متن مجری گری جشن عید غدیر خم

در زمان های گذشته زمانی که پیامبر ما مسلمانان حضرت محمد (ص) زنده بودند در سال آخر زندگی آن حضرت مردم همگی آماده می شدند تا به سفر حج بروند هر کس از هر گوشه و دیاری می آمد تا در مکه ی معظمه اعمال حج را به جا آورد

در راه بازگشت به مدینه هنگامی که قسمتی از راه را گذرانده بودند جبرییل امین در روز هیجدهم ذیحجه بر پیامبر نازل شد و این آیه را برایشان خواند که : یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمک من الناس ان الله لا یهدی القوم الکافرین.

آری امین وحی الهی از طرف خداوند آن حضرت را امر کرد که علی (ع) را به ولایت و امامت معرفی و منصوب فرماید و آنچه درباره ی پیروی از اطاعت امر او از جانب خدا بر خلق واجب آمده به همگان ابلاغ فرماید.

پیامبر فرمان ایست دادند و امر کردند که مردم گرد ایشان جمع شوند همگی مردم از هر طرف بازگشتند و گرد پیامبر جمع شدند، هنگام ظهر بود و هوا به شدت گرم، مردم برای نماز آماده شدند بعد از نماز پیامبر بر بالای بلندی که از پشته ی شتران آماده شده بودند رفتند و فرمودند:

حمد و ستایش مخصوص ذات خداست یاری از او می خواهیم و به او ایمان داریم و توکل ما به اوست و از بدی های خود و اعمال ناروا به او پناه می بریم، گمراهان را جز او راهنمایی نیست و آن کس را که راهنمایی فرموده گمراه کننده نخواهد بود و گواهی می دهیم که معبودی (در خور پرستش) جز او نیست.

اینکه محمد (ص) بنده و فرستاده ی اوست. پس از ستایش خداوند و گواهی به یگانگی او فرمودند: ای گروه مردم همانا خداوند مهربان و دانا مرا آگاهی داده که دوران عمرم سپری گشته و بزودی دعوت خداوند را اجابت کرده و به سرای باقی خواهم شتافت من و شما هر کدام به حسب آنچه به عهده داریم، مسئولیم.

اینک اندیشه و گفتار شما چیست؟ مردم گفتند: ما گواهی می دهیم که تو ابلاغ رسالت فرمودی و از موعظه و ارشاد و کوشش در راه وظیفه دریغ نفرمودی خدای به تو پاداش نیکو عطا فرماید.

در مدح و ثنای حضرت علی (ع):

امروز زنده ام به ولای تو یا علی گویم سخن به مدح و ثنای تو یا علی

جان می دهم به عشق لقای تو یاعلی فردا به روح پاک امامان گواه باش

علی دریای علم آفرینش علی بحرالعلوم و اهل بینش

علی بالنده از شوق الهی علی آکنده از ذوق الهی

علی محبوب هر پیر و جوان است علی مطلوب هر خرد و کلان است

علی سر وجود است و کمال است علی عین الیقین است و جمال است

علی سر حلقه ی شب زنده داران علی نور دو عین است در بهاران

متن مجری برای عید غدیر

متن مجری به مناسبت عید غدیر

دعای پیامبر بر علی است و یارانش بر علی است و دوستانش و نفرین پیامبر بر دشمنان علی و دست کشندگان از یاری او که فرمود اللهم و ال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذل و فرشتگان آن روز با پیامبر خواندند این فرازهای نورانی را و هماره می خواندند

تا صبح رستاخیز و ما نیز با آنان همصدا می شویم که اللهم و ال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذل و از سویدای دل آرزو می کنیم در صف دوستانش باشیم با گفتار و رفتارمان تا زنده هستیم و جان در بدن داریم.

بیعت، وظیفه ای غدیری است باید پای در پیش بگذاریم و با امام خود دست بیعت بدهیم. چنان که غدیریان دستان مولایشان را به نشانه وفاداری فشردند و پیمان گذاشتند هر روز پیمان بیعت ما با فرزند امیر مؤمنان حضرت مهدی صاحب عصر و زمان است که هر روز در دعای صحبگاهان یعنی دعای عهد با او پیمان می بندیم

که در راهش باشیم و در راه او تلاش و جانفشانی کنیم پیمانی راستین و استوار. تا نشان دهیم امروز نیز غدیری است که فرزند علی مهدی در آن امام بر حق است و پیروان او پیروان علی سلام الله علیه.

متن مجری برای عید غدیر

متن زیبا درمورد عید غدیر برای مجری

غدیر حساس ترین فراز تاریخ است. غدیر یک اتفاق نیست غدیر مهم ترین و اساسی ترین پیام اسلام است . غدیر دست ما را در دست پیامبر می گذارد و پیامبر دست ما را در دست صاحب غدیر (علی علیه السلام) تا با دست گیری او راه هدایت و رستگاری از ضلالت و گمراهی جدا شود .

غدیر پیامی الهی و کتابی همیشه گشوده است تا ما پیوسته در آن نظر کنیم و راه وروش زندگی را از آن بیاموزیم و به نشانه ی ایمان و وفاداری مسئولیت ابلاغ آن را به دیگران در این عصر و در زمان های آینده بر عهده گیریم .

بر ماست که غدیر را دوباره بیابیم و بیشتر از گذشته با آن آشنا شویم و پیام غدیر را با زدودن گرد و غبار خستگی سال های سخت و طاقت فرسا از ذهن و زبان کج روی ها و دسیسه ها و نیرنگ ها نجات بخشیم تا همگان بدانند

و دوباره بدانیم که غدیر حساس تر ین فراز تاریخ است و علی بن ابی طالب و فرزندانشان تا امام مهدی (عجل الله تعال فرجه الشریف) تنها چراغ هدایت و خورشید فروزان سعادت امروز و هر روز انسان و انسانیت اند.

آری غدیر با تمام غرض ورزی ها و تحریف ها و دشمنی ها ، به دلیل روشنی و وضوح و دلالت و تواتر اسنادش سند همیشه زنده تاریخ و حماسه ی جاودانه است که بعد از چهارده قرن به دست ما رسیده که حتی مدعیان مکتب خلافت را نیز به نقل و روایت وا داشته است .

بی شک اهمیت ابلاغ پیام غدیر بر هیچ کس پوشیده نیست اما بالاترین عظمت و اهمیت غدیر مدیون شخصیت والای امیر اهل ایمان امیر المومنین علی علیه السلام است.

زمان غدیر، مکان غدیر ، اصحاب غدیر ، کلام غدیر، بیعت غدیر، الاهی بودن غدیر و علی علیه السلام این رخداد بزرگ را در جایگاهی مهم و حساس از تاریخ قرار داده است و سبب ماندگاری و جاودانگی آن شده است .

آری غدیر امروز زنده است زیرا امام غدیر زنده است و امامت مهم ترین واساسی ترین پیام غدیر در سیمای پر مهر آخرین وارث غدیر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف متجلی است و بر ماست که این پیام را سینه به سینه در ذهن و جانمان زنده نگاه داریم و عصر به عصر و نسل به نسل آن را به آیندگان انتقال دهیم .

متن مجری گری درباره عید غدیر

متن عید غدیر برای مجری گری

غدیر وظیفه سنگین دیگری را نیز بر دوش غدیریان می گذارد پیامبر اکرم (ص) فرمودند باید این پیام را حاضران به غایبان و پدران به فرزندان برسانند نسل به نسل و زمان به زمان تا هیچ کس را بهانه ای نباشد که من از غدیر بی خبر و بی اطلاعم

این است که همگان وظیفه مندیم تا دریچه هر دلی را و پنجره هر اندیشه ای را به گلستان زیبا و خوشبوی غدیر بگشاییم تا در سایه این هدایت همگان به راه تابناک الهی رهنمون شوند و از در افتادن در گمراهی ها نجات یابند

و اینک برای عرض ارادت به آستان مقدس آن یگانه امیر زیارتی که سید بن طاووس در مصباح الزائر نقل کرده است می خوانیم بسم الله الرحمن الرحیم سلام الله و سلام ملائکة المرسلین.

متن مجری گری عید غدیر

متن ادبی درباره عید غدیر برای مجری

بیشترین تأکید در خطابه غدیر بر تداوم امامت تا ظهور مهدی آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین است که چندین بار و به عبارات گوناگون در آن منشور جاوید تکرار شده است.

در فرازی از آن آمده اوست غالب و پیروز بر ادیان انتقام گیرنده از ستمگران، گشاینده دژها، پیروز بر مشرکان، منتقم خون شهیدان، یاور خون الهی، وارث علم نبوی، حجت باقی خداوند و ولی او در زمین، او مهدی است که حق خداوند و هر حقی که برای ماست خواهد گرفت.

نور الهی در من و سپس در علی و سپس در نسل او تا مهدی قائم قرار داده شده است . خداوند همه سرزمین ها را در اختیار او قرار خواهد داد آری خلاصه غدیر و پیام آن امروز سر سپردن به آستان قدسی حضرت مهدی عج است

و عرض دوستی و خدمت گذاری به درگاه پر جلالش و راه سپردن در مسیرش و تبعیت از رسالت و پیامش و درآمدن در زمره یاران و یاورانش .از لحظه های خود دقیقه ای را بدون یادش خالی نگذاریم و لمحه ای دست خود را از دستانش جدا نکنیم که روح غدیر ،‌ اوست و مولای غدیر ما امروز مهدی (ع).

اللهم عجل فرج و سهل مخرجه و اجعلنا من امثالهم و اعوانه.

متن مجری برای عید غدیر

همچنین بخوانید:

30 متن و پیام تبریک عید غدیر به سادات و سیدهای عزیز

20 متن و پیام تبریک عید غدیر به شیعیان

۷۰ دوبیتی و شعر کوتاه گلچین شده برای تبریک عید غدیر


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.1 از 5 (8 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است