دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی چیست؟

اکسیژن درمانی چه فوایدی برای بدن دارد ؟

اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی چیست؟
1
زمان مطالعه: 14 دقیقه
درمان با اکسیژن به یک قاعده کلی و زمینه‌ای بستگی دارد. اکسیژن با اتصال گذرا به هموگلوبین گلبولهای قرمز ، به سلولها و بافتها حمل می‌شود. در شرایط طبیعی، وقتی که هوا از طریق ریه‌ها وارد خون می‌شود هموگلوبین تقریباً ۱۰۰% با اکسیژن اشباع میشود.

اکسیژن درمانی چیست؟ فواید، خطرات و اثرات جانبی اکسیژن درمانی

آیا می دانید که تنفس حجم بالای اکسیژن برای بهبود سلامت خون، سلول ها و میکرورگ ها مفید است؟ به گزارش دلگرم چندین دهه است که اتاقک های درمان تحت فشار به منظور کمک به بهبود برخی از آسیب های خاص، زخم های بهبود نیافته و عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرند.این مزایا در هنگام ورزش همراه با اکسیژن درمانی و به منظور افزایش گردش اکسیژن در بدن، نیز وجود دارد.

ورزش به همراه اکسیژن درمانی

اما نوع دیگری از اکسیژن درمانی نیز وجود دارد که سال ها در دسترس ما بوده است و ممکن است حتی بیشتر از اکسیژن درمانی تحت فشار مفید باشد. ورزش به همراه اکسیژن درمانی یک پدیده علمی ثابت شده است که طبق تحقیقات انجام شده، می تواند سلامتی عمومی ما را به دوران جوانی باز گرداند. این پدیده EWOT (اوات) نامیده می شود (ورزش به همراه اکسیژن درمانی)، و برای سلامت بدن بسیاری از افراد مفید است.

این موضوع که احیای عملکرد گردش خون و جریان خون برای هر فردی مفید است، صحیح می باشد، اما تمرین به همراه اکسیژن درمانی به معنی افزایش ناگهانی گردش اکسیژن است. قطعا اکسیژن درمانی تحت فشار برای فردی که به دنبال اکسیژنه کردن خون خود – به وسیله کاهش تورم، افزایش انرژی و حفظ سلامتی – است، نیازمند زمان و مکان است، در حالیکه ورزش همراه با اکسیژن درمانی می تواند موثرتر و کارآمدتر باشد.

ورزش همراه با اکسیژن درمانی یعنی تنفس غلظت بالاتری از اکسیژن در طول ورزش. در گذشته، در EWOT از ماسک صورت با جریان پایین یا کانولا بینی که به ژنراتورهای اکسیژن متصل می شدند، استفاده می شده است. ژنراتورهای اکسیژن دستگاه هایی هستند که هوای اتاق را می مکند، آن را فشرده می کنند و آرگون و نیتروژن را از آن حذف می کنند.

آن ها قادر به خروج اکسیژن با خلوص ۹۴ درصد هستند که بیش از چهار برابر خلوص طبیعی هوای اتاق است. اما دستگاه های اصلی فقط ۱۰ لیتر اکسیژن در دقیقه تولید می کردند که برای مشاهده نتایج مثبت، نیاز به گذشت زمان زیادی بود. پیشرفت های اخیر در EWOT زمان مورد نیاز برای مشاهده نتایج قابل قبول را به طور چشمگیری کاهش داده است.

جیسون تبائو، بنیانگذار و رئیس EWOT.com، اولین سیستم حمل اکسیژن باز را در سال ۲۰۰۸ به بازار معرفی کرد. محصولات EWOT او تکامل یافته اند و در حال حاضر براساس روش سریع ۱۵ دقیقه ای و پژوهش علمی دکتر مانفرد فن آردنه، فردی که کتاب اکسیژن بابل (یک کتاب ۴۰۰ صفحه ای با مضمون درمان چند مرحله ای اکسیژن) را نوشته است، می باشد. فون آردنه در کتاب خود و به منظور حمایت از استفاده از اکسیژن در بهبود سلامت سلولی، بیش از ۵۰۰ مرجع پزشکی را مورد پژوهش قرار داده است و شواهد علمی را براساس ۱۰۰۰۰ مورد مطالعه، ارائه می دهد.

تحقیقات دکتر فن آردنه حاکی از آن است که وقتی با اکسیژن ورزش می کنید، پدیده ای رخ می دهد. این پدیده به کاهش التهاب و تورم میکرورگ های موجود در بدن کمک می کند.

تصور کنید که همه لوله های موجود در خانه شما باریک شده اند و نمی توانند به اندازه کافی آب را منتقل کنند. در چنین شرایطی، بالاخره روزی همه چیز متوقف خواهد شد. این دقیقا همان اتفاقی است که زمانی که هنگامی که میکرو رگ های بدن شروع به انقباض می کنند، می افتد؛ در این زمان، بدن قادر به رساندن اکسیژن، خون و مواد مغذی به اندام های بدن نیست. این محدودیت، موجب درد و بیماری می شود. این جایی است که EWOT وارد می شود و آخرین تکنولوژی به نام Maxx O۲TM به کمک شما می آید.

اکسیژن‌ درمانی و فواید آن

اکسیژن‌ درمانی پرفشار برای چه بیماری هایی ؟

اکسیژن درمانی تحت فشار در مقابل EWOT

اکسیژن تحت فشار یک دستگاه پزشکی است که نیاز به تجویز دارد و می تواند فرآیندی کند باشد. شما در اتاقک های تحت فشار ورزش نمی کنید. این به این معنی است که هیچ تولید CO۲ای برای برابرسازی تعداد اکسیژن ورودی اضافی وجود ندارد.

از طرف دیگر، ورزش به همراه اکسیژن درمانی کاری می کند که ضربان قلب شما افزایش یابد و به شما این امکان را می دهد تا کربن دی اکسید بیشتری تولید کنید، فشار نسبی را افزایش می دهد و اکسیژن بیشتری را به بافت های هایپوکسید تبدیل می کند. این یک فرآیند طبیعی بوده و استفاده بهینه از اکسیژن است. به دلیل اینکه EWOT همگام با افزایش ضربان قلب، جذب اکسیژن را افزایش می دهد، دستیابی به نتایج بهینه، با سرعت بیشتری انجام می شود.

اگرچه قطعا برای انجام اکسیژن درمانی تحت فشار به زمان و مکان خاصی نیاز است، در عوض به بیماری هایی مانند تراکم زدایی، مقابله با عفونت های جدی و التیام زخم های مزمن کمک می کند و ممکن است حتی بیماری های دامی را نیز بهبود بخشد.

در عین حال، برای فردی عادی که به دنبال اکسیژنه کردن خون در بدن خود است – تا تورم را کاهش دهد، انرژی را افزایش دهد و سلامت عمومی بدن را حفظ کند – اوات Maxx O2 بسیار موثرتر و کارآمدتر است.

فواید ورزش به همراه اکسیژن درمانی (EWOT)

منافع بالقوه EWOTقابل شمارش نیست، اما همه این ها به دلیل بروز سه عامل اصلی ممکن می شوند: توانایی EWOT در بهبود گردش اکسیژن، احیای جریان خون و افزایش تولید ATP. در اینجا به تفصیل در مورد این سه مزیت اصلی ورزش به همراه اکسیژن درمانی و اینکه چگونه بر سلامت عمومی بدن ما تاثیر می گذارند، صحبت می کنیم.

میزان گردش اکسیژن در بدن را افزایش می دهد

ورزش همراه با اکسیژن درمانی، اکسیژن را به شریان ها، رگ ها و حتی کوچک ترین مویرگ ها که بیش از ۷۴ درصد سیستم گردش خون شما را تشکیل می دهند، می رساند. با افزایش گردش اکسیژن در بدن، سلول های شما اکسیژنی را دریافت می کنند که روزانه به منظور پردازش میلیون ها واکنش بیو شیمیایی که انجام می دهند، به آن نیاز دارند.

طبق مقاله ۱۹۸۴ نوشته شده توسط دکتر فن آردنه، بهبود جریان اکسیژن در بافت های بدن برای مبارزه با تامین اکسیژن ناکافی بسیار مهم است، زیرا این امر، دلیل مشترک بسیاری از بیماری ها، اختلالات و دشواری ها است.

بنابراین چرا دریافت اکسیژن کافی بسیار مهم است؟ برای یک چیز. تحقیقات نشان داده اند که کمبود اکسیژن در خون (hypoxia) عامل اصلی بسیاری از سرطان ها است. طبق گفته محققان دانشگاه جورجیا، سطح پایین اکسیژن در سلول های ما می تواند عامل اصلی رشد تومور غیرقابل کنترل در برخی از سرطان ها باشد. و مطالعه ای که در دانشگاه دولتی واشنگتن انجام شده است، نشان می دهد که هنگامی که در کشت سلول های سرطانی خون، اکسیژن با فشار بالا مورد استفاده قرار گرفت، رشد سلول های سرطانی را تا ۱۵ درصد کاهش داد.

تحقیقات منتشر شده در شیمی فعلی نشان می دهد که در مراحل حاد خطر ابتلا به سرطان و هنگامی که سطح اکسیژن خون بسیار پایین است، در طول هایپوکسیمیا، تنش اکسیداتیو منجر به تسریع زوال شده و باعث می شود که سلول های ما قدرت تقسیم و رشد خود را از دست بدهند.

نکته : ما نمی توانیم بدون اکسیژن زندگی کنیم. و زمانی که سلول هایمان اکسیژن کافی دریافت نمی کنند، بسیاری از جنبه های سلامت ما را تحت تاثیر قرار می دهند.

احیای جریان خون

همه فرایندهای بدن، نیاز به جریان خون کافی دارند، اما استرس و شرایط پزشکی خاص می توانند توانایی خون در آزاد کردن اکسیژن در بافت های بدن را مختل کنند. ما می دانیم که کاهش اکسیژن موجود در خون می تواند به شدت به عملکرد مغز، کبد و دیگر ارگان ها آسیب برساند. ما به منظور اکسیژن رسانی به همه اندام های بدن، به خون خود نیاز داریم. این یکی از مزایای اصلی اکسیژن درمانی است. وقتی گردش اکسیژن در بدن افزایش می یابد، خون غنی از اکسیژن، می تواند اکسیژن را به بافت ها، رگ ها و ارگان ها بفرستد.

احیای جریان خون غنی از اکسیژن سبب انبساط مویرگ ها می شود. وقتی مویرگ ها دچار کمبود اکسیژن هستند، شروع به تورم می کنند و در نتیجه از اکسیژن زایی بیشتر جلوگیری می کنند. اکسیژن درمانی (به ویژه EWOT) تورم مویرگی را کاهش می دهد واکسیژن زایی و گردش خون را بهبود می بخشد.

یکی از مزایای شناخته شده اکسیژن درمانی، توانایی آن در بهبود جریان خون مغزی است. تحقیقات نشان می دهند که اکسیژن درمانی تحت فشار می تواند به منظور کمک به درمان زخم های ایسکمیک در بیماران مبتلا به دیابت استفاده شود. فرض بر این است که این نوع از اکسیژن درمانی در بازسازی فعالیت عروقی نقش دارد و بر تولید وازودیلاتور و عروق کرونر اثر می گذارد.

تولید ATP را افزایش می دهد

زمانی که ورزش همراه با اکسیژن درمانی را انجام می دهید، به هر سلول اجازه دریافت اکسیژن کافی داده می شود. این امر، تولید ATP ، که به عنوان منبع سوخت درون سلول ها عمل می کند، را افزایش می دهد.

آقای تبائو ATP را تحت عنوان “مولکول شفا دهنده عمومی” توصیف می کند. با افزایش ATP، سلول های خونی ما جدا می شوند، به طوری که دیگر به هم نچسبیده اند و در نتیجه اکسیژن بیشتری را جذب می کنند. وقتی که با دادن اکسیژن بیشتر به سلول ها، آن ها را غنی از ATP می کنید، بدن می تواند درمان را طوری که در سنین نوجوانی مان انجام می شد، از سر بگیرد. اما وقتی سطح ATP پایین باشد، به درستی و یا به سرعت بهبود نمی یابید.

همه مزایای دیگر EVOT ناشی از این سه عامل بسیار مهم هستند. از آنجا که ورزش همراه با اکسیژن درمانی گردش اکسیژن را افزایش می دهد، جریان خون را احیا کرده و تولید ATP را افزایش می دهد، ممکن است مزایای زیر را نیز برای شما به ارمغان بیاورد:

 • حفظ ایمنی
 • تسریع بهبودی پس از بیماری یا آسیب ها
 • افزایش انرژی
 • بهبود سلامت قلبی و عروقی
 • پشتیبانی از عملکرد ریه / دستگاه تنفسی
 • بهبود عملکرد فیزیکی
 • بازیابی سریع تر بعد از تمرین
 • بهبود بینایی
 • بهبود ظرفیت/ حافظه مغز
 • کاهش التهاب
 • کمک به کاهش وزن
 • بهبود سم زدایی

استفاده از اکسیژن درمانی

چگونه از اکسیژن درمانی استفاده کنیم؟

امروزه محصولات مختلفی در بازار وجود دارند که به عنوان منبع اکسیژن درمانی به کار می روند. اکسیژن درمانی تحت فشار معمولا به صورت یک روش سرپایی و در یک اتاقک مخصوص انجام می شود. برای انجام این نوع درمان، در محفظه ای که مخصوص یک فرد طراحی شده است، قرار می گیرید. همچنین اتاق های اکسیژن تحت فشاری نیز وجود دارند که می توانند به طور همزمان چندین نفر را در خود جای دهند.

هم چنین شما می توانید اکسیژن درمانی را به وسیله ماسک یا کانولا بینی که به یک ژنراتور اکسیژن متصل است، انجام دهید. ژنراتور، اکسیژن را تامین می کند و این اکسیژن از طریق لوله تنفس می شود. با این حال، این نوع از وسایل دارای مشکل هستند. قوی ترین ژنراتور اکسیژن می تواند تنها تا ۱۰ لیتر اکسیژن در هر دقیقه تولید کند و ما در طی ورزش به راحتی می توانیم تا ۵۰ لیتر در هر دقیقه تنفس کنیم. پس در طی ورزش به مقدار بسیار بیشتری اکسیژن نیاز داریم و هیچ ژنراتوری نمی تواند این میزان اکسیژن را تولید کند.

EWOT همراه با Maxx O2

برای حل مشکلاتی که در رابطه با تکنولوژی های قدیمی تر و تاثیرگذاری با سرعت کم تر وجود داشت، Maxx O۲ به وجود آمد که کار را در 15 دقیقه انجام می داد. در Maxx O2، در ابتدا کیسه بزرگی با استفاده از یک ژنراتور اکسیژن، با ۹۰۰ لیتر اکسیژن پر می شود. با یک بار شارژ کامل، ماسک جریان بالای Maxx O2 متصل به یک شلنگ قطور (برای رساندن منبع نامحدود اکسیژن) برای برآورده کردن نیازهای شما در طول جلسه ۱۵ دقیقه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

ژنراتور تنها قبل از جلسه درمان، کیسه را پر می کند و زمانی که ورزش را شروع می کنید، تنها به وسیله اکسیژن موجود در کیسه، تنفس می کنید.شما از کیسه تنفس می کنید و CO2 را به فضای اتاق می دمید. برای خلوص بیشتر اکسیژن، از فیلتر HEPA می گذرد. تنها یک جلسه ۱۵ دقیقه ای Maxx O2 می تواند مزایای ده ها جلسه اکسیژن تحت فشار را برایتان به ارمغان بیاورد.

حتماً بخوانید:
آشنایی کامل با اوزون تراپی (اوزون درمانی) در درمان بیماریها

آشنایی کامل با اوزون تراپی (اوزون درمانی) در درمان بیماریها

اوزون ترکیب اکسیژن با یک اتم اضافی است این اتم اضافه قدرت اکسیژن را افزایش می دهد در واقع یک اکسیژن قدرتمند در اختیار سیستم درمانی قرار می گیرد که با…

این تمام چیزی است که در طی یک جلسه EWOT با استفاده از Maxx O2انجام خواهید داد:

حداقل سه روز در هفته و در طی یک دوره ۱۵ دقیقه ای، تمرین انجام می شود. این کار را می توان با دوچرخه ثابت، تردمیل، الپتیکال و یا با هر نوع لوازم تمرینی دیگر که نیاز به حرکت بیش از حد سر ندارد، انجام داد.

در طی جلسه 15 دقیقه ای، به مدت 30 ثانیه با سرعت بالا بدوید تا ضربان قلب تان به حدود ۱۲۰ نبض در هر دقیقه (یا ۸۰ درصد ضربان حداکثر) برسد.سپس به مدت 3 دقیقه به ریتم ورزشی و ضربان قلب عادی برگردید و چرخه را برای سه تا پنج بار تکرار کنید، تا رگ هایتان منبسط شده و اکسیژن به بافت های مختلف برسد.

به دلیل اینکه در هنگام تنفس اکسیژن، ضربان قلب تان افزایش می یابد، اکسیژن به سرعت در بدن جریان می یابد. این امر، نتایج را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد و در مقایسه با دیگر منابع اکسیژن درمانی نیاز به زمان کمتری دارد.

چه کسی می تواند EWOT را انجام دهد؟

هر کسی می تواند از ورزش به همراه اکسیژن درمانی بهره مند شود – از ورزش کاران حرفه ای گرفته تا بیماران سالخورده با جریان خون محدود. شما می توانید سیستم Maxx O2 ای را خریداری کنید که به شما امکان انجام اکسیژن درمانی در خانه را بدهد، یا می توانید به دنبال کلینیک های EWOT در نزدیکی محل زندگی خود بگردید.

نسخه مخصوص به ارتفاعات نیز موجود است که به کاربر امکان تغییر خلوص اکسیژن از ۹۴ درصد تا ۱۴ درصد را می دهد (که قابل تنظیم از سطح دریا تا ۲۵،۰۰۰ فوت است)، و به کاربر امکان بهره مندی از این روش در ارتفاعات را نیز می دهد.

خطرات و اثرات جانبی اکسیژن درمانی

زمانی که EVOT به درستی اجرا شده و بیش از ۱۵ دقیقه در یک مرحله انجام نشود، هیچ گونه خطر یا عوارض جانبی ای وجود ندارد. تنفس میزان بالای اکسیژن امن بوده و هیچ خطری در ارتباط با سمیت اکسیژن وجود ندارد.

برای بسیاری از بیمارانی که به تازگی شروع به استفاده ازEWOT کرده اند، تغییر ناگهانی در سطح فعالیت فیزیکی شان، می تواند منجر به بروز اثرات جانبی شود. برای افرادی که مدت زمان زیادیست که ورزش نکرده اند و استقامت جسمانی کافی را به منظور تحمل یک جلسه ۱۵ دقیقه ای ندارند، بهتر است که به تدریج این روش را انجام داده و قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنند.

ورزش همراه با اکسیژن درمانی راهی موثر برای افزایش گردش اکسیژن در بدن است. بر خلاف اکسیژن درمانی تحت فشار، که شامل دراز کشیدن در یک محفظه اکسیژن است، EWOT باعث می شود که ضربان قلب تان افزایش یابد. این کار به شما این امکان را می دهد که کربن دی اکسید بیشتری تولید کرده و اکسیژن بیشتری را به سلول های دیستال دور خود تزریق کنید.

انجام اکسیژن درمانی تحت فشار، نیازمند زمان و مکان کافی است، اما EVOT بسیار سریع تر شما را به نتایج مطلوب می رساند. تحقیقات نشان می دهند که EVOT می تواند به افزایش گردش اکسیژن در بدن کمک کند، جریان خون را احیا کرده و تولید ATP را افزایش دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits