دلگرم
امروز: شنبه, ۳۰ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
عقب افتادن پریود دختران نوجوان تا چند روز طبیعی است ؟
142
زمان مطالعه: 6 دقیقه
تاخیر در پریود شدن مسئله‌ای است که تقریبا تمام خانم‌ها آن را تجربه می‌کنند. این موضوع می‌تواند باعث نگرانی آن‌ها شود. تغییرات در دوره های پریودی به دلیل تغییر در سطح هورمون های بدن بین استورزژن و پروژسترون اتفاق می افتد.

عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است ؟

به گزارش دلگرم متوسط چرخه قاعدگی 28 روز طول می کشد اما ممکن است بین 24 تا 38 روز متفاوت باشد. اگر یک چرخه قاعدگی کوتاه تر باشد، ‏یک فرد می تواند دوره ی قاعدگی بیش از یک بار در ماه داشته باشد.‏شما اغلب می شنوید این یک چرخه 28 روزه است. اما 28 فقط یک عدد متوسط است که پزشکان از آن استفاده می کنند. طول دوره چرخه متغیر است - برخی از آنها 24 روز، برخی 34 روز هستند و یک دختر ممکن است متوجه شود که چرخه هایش در هر ماه متفاوت است مخصوصاً چند سال پس از آنکه اولین قاعدگی او شروع شد.

بدن دختر ممکن است یک برنامه دقیق را دنبال نکند. این شایع است به ویژه در 2 سال اول پس از آنکه پریود دختر شروع می شود پرش دوره ها یا دوره های نامنظم رخ می دهد.

بیماری، تغییرات سریع وزن و یا استرس همچنین می تواند چیز غیر قابل پیش بینی باشد. این به این دلیل است که بخشی از مغز که دوره ها را تنظیم می کند تحت تأثیر رویدادهایی مانند این قرار می گیرد.رفتن به مسافرت یا داشتن یک تغییر عمده در برنامه، می تواند دوره شما را در زمان دیگری از زمان انتظار قرار دهد. همه این کاملاً طبیعی است.

این نیز برای تعداد روزهایی است که دختران دوره خود را متفاوت می کند. گاهی اوقات یک دختر ممکن است 2 روز خونریزی کند، گاهی اوقات ممکن است یک هفته طول بکشد.به همین دلیل است که سطح هورمون بدن باعث می شود از یک دوره به بعد متفاوت باشد و این بر مقدار و طول خونریزی تاثیر می گذارد.

علاوه بر حاملگی، تعدادی از دلایل ممکن برای یک دوره از دست رفته وجود داشته باشد. بارداری به سادگی شایع ترین علت یک دوره از دست رفته است اما برخی از دلایل پزشکی دیگر و عوامل شیوه زندگی است که بر چرخه قاعدگی تاثیر می گذارد.اگر باردار نباشید از دست دادن شدید وزن، بی نظمی هورمونی و یائسگی از شایع ترین علل هستند. تاخیر دوره شما ممکن است یک یا دو ماه طول بکشد یا ممکن است آمنوره کامل را تجربه کنید که عدم قاعدگی برای سه ماه یا بیشتر است.

عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است : عقب افتادن پریود تا 5 روز طبیعی است ام از 5 روز و بیشتر نشان میدهد که پریود شما عقب افتاده است. زمانی شما کامل پریود آن ماه خود را از دست میدهید که 6 هفته و یا بیشتر پریود نشده اید.

بازکننده های قاعدگی چیست؟

علت عقب افتادن پریود چیست؟

در سال های اول پریود شدن معمولا نوجوانان دارای پریود های نامنظم هستند.در این زمان بدن هنوز در حال تکامل است و ثابت نشده است و تخمدان ها بطور منظم در هرماه تخمک آزاد نمی کنند.در نتیجه، سیکل پریود شما نامنظم خواهد شد و یا نزدیک بهم با فاصله دو هفته و یا دور از هم به فاصله 3 ماه ممکن است رخ دهد.اگر شما برای دو سال است که پریود شده اید و آزمایشات شما سالم است، بی نظمی پریود ها جای نگرانی ندارد.

دلایل تاخیر در پریود دختران جوان چیست ؟

بسیاری از چیزها می توانند دوره های نامنظم را ایجاد کنند. تغییرات در سطح بدن شما از هورمون های استروژن و پروژسترون می تواند الگوی طبیعی دوره شما را مختل کند.به همین دلیل دختران جوان که از بلوغ دور می شوند و زنان نزدیک به دوره یائسگی معمولا دوره های نامنظم دارند.

سایر موارد شایع در دوره های نامنظم عبارتند از:

 1. تغییر قرصهای کنترل وزن یا استفاده از داروهای خاص
 2. ورزش بیش از حد
 3. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 4. بارداری
 5. استرس
 6. تیروئید پرکار (هیپرتیروئیدیسم) یا تیروئید کم کار (هیپوتیروئیدیسم)
 7. ضخیم شدن یا پولیپ ها در پوشش رحم
 8. فیبروئید رحم

یکی از علل شایع آن، زخم های شدید (چسبان) رحم است وضعیتی که پزشکان سندرم Asherman می نامند.گاهی بعضی از بیماری ها مانند بیماری های قلبی، دیابت کنترل نشده، نارسایی تخمدان نابالغ ممکن است علت تاخیر پریود باشد.

اگر یکی از موارد زیر را دارید باید فوراً پزشک خود را ببینید:

 1. سردرد جدید یا بدتر شدن
 2. تغییر بینایی
 3. تهوع یا استفراغ
 4. تب
 5. ریزش مو
 6. ترشحات پستان یا تولید شیر
 7. رشد مو بیش از حد
 8. شما سه یا بیشتر دوره را در یک سال از دست داده اید.

عدم تعادل هورمونی و عقب افتادن پریود

اگر شما قرص ضد بارداری مصرف کرده اید با توقف مصرف پریود شما نامنظم و یا ممکن است قطع شود.یک مشکل شایع در زنان که مانع پریود شدن میشود سندرم تخمدان پلی کیستیک است که روی سیکل قاعدگی اثرگذار خواهد بود این سندرم باعث قاعدگی نامنظم، افزایش موی زائد،آکنه و اضافه وزن میشود. این بیماری با داروهای هورمونی برطرف خواهد شد.مشکلات غدد تیروئید، غدد هیپوفیز، غدد آدرنال و تخمدانها از دلایل دیگر پریود نشدن شما خواهد بود.

عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است؟

استرس و عقب افتادن پریود

استرس دومین عامل از دست دادن پریود در آن ماه است. استرس روحی و روانی یا افسردگی دلیل پریود نشدن شما ممکن است باشد.همچنین استرس های جسمی مانند بیماری شدید، بیماری های مقاربتی، کاهش و یا افزایش سریع وزن و یا ورزش های قدرتی می تواند جز استرس های فیزیکی باشد که مانع پریود شدن شما میشود.تغییر در برنامه روزمره مانند مسافرت رفتن می تواند دلیل عقب افتادن پریود باشد. اما بعد از گذاراندن این دوره به حالت طبیعی باز خواهید کرد.

از چه ابزاری کمک بگیریم ؟

اپلیکیشن پریود ، هرلایف، ابزاری برای محاسبه زمان پریود و تخمک گذاری، مشاهده وضعیت چرخه قاعدگی و اشتراک گذاری آن با شریک عاطفی است که در آن می‌توانید به‌صورت ناشناس از پزشک سؤال بپرسید و محتواهای تایید شده علمی و پزشکی را مطالعه کنید.

آیا باید نگران دوره های نامنظم باشم؟

اگر شما رابطه جنسی داشته اید و یک دوره را از دست داده اید ممکن است شما باردار باشید با پزشک خود صحبت کنید. همچنین اجازه دهید دکتر بداند اگر:

 1. شما دوره های منظم دارید که بعدا بی نظم می شوند.
 2. دوره شما متوقف شده است.
 3. شما رشد موی اضافی روی صورت، چانه، سینه یا شکم دارید.
 4. شما شروع به داشتن دوره های طولانی تر از 7 روز، سنگین و یا بیشتر از هر 21 روز شروع می شود.
 5. دوره شما کمتر از هر 45 روز است.
 6. درد شدید یا درد شکمی دارید.
 7. شما بین دوره های خود خونریزی می کنید.
 8. دوره های شما 3 سال یا بیشتر نامنظم است.

پزشک ممکن است قرص هورمون یا داروهای دیگر را تجویز کند یا تغییرات شیوه زندگی را توصیه کند که می تواند به شما کمک کند دوره های منظم داشته باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (142 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits