دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
سکسکه جنین چیست ؟ چه عواملی باعث سکسکه جنین می‌شود ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
اگر در سه ماهه دوم یا سوم هستید و شکم شما به طور ناگهانی مانند پاپ کورن تکان می‌خورد، احتمال دارد که جنین در حال سکسکه باشد. با گذشت زمان، این حرکات جنین به طور فزاینده‌ای به حرکات و ضربه‌های واقعی تبدیل می‌شود. به احتمال زیاد متوجه حرکات ریتمیک...

سکسکه جنین چیست ؟

سکسکه جنین : به سادگی، سکسکه جنین در رحم، حرکات کوچکی است که دیافراگم جنین وقتی شروع به تنفس می‌کند ایجاد می‌کند.

هنگامی که نوزاد نفس می‌کشد، مایع آمنیوتیک وارد ریه هایش می‌شود، و باعث انقباض دیافراگم می‌شود. و در نتیجه باعث سکسکه جنین در رحم می‌شود.

سکسکه جنین چه احساسی ایجاد می‌کند ؟

سکسکه جنین یک حرکت سریع و تکراری است که قطعا متوجه آن می‌شوید. در ابتدا ممکن است فکر کنید سکسکه ضربه‌های نرم است، اما بعد تکرار می‌شود.

اگر توجه کنید، متوجه خواهید شد که ریتم سکسکه جنین مانند بزرگسالان است که توسط جنبش دیافراگمی ایجاد می‌شود. البته در بزرگسالان به جای مایع آمنیوتیک، در ورود سریع هوا سکسکه ایجاد می‌شود.

به گفته آن براون، MD، مدیر پزشکی، خدمات بهداشتی زنان در بیمارستان Inova Loudoun در لسبورگ، ویرجینیا، "شروع سه ماهه سوم بارداری، زمانی است که بیشتر زنان متوجه سکسکه جنین می‌شوند، اما سکسکه را می‌توانید در سونوگرافی در سه ماهه اول ببینید؛ زمانی که دیافراگم جنین رشد می‌کند.

چه عواملی باعث سکسکه جنین می‌شود ؟

بر خلاف بچه‌ها و بزرگسالان، سریع ناهار خوردن باعث سکسکه جنین نمی‌شود.

هنگامیکه جنین در رحم سکسکه می‌کند، چندین نقطه عطف رشدی رخ می‌دهد – که نشان می‌دهد او در مسیر رشد قرار دارد. در اینجا پیشرفت جنین در هنگام سکسکه ذکر شده است:

  1. دستگاه تنفسی : توانایی جنین برای دم و بازدم مایع آمنیوتیک - و به این ترتیب سکسکه- نشانه خوبی است که دیافراگم او در حال رشد است. براون می‌گوید: این روند در حدود ۱۰ هفتگی آغاز می‌شود، گرچه احتمالا تا چند ماه متوجه سکسکه جنین نمی‌شوید.
  2. سیستم عصبی : بر اساس گزارش Brandi Ring، MD، یک متخصص زنان و زایمان در Mile High OB-GYN در دنور، "سکسکه جنین نشان دهنده فعال شدن عصبی است که دیافراگم را کنترل می‌کند. " آن‌ها تایید می‌کنند مغز و نخاع در حال انجام کار خود هستند. به عبارت دیگر، سکسکه جنین به این معنی است که نوزاد از نظر عصبی به اندازه کافی رشد کرده است تا بتواند در خارج از رحم زنده بماند!
  3. رفلکس : علاوه بر تنفس، نوزاد در حال تمرین شیر خوردن، مکیدن انگشت شست و خمیازه کشیدن است. شار لا پورت، مربی پرستار در بخش مراقبت NYC در بروکلین، نیویورک می‌گوید: و همه این فعالیت‌ها می‌توانند باعث سکسکه شوند.

سکسکه جنین چقدر معمول است ؟

از آنجا که هر بارداری منحصر به فرد است، هیچ قاعده‌ای برای تعداد سکسکه وجود ندارد. لاپورت توضیح می‌دهد که سکسکه جنین می‌تواند به صورت تصادفی و گاهی چندین بار در روز رخ دهد. با این حال، بعضی از نوزادان خیلی سکسکه نمی‌کنند.

با گذشت سه ماهه سوم، احتمالا با ریتم‌های جنین آشنا شده اید. این زمانی است که احتمالا سکسکه‌های جنین را بیشتر متوجه خواهید شد.

چگونه می‌توانید مطمئن شوید جنبش‌هایی که احساس می‌کنید طبیعی هستند ؟

به غرایز خود اعتماد کنید. هرگز تردید نکنید و اگر سوالی دارید یا نگران هستید با پزشک تماس بگیرید. گرچه سکسکه جنین کاملا طبیعی است، هر گونه نگرانی در مورد حرکات جنین باید فورا مورد توجه قرار گیرد و بررسی شود.

اگر در حال شمارش روزانه ضربات جنین هستید، هر سکسکه را به عنوان یک حرکت در نظر بگیرید. با توجه به گفته‌های براون، " سکسکه در رحم، یکی از رایج‌ترین حرکات جنین است. "

چگونگی توقف سکسکه جنین

هیچ راهی برای توقف سکسکه جنین در رحم وجود ندارد. تغییر موقعیت، راه رفتن و نوشیدن آب ممکن است کمک کند، زیرا هر محرک جدید باعث تغییراتی می‌شود.

بهترین راه برای مقابله با سکسکه جنین چیست ؟

به سادگی سکسکه جنین در رحم مادر را درک کنید . براون می‌گوید: "سکسکه‌های جنین یکی از چیز‌هایی است که بخشی از بارداری هستند. " "در نهایت به نقطه‌ای می‌رسید که به آن‌ها توجه نمی‌کنید".

چه زمانی باید انتظار سکسکه داشت ؟

در سه ماهه دوم یا سوم متوجه سکسکه جنین می‌شوید. بسیاری از مادران در ششمین ماه بارداری متوجه این حرکات تند و تیز می‌شوند.

اما مانند حرکت جنین، هر کسی در زمانی متفاوت متوجه این حرکات می‌شود. بعضی از نوزادان چندین بار در روز دچار سکسکه می‌شوند. برخی دیگر خیلی دچار سکسکه نمی‌شوند.

علت سکسکه جنین به خوبی درک نمی‌شود. یکی از نظریات این است که سکسکه جنین در بلوغ ریه نقش دارد. خبر خوب این است که در بیشتر موارد این رفلکس طبیعی است و فقط بخش دیگری از بارداری است.

مهم است که توجه داشته باشیم که معمولا سکسکه نشانه خوبی است. پس از هفته ۳۲ بارداری، کمتر پیش می‌آید سکسکه جنین هر روز رخ دهد. اگر سکسکه همچنان ادامه یابد و بیش از ۱۵ دقیقه طول بکشد یا جنین دو یا سه بار در روز دچار سکسکه شود باید با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا سکسکه است یا لگد زدن ؟

حرکت به اطراف بهترین راه برای تعیین این مسئله است که جنین در حال لگد زدن است یا سکسکه کردن.

گاهی اوقات ممکن است جنین راحت نباشد و تکان بخورد یا اگر چیزی گرم، سرد یا شیرین بخورید حواس جنین را تحریک می‌کنید.

ممکن است این حرکات را در قسمت‌های مختلف شکم خود احساس کنید (بالا و پایین، پهلوها) و یا ممکن است با تغییر موقعیت حرکات متوقف شوند. در این صورت فقط لگد زدن است.

اگر نشسته باشید و احساس حرکات ریتمیک از یک ناحیه شکم داشته باشید سکسکه است.

آیا باید نگران سکسکه نوزادم باشم ؟

سکسکه معمولا یک رفلکس طبیعی است. اما اگر در انتهای بارداری مکرر و پایدار باشد، می‌تواند نشان دهنده مشکل در بند ناف باشد.

فشرده سازی بند ناف، زمانی که منبع خون و اکسیژن کاهش می‌یابد یا به جنین نمی‌رسد، معمولا در هفته‌های آخر بارداری یا در حین زایمان اتفاق می‌افتد. عوارض ناشی از مسائل مربوط به بند ناف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تغییر ضربان قلب جنین
  • تغییر فشار خون جنین
  • تولید CO۲ در خون جنین
  • آسیب مغزی
  • تولد فرزند مرده

در یک بررسی در مورد مشکلات بند ناف به عنوان یک علت تولد فرزند مرده منتشر شده در BMC بارداری و زایمان، نویسندگان مطالعه‌ای بر روی گوسفند انجام دادند.


بیشتر بخوانید :

دلیل سکسکه نوزاد چیست و برای بند آوردن سکسکه نوزاد بهترین راه ...

علت سکسکه کردن چیست؟با بهترین راههای درمان سکسکه آشنا شوید

موثرترین درمان های خانگی سکسکه کدامند ؟

چگونه سکسه های طولانی را درمان کنیم؟

مطالعات نشان می‌دهد که سقط جنین ممکن است با فشرده سازی بند ناف ایجاد شود. نویسندگان معتقدند سکسکه بعد از هفته ۲۸ بارداری و ۴ بار در روز می‌تواند هشداردهنده باشد.
اگر بعد از هفته ۲۸ بارداری، تغییرات ناگهانی در سکسکه جنین رخ داد، مثلا اگر سکسکه قوی‌تر بود یا طولانی‌تر از حد معمول بود، می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند شما را بررسی کنند و در صورتی که مشکل وجود داشته باشد، به بررسی مشکل می‌پردازند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • bartarinha.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است