دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
(ok) مخفف چیست  ؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
واژه «اوکی» امروزه یکی از پرکاربردترین واژه‌ها در بسیاری از زبان‌هاست و از نظر گسترش در سطح جهانی، جزو بین‌المللی‌ترین واژه‌ها به‌ شمار می‌رود. واژه اوکی از کجا آمده؟

ok مخفف چیست ؟

اکی ( Ok) یک واژهٔ محاوره‌ایِ انگلیسی برای ابراز موافقت و به‌معنی «خوب» یا «باشه» (با هویت دستوریِ شبه‌جمله) است که امروزه یکی از متداول‌ترین وام‌واژه‌ها در بسیاری از زبان‌هاست و ازنظر گستردگی استفاده، جزو بین‌المللی‌ترین واژه‌های انگلیسی به‌شمار می‌آید .

OK از کجا آمد ؟

سال ها پیش کشور انگلستان در جنگ جهانی دوم، پس از هر یک از جنگ هایش با کشور های گوناگون برای این که آمار سربازان را به دست بیاورد، روی پرچمی تعداد کشته ها را ثبت می کردند. مثلا 5K، مخفف کلمه kill معادل پنج کشته. یک روز پس از جنگ متوجه شدند آن روز هیچ کشته ای نداشته اند و روی پرچم نوشتند 0k و چون در کشور انگلیس به صفر (اُ) (O) می گویند، از آن پس هر وقت در انجام کاری هیچ مشکلی نبود وهمه چیز درست بود از OK استفاده می کردند! »

واقعیت این است که این داستان به رغم ظاهر جذابش، ساختگی است. البته با جست وجویی در اینترنت خواهید دید روایت های زیادی برای ریشه کلمه OK نقل شده است. ازجمله می گویند این واژه به ماجرای قنادی بر می گردد که حروف O و K را که حرف اول نامش بوده روی بیسکویت ها حک می کرده یا عده ای دیگر که می گویند در یک کشتی سازی، نام کسانی که در ساخت کشتی مشارکت می کردند و حرف اول نامشان با O و K شروع می شده را روی بدنه کشتی حک می کردند و… .

ولی قوی ترین روایت را منسوب به مقاله ای می دانند که سوم فروردین 1280/ 23 مارس 1839 در روزنامه بوستون مورنینگ منتشر شده بود.

این روزنامه مقاله ای طنزآمیز با نام «جامعه ضدزنگ» منتشر کرده بود که به شکل طنزگونه ای، مخفف های جالبی ارائه می کرد. این روزنامه شکلی نادرست از کلمه all correct (تمام صحیح) را به شیوه گفتاری oll korrect در نظر گرفت و دو حرف اول آن را به صورتok مخفف کرد.

یک سال بعد از انتشار مقاله جامعه ضد زنگ (1840) در زمان انتخابات هشتمین ریاست جمهوری آمریکا، مارتین ون بورن که برای بار دوم در انتخابات شرکت کرده بود، به منظور تبلیغات، کارزار انتخاباتی ای با عنوان Old Kiderhook با اسم مستعار OK تشکیل داد. او همچنین باشگاهی با نام اوکی کلاب که مکانی برای هوادارانش است را بنا نهاد. البته اوکی از حروف ابتدایی Old Kinderhook که نام زادگاه ون بورن بوده گرفته شده بود و به این ترتیب بود که کلمه OK در تاریخ ماندگار شد.

ok مخفف چیست  ؟ OK  از کجا آمد ؟

ریشه کلمه OK کجاست ؟

برای ریشه کلمه OK سه نظریه وجود دارد:

  • نظریه اول ریشه کلمه OK :

از جنگ های باستانی شروع شد:

آیا میدانستید که : در زمان جنگهای باستانی هنگامیکه سپاهیان بدون تلفات از جنگ بر میگشتند پلاکاردی حمل میکردند که روی آن نوشته بود :

“۰ Killed”.From here we get the expression “O.K.” which means all is good.

  • نظریه دوم ریشه کلمه OK :

از یک شوخی شروع شد :

روزنامه‌های آمریکایی در اواخر دهه ۱۸۳۰ به شکل تمسخرآمیزی کاری راشروع کرده بودند و مخفف‌های مثلا جالب را چاپ می‌کردند و یک مقاله‌ نویس در روزنامه « بوستون مورنینگ پست » هم به عنوان یکی از این شوخی‌ها ، مخففی ساخت به شکل «.o.k» .

وی برای ساخت این مخفف ، شکلی نادرست از کلمه «all correct» ( تماما صحیح ) را به صورت «» در نظر گرفت و دو حرف اول آن را به صورت «.o.k» مخفف کرد .

زمانی از این شوخی نگذشته بود که دشمنان اندرو جکسون ، هفتمین رئیس‌جمهور ایالات متحده شایعه‌ای به‌ راه انداختند که این رئیس‌جمهور ، سواد درست خواندن و نوشتن ندارد و به عنوان شاهد این مدعا گفتند که وی اگر سواد داشت اجازه نمی‌داد کلمات غلطی مانند «اوکی» در رسانه‌های کشور چاپ شود.

همین ، آغاز شهرت و رواج اوکی بود . چیزی نگذشت که متصدی‌های تلگراف قرار گذاشتند تا برای اعلام وضعیت رفع خطر یا همان وضعیت عادی ، از O.K.استفاده کنند و پس از آن دیگر کسی نتوانست جلوی رواج روزافزون آن را بگیرد .

ok مخفف چیست  ؟ OK  از کجا آمد ؟

  • نظریه سوم ریشه کلمه OK :

از یک انباردار بی سواد بریتانیایی :

کلمه ی OK ریشه ی بریتانیایی داره ، از اونجایی که دلیل علمی ( ادبیاتی ) برای پاسخ به این سوال که OK مخفف چیست ؟ وجود نداره به تاریخ رجوع میشه ؛

گفته میشه در اوایل دهه ی ویکتوریا در یکی از بزگترین انبارهای کالای بندر شهر ( لندن ) کارگران زیادی کار میکردند ، اکثر اونها بیسواد و یا کم سواد بودن ، رئیس انبار کالا یکی از کارگران رو به کار میگیره و توضیح میده که یکی یکی کالاهای بسته بندی شده رو چک

کند ، در صورتی که همه چیز درست بود روی اون مشخص کنه و کنار بگذاره … کارگر کم سواد (بی سواد!) هم پس از چک کردن بسته ها میخواسته روش بنویسه “همه چیز درسته!” که به انگلیسی میشه All Correct ، از اونجایی که میدونید اگر چه حرف اول این دو با A

و C شروع میشه اما O و K تلفظ میشه و کارگر مذکور کم سواد بوده ، تلفظ دو حرف اول رو به طور اختصار روی بسته ها مینویسه : O.K

بعد از اینکه رئیس انبار برای بازبینی کارها میرسه ، با تعجب هدف از عبارت OK نوشته شده روی جعبه ها رو میپرسه و بعد از توضیح کارگر همگی خوششون میاد و از اون پس ابتدا در اون انبار، بعد تمام انبارها و بعدها کل انگلستان و کشورهای انگلیسی زبان این عبارت

کم کم گسترده میشه … تا به امروز که این عبارت به صورت کلمه ای واحد در اومده و استفاده میشه . (Okey)این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید