دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
سنگ مروارید اصل چه ویژگی هایی دارد ؟
3
زمان مطالعه: 10 دقیقه
مروارید به دلیل زیبایی و شکوه بی نظیرش از سال های دور مورد توجه بوده اما کم تر کسی از خواص درمانی و تقویت کننده آن خبردار بوده و صرفا جهت زیبایی از آن استفاده می شده. علاوه بر استفاده زینتی از این سنگ های قیمتی از خواص درمانی آنها نیز بهره ببرید.

رازهایی جالب از سنگ مروارید که نمیدانید

مروارید به دلیل زیبایی و شکوه بی نظیرش از سال های خیلی دور مورد توجه بوده، با این حال کم تر کسی از خواص درمانی و تقویت کننده آن خبردار بوده و صرفا جهت زیبایی از آن استفاده می شده. علاوه بر استفاده زینتی از این سنگ های قیمتی ، از خواص درمانی آنها نیز بهره ببرید .
بر طبق باورها، مرواریدها از آینده شوم هشدار می دهند. اگر با خود گردنبندی از سنگ مروارید داشته باشید، شما را همیشه در برابر نگون بختی حمایت می کند.

مروارید سنگ شفاف و براقی می باشد که معمولا به رنگ سفید، شرابی، خاکی، خاکستری مایل به سیاه، آبی و زرد در طبیعت یافت می شوند.

از لحاظ ظاهری مروارید ها شبیه کره هستند اما به شکل های گلابی، هلی، دکمه و حتی شکل های نامنظم هم می توان یافت. از لحاظ اندازه هم در اندازه های مختلف در طبیعت دیده می شوند، بزرگترین مروارید جهان تا به امروز داری قطر ١٣ سانتی متر و وزن ٣٧.٦ کیلوگرم بوده.
ترکیبات مروارید حدود 90 درصد کربنات کلسیم و 10 درصد آب و مواد آلی شامل می شود . و درجه سختی و استحکام مروارید 2/5 تا 3/5 است . کیفیت و دوام مروارید بستگی به درشتی و گرد بودن آن دارد . و رنگ مروارید هر چه روشن تر باشد کیفیت بالاتری دارد.

سنگ مروارید

نحوه تشکیل سنگ مروارید طبیعی

سنگ مروارید در درون بدن نرم تنانی چون صدف ایجاد می شود، زمانیکه جسمی خارجی وارد صدف می شود، ﺻﺪف ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر دﻓﻊ این جسم خارجی شروع به ترشح موادی می نماید که در نهایت این مواد تبدیل به مروارید می شود .این مروارید های گرانقیمت بدون دخالت انسان به صورت طبیعی ایجاد می شوند. در سال های اخیر به دلیل آلودگی آب اقیانوس ها و صید بیش از حد صدف ها، مرواریدهای طبیعی بسیار کمیاب شده اند.امروزه تعداد مرواریدهای اصل بسیار کمیاب شده و بیشتر مرواریدهای موجود در بازار از نوع مروارید پرورشی می باشند.

نحوه تولید مروارید های پرورشی

بر خلاف مرواریدهای طبیعی ، مرواریدهای پرورشی با دخالت انسان در رشد و پرورش صدف ها به وجود می آیند. مروارید پرورشی تنها از یک لایه خارجی درست شده است و هسته مرکزی آن از جنس کفه سخت صدف می باشد. با توجه به اینکه مروارید های پرورشی با دخالت دست انسان ایجاد می شود، و در زمان کوتاهتری تولید می شوند. قیمت پایین تری نسبت به مروارید های طبیعی دارند. اما از لحاظ خواص مرواریدهای پرورشی همانند مروارید های طبیعی می باشند و تنها در شکل و ظاهر با یکدیگر متفاوت اند.

خواص سنگ مروراید

فواید مروارید تقریبا در تمامی ملل گذشته شناخته شده بود، و استفاده از این سنگ های قیمتی در چین چه به عنوان دارو و چه به عنوان یک وسیله زینتی، به دوران بسیار دور می رسد، در زمان های گذشته امپراطور ها و اشخاص سلطنتی به این سنگ علاقه مند بودند. با توجه به اطلاعات ذکر شده در کتاب های پزشکی سلسله مینگ از این ماده برای تحریک رشد و بهبود پوست جدید، از بین رفتن سموم و آسیب های ناشی از آفتاب و لکه ها استفاده می ‎نمودند. در هند نیز از پودر مروارید در داروهای آیوروداک به منظور افزایش سلامت و قدرت عمومی بدن استفاده می ‎شده و غالبا آن را معجون عشق می ‎دانستند. در قرون وسطی در اروپا این ماده با خواص درمانی فراوانی شناخته ‎شده بود. آلمانی ها و انگلیسی ها در قرن هفدهم ادعا داشتند که مروارید در طیف های گسترده روحی و جسمی داری خاصیت اثر بخشی است و دانشمند مشهور و فیلسوف فرانسیس بیکن آن را به عنوان ابزاری برای طولانی کردن عمر می ‎دانسته.

خواص مروارید در طب باستانی

مروارید برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روحی مفید است. برخی از مهمترین خواص درمانی مروارید عبارتند از:
مروارید برای بیماری های دستگاه مجاری ادرار و کلیه مفید میباشد و به دفع سنگ کلیه کمک می کند.
مروارید برای درمان بیماری های معده، قلب، جگر، جنون، بواسیر و یرقان مفید می باشد.
درمان خارش ، جوش، کورک و حساسیت پوستی با استفاده از مروارید .
درمان استفراغ، بوی بد دهان، استفراغ
تنظیم غدد درون ریز و کاهش التهابات دستگاه تناسلی در زن و مرد
برای درمان ﺷﺐ ادراری، ﺑﯿﻤﺎری ﻫﺎی ﻣﺜﺎﻧﻪ و اﺧﺘﻼﻻت دﺳﺘﮕﺎه ﮔﻮارش، ﺳﺮﻣﺎﺧﻮردﮔﯽ و ﻋﻄﺴﻪ ﻫﺎی داﺋﻤﯽ ، سنگ مروارید را به همراه داشته باشید .
جهت درمان بیماری های گواتر و غده های چربی ، یک قطعه مروارید صیقل داده نشده را بر روی چاکرای پنجم (گلو) قرار دهید.
خوش شانسی می آورد و لطافت قلب و روح را افزایش میدهد.
به آدمی صبر و اراده میدهد.
غم و اندوه را دور میکند.
موثر در برطرف نمودن تغییرات ناگهانی خلق و خوی، نگرانی و اضطراب

فواید سنگ مروارید

تقویت ﺣﺲ از ﺧﻮد ﮔﺬﺷﺘﮕﯽ، ﻋﻔﺖ و ﭘﺎﮐﺪاﻣﻨﯽ با سنگ مروارید

مروارید نیز همانند سایر سنگ های شفابخش نظیر یاقوت، زمرد، فیروزه و ... به جذب انرژی مثبت و دفع انرژی های منفی کمک میکند.
پودر مروارید با تولید آنتی اکسیدان ها و بیوشیمیایی های مختلف، ارتباط مستقیمی با افزایش طول عمر و سلامت کلی بدن دارد . در مطالعات مختلف تقویت رژیم های غذایی کرم های ابریشم ، موش و مگس ها با پودر مروارید به طور قابل توجهی تا بیش از 50% طول عمر را افزایش داده است و این امر به این دلیل است که پودر مروارید ، نقش به سزایی در تقویت سطح آنتی اکسیدان ها به ویژه، سوپراکسید دیسموتاز (SOD) و گلوتاتیون که دو مورد از آنتی اکسیدان های مهم بدن هستند دارد .

دانشمندان با مطالعه بر روی فواید پودر مروارید بر روی پوست دریافتند که وجود ماده ای خاص به نام "ناکر"، قادر به تقویت و بازسازی فیبروبلاست ها و استئوبلاست ها است که این دو برای تشکیل پوست جدید ، کلاژن و بافت استخوانی ضروری می ‎باشند . فایده دیگر پودر مروارید این است که این ماده یکی از غنی ترین منابع کلسیم روی زمین است . آزمایشات علمی نشان می ‎دهد که کلسیم و مواد معدنی موجود در مروارید ، از یک ساختار میکروکریستالی طبیعی برخوردارند که با بدن انسان بسیار سازگارند و به تحریک رشد استخوان های جدید ، افزایش مواد معدنی و افزایش تراکم کلی استخوان کمک خواهند کرد .

افزایش آرامش و خونسردی با سنگ مروارید

یکی از خواص مهم مروارید خاصیت آرامش بخشی آن است . این ماده به منظور تسکین استرس، بهبود خلق و خو و برطرف کردن مشکلات خواب مورد استفاده قرار می ‎گیرد. گذشته از تاثیرات آرام بخش کلسیم در بدن، مطالعات حاکی از آن است که مروارید سطح گابا ی بدن را افزایش داده. گابا یک انتقال دهنده عصبی آرام بخش می باشد که معمولا افراد مضطرب از کمبود آن رنج می ‎برند. محققان همچنین دریافتند که پودر مروارید باعث افزایش تولید هورمون سروتونین در حیوانات و انسان ها نیز می شود.

سنگ مروارید تقویت کننده نیروی معنوی

چینی ها بر این باورند که مروارید نیروی "شن"، که یکی از سه گنج با انرژی است که انسان ها در بدن خود از آن بهره می برند را تقویت می‎ کند . شن به معنای روح یا خدا است و اعتقاد بر این است که این انرژی ، ذهن ، احساسات و ارتباط با دنیای معنوی را تقویت می ‎نماید. فارغ از این اعتقاد مردمان چین، دارندگان مروارید حتما متوجه حس آرامش عمیقی که این سنگ قیمتی ایجاد می ‎کنند شده اند . بنابراین، مروارید برای تقویت روحیه معنوی انسان کمک می ‎کند .

سنگ مروارید باعث تقویت حافظه

چینی ها دریافتند که پودر مروارید سبب بهبود ضریب هوشی در کودکان می ‎شود . آزمایشات انجام شده در این زمینه حاکی از تقویت 80% هوش کودکان پس از مصرف سه ماهه پودر مروارید بوده است. آزمایشات انجام شده بر روی موش ها نیز نشان می ‎دهد که موش هایی که به مدت 12 روز با پودر مروارید تغذیه شده اند، نسبت به بقیه موش ها عملکرد بهتر و ایمنی قوی تری داشته اند .

سنگ مروارید سرشار از مواد مغذی و تقویت کننده

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده ، مکمل های پودر مروارید منبع غنی از مواد مغذی سخت مانند کلسیم، منیزیم، روی و آهن به همراه مواد معدنی ضروری مانند استرانسیوم، مس، سلنیوم، سیلیکون و تیتانیوم است . این ماده همچنین حاوی اسید های آمینه ضروری از جمله اسید آسپریک، سرین، آلانین، فنیل آلانین، آرژنین، متیونین، لیزین، گلوتامیک اسید، گلیسین، لوسین، والین، پرولین، تیروزین است . این ماده همچنین حاوی عناصر سیستیت ، هیستیدین و تورین است که عناصر آرامش بخش به حساب می ‎آیند .
ترکیبات شگفت انگیز دیگر که در مروارید یافت می ‎شود شامل موکوپلیساکارید ها است که دارای خواص ضد التهابی و فسفاتاز قلیایی هستند .

نحوه انتخاب یک مکمل با کیفیت

یک مکمل با کیفیت پودر مروارید ، حاوی تمامی مواد مغذی موجود در این سنگ های قیمتی می ‎باشد .
اولین نکته برای انتخاب مکمل با کیفیت ، ریز بودن دانه های پودر است تا بدن به راحتی بتواند خواص آن را جذب کند . نوع پردازش این مکمل ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که پردازش تهاجمی این ماده ممکن است باعث آسیب رسیدن و کاهش مواد مغذی آن شود. برای انجام پردازش این مکمل ها ، سه راه ایمن و موثر وجود دارد :آبگیری، میکرونیدلینگ یا نانو و پردازش آنزیمی .
لازم به ذکر است برای مصراف دارویی، از مروارید های خالص استفاده می ‎شود. صدف هایی که به صورت مکمل در می ‎آیند معمولا در آب شیرین یا آب شور رشد داده می‎ شوند و در شرایط کنترل شده برای مصارف انسانی برداشت می ‎شوند. معمولا نوع آب شور و شیرین زیاد مهم نخواهد بود و در صورت استفاده از تکنیک های مناسب پردازش ، تفاوتی بین آن ها وجود نخواهد داشت . مانند هر مکمل یا داروی دیگری بهتر است که مصرف خود را با مقادیر اندک شروع کرده و رفته رفته بیشتر کنید و در حد متعادل نگه دارید(در مصرف هرگونه موارد دارویی حتما با پزشک خود در ارتباط باشید) .

نحوه استفاده از پودر مروارید

پودر مروارید را می ‎توانید به چندین روش مختلف استفاده کنید :
می ‎توانید(مقدار خیلی کمی از) آن را درون آب ریخته واستفاده نمایید .
می‎ توانید آن را با آب یا لوسیون مرطوب کننده مخلوط کرده و به صورت موضعی بر روی پوست خود بمالید . درصورت استفاده موضعی از این پودر، اجازه دهید تا کاملا جذب پوستتان شود، (روش دوم روش ایمن تری می باشد)

عوارض جانبی سنگ مروارید

مصرف پودر مروارید در مقادیر متعادل باعث بروز هیچ گونه عارضه جانبی در فرد نخواهد شد اما با این حال از مصرف آن در مقادیر بالا اجتناب کنید و همیشه آن را در دوزهای اندک مورد استفاده قرار دهید.

شرایط نگهداری از مروارید

برای نگهداری از این سنگ زیبا در مقایسه با سنگ های دیگر باید دقت و توجه بیشتری کرد زیرا مروارید، بسیار نرم و شکننده است و حرارت زیاد، کرم های دست و بدن، عطر ها و یا اسپری های مو که حاوی الکل و اسید مضر هستند می توانند موجب از بین رفتن یکپارچگی و شفافیت سطح مروارید شوند .این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits